Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PFA/II Fotografie/Servicii Promovare Foto-video

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Salut!
Am 19 ani si m-am decis sa fac niste banuti in plus dintr-o pasiune. As dori sa fac materiale foto-video la evenimente si pentru promovarea unor diverse locatii/anunturilor imobiliare
Din cate am citit, m-as incadra la cod CAEN 7420.

Am vrut sa testez putin piata si mi-am oferit serviciile gratuit de cateva ori. Asa mi-am construit un portofoliu si m-am promovat. Am oferit carti de vizita si am incercat sa las o impresie cat mai buna. La final, am intrebat "clientii" cam cat mi-ar fi oferit pe serviciile prestate si ulterior am facut o medie la estimarile astea, si mi-am stabilit preturile. Cu 20% mai mici decat ce mi-ar fi oferit ei. (De multe ori zic preturi mai mari avand in vedere ca nu platesc nimic si/sau vor sa fie draguti.)

Vreau sa incep sa lucrez pe bani si nu neaparat pentru ca am nevoie, dar as vrea sa-mi fac un upgrade la echipamentul actual.

Ce mi-ati recomanda? PFA sau Intreprindere Individuala?
Sunt student la Calculatoare/Tehnologia Informatiei si nu prea pusca cu codul meu CAEN. Oricum trebuia sa am diploma de licenta daca aveam o facultate in domeniu.
Am inteles ca am nevoie de o diploma care sa certifice ca pot sa practic fotografia.

N-as da 1800 de lei pe un atestat pentru asa ceva, mai ales ca nu stiu daca o sa ma tin de sidegig-ul asta. Si cu 1800 de lei imi pot face upgrade-ul pe care il vroiam.
Ce ma sfatuiti sa fac?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sa ai 10 evenimente programate, cu bani ...
Și după aia te gândești la acte.

Gratis vor mulți și sunt drăguți, când e vorba de bani, nu mai sunt la fel

#3
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 waterman, on 17 ianuarie 2021 - 12:32, said:

Sa ai 10 evenimente programate, cu bani ...
Și după aia te gândești la acte.

Gratis vor mulți și sunt drăguți, când e vorba de bani, nu mai sunt la fel

Si nu ma cauta nimeni de bani?
Daca imi cer bon/factura, ce le zic?

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
PFA, ca sa poti da factura.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 AstroNoot, on 17 ianuarie 2021 - 12:51, said:

Si nu ma cauta nimeni de bani?
Daca imi cer bon/factura, ce le zic?
pentru început ar fi bine să găsești pe cineva care are firmă să emită facturi și să încaseze banii pentru tine. Va trebui să-i plătești ce taxe are de plătit respectivul.
Nu te complici însă cu firmă, contabilitate, etc.

Vezi că nu poți încasa bani numerar de la persoane fizice fără să emiți bon fiscal, asta înseamnă că tu sau cine încasează banii trebuie să aibă casă de marcat.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Salut.

O sa-ti dau cateva sfaturi din postura cuiva care a trecut prin ce vrei tu sa faci. Eu am prins curaj dupa cateva concursuri foto castigate(mai peste tot) si dupa feedback-uri foarte pozitive de la cunostinte sau clienti taxati foarte ieftin, doar pentru portofoliu.

Pe partea de organizare juridica:
- Momentul actual nu este propice - pandemia a stricat rau afacerile in zona asta. Dar... poti incerca.
- Daca ai intentii serioase, iti sugerez sa mergi pe intreprindere individuala sau chiar SRL(la SRL scapi de obligatia sa fii calificat) - asta iti permite sa si angajezi (pe proiect...etc) - in eventualitatea in care devii cautat si ai evenimente care se suprapun.
- Obligatoriu casa de marcat si/sau facturi -  ANAF-ul sta geana pe furnizorii de servicii la evenimente

Pe partea de organizare a muncii:
- obligatoriu aparatura de backup full (body/obiective/flash....). Cand ti-o crapa obturatorul/diafragma la starea civila - doar schimbi pe backup, nu pleci acasa ca nu mai ai cu ce.
- carduri mai mici si multe  - sa ai maxim 100 raw-uri/card. Daca iti crapa un card intre momentul pozatului si cel al transferului - pierzi 100 cadre, nu tot evenimentul
- iti trebuie trepiede inalte/flashuri/declansatoare wireless pentru rezultate macar decente. Evident - si sa stii sa lucrezi cu acestea.
- iti trebuie modificatoare de lumina, softboxuri...etc; cort de fotografiat produse - pentru ca vei dori sa faci si fotografie de produs
- computer relativ performant + un monitor de calitate, bine calibrat. Licente software pentru softurile cu care vei lucra (cel mai util, Lightroom)


Nu vreau sa te descurajez - insa daca aduni putin s-ar putea sa constati ca nu e prea rentabil. 1800 lei sunt bani de upgrade la carduri sau vreun flash mort. Upgrade-urile in domeniul asta sunt de ordinul miilor de euro.
Cel putin, asa a fost in cazul meu dupa vreo 5-7 ani de activitate, cu aprox 15-20 evenimente/an, fara pandemie; si la preturi considerate destul de piperate - am renuntat.

Daca vrei mai detaliat - PM.

Edited by florinel, 17 January 2021 - 18:28.


#7
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 florinel, on 17 ianuarie 2021 - 18:25, said:

Salut.

O sa-ti dau cateva sfaturi din postura cuiva care a trecut prin ce vrei tu sa faci. Eu am prins curaj dupa cateva concursuri foto castigate(mai peste tot) si dupa feedback-uri foarte pozitive de la cunostinte sau clienti taxati foarte ieftin, doar pentru portofoliu.

Pe partea de organizare juridica:
- Momentul actual nu este propice - pandemia a stricat rau afacerile in zona asta. Dar... poti incerca.
- Daca ai intentii serioase, iti sugerez sa mergi pe intreprindere individuala sau chiar SRL(la SRL scapi de obligatia sa fii calificat) - asta iti permite sa si angajezi (pe proiect...etc) - in eventualitatea in care devii cautat si ai evenimente care se suprapun.
- Obligatoriu casa de marcat si/sau facturi -  ANAF-ul sta geana pe furnizorii de servicii la evenimente

Pe partea de organizare a muncii:
- obligatoriu aparatura de backup full (body/obiective/flash....). Cand ti-o crapa obturatorul/diafragma la starea civila - doar schimbi pe backup, nu pleci acasa ca nu mai ai cu ce.
- carduri mai mici si multe  - sa ai maxim 100 raw-uri/card. Daca iti crapa un card intre momentul pozatului si cel al transferului - pierzi 100 cadre, nu tot evenimentul
- iti trebuie trepiede inalte/flashuri/declansatoare wireless pentru rezultate macar decente. Evident - si sa stii sa lucrezi cu acestea.
- iti trebuie modificatoare de lumina, softboxuri...etc; cort de fotografiat produse - pentru ca vei dori sa faci si fotografie de produs
- computer relativ performant + un monitor de calitate, bine calibrat. Licente software pentru softurile cu care vei lucra (cel mai util, Lightroom)


Nu vreau sa te descurajez - insa daca aduni putin s-ar putea sa constati ca nu e prea rentabil. 1800 lei sunt bani de upgrade la carduri sau vreun flash mort. Upgrade-urile in domeniul asta sunt de ordinul miilor de euro.
Cel putin, asa a fost in cazul meu dupa vreo 5-7 ani de activitate, cu aprox 15-20 evenimente/an, fara pandemie; si la preturi considerate destul de piperate - am renuntat.

Daca vrei mai detaliat - PM.

N-am zis ca vreau sa ma bag la chestii marete din prima...
Nu doresc sa fac fotografie de produs.

Momentan am:

a6400 | 35mm f 1.8 | 85mm f 1.4 | 18-105mm f 4
Ronin SC
Carduri am destule (9 bucati, toate SanDisk Ultra U3, 4 de 128G, 5 de 64G)
Drona FIMI X8 > asta vreau s-o upgradez prima data, la un Mavic Air 2 sau Mavic Pro 2, depinde de buget

Vreau sa fac prezentari pentru diferite imobile de vanzare si sa fac fie videografie sau fotografie la evenimente mai mici.
Eventual sa merg sa fac poze la niste majorate.
Genul de evenimente unde vin maxim 2 oameni pentru video/foto, si nu o armata.
Nu prea cred ca o sa am nevoie de softbox-uri. Avand in vedere ca nici nu stiu lucra cu ele.
Ideea e ca tot echipamentul actual il pot folosi si la fotografie pentru familia mea, fiind motivul principal pentru care le-am cumparat.
Oricum, nu vreau sa fac traiul din asta. Vreau niste bani extra.


Defapt scopul meu principal si pasiunea cea mai mare sunt dronele. Fotografia e cel mai usor mod de a profita de ele. La cadastru si scanari terestre nu ma bag, avand in vedere legile de rahat in momentul de fata.

Aia e, 'om trai si 'om vedea. Vreau doar sa fac totul legal.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Parerea mea e ca pentru evenimente mici și prețuri mici te încurci cu acte și facturi...
Ce iei pe pere dai pe mere.
Bun înțeleg cadrul legal dar tu vrei sa prestezi pe sume modice pentru amici sau apropiați
Care vrea ieftin nu vrea factura ... știi ce zic ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate