Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

format raw Canon g5x mark ii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Conteaza modul in care se fotografiaza in acest format?
Difera poza raw in modul auto vs peisaj?

#2
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Tu confunzi formatul fisierului cu modalitatea de expunere. Sunt doua lucruri diferite.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai un aparat compact foarte bun, pacat ca nu stii sa-l utilizezi la posibilitatile pe care le are...sau, poate ca nu ai nevoie, el poate mai mult decat ai nevoie.
RAW e un format de fisier necomprimat (neprelucrat) si are multi MB, ocupa mult spatiu de memorie. El se poate prelucra ulterior, cu diverse softuri cu scopul de a obtine in final o fotografie de o calitate mai buna decat JPG-ul standard. Unele camere pot face asta ele insele (din meniu), nu stiu daca a ta poate (a mea, da).

View Postcilibiu, on 16 ianuarie 2021 - 22:13, said:

Difera poza raw in modul auto vs peisaj?
Cele 3 notiuni, nu au legatura una cu alta, fiecare inseamna altceva.

#4
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Nu sunt expert dar am luat aparatul sa-l folosesc pentru la munte si o sa incerc sa-l invat mai mult in perioada urmatoare.
Este mic, compact si face poze peste un dslr vechi pe care l-am avut din 2011 (folosit putin deoarece era greu si nu puteam sa-l iau dupa mine pe unde doream).

Fiind un format brut, necomprimat ma gandeam ca nu trebuie sa influenteze cu ceva poza finala ca nu este prelucrata de aparat.
Exceptand expunerea si ce mai este, culorile sau alte lucruri se schimba cu ceva?
Folosesc Capture one pentru a prelucra aceste fisiere. Expunerea pot s-o modific si din program.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Asta e doar o impresie...expunerea facuta de camera n-o poti modifica din program. Daca sunt zone "arse" (supraexpuse) de exemplu, sau subexpuse fara detalii, niciun program nu le mai repara...altfel, ce rost mai are sa setezi expunerea (cat mai) corecta pe camera? Posted Image
  Eu cred ca ti-ar fi fost mai utila o camera "Travel" cu zoom mai mare si gaseai compacte bune in aceasta gama, tot cu senzor de 1" (Panasonic TZ200) sau chiar modelul mai vechi si mai ieftin TZ100 (x10 zoom).
  Concluzie: RAW iti permite diverse prelucrari ulterioare...e pentru profesionisti. Posted Image  presupun ca toate camerele cu RAW pot sa faca simultan si poza jpg, dar fisierele RAW consuma multa memorie. Daca ai un card mare (64GB de ex) iti permiti.

Edited by danpet, 17 January 2021 - 10:10.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Expunere (timp + ISO + f/), lumina, incadrare - ai grija de ele inainte sa faci poza.

De restul te poti ocupa la procesarea RAWului.

#7
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Sunt la inceput, am timp sa invat.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Am facut niste teste azi cu ea si sunt foarte multumit de ea.
Face poze foarte bune si ergonomia este de nota 10. Astept cu nerabdare sa vina vara s-o testez la munte. Posted Image

Am citit manualul si am mai inteles una alta.
Pana cand invat una alta, merg pe ce are ea predefinit pe fiecare mod (sa se potriveasca cu ce vreau eu sa fac).

#8
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
"Auto" sau "peisaj" iti va scoate aproximativ la fel..indiferent daca e JPEG sau RAW. Tragi RAW, daca ai conditii mai dificile de lumina, de ex: este seara, tragi contra-luminii si vrei sa recuperezi mai apoi ceva nori sau umbre etc.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca spatiul nu e o problema, RAW oricand. Cand prinzi ceva experienta in ale editarii vezi ce frumuseti reusesti sa scoti din RAWuri vechi fata de ce JPGuri salva camera.

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Da, pot sa prelucrez usor RAW-urile.
Nu am probleme cu spatiul si o sa trag raw + jpg.
Are foarte multe functii si fac teste.
Pe niciun mod nu am reusit sa scot o poza portret cum scot cu telefonul.
Fundalul nu este foarte blurat. Am vazut ca mai sunt niste reglari fine, chiar daca dau pe portret si o sa ma mai joc acolo.
Daca subiectul este aproape, blureaza mult in spate. Daca este mai departe, dupa el parca nu este asa blurat cum este pe telefon. :)

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Efectul asta se numeste "bokeh". N-am inteles daca vrei sa fie bluratul mai accentuat sau nu. Ca sa obtii efectul cat mai pronuntat trebuie sa:
-pui  diafragma cea mai deschisa ...setezi Av (apertura) manual. Ai f/1.8 la focala minima si f/2.8 la maxima (tele).
-folosesti o focala mai mare (zoom-tele), dar va trebui sa stai mai departe de subiect.
-si asa cum ai remarcat conteaza si distanta dintre subiect si fundal...cu cat e mai mare, efectul e mai pronuntat.

PS:  apropo de portret, nu stim ce telefon ai si cu care camera a lui (are mai multe?) faci portrete reusite, dar sa stii ca in foto, portretele se fac obligatoriu cu focale mai mari (in niciun caz cu Wide).

Edited by danpet, 19 January 2021 - 21:23.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil pe telefon are efectul ala de blur pe fundal adaugat din soft in modul Portret. Intr-adevar daca ii iese bine pare ca pozezi cu FF si f1.2...cu accent pe daca..

Edited by crokodilu, 20 January 2021 - 01:01.


#13
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Vreau sa fie mai blurat fundalul.
Da, probabil telefonul face fundalul mult mai blurat. Folosesc un Huawei Mate 20 pro.
O sa incerc cu setarile comunicate de voi. Prefer pozele blurate mult in spate deoarece ai senzatia ca subiectul este foarte clar. :)

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcilibiu, on 20 ianuarie 2021 - 10:10, said:

.. Prefer pozele blurate mult in spate deoarece ai senzatia ca subiectul este foarte clar. Posted Image
Asta tine strict de optica si de dimensiunea senzorului, din pacate nu poti face nimic in cazul aparatului tau, decat sa speculezi conform sfaturilor de mai devreme ale colegilor.
Nu exista nicio setare din aparat care sa iti faca fundalul mai blurat si/sau subiectul mai clar mai mult decat poate obiectivul aparatului. Telefoanele fac din soft si e irelevant pentru cazul tau. Poti face si tu din soft cu imaginea produsa de Canon, te apuci si blurezi fundalul si dai sharp pe detalii, dar e migalos, sau poti folosi in continuare telefonul pentru portrete daca iti place ce rezultate obtine.

Edited by crokodilu, 20 January 2021 - 11:43.


#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Ideea este ca aparatul poate.
La obictele pozate de aproape blureaza cum doresc eu in spate.
La pozele unde subiectul este mai departat, imaginea nu este blurata asa rau. Posted Image

O sa probez cand am timp cu ce mi-au zis colegii.
Am pus o poza de aproape.

Attached Files



#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai da, conteaza raportul distanta aparat-subiect/aparat-fundal, cu cat e mai mic cu atat blurul e mai mare, si viceversa. Insa la portret nu poti sa te apropii prea mult ca in poza aia de mai devreme ca nu iti intra in cadru subiectul, astfel ca trebuie sa ai o distanta mai mare fata de subiect, caz in care raportul de mai sus creste si scade blurul fundalului. Daca poti regiza astfel de scene ar fi bine sa plasezi persoana undeva departe de fundal dar aproape de camera si astfel vei avea un fundal pufos si un portret placut, sau alegi un fundal mai uniform, fara prea multe detalii, adica sa fie el soft de la natura daca aparatul nu il poate face prea soft. Aparatul e destul de capabil, manuit cu pricepere poate produce rezultate foarte bune.

Edited by crokodilu, 20 January 2021 - 19:53.


#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cilibiu, cam ar trebui sa pui burta pe carte si sa te prinzi cum depinde cimpul de clar de marimea senzorului, de focala, de diafragma si de distanta de fotografiere.
Internetul abunda de lectii de genul asteia:

https://photographyl...-depth-of-field

#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Amin, Taxon !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate