Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amstaff sau alt terrier

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Bine camarazi,mascul de orice rasa.  Tinut in app/casa.  Daca vine ceva catel de orice gen sau rasa in 1 ora iti pisha toate tocurile/fotoliile/etc. Ca e elementar pt el!    Deci in conditiile spuse de mine(app/casa) nu recomand masculii. Cu tot dresajul la inalt nivel pe care il puteti face.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Nu....un caine dresat nu marcheaza in casa.

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Se referă dacă vine un câine străin în casă. Eu sunt cu Mike aici, am văzut fenomenul de câteva ori. Culmea, dacă iei un câine de pe stradă, orice câine, îl duci în casă, nu îți va marca niciodată. Se țin ăia de pe stradă până crapă, în casă nu fac, chiar dacă simt mirosul altor câini. Și am observat că nici nu marchează peste alți câini, cum fac în general, masculii.

E diferență de mentalitate, atât privitor la urină, cât și la marcaj. Ăia de pe stradă marchează cu un anumit scop, ăștia din casă cu altul, diferă și de la câine la câine, dar da, când se aduc câini noi în casă, se întâmplă lucruri ciudate. Excepție poate fi cazul în care locuiești într-o casă care e frecventată foarte des de câini și se obișnuiesc câinii. Dar dacă e ceva rar, când se întâmplă, e bine să-ți pregătești oțetul sau soluția de curățat.

Edited by SmurfK, 04 February 2021 - 15:54.


#40
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Am avut un Amstaff ( de fapt o amstaff-ita) pana acum un an, cand s-a stins ...
Amstaff-ul este un caine exceptional si-l recomand oricui drept un excelent companion.
DAR, trebuie avut in vedere faptul ca nu-i un caine usor de crescut si mai ales de strunit. Fiind un terrier, este extrem de activ, intelingent si foarte șmecher ! Si nu-i un caine obedient - daca vrei obedienta iti iei un labrador.
Pricep foarte bine ce le ceri dar fac doar daca le convine sau daca simt ca trebuie (sau ca-i ”musai”). Trebuie sa fii foarte ferm si consecvent deoarece vor specula orice slabiciune - de exemplu daca ani de zile stiu ca nu-i voie sa intre intr-o camera, nu vor intra. Daca o singura data le dai voie, gata, s-a terminat ! Interdictia nu mai exista pentru ei.
Sunt foarte sociabili dar si selectivi cu oamenii (stiu instinctiv cand e de-al casei, un prieten venit in vizita sau un straint potential periculos). Nu sunt caini de paza, dar sunt caini de protectie fiind dispusi sa-si sacrifice viata fara ezitare daca simt ca familia e in pericol.

Ca sa n-o mai lungesc (mi-s atat de dragi amstaffi ca sa vorbi despre ei o zi intreaga) - daca iti doresti un amstaff si daca, dupa cum spui, te-ai documentat temeinic despre ce inseamna un astfel de caine - ia-ti unul !
Dar, neaparat, de la o canisa buna chiar daca asta inseamna sa mai strangi niste banuti. Nu trebuie sa fie o achizitie de moment - il vei avea alaturi muuulti ani.
Nu stiu canisele bune din Bucuresti sau din apropiere - eu am avut catelusa de la Adi Ludosan (Sibiu), dar din pacate, el nu mai are in plan sa monteze in perioada urmatoare.
Din cate stu, mai era un crescator foarte bun de Amstaff pe la Deva.
Informeaza-te bine - poti incepe si cu grupurile / forumurile dedicate acestei rase, dar eu iti recomand sa verifici in prealabil care-s canisele omologate si inscrise in  ACHR (le gasesti pe site-ul asociatiei). Poti cauta si pe site-ul Asociatiei Chinologice din Bucuresti.
Eventual, vezi cand sunt expozitii canine - ideal ar fi expozitii de club (Bull Type Terrier Club) si du-te sa vezi cateii si sa discuti cu unul, doi dintre ei.
Dar, pentru un catel bun, ia in calcul si sa faci 2-300 km - ca o data-n viata lui ii faci.

Ca atare, sfatul meu este sa nu te grabesti, sa te informezi bine si sa-ti iei un caine bun si cu pedigree.

Pe olx ai mari sanse sa iei in cel mai bun caz un metis si sa nu stii ce iese cand ajunge la maturitate. Si nu ma refer neaparat la aspectul fizic ci la caracter.

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMikeSpike, on 03 februarie 2021 - 17:03, said:

Bine camarazi,mascul de orice rasa.  Tinut in app/casa.  Daca vine ceva catel de orice gen sau rasa in 1 ora iti pisha toate tocurile/fotoliile/etc. Ca e elementar pt el!    Deci in conditiile spuse de mine(app/casa) nu recomand masculii. Cu tot dresajul la inalt nivel pe care il puteti face.
Nici eu nu recomand mascul din mai multe motive si mai ales daca e dintr-o rasa dominanta cum e si amstafful: sunt mai putin obedienti, fug dupa femele in calduri si cel mai neplacut daca stau in curte, pisa tot ce este ma inalt de 5cm. Femelele fac intr-un singur loc dar masculii fac pe unde ii apuca. Am avut mascul foxterrier, tinut in casa si cum iesea pe usa, marca zidul casei din juma in juma de metru. Acum am schnauzerul si setterul, fac intrecere care se pisa mai mult pe gard, pe soclul casei. A trebuit sa schimb stalpul portii fiindca il ruginisera.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSmurfK, on 04 februarie 2021 - 15:52, said:

Se referă dacă vine un câine străin Ă®n casă. Eu sunt cu Mike aici, am văzut fenomenul de câteva ori. Culmea, dacă iei un câine de pe stradă, orice câine, Ă®l duci Ă®n casă, nu Ă®ți va marca niciodată. Se țin ăia de pe stradă până crapă, Ă®n casă nu fac, chiar dacă simt mirosul altor câini. Și am observat că nici nu marchează peste alți câini, cum fac Ă®n general, masculii.

E diferență de mentalitate, atât privitor la urină, cât și la marcaj. Ăia de pe stradă marchează cu un anumit scop, ăștia din casă cu altul, diferă și de la câine la câine, dar da, când se aduc câini noi Ă®n casă, se Ă®ntâmplă lucruri ciudate. Excepție poate fi cazul Ă®n care locuiești Ă®ntr-o casă care e frecventată foarte des de câini și se obișnuiesc câinii. Dar dacă e ceva rar, când se Ă®ntâmplă, e bine să-ți pregătești oțetul sau soluția de curățat.
Și eu tot la aia m-am referit.


View PostFreddy12, on 04 februarie 2021 - 23:39, said:


Nici eu nu recomand mascul din mai multe motive si mai ales daca e dintr-o rasa dominanta cum e si amstafful: sunt mai putin obedienti, fug dupa femele in calduri si cel mai neplacut daca stau in curte, pisa tot ce este ma inalt de 5cm. Femelele fac intr-un singur loc dar masculii fac pe unde ii apuca. Am avut mascul foxterrier, tinut in casa si cum iesea pe usa, marca zidul casei din juma in juma de metru. Acum am schnauzerul si setterul, fac intrecere care se pisa mai mult pe gard, pe soclul casei. A trebuit sa schimb stalpul portii fiindca il ruginisera.
Și femelele mai marchează, mai ales când sunt in călduri. Iar masculii nu fac pe unde ii taie capul, au eu niște motive pentru care își vărsa urina intr-un anumit loc.

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Au motivul ca-si marcheaza teritoriul. Un fel de pancarta pe care scrie: “ Pe aici nu se trece”. Am povestit cum facea foxul, marca gardul care dadea in strada, gardul cu vecinii si soclul casei. Nu miram cu totii ce vezica poate sa aiba un catel atat de mic.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Asta e surprinzător la toți :lol: te miri cum și după 15 copaci, tot mai scot câțiva stropi pentru al 16-lea...
Da, marchează....sau in cazul curtii, delimitează. Sa se știe ca ăla e teritoriul lor.

#45
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

View Postrichelieu, on 05 februarie 2021 - 00:06, said:

....
Și femelele mai marchează, mai ales când sunt in călduri. ...

Aia o rezolvi simplu, prin sterilizare !

Si da, am observat si eu ce spunea @Freddyy - catelusa isi facea nevoile intr-un singur colt al curtii.
Cand a aparut si masculul s-a umplut curtea de rahati ... asta face unde-l apuca !
Aspectul cu agitatia si datul cu capul de preti cand e prin zona o femela in claduri e perfect reala ! Am un labradro care-i cel mai bleg si docila caine din cati exista. Cand simte o femela in calduri nu te mai intelegi cu el.
Bine, si reciproca-i valabila - daca ai femela si nu-i sterilizata, cand intra in calduri va fi deranjul dublu - ea-i agitata + se umple de caini pe la garduri !
Am experimentat asta cand a avut catelusa mea primul ciclu de calduri. Apoi a fost sterilizata si nu am mai avut probleme !

Eu, cand o fi sa-mi cumpar din nou un Amstaff, va fi clar tot femela.
Dar asta cand nu voi mai avea niciun alt caine si voi putea sa-i acord tot timpul si toata atentia de care are nevoie.

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Da, in curtea ei femela nu va marca la fel ca un mascul, aia e adevărat.
Și da...chestiunea cu femela in călduri și masculii e valabilă. Dar se rezolva tot prin sterilizare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate