Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amstaff sau alt terrier

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2021 - 20:41, said:

Amin!


Pana la urma, tu pentru ce vrei câinele? Care este scopul tău?
Caut doar un animal de companie,sa ies la alergat cu el,sa imi folosesc timpul cu ceva frumos.

#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ok. Amstaff-ul se pretează foarte bine la așa ceva, însă am doua sfaturi pentru tine:
1. Ia-ti femela
2. Ia-ti dresor de mic, iesi cu el la dresaj și aplica întocmai tot ce te învața. Nu trebuie sa îl domini, cum ar zice unii mai Tâmpiței așa....însă nici nu trebuie sa lași de la tine in relația cu el. Trebuie sa fii ferm și hotărât. Un dresor te va ajuta sa înveți cum sa faci asta. Problema e ca asta se adauga la buget, e unul dintre motivele pentru care spuneam ca pana la maturitate, 500-600 sunt mult prea putini bani. Nu o spun ca sa ma laud, ci ca sa îți faci o idee...al meu ma costa cam 3000 lei/luna. E adevărat însă, ca îl pregătesc pentru competiții, iar Schnauzerul are nevoie de un tratament special si costisitor pentru par...și din cauza unei suspiciuni de displazie, îl duc deocamdată la un program special de kinetoterapie, care sa ii întărească punctual musculatura unde e necesar, astfel încât sa se remedieze eventuala problema in faza de dezvoltare.

#21
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt multi caini activi si sociabili.

#22
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2021 - 20:41, said:

Pana la urma, tu pentru ce vrei câinele? Care este scopul tău?
Poze pe feisbuc? Sa moara dujmanii?

Edited by _R_A_D_U, 16 January 2021 - 21:00.


#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
J Russel!  Femela, ca e cum zic colegii,mai docile(valabil la toate rasele),.  Nu ai tu energie cata au ei.  Da,rod cam toate cat sant mici>  6,7 luni.  Dar fac toti banii pt ce pot oferi.  Rasa lejera(aprox 12 kg matur),poti sa mergi peste tot,il tii in brate,fara botnita.  Cand zmunceste in lesa nu te da jos,  daca il/o dresezi  cum trebuie nu ai treaba.  Dar urmaresc de 3 luni anunturi in domeniul asta in Uk.   Puppies de J Russel sub 1000 pounds nu prea gasesti.  Uzual 1200/1500.   cu origini sanatoase

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2021 - 20:58, said:


1. Ia-ti femela

Fetița e multe ori mai stabiă, mai posesivă decât băiatul.

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am gasit in N Londrei  nucleu nascut pe 1 01 21. ,Disponibili la vanzare peste 8 saptamani dar pot fi vizionati ei si parintii+ documente pana atunci.  700,pomana zic.  Ca sa-ti faci idee de preturi,comparatii cu Ro  -----------pets4home

Pets4home uk.  vezi toate rasele si preturi.   Nu uita ca un animal e ,,pe viata,, nu pe sezon si mode trecatoare!

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 21:07, said:


Fetița e multe ori mai stabiă, mai posesivă decĂąt băiatul.
E mai posesiva, însa asta e mai ușor de controlat decât potențialul dominant/agresiv cu alți catei al masculului. Femelele, educate corespunzător, sunt mult mai ușor de controlat.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 14:30, said:

...
am avut amstaff, bun, ok, excelent dar am trecut la staffy. un amstaff mai mic fara restrictii legale.
12kg si ii dau acana de 100lei/luna, si nimic altceva. greutatea i-o ajustez din cantitatea de boabe.
cainele asta nu a vazut vitamine si medicamente, doar vaccine si boabe...
nu are nici o problema cu nimic.... e bomba.

Edited by arg, 16 January 2021 - 21:23.


#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 14:30, said:

dar nu sunt sigur care sunt costurile unui amstaff(ajung 500-600 de lei pe luna ? cainii de pe olx sunt ok ?  2000 de lei ajung pentru un catel ok cu pedigree ?)

5-600 lei pe lună, în general, sunt suficienți. Dar acum poate avea anumite probleme de sănătate, iar factura lunară sare la mii de lei, n-ai de unde ști.

La fel și la întrebarea cu pedigree. În general, am văzut că 4-500 euro sunt cățeii. În primul an de viață ai mai multe cheltuieli, mâncare mai multă, vaccinurile, diverse tratamente, lese, zgărzi, cuști, jucării, de ce ai nevoie.

Cățeii de pe OLX nu sunt ok în cea mai mare proporție. Nu sunt câini ale caniselor recunoscute, ci sămsari de câini, nu prea ai garanția că iei un amstaff sau un câine care seamănă a amstaff când e mic. Intră pe grupurile de facebook dedicate rasei care te interesează, și caută acolo.


Eu unul n-aș lua câine din randul celor "periculoși" pentru că mi-e lene să stau să fac documente, iar să îl scot mereu cu botniță nu știu cât de benefic e pentru câine, mai ales că se întâmplă să stau și ore bune cu câinele afară, nu știu dacă mi-ar plăcea să-i țin gura legată atât.


Cât despre "ia dog argentinian că-i cuminte", sau orice alte aberații similare, coportamentul câinilor poate diferi de la individ la individ. Mai ales în contextul în care montele se fac cum se fac, de primează aspectul, ai tot felul de "aberații", Jack Russell Terrier care lenevește toată ziua sau Dog German super activ. Nu te aștepta să iei un câine care bifează toate caracteristicile rasei, că va fi greu să găsești.

View PostMikeSpike, on 16 ianuarie 2021 - 21:02, said:

Rasa lejera(aprox 12 kg matur),poti sa mergi peste tot,il tii in brate,fara botnita.  

Vorbești de Parson, nu de Jack Russell. Jack Russell sunt între 6 și 8 kg.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ca și idee, nu-ți lua câine, ia-ți sistem de alarmă.
După câine vei plânge, noi am plâns toți 3 când a trebuit să "adormim" fetița noastră.

Suferise un atac cerebral și nu mai putea să stea pe picioare.
A urmat o lună de încercări, de analize, de plânsete.
Fiu-miu e și acum marcat.
Atât de iubirea pe care a primit-o din partea Kirei, cât și de momentul adormirii ei.
Trist, foarte trist.

Încecați pe cât posibil să nu vă atașați de câinii voștri!

#30
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016

View PostSmurfK, on 17 ianuarie 2021 - 15:07, said:


5-600 lei pe lună, în general, sunt suficienți. Dar acum poate avea anumite probleme de sănătate, iar factura lunară sare la mii de lei, n-ai de unde ști.

La fel și la întrebarea cu pedigree. În general, am văzut că 4-500 euro sunt cățeii. În primul an de viață ai mai multe cheltuieli, mâncare mai multă, vaccinurile, diverse tratamente, lese, zgărzi, cuști, jucării, de ce ai nevoie.

Cățeii de pe OLX nu sunt ok în cea mai mare proporție. Nu sunt câini ale caniselor recunoscute, ci sămsari de câini, nu prea ai garanția că iei un amstaff sau un câine care seamănă a amstaff când e mic. Intră pe grupurile de facebook dedicate rasei care te interesează, și caută acolo.


Eu unul n-aș lua câine din randul celor "periculoși" pentru că mi-e lene să stau să fac documente, iar să îl scot mereu cu botniță nu știu cât de benefic e pentru câine, mai ales că se întâmplă să stau și ore bune cu câinele afară, nu știu dacă mi-ar plăcea să-i țin gura legată atât.


Cât despre "ia dog argentinian că-i cuminte", sau orice alte aberații similare, coportamentul câinilor poate diferi de la individ la individ. Mai ales în contextul în care montele se fac cum se fac, de primează aspectul, ai tot felul de "aberații", Jack Russell Terrier care lenevește toată ziua sau Dog German super activ. Nu te aștepta să iei un câine care bifează toate caracteristicile rasei, că va fi greu să găsești.



Vorbești de Parson, nu de Jack Russell. Jack Russell sunt între 6 și 8 kg.
Am pus prost problema , 400-500 lei sa fie doar costurile "normale"(mancare,jucarii,vitamine) iar pentru problemele de sanatate o sa am un buget de urgenta,cum am si pentru mine.Prefer un amstaff/staffy dar sunt dispus si la alte optiuni(terrieri).Un caine de 30-40 kg este la limita superioara a fortelor mele,nu vreau sa am un animal langa mine care poate sa ma omoare,deci exclus dog argentinian,cane corso etc.Nici nu ma gandesc sa am un caine rau,de paza sau ca sa pun niste poze pe instagram(sa se vada puterea).Doar caut un partener de alergare,sa imi petrec timp de calitate cu el(2-3 ore de alergare,stimulare mentala) si alte cateva ore de leneveala cand sunt acasa.Am si un job deci nu pot sa stau toata ziua cu el,este destul de important sa nu distruga tot prin casa daca uneori sta singur 3-4 ore.De asemenea este foarte importanta sanatatea cainelui , am inteles ca un pedigree o sa ma salveze de foarte multe batai de cap ,dar este important si bugetul,la momentul de fata nu imi pot permite sa dau cateva mii de euro pe tratament sau dresaj.
Sunt constient ca sunt foarte multe cerinte si sper sa reusesc sa gasesc un catel care sa indeplineasca majoritatea cerintelor,este exclus sa imi bat joc de viata unui animalut.

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTheMarian, on 17 ianuarie 2021 - 18:04, said:

Doar caut un partener de alergare,sa imi petrec timp de calitate cu el(2-3 ore de alergare,stimulare mentala) si alte cateva ore de leneveala cand sunt acasa.Am si un job deci nu pot sa stau toata ziua cu el,este destul de important sa nu distruga tot prin casa daca uneori sta singur 3-4 ore.

Pe ideea asta am mers eu pe Jack Russell Terrier. Eu am dat 500 de euro + 50 transport, de la o canisa recomandată pe grupurile de Facebook și aici, pot spune că am primit un câine care se încadrează în specificațiile rasei.

Totuși, nu te aștepta ca un câine să facă tot ce vrei tu. Ca exemplu, a mea iese la alergat, dar nu o face cu mare plăcere, ei îi place să sprinteze, mie îmi place să alerg susținut, iar când e vorba de alergat pe ploaie, zici c-o scot la muncit în mină, n-are nici un chef. Trebuie să te aștepți, de exemplu, că poate câinelui tău nu îi place deloc să alerge. Așa că va trebui să găsești alte modalități de a-ți face tu alergarea și a-l obosi și pe el.
Cel puțin în cazul cățelei mele, nu sughită dacă nu o alerg prea mult. Încep să apară probleme dacă nu-i stimulată mental. Iar asta nu e greu de făcut, inclusiv o plimbare prin zone prin care nu prea mergem, ajută foarte mult la treaba asta, dar și pur și simplu joacă prin casă, dresaj, diverse giumbușlucuri. De dimineață, de exemplu, mă jucam cu ea, eu făceam flotări, o puneam să se urce pe spatele meu înainte să fac flotarea și să se dea jos după ce o făceam. Și tot așa, chestii care-i fac rotițele să se miște.


În rest, nu se pune problema de distrus prin casă. Cât timp câinele e educat să trăiască în casă și stimulat suficient (2-3 ore e arhisuficient pentru majoritatea câinilor), el pur și simplu doarme când ești tu plecat. E un comportament natural al animalelor de genul, lenevesc când sunt singuri.


Desigur, apelând la o canisă recunoscută, ai șanse mai mari să ai un pui foarte sănătos. Dar nu poți fi sigur că nu se îmbolnăvește pe parcurs. Sunt animale, pot avea diverse probleme. Ține de noroc. Dacă vrei câine sănătos, ia un comunitar de pe stradă, îți garantez că ăla nici nu va mânca căcaturi de pe jos, nici nu va avea alergii la mâncare, nici alte probleme serioase de sănătate și nici nu va face vreodată nevoile în casă. Te-aș sfătui să nu excluzi nici varianta asta. Ba chiar ar fi super dacă ai căuta să intri pe grupurile de Facebook de donații sau pe cele ale asociațiilor, și să iei un câine ca foster, să-l ții o săptămână sau două, până găsește un stăpân. Vei vedea și tu cam care e viața alături de un câine și poate vei ști mai bine încotro să te orientezi.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca esti la primul caine, nu ti-as recomanda un amstaff. Cauta rase mai obediente. In plus, daca nu stiai, amstafful e caine de ordonanta si trebuie declarat la politie.
Daca sta singur 4 ore are destul timp sa distruga. In caz ca ramai totusi la amstaff, ia o femela. Poate ar fi bine sa te uiti si dupa english staffordshire bull terrier, pe scurt staffie. E mai mic, cam 10-12 kg si nu trebuie declarat la politie dar e o rasa mai noua in Romania si era destul de scump acum vreo 11 ani cand imi cautam eu caine.

Edited by Freddy12, 18 January 2021 - 00:47.


#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu inteleg de ce recomandati femela in detrimentul masculului. De fapt stiu, scrie prin articole ca femela e mai cuminte, ascultatoare etc insa in practica nu e mereu asa. Am avut si femele si masculi, mereu mi-au placut masculii mai mult. In primul rand sunt mai frumosi, mai musculosi, puternici, curajosi si cel putin in cazul meu femelele erau mai salbatice. Am avut mascul AmStaff. Era un caine perfect. E adevarat ca nu sunt pentru oricine. E nevoie de o mana ferma si caracter, altfel face doar ce doreste el si nici nu te ia in seama. Al meu tinea extrem de mult la mine, si-ar fi dat si viata. Cand plecam de acasa si nu-l luam cu mine plangea ca un copil, scancea. Cand il luam cu mine ma insotea peste tot toata ziua si era cel mai fericit. Cand eram prin padure niciodata nu se indeparta prea tare incat sa pierdem contactul vizual sau cel putin sonor. Daca vedeam de departe  oameni care se indreaptau spre noi doar scoteam lesa din buzunar si venea imediat, fara sa-i spun nimic. Daca ne instalam in vreo poiana pentru cateva minute se aseza langa mine si era mereu atent in toate directiile. Cand vedea ca vine ceva/cineva spre noi latra si se uita la mine de parca ma anunta si astepta reactia mea. Daca strigam la intrus cu raul se infingea la atac instant, daca in schimb vorbeam prieteneste el era cel mai fericit a a venit cineva si cauta joaca chiar. Avea si simtul umorului dea dreptul! Suporta toate glumele si "torturile" asupra lui din partea prietenilor mei. Era foarte fericit ca ii acorda atentie cineva, de fapt cauta mereu sa fie in centrul atentiei. Unica situatie delicata era cand aparea prin preajma vreun animal. Doar eu il puteam stapani in cazul ala. Era si extrem de puternic, fiind mai inalt decat majoritatea si mai greu, de vreo 37-40 kg. Aveam impresia ca e facut din cu totul alt "aluat" fata de ceilalti caini de alte rase la ce forta avea.

Am avut si femela amstaf. Daca era unicul amstaff pe care l-as fi cunoscut, cel mai probabil spuneam ca nu-mi place rasa deloc. Parca era animal salbatic. Nu era deloc ascultatoare in primul rand, la caracter semana a pisica mai degraba. Daca  ne plimbam prin padure incepea sa ia urme de animale salbatice si de multe ori se indeparta ca nu o mai vedeam. Nu era absolut deloc agresiva cu nimeni in afara de caini. Nu avea niciun fel de instinct de paznic sau bodyguard. Chiar si la corp semana mai mult a purcea :D Din cand in cand imi pisca si cate o gaina care ii calca teritoriul. In fine...  am dus-o inapoi de unde o luasem. O sa spuneti ca nu-i frumos dar chiar nu aveam de gand sa tin asa caine. Masculul tot il primisem matur. Mi-l daduse un unchi fiindca a plecat peste hotare si stia ca imi plac cainii si am grija de ei. Cu King ne-am inteles din prima zi. Foarte bun caine.



#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am avut si femela amstaf. Daca era unicul amstaff pe care l-as fi cunoscut, cel mai probabil spuneam ca nu-mi place rasa deloc. Parca era animal salbatic. Nu era deloc ascultatoare in primul rand, la caracter semana a pisica mai degraba. Daca  ne plimbam prin padure incepea sa ia urme de animale salbatice si de multe ori se indeparta ca nu o mai vedeam. Nu era absolut deloc agresiva cu nimeni in afara de caini. Nu avea niciun fel de instinct de paznic sau bodyguard. Chiar si la corp semana mai mult a purcea :D Din cand in cand imi pisca si cate o gaina care ii calca teritoriul.
Era amstaff adevarat. Aceasta rasa nu e de paza cu a fost creata pentru lupte intre caini. Un amstaff cu agresivitate la om, nu e amstaff.  In decursul anilor s-a facut o selectie riguroasa, eliminandu-se exemplarele cu agresivitate la om. Pe mine nu ma mira comportamentul ei, tinand cont ca in ADN-ul exista terrieri care sunt redutabili caini de vanatoare.


Edited by Freddy12, 28 January 2021 - 23:53.


#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De ce a trebuit sa copii doar fragmentul acesta?

Cu siguranta ca exista exemplare proaste in toate rasele. Mai am un pitbull mascul, la fel e super caine. Nu atat de mare si musculos cum era amstafful dar foarte inteligent si devotat. Nici pe de parte nu-i cum se povesteste despre pitbuli. A fost luat de mic de la indivizi care fac lupte de caini. Se vede ca are in sange caracterul de luptator. Are un caracter extrem de echilibrat si o rezistenta psihica uriasa. Nu-i deloc agresiv cu caini mai mici decat el. Il latra piticii si el n-are nicio grija in schimb e agresiv cu cainii mari. La fel ca si masculul de amstaff, acesta e foarte bun animal de companie. In plus, fiind crescut de mic la curte, nu-i deloc agresiv cu animalele din gospodarie, doar cu alea salbatice si parazite. De exemplu noaptea omoara arici si sobolani.

View PostFreddy12, on 28 ianuarie 2021 - 23:47, said:

Am avut si femela amstaf. Daca era unicul amstaff pe care l-as fi cunoscut, cel mai probabil spuneam ca nu-mi place rasa deloc. Parca era animal salbatic. Nu era deloc ascultatoare in primul rand, la caracter semana a pisica mai degraba. Daca  ne plimbam prin padure incepea sa ia urme de animale salbatice si de multe ori se indeparta ca nu o mai vedeam. Nu era absolut deloc agresiva cu nimeni in afara de caini. Nu avea niciun fel de instinct de paznic sau bodyguard. Chiar si la corp semana mai mult a purcea :D Din cand in cand imi pisca si cate o gaina care ii calca teritoriul.
Era amstaff adevarat. Aceasta rasa nu e de paza cu a fost creata pentru lupte intre caini. Un amstaff cu agresivitate la om, nu e amstaff.  In decursul anilor s-a facut o selectie riguroasa, eliminandu-se exemplarele cu agresivitate la om. Pe mine nu ma mira comportamentul ei, tinand cont ca in ADN-ul exista terrieri care sunt redutabili caini de vanatoare.

Sunt pasionat de mic de rasa asta. Am avut 3 de-a lungul anilor dar am cunoscut si la amici, vecini, foarte indeaproape inca cel putin 5 caini. Am fost la expozitii, am citit carti de specialitate ( nu articole) si te asigur ca femela aia a fost un exemplar foarte prost. Amstafful e un caine care ar face tot ce vrea stapanul. Da, in mod normal nu-s deloc agresivi la oameni dar sunt extrem de intuitivi. Masculii mei erau foarte sociabili dar in unele situatii deveneau si extrem de protectori. Nu-s genul de caini care sa pazeasca obiecte ( daca nu a fost dresat pentru asta) in schimb isi protejeaza membrii familiei cu viata. Chiar si femela aia cat de aiurea era, daca simulam cu prietenii o situatie in care eram agresat, ea ataca agresorul. Si nu-l latra dar ii sarea direct in piept si apuca de costum ( costum de protectie). Insa altfel nu avea nicio treaba. Te asigur ca nu asa e un amstaff bun, el e mereu in contact cu stapanul, cauta atentie, e plin de viata, e atent la cine vine, cine pleaca etc. Aia era ca o purcea, statea mai mult tolanita la soare sau pandea sa mai vaneze cate o gaina. Nu prea avea treaba daca intra cineva sau pleca din curte. Si cel mai nasol era faptul ca nu era deloc bun caine de companie. Trebuia mereu sa fiu cu ochii pe ea cand o scoteam la plimbare ca avea tendinta sa ma paraseasca. Asta a pus capac.

Masculul Amstaff ( King) era mai impulsiv la caracter dar foarte jucaus cu strainii ( oameni) si foarte agresiv cu animalele in special caini, chiar daca era vorba de un pitic de 100g el facea spume. Da, e normal, avand sange de terier. Dar totusi noaptea ne pazea casa, nu lasa strainii sa intre si asta fara niciun dresaj. Ziua ne plimbam cu vecinul pe la padure, se juca cu el fara probleme si noaptea, acelasi vecin nu putea intra in curte daca noi eram in casa. Incerca vecinul printre gard sa vorbeasca cu el, sa-l pacaleasca cu binisorul dar  nimic. Cu cat mai mult statea la gard cu atat mai mult se enerva cainele. Daca eu ieseam gata, se transforma in jucaus. Noaptea prefera sa vegheze pe prag, chiar in fata usii. Era atent la orice trecator pe drum.

De pitbull (Spike) nu mai spun fiindca l-am invatat eu de mic sa nu lase pe nimeni sa intre in  curte. Deci nu putem vorbi de comportamentul lui instinctiv/nativ. Dar odata invatat ca trebuie sa protejeze, ai in el mult mai multa incredere decat multe alte rase.

Oficial toata lumea o sa interzica utilizarea acestor caini pentru atac la oameni si e normal, nu stii pe ce maini pot nimeri cainii acestia si ce pagube pot crea.

Daca ma intreaba pe mine cineva, nici eu nu-i recomand tuturor. Ba chiar pot sa nu-i recomand deloc. Nu-s pentru toata lumea, asta e clar.

Edited by vinciun, 29 January 2021 - 00:38.


#36
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postericmario, on 17 ianuarie 2021 - 18:00, said:


Încecați pe cât posibil să nu vă atașați de câinii voștri!
Termina ma cu aberatiile . Iti iei caine ca sa il ingrijesti si iubesti nu sa-l ignori ! Suferi cand trece in nefiinta , asta e , o iei de la capat ca esti om nu carpa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate