Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amstaff sau alt terrier

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016
Salut ,


In ultimele luni m-am tot informat despre rasa American Staffordshire Terrier.Sunt constient ca un amstaff/alta specie de terrier o sa fie o adevarata provocare , acesta fiind primul meu caine(am avut papagali in copilarie).Terrierii au nevoie de foarte mult exercitiu fizic, dar si mental, sunt dispus sa ii acord 2-3 ore zilnic pentru exercitii (sper ca este suficient).Cainele o sa stea in casa(am si curte suficient de mare).In momentul de fata eu caut un caine activ, nu ma supara daca lasa par sau blana prina casa si sa fie o rasa destul de sanatoasa.Sunt dispus si la alte optiuni dar amstafful este specia care mi-a placut enorm(din copilarie).Am stans si niste banuti pentru urmatorul patruped dar nu sunt sigur care sunt costurile unui amstaff(ajung 500-600 de lei pe luna ? cainii de pe olx sunt ok ?  2000 de lei ajung pentru un catel ok cu pedigree ?)

#2
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012
Mai bine iti îndrepți atenția spre o canisa care vinde amstaff pe olx toți zic ca au pedigree dar majoritatea sunt metiși, este posibil ca la 2000 lei sa găsești ceva calitate pet, foarte important este ca parinti sa aibă testul ataxia clear este o boala de care poate suferi caini din aceasta rasa si este transmisibila de la părinți.

Edited by gabyr6, 16 January 2021 - 15:04.


#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgabyr6, on 16 ianuarie 2021 - 15:03, said:

Mai bine iti îndrepți atenția spre o canisa care vinde amstaff pe OLX.  Toti zic ca au pedigree dar majoritatea sunt metiși.

Asta așa, ca sa vezi cât de mult contează niște semne de punctuație puse unde trebuie....și cum poate lipsa lor crea confuzii...

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 14:30, said:

Salut ,


In ultimele luni m-am tot informat despre rasa American Staffordshire Terrier.Sunt constient ca un amstaff/alta specie de terrier o sa fie o adevarata provocare , acesta fiind primul meu caine(am avut papagali in copilarie).Terrierii au nevoie de foarte mult exercitiu fizic, dar si mental, sunt dispus sa ii acord 2-3 ore zilnic pentru exercitii (sper ca este suficient).Cainele o sa stea in casa(am si curte suficient de mare).In momentul de fata eu caut un caine activ, nu ma supara daca lasa par sau blana prina casa si sa fie o rasa destul de sanatoasa.Sunt dispus si la alte optiuni dar amstafful este specia care mi-a placut enorm(din copilarie).Am stans si niste banuti pentru urmatorul patruped dar nu sunt sigur care sunt costurile unui amstaff(ajung 500-600 de lei pe luna ? cainii de pe olx sunt ok ?  2000 de lei ajung pentru un catel ok cu pedigree ?)
In perioada de creștere s-ar putea sa nu îți fie suficienți 500-600 lei/luna. După maturizare, depinde de tipul de hrana folosit. Dacă mergi pe hrana preparata in casa (recomandabil) in loc de boabe, sunt șanse sa îți ajungă bugetul ăla.
Nu ma pronunt asupra achiziției, nu cunosc amănunte despre rasa dpdv al achiziției.

#4
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016
Imi puteti recomanda niste canise respectate in Romania(de preferat pe langa bucuresti) ?Si in cazul caniselor se gasesc samsari ?

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Caută Dogo Argentino.
Nu vei regreta.

#6
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2021 - 15:17, said:

Asta așa, ca sa vezi cât de mult contează niște semne de punctuație puse unde trebuie....și cum poate lipsa lor crea confuzii...


In perioada de creștere s-ar putea sa nu îți fie suficienți 500-600 lei/luna. După maturizare, depinde de tipul de hrana folosit. Dacă mergi pe hrana preparata in casa (recomandabil) in loc de boabe, sunt șanse sa îți ajungă bugetul ăla.
Nu ma pronunt asupra achiziției, nu cunosc amănunte despre rasa dpdv al achiziției.
De asta imi era si mie teama ,este primordial sa am suficienti bani sa il ingrijesc corespunzator,nu imi bat joc de un animalut.Un jack russell terrier este mai ok d.p.d.v al costurilor ?

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 15:25, said:

Caută Dogo Argentino.
Nu vei regreta.
Am luat in considerare,dar in general mi se pare un caine chiar mai greu de dresat decat amstafful,poate gresesc.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 15:25, said:

Caută Dogo Argentino.
Nu vei regreta.
Explica la ce-ti trebuie un astfel de animal?

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu stiu la ce-ti trebuie asemenea caini, mai ales ca ai experienta zero.
O data e suficient sa faca o nefacuta.

Edited by TS030, 16 January 2021 - 16:15.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 15:34, said:


Am luat in considerare,dar in general mi se pare un caine chiar mai greu de dresat decat amstafful,poate gresesc.
Cu siguranță greșești.
Eu am avut și știu ce vorbesc.
Este extraordinar de permisiv cu copiii mici, dacă ai, foarte protector, nu se apropie nimeni de curtea ta.
Dacă nu ai timp să-l plimbi, lenevește cu plăcere, deci nu-ți dă bătăi de cap.

Un alt câine bun de pază și care nu are treabă cu frigul e Shar-Pei-ul.
Și ăsta va adopta toată familia ta ca și când ar fi a lui.


Un ultim sfat: eu mi-am învățat toți câinii de mici să le iau mâncarea din gură.
La mine nu există să mă mârâie câinii când mă apropii de bolul lor de mâncare în timp ce iei mănâncă.
Le scot osul din gură, după care îl primesc înapoi.
E vorba de încredere.

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 15:25, said:

Caută Dogo Argentino.
Nu vei regreta.

N-as sfatui pe nimeni asta, decat daca l-as cunoaste personal si ar fi 100% responsabil. Nici n-as lasa rasa asta in Romania, pentru ca de obicei cei care n-ar trebui sa aiba, il vor neparat.

Edited by cumparator, 16 January 2021 - 16:34.


#11
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 16:30, said:

Cu siguranță greșești.
Eu am avut și știu ce vorbesc.
Este extraordinar de permisiv cu copiii mici, dacă ai, foarte protector, nu se apropie nimeni de curtea ta.
Dacă nu ai timp să-l plimbi, lenevește cu plăcere, deci nu-ți dă bătăi de cap.

Un alt câine bun de pază și care nu are treabă cu frigul e Shar-Pei-ul.
Și ăsta va adopta toată familia ta ca și când ar fi a lui.


Un ultim sfat: eu mi-am învățat toți câinii de mici să le iau mâncarea din gură.
La mine nu există să mă mârâie câinii când mă apropii de bolul lor de mâncare în timp ce iei mănâncă.
Le scot osul din gură, după care îl primesc înapoi.
E vorba de încredere.
Nu ma intereseaza sa fie caine de paza , doar un patruped cu care imi pot petrece o parte din timp,Tind sa cred ca orice caine poate sa fie foarte obedient daca este dresat corespunzator, dar acesta o sa fie primul caine de care o sa am grija si nu sunt pregatit sa am grija de un dogo argentino(nici amstafful nu este o optiune buna dar este considerabil mai obedient).
Jack russell terrier/schnauzer/bull terrier sunt o varianta mai "iertatoare"(dresaj si costuri) ?

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
pro:
adrian ludosan
marius nedelcu
contra: (foarte mult contra) Posted Image
ovidiu anton
daca vei lua de la un crescator care are caini de show, vei evita foarte multe probleme, atat de sanatate cat si de comportament!
nu vei cheltui 500 lei/luna cu un caine! doar in primele luni o sa ai ceva cheltuieli suplimentare: mancare mai multa, siplimente, accesoriile de rigoare. apoi, dupa un an, mancarea cca 300/luna, un vaccin pe an, alte diverse.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu as recomanda un caine mare si puternic unei persoane care nu are experienta cu cainii . Sa nu mai vorbesc de cei cu terrier in numele rasei care au si o personalitate serioasa .
Ce faci daca nu poti sa te impui , ii dai drumul pe strada sau il eutanasiezi ? Oricum eu nu ii inteleg pe cei care vor caini din rasele declarate periculoase .
Era si un banc , prescurtat ''La un spritz prelungit unul i-a innebunit toata seara pe unii cu ''am cel mai tare caine de paza'' . Exasperati aia il intreaba...cum demonstrezi ? Ala raspunde...am ajuns beat acasa si nici pe mine nu m-a lasat sa intruPosted Image !!! "
In opinia mea cel mai bun caine care face ''cu de toate'' e ciobanescul german . Pentru primul caine...femela !

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 17:03, said:


Jack russell terrier/schnauzer/bull terrier sunt o varianta mai "iertatoare"(dresaj si costuri) ?
Ai făcut un terci aici.
Jack Russel e ok, dar lăsat singur îți va roade încălțămintea, telecomenzile, aproape tot ce prinde.
Plus că nici nu prea arată a câine.

Bull Terrierul în schimb, e altceva!
O fi el un arlechin, un clovn, care va face orice ca să te bine-dispună, dar trebuie să ai în vedere că are una din cele mai puternice mușcături.
Nu degeaba a fost folosit în luptele cu tauri.
De fapt și el e un ”bunic” al Dogo Argentino.
El Dogo a beneficiat de tot ce a fost mai bun la creearea lui.
https://ro.wikipedia...Dog_argentinian

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OL2AQK-MJBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps. Nu există câini răi, există stăpâni proști!

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2021 - 16:32, said:

N-as sfatui pe nimeni asta, decat daca l-as cunoaste personal si ar fi 100% responsabil. Nici n-as lasa rasa asta in Romania, pentru ca de obicei cei care n-ar trebui sa aiba, il vor neparat.
Stai liniștit, nu există balauri.

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 17:39, said:

Ai făcut un terci aici.
Jack Russel e ok, dar lăsat singur îți va roade încălțămintea, telecomenzile, aproape tot ce prinde.
Plus că nici nu prea arată a câine.

Bull Terrierul în schimb, e altceva!
O fi el un arlechin, un clovn, care va face orice ca să te bine-dispună, dar trebuie să ai în vedere că are una din cele mai puternice mușcături.
Nu degeaba a fost folosit în luptele cu tauri.
De fapt și el e un ”bunic” al Dogo Argentino.
El Dogo a beneficiat de tot ce a fost mai bun la creearea lui.
https://ro.wikipedia...Dog_argentinian

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OL2AQK-MJBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps. Nu există câini răi, există stăpâni proști!


Stai liniștit, nu există balauri.

M-a atacat un Dogo. Nu trebuie sa-mi imaginez, ca stiu. Cu un cretin de stapan, e adevarat, dar la noi e plin de astia. Am mers la politie pentru asta.
Initiatorul are o abordare foarte buna. Nu inteleg oamenii care iau caini care depasesc puterile lor. Ieri la vet erau 2 batrani cu un caucazian. Avea o botnita cat o galeata pe bot, incerca incontinuu sa si-o dea jos. Nici nu erau in stare sa-l ridice, frate, cred ca avea 90 de kile. La ce-ti trebuie asa ceva, chiar nu inteleg...

@TheMarian, ia amstaff, daca-ti place. E o rasa usor de dresat si o sa inveti sa il stapanesti. Ia o femela, sunt mai docile decat masculii.

Am un Airedale Terrier de aproape 14 ani, care la vremea lui a fost nebun cat incape. Radem si acum cand ne amintim ispravile lui din tinerete.

#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 17:39, said:

ps. Nu există câini răi, există stăpâni proști!
Exista si stapani nepriceputi, si stapani care nu stiu in ce se baga.

Rasele astea nu-s considerate periculoase pentru ca s-ar juca frumos cu copiii. Plus ca am dubii in privinta stapanilor... dubii serioase, adica la ce beep va trebuie un asemenea caine? Si-l puteti controla?
Acum, mai sunt si oameni care au un raspuns bun la aceasta intrebare; nu generalizez. Cati insa ii aleg din motive total gresite? (ca sunt caini impresionanti fizic, IMHO e un motiv total gresit!)

Ca exemplu recent, un amstaff a sarit si mi-a smuls masca de pe fata... tanar, se juca... iar stapana, "imi pare rau, asa face el". Total incapabila sa-l controleze. I-am sugerat sa discute de urgenta cu un dresor, sper ca mi-a ascultat sfatul.
Nu trebuie sa fie agresiv pentru a face rau. Ca sare pe tine un Beagle, ca sare un Cane Corso, eu zic ca e o oarecare diferenta.

Sa nu mai zic de diversi indivizi care povesteau cu seninatate cum vor sa-si antreneze cainii ca sa fie mai agresivi, caini care deja aveau probleme de socializare. Aici deja vorbim de inconstienta si premeditare...

Astea fiind zise, revenind la primul post... nope, in nici un caz olx! Ori pui de la canisa acreditata, totul cu acte-n regula, ori adoptie.
olx inseamna caini inmultiti aiurea, metisi, neingrijiti, nevaccinati. Nu va zgarciti la cumparare, ca ajungeti sa platiti dupa...

#17
TheMarian

TheMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2016

View PostTS030, on 16 ianuarie 2021 - 19:58, said:

Exista si stapani nepriceputi, si stapani care nu stiu in ce se baga.

Rasele astea nu-s considerate periculoase pentru ca s-ar juca frumos cu copiii. Plus ca am dubii in privinta stapanilor... dubii serioase, adica la ce beep va trebuie un asemenea caine? Si-l puteti controla?
Acum, mai sunt si oameni care au un raspuns bun la aceasta intrebare; nu generalizez. Cati insa ii aleg din motive total gresite? (ca sunt caini impresionanti fizic, IMHO e un motiv total gresit!)

Ca exemplu recent, un amstaff a sarit si mi-a smuls masca de pe fata... tanar, se juca... iar stapana, "imi pare rau, asa face el". Total incapabila sa-l controleze. I-am sugerat sa discute de urgenta cu un dresor, sper ca mi-a ascultat sfatul.
Nu trebuie sa fie agresiv pentru a face rau. Ca sare pe tine un Beagle, ca sare un Cane Corso, eu zic ca e o oarecare diferenta.

Sa nu mai zic de diversi indivizi care povesteau cu seninatate cum vor sa-si antreneze cainii ca sa fie mai agresivi, caini care deja aveau probleme de socializare. Aici deja vorbim de inconstienta si premeditare...

Astea fiind zise, revenind la primul post... nope, in nici un caz olx! Ori pui de la canisa acreditata, totul cu acte-n regula, ori adoptie.
olx inseamna caini inmultiti aiurea, metisi, neingrijiti, nevaccinati. Nu va zgarciti la cumparare, ca ajungeti sa platiti dupa...
Din fericire nu am astfel probleme de personalitate , ma atrage caracterul amstaffilor/pitbullilor, nici nu ma gandesc sa atrenez un astfel de caine sa fie agresiv avand in vedere istoria lor.O sa mai strang niste bani pentru un pui de la canisa si dresaj ca sa avem o viata frumoasa,nu cred ca un caine fara sa fie dresat corespunzator poate sa traiasca o viata cu adevarat frumoasa.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postericmario, on 16 ianuarie 2021 - 17:39, said:

ps. Nu există câini răi, există stăpâni proști!

Amin!

View PostTheMarian, on 16 ianuarie 2021 - 20:24, said:


Din fericire nu am astfel probleme de personalitate , ma atrage caracterul amstaffilor/pitbullilor, nici nu ma gandesc sa atrenez un astfel de caine sa fie agresiv avand in vedere istoria lor.O sa mai strang niste bani pentru un pui de la canisa si dresaj ca sa avem o viata frumoasa,nu cred ca un caine fara sa fie dresat corespunzator poate sa traiasca o viata cu adevarat frumoasa.
Pana la urma, tu pentru ce vrei câinele? Care este scopul tău?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate