Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Promisiunile și realizările lui Nicușor Dan, noul primar al Bucureștiului

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20916 replies to this topic

#14455
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2023 - 20:12, said:

Bugetul primariei e pe butuci dupa ani si ani de iepurasi roz si alte sifonari.

Atâta timp cât 30% din buget se duce pe subvenții, ii un buget șchiop din start.

Un buget cu 30% dat pe subvenții nu va fi un buget sănătos niciodată.

#14456
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009
Pe butuci sau nu, ca și administrator de oraș trebuie sa aibă o perspectiva mai clara decât cetățenii sau cei care ne dam cu părerea aici și sa poată ieși din impas. Aruncatul vinei este cea mai ușoară meserie. Din păcate situația e dezastruoasa și în alte orașe cu administrația USR, cel mai elocvent fiind Constanta, ce arata efectiv ca un șantier cu trotuare decopertate și lăsate de izbeliște peste tot (cel putin așa era în iulie și din câte am auzit nu s-au schimbat multe).

Inteleg povestea cu greaua moștenire dar asta e povestea tuturor, când iti 'asumi' o moștenire cu bune cu rele, iei în considere tot și dacă te pretinzi sclipitor găsești o ieșire din impas.
Sunt curios când se uita pe geam de la primărie și vede parcul Cișmigiu și halul în care e ce părere are ?

#14457
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBucifon, on 26 ianuarie 2023 - 22:59, said:

Atâta timp cât 30% din buget se duce pe subvenții, ii un buget șchiop din start.

Un buget cu 30% dat pe subvenții nu va fi un buget sănătos niciodată.
Comparativ cu bugetul Guvernului, eu zic ca e un buget bun.

#14458
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
a fost luat prin surprindere de zapada asta de 1cm
traficul se desfasoara exceptional de bine

in 2012 a spus ca daca nu rezolva problema maidanezilor in 6 luni isi da demisia
https://www.g4media....-general-d.html
https://www.antena3....sti-663895.html
Ar trebui sa se tina de cuvant.

#14459
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View Postal3xUnder, on 26 ianuarie 2023 - 23:21, said:

Din păcate situația e dezastruoasa și în alte orașe cu administrația USR
Am si eu o intrebare: ce inseamna administratie USR? Da mi un exemplu te rog! Nu stiu cum e la Constanta, primar plus majoritate CL de la usr?
Dar ce mi place cel mai tare e subtilitatea asta cu orasele cu "administratie usr" sunt naspa ... in comparatie cu ce? Cu administratiile psdiste sau usliste care performeaza?
Nesansa face sa fiu obligat sa traiesc in Iasi si sa tranzitez lunar Vasluiul si Galatiul. Administratii constant psd ist usliste. Minunat administrate, daca vrei detalii deschide alt topic ca aici poluam.


#14460
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
Asa zicea si ca o sa faci dus a 2-a zi dupa ce nu mai e Firea primar. Doar ca nu specifica temperatura apei cu care o sa faci dus.

#14461
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 06.01.2009
Cei mai dezamagiti de Nicusor Dan sunt unii care locuiesc in provincie.

#14462
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbossake, on 25 ianuarie 2023 - 10:51, said:

nu inteleg de ce la ora asta nu sunt in reparații unele linii precum cele de pe Basarabia, Lacul Tei, zona Traian etc

Iarna e frig ferul plus că de la frig sinele se contracta, se strâmbă etc.

Mai la primăvară așa

#14463
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Autoritățile din București (iar) au fost surprinse de iarna târzie
Joi spre vineri noapte a nins în Capitală, iar aceasta este prima zăpadă din această iarnă târzie. Meteorologii au emis avertizare de tip Cod Galben de precipitații și ninsoare, valabilă până sâmbătă seară.

https://b365.ro/auto...apitala-496390/

Până aici nicio diferență față de predecesorii lui.

#14464
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu am prezis din vara ca romanii vor fi surprinsi de iarna.

#14465
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 11:08, said:

Autoritățile din București (iar) au fost surprinse de iarna târzie

Imposibil sa nu aiba ceva de a face cu Firea. Imposibil!

#14466
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

View PostDon_Costica, on 27 ianuarie 2023 - 11:25, said:

Eu am prezis din vara ca romanii vor fi surprinsi de iarna.
Romanii vor ca Nicusor sa roteasca planeta ca Superman sa fie iarna ca vara... adica sa-l contrazica pe Baselu

#14467
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

View Postgelublabla, on 27 ianuarie 2023 - 09:07, said:

Am si eu o intrebare: ce inseamna administratie USR? Da mi un exemplu te rog! Nu stiu cum e la Constanta, primar plus majoritate CL de la usr?
Dar ce mi place cel mai tare e subtilitatea asta cu orasele cu "administratie usr" sunt naspa ... in comparatie cu ce? Cu administratiile psdiste sau usliste care performeaza?
Nesansa face sa fiu obligat sa traiesc in Iasi si sa tranzitez lunar Vasluiul si Galatiul. Administratii constant psd ist usliste. Minunat administrate, daca vrei detalii deschide alt topic ca aici poluam.
Dar cine a zis ca toate? Am făcut conexiunea pentru ca Nicușor are punct de plecare de acolo, hai sa reformulez sa nu se interpreteze și sa zic 'primar plecat din partea USR', nu mă mândresc cu nici una din ele, și nu mă uit la partid, unde văd administrare buna indiferent de culoare e buna și gata. Ce vreau sa zic cu USR este ca întâmplarea face ca oamenii au primit o șansă inclusiv de la mine și alții, iar ei au vrut sa lase impresia ca sunt altfel. Chiar dacă au putine primarii, aceste primarii sunt ale unor orașe importante. Exemple: Constanta, Bacău, Brașov, Timișoara. Dintre toate singura unde eu o apreciez și în același timp și oamenii din oraș o apreciază, e administrația lui Dominic Fritz. În cazul în care ne raportam la alte culori dacă mergem prin toată provincia e salata și de la Pnl și de la PSD, AUR etc. sau cine o mai fi. În unele locuri oamenii sunt mulțumiți în altele nu.

Edited by al3xUnder, 27 January 2023 - 12:49.


#14468
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017

View PostVaronul, on 27 ianuarie 2023 - 08:51, said:

a fost luat prin surprindere de zapada asta de 1cm
traficul se desfasoara exceptional de bine

Nu stiu daca si cum o fi gandit primarul, dar daca as fi fost eu la butoane in situatia de azi nu faceam nimic. Pui in balanta ce se poate intampla in cel mai rau scenariu,  cat costa sa elimin acel scenariu, ce beneficii ai din aia si apoi hotaresti. Pentru 2-3 cm de zapada amestecata cu multa ploaie ar fi o prstie sa risipesti banul public. Nonsens, se topeste in cateva ore de la natura.

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 11:08, said:

Autoritățile din București (iar) au fost surprinse de iarna târzie
Joi spre vineri noapte a nins în Capitală, iar aceasta este prima zăpadă din această iarnă târzie. Meteorologii au emis avertizare de tip Cod Galben de precipitații și ninsoare, valabilă până sâmbătă seară.

https://b365.ro/auto...apitala-496390/

Până aici nicio diferență față de predecesorii lui.
Sunt curios ce cod mai emit inteligenții aia de la meteo, alti bugetari infecti platiti degeaba, in cazul in care ar ninge 50-100 cm…. Auzi la ei, cod galben de ninsoare….

#14469
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostEpdm, on 27 ianuarie 2023 - 13:17, said:


Nu stiu daca si cum o fi gandit primarul, dar daca as fi fost eu la butoane in situatia de azi nu faceam nimic. Pui in balanta ce se poate intampla in cel mai rau scenariu,  cat costa sa elimin acel scenariu, ce beneficii ai din aia si apoi hotaresti. Pentru 2-3 cm de zapada amestecata cu multa ploaie ar fi o prstie sa risipesti banul public. Nonsens, se topeste in cateva ore de la natura.

Acum depinde ce scrie in contractul pentru serviciile de deszăpezire. Dacă prestatorul are dreptul să intre automat in caz de ninsoare (chiar și de 2-3cm) sau daca serviciul ii cumva în Stand-by și ii activat doar de primărie.

#14470
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Indiferent ce scrie, nu a fost zapada in Bucuresti. O mazga de 0-1 cm nu este zapada.

#14471
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Constanta are primar PNL.

#14472
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Asta vroiam să scriu și eu, aseară, dar am uitat.

Unii șoferi de pe Otokar nu dau drumul la căldură, azi 2/3 autobuze, ghețarie, nu glumă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate