Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7186 replies to this topic

#1225
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

 danielzgk, on 13 februarie 2021 - 19:50, said:

App...emag vinde si credite samkey��. Nu ma asteptam la asta.

Se gasesc cam peste tot, chiar si pe Ebay....cumpara de la Samkey cu un pret si vinde la altii cu alt pret, asta e afacerea Posted Image

 serban_bogdan, on 13 februarie 2021 - 21:36, said:

O alta metoda de a schimba csc-ul este Chimera Tools tot contra cost insa la fel ca si Samkey momentan nu suporta schimbarea de CSC. Mai asteptam. Eu voi folosi Chimera Tools deoarece am licenta de pe vremea cand am schimbat CSC-ul la Note 20U

Are licenta nelimitata?
Cat costa?

LE:
Am verificat acum si e tot cu credite, deci e la fel ca si la Samkey

Edited by Mr_Hara, 13 February 2021 - 22:24.


#1226
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010
Revin cu un mic info despre bateria mea...


Totul activ, asa cum a venit telefonul....doar luminozitatea la 50% pentru ca e prea puternica la 100% iar pe auto dupa cum am mai zis, nu-mi place.....probabil daca as tine-o pe auto, as scoate mai mult SOT
34 de ore de la ultima incarcare si 5 ore si 32 minute de SOT, zic eu ca e mai mult decat bine....bateria s-a dus la 14% exact cu 2 secunde inainte sa fac print screen-ul :D

Attached File  Screenshot_20210213-205011_Device care.jpg   79.78K   53 downloads

Sa incarc telefonul la 2 zile, e mai mult decat perfect, bineinteles intr-o utilizare normala si da, sunt constient ca la o utilizare mai agresiva trebuie sa-l incarc zilnic sau poate chiar de doua ori pe zi dar inafara de filmari si poze, nu vad cum l-as putea folosi agresiv pentru ca de jucat, nu ma joc pe el....am scule dedicate daca vreau sa fac asta si nu o sa o fac pe un display atat de mic cand in fata mea sta un 4K de 55 inci.

Inca o data spun ca sunt super multumit si sper ca Samsung sa mai aduca imbunatatiri prin update-uri ca se poate mult mai mult!

#1227
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,999
  • Înscris: 13.09.2007
1z 20h=44 de ore! Deci ești mai bine! 👌

#1228
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

 marselcj, on 14 februarie 2021 - 07:30, said:

1z 20h=44 de ore! Deci ești mai bine! ��

Da, corect....am gresit si abia acum am vazut, deci nu mai pot edita dar s-a inteles ideea oricum :D

#1229
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004

 Mr_Hara, on 13 februarie 2021 - 22:24, said:

Se gasesc cam peste tot, chiar si pe Ebay....cumpara de la Samkey cu un pret si vinde la altii cu alt pret, asta e afacerea Posted Image



Are licenta nelimitata?
Cat costa?

LE:
Am verificat acum si e tot cu credite, deci e la fel ca si la Samkey

Nu e cu credite. Eu am luat licenta Samsung pe un an cu aprox. 70 EUR iar schimbarea de CSC e gratuita daca ai licenta. Am schimbat CSC-ul la Note 20 Ultra si A51 5G fara probleme.

#1230
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 22.08.2009
Nu e treaba bună cu zoom-ul optic 10x. Prea intruziv 😆

Attached Files



#1231
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Ai greșit fereastra! :))

Edited by cipri_m78, 14 February 2021 - 19:07.


#1232
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

 serban_bogdan, on 14 februarie 2021 - 18:13, said:

Nu e cu credite. Eu am luat licenta Samsung pe un an cu aprox. 70 EUR iar schimbarea de CSC e gratuita daca ai licenta. Am schimbat CSC-ul la Note 20 Ultra si A51 5G fara probleme.
merita doar daca te ocupi cu telefoane, in rest e scump rau...
Ca sa schimbi CSC-ul cu Samkey platesti undeva la 10£ pentru 6 credite....deci nu are rost sa iei licenta pentru un an daca nu-ti trebuie decat o singura data

 yanqemil, on 14 februarie 2021 - 18:29, said:

Nu e treaba bună cu zoom-ul optic 10x. Prea intruziv ��

Macar de era o gagica :D

#1233
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.03.2020
Am incercat iar acel director view si am filmat vrwo 4 min! Telefonul nu s-a mai incalzit asa cum s-a incalzit inainte de update! Nici inainte nu se incalzea tare dar se incalzea! Acum s-a incalzit mult mai putin daca pot spune asa! Deci toate merg spre bine! Parca si stabilizatorul la zoom-uri mari este mai ok si parca nu mai ies asa granulate pozele (tot la zooom mare)!

#1234
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare dragi colegi.

De ieri am avut si eu in posesie un S21 Ultra 256GB cu care intentinam sa inlocuiesc Huawei-ul P40 Pro Plus din dotare, ca motiv principal fiind lipsa Google Pay si viitorul incert.
Absolut incantat de Samsung de data asta, spre deosebire de anul trecut cu S20. Nu se incalzeste, camera e excelenta (chiar daca putin sub Huawei) totul merge super.

Din pacate dupa ce azi l-am butonat toata ziua ii voi da retur.
Efectiv mi-a omorat ochii azi, zici ca am nisip in ei.
Dupa ceva investigatii mi-am dat seama ca e de la rata de PWM (screen flicker). Samsung desi are un ecran senzational nu a binevoit sa implementeze si DC dimming asa ca nu am alte optiuni. Pentru unii nu e absolut nici o problema, din pacate sunt printre "norocosii" care resimt acest flicker al ecranului.
P40 Pro Plus are din fericire DC Dimming

Asa ca, cu parere de rau, ii voi spune la revedere.

Atasat aveti si 2 filmulete de comparatie care arata problema.

https://1drv.ms/u/s!...7EZmcg?e=KqEOaQ

Pe Notebookcheck.com zice asa: Another less positive aspect of organic displays is the so-called OLED flicker, which the S21 Ultra is not devoid of either. Samsung decided to forego a DC dimming mode. In minimum brightness the display dropped to just 120 Hz, which is very low but at least constant. With increased brightness the PWM frequency varied between 227 and 250 Hz with a constant 240 Hz at maximum brightness.

#1235
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 22.08.2009
Cu ultimul fw la exact 50% baterie am 5 ore si 44 min screen on time.

Am filmat 5 min in modul Director's View si intradevar se incalzeste in zona de sub camere insa nu e o temperatura care sa ingrijoreze zic eu.

Attached Files



#1236
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.03.2020
Asa am eu acum! Eu zic ca este foarte ok! La mine se incalzeste putin in partea stanga in zona ramei! Stanga sus!

Attached Files



#1237
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020

 yanqemil, on 14 februarie 2021 - 18:29, said:

Nu e treaba bună cu zoom-ul optic 10x. Prea intruziv 😆
Bangladesh?
Sau unde e făcută poza asta?

#1238
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010
Din ce in ce mai bine si la mine...

Attached File  Screenshot_20210214-193713_Device care.jpg   80.79K   44 downloads

#1239
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015

 daemon666, on 14 februarie 2021 - 20:43, said:

Salutare dragi colegi.

De ieri am avut si eu in posesie un S21 Ultra 256GB cu care intentinam sa inlocuiesc Huawei-ul P40 Pro Plus din dotare, ca motiv principal fiind lipsa Google Pay si viitorul incert.
Absolut incantat de Samsung de data asta, spre deosebire de anul trecut cu S20. Nu se incalzeste, camera e excelenta (chiar daca putin sub Huawei) totul merge super.

Din pacate dupa ce azi l-am butonat toata ziua ii voi da retur.
Efectiv mi-a omorat ochii azi, zici ca am nisip in ei.
Dupa ceva investigatii mi-am dat seama ca e de la rata de PWM (screen flicker). Samsung desi are un ecran senzational nu a binevoit sa implementeze si DC dimming asa ca nu am alte optiuni. Pentru unii nu e absolut nici o problema, din pacate sunt printre "norocosii" care resimt acest flicker al ecranului.
P40 Pro Plus are din fericire DC Dimming

Asa ca, cu parere de rau, ii voi spune la revedere.

Atasat aveti si 2 filmulete de comparatie care arata problema.

https://1drv.ms/u/s!...7EZmcg?e=KqEOaQ

Pe Notebookcheck.com zice asa: Another less positive aspect of organic displays is the so-called OLED flicker, which the S21 Ultra is not devoid of either. Samsung decided to forego a DC dimming mode. In minimum brightness the display dropped to just 120 Hz, which is very low but at least constant. With increased brightness the PWM frequency varied between 227 and 250 Hz with a constant 240 Hz at maximum brightness.
Nu știam de ce simt nisip în ochi seara după o zi de utilizat telefonul

Și când gândesc ca vechiul meu P30 Pro are asa ceva...

#1240
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.03.2020
Mda! Mie nu mi se pare un motiv de retur! Orice ecran cu lumina albastra cred ca da senzatia de nisip in ochi dupa o utilizare prelungita! Acum stam si cu ochii beliti in telefoane ca sunt noi! 🤣🤣🤣

#1241
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Păi se pare ca acel flickering este problema de fapt...nu culoarea rece sau caldă... nu îl sesizezi dar te afectează...când filmezi cu încetinitorul,  display-ul se vede cum pâlpâie la Samsung,  la Huawei cu opțiunea antiflickering activată nu se mai manifestă...cred ca asta me spunea colegul

Edited by Tomaz2015, 14 February 2021 - 22:17.


#1242
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.03.2020
Eeeee, stam mai putin pe telefoane! 🤣🤣👍🏻😇

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate