Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rentabilitate/fiabilitate scuter 125 cc

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Buna seara. Vreau sa adresez o intrebare la modul general,dat fiind faptul ca sunt necunoascatoare in ale motocicletelor si vreau sa imi fac o idee in mare. Sa zicem ca achizitionez un scuter de 125 cc. Nu stiu marca,dar una mai decenta. Aproximativ,in mare,cati km pot sa fac cu el linistita,pana incep sa cada piesele? Gen rulmenti,curea,telescoape,ambreiaj. Stiu ca nu se poate spune exact dar ceva in genul:" unul chinezesc tine 2000km,iar o Honda 15.000 pana sa inceapa sa usture buzunarul. Vreau sa imi fac niste calcule cat de rentabil este. Va multumesc.

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Mai conteaza si ce faci cu el. Si cum mergi cu el. Si cum dai in gropi, urci borduri. Mergi in exteriorul orasului sau faci livrari.


Poti sa acoperi achizitia din km facuti in garantie? Da-i bataie.


Altfel degeaba zic eu ca faci atatia km, daca il pocnesti si spargi carenele. O iau toate calculele razna.


Alege marca, alege modelul si vorbeste cu posesorii.


Ex. pentru chinezesc. ai asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9dNPnKrH-a4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Am zis ca vreau sa merg cu el ,nu sa fac turnir cu sabii si cu lance. Partea tehnica ma intereseaza,nu becuri,claxon si plastice. Deci nu ai idee cam cat tine in medie un scuter.

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Bine, dar si tu ai pus o întrebare prea generalistã la care chiar nu se poate raspunde cât de cât exact.

In 2 timpi sau in 4 ? Cã influențeazã enorm asta durata de viațã a motorului.

Asa, dând cu ghiocul, iei o Honda de 125, cam 10 ani nu prea ai ce schimba la ea decât mãrunțișuri.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș recomanda Aprilia Habana Custom.
Scuter scuter, dar aratã și frumos !


Attached File  1460aad5daad5738521dc5b52a60afb1.jpg   104.18K   23 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DBLMwhl9x94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 15 January 2021 - 08:42.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcameliavig, on 15 ianuarie 2021 - 01:23, said:

Buna seara. Vreau sa adresez o intrebare la modul general,dat fiind faptul ca sunt necunoascatoare in ale motocicletelor si vreau sa imi fac o idee in mare. Sa zicem ca achizitionez un scuter de 125 cc. Nu stiu marca,dar una mai decenta. Aproximativ,in mare,cati km pot sa fac cu el linistita,pana incep sa cada piesele? Gen rulmenti,curea,telescoape,ambreiaj. Stiu ca nu se poate spune exact dar ceva in genul:" unul chinezesc tine 2000km,iar o Honda 15.000 pana sa inceapa sa usture buzunarul. Vreau sa imi fac niste calcule cat de rentabil este. Va multumesc.

regina lor - Honda 300Sh, sau daca gasesti , 150SH.
sh e modelul dar clar nu te atingi de ele noi.
neapart sa aiba roti mari ( 16') daca e vorba de Romania.in niciun caz d'alea de 12..13

ca sa faci calcul - cati km faci anual si unde ( urban/extra urban)

daca te bagi la ceva nou - recomand SYM . e cam best buy pret/performanta.

sa ti dau si niste numere

( vorbim de motoare in 4T, injectie)

honda 125 - 55.000km in 4 ani, oras 95%. abuzata la greu de mai multi "soferi". in ulei filtre si placute.
apoi s-a vandut . dupa inca 4 ani am regasit-o, cu 40.000 km . de fapt avea spre 90k. mergea ca n prima zi.
avea 1 l de ulei / 4000 km. atat era "baia".

honda sh300. pe bord 38.000. dupa "sapaturi" ( era un amic interesat s-o cumpere - nu dau nume dar.."mare firma de adus motoare in Ro"olx gramada) avea pe la 130.000 km cu 2 ani inainte sa apara la vanzare in Italia :). mergea perfect  , tipla

honda 110 cmc (dylan parca..nu mi mai amintesc modelul ) - abuzata la fel ca aia de 125. are 11 ani si merge perfect,km fara numar - ultima inregistrare a fost pe la 60.000 ( (ma rog, e cu rotile alea mici si nu recomand)

cand zic abuzat inseamna mers cu ea ca la "furat", bagata pe forestiere, incarcata,

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa nu aiba doar A1 sau, mai stii, nici pe ala si sa creaza ca e ok B-ul pt 125cmc cum cred unii.

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
inca ceva - te uiti la cat de usor e de servisat. daca e  Piaggio ( de exemplu) demontezi tot ca sa ajungi la un filtru de ulei..bataie de joc.
ala de aer la fel - zici ca au uitat ca trebuie schimbat si l-au pus de iti ia o ora pana ajungi la el. mizerabil.

am dat ex Honda unde schimbi totate consumabilele in 20 de min  cu tot cu asteptat sa se scurga uleiul :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Practic daca iei o honda/yamaha noua ai sanse mari sa te tina toata viata :).

#10
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Deci cu un scuter bun,treci de 40.000 dr km fara probleme? Daca ai noroc chiar 60000? Asta ma interesa. Va multumesc.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postcameliavig, on 15 ianuarie 2021 - 09:29, said:

Deci cu un scuter bun,treci de 40.000 dr km fara probleme? Daca ai noroc chiar 60000? Asta ma interesa. Va multumesc.
Daca ai grija de el, da!

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcameliavig, on 15 ianuarie 2021 - 09:29, said:

Deci cu un scuter bun,treci de 40.000 dr km fara probleme? Daca ai noroc chiar 60000? Asta ma interesa. Va multumesc.

am detaliat pe niste modele, mai sus.
daca vrei alt model - pune-l aici si verficam
nu exista "la general" raspunsul la intrebarea ta. vezi postul meu cu intrebarile despre cum se folosste.

View Postaddelin, on 15 ianuarie 2021 - 09:28, said:

Practic daca iei o honda/yamaha noua ai sanse mari sa te tina toata viata Posted Image.

cu conditia unei servisari corecte. ratezi un schimb de ulei si l-ai terminant in 500 km.,

View Postunderb, on 15 ianuarie 2021 - 08:54, said:

Sa nu aiba doar A1 sau, mai stii, nici pe ala si sa creaza ca e ok B-ul pt 125cmc cum cred unii.

vorbim de A nu de adolescentisme cu A1,,
pt A1 merge si o troti electrica fara probleme.
asta daca soferul are sub 50 KG, altfel e nevoie de A1 + pedale.serios zic.

atentie la ce inseamna consumabile - ambreiaj, curea/curele, frane, anvelope,filtre, fluide. asta asa pe scurt.

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Motoarele Honda in 4 timpi sunt cele mai fiabile la cilindreea de care zici.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am o Honda Vision de 110cc. Super multumit de ea, insa nu merg prea mult, are mai putin de 7000km. Cu revizii facute anual / 1000km :)

Pentru mine rentabilitatea unui scuter e data de cat timp castigi cu el in oras. Cu un scuter scot viteze medii de 20km/h atunci cand cu masina fac 10km/h. Cu alte cuvinte intr-un an (in care fac in jur de 1000km) castig 100h. Cel putin 100h, pentru ca asta nu doar ca e mai rapid in trafic, insa il si pot lasa in fata locului unde am nevoie sa ajung, nu trebuie sa ma parchez la mama dracului unde gasesc loc si apoi sa merg inca o data pe atat pe jos.  

Iar pentru trafic urban mi se pare important sa fie usor si compact, si nu prea inalt, inca sa fie usor sa faci manevre si sa te strecori prin spatii inguste,  si sa aiba plaseu plat (poti pune acolo chestii voluminoase, gen un pepene, iar eu am carat de exemplu cu el un desktop :D ).  Dpdv al puterii orice scuter din categoria asta e suficient sa atingi 70-80km/h incat sa poti lua si un tunel sau un viaduct unde se merge ceva mai repede.
Autostrada nu fac cu el, mai iau uneori centura pe care la mine in sat de cateva luni au limitat-o la 100km/h. Dracovenia prinde cam 95 real, e OK pentru prima banda.

#15
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Si acum daca tot am primit un deget,o sa vreau si toata mana :))))))   Tot informativ,un ambreiaj,un demaror,niste telescoape sau ce se mai poate strica mai intai,cam la cat ajung? Multumesc mult! 🤗🤗🤗

#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
nu te supara dar nu abordezi cum ti s a recomandat
raspunde la intrebari si apoi se poate face o recomandare.
piesele enumerate de tine  ( clar le amesteci intre consumbabile) sunt cu cosutri diferite tare intre "oem " si " after market" si depin de firma.
sper doar ca nu ai inteles ca mersul pe  2 roti e ieftin ( ma refer la chestii de calitate ).
iar costumul/csca /protectiile pilotului sunt  de ordinul 1000 -2000 eur. cat mai conteaza  o curea sau o bujie?...

View Postcameliavig, on 15 ianuarie 2021 - 02:59, said:

Am zis ca vreau sa merg cu el ,nu sa fac turnir cu sabii si cu lance. Partea tehnica ma intereseaza,nu becuri,claxon si plastice. Deci nu ai idee cam cat tine in medie un scuter.

si aici gresesti ,. nu ai spus unde mergi cu el si cat. dar chiar si asa, conteaza faorte tare tot ce se sparge cand il dai de jos. si asta inseamna carenaje, stop-uri, far-(uri), manete frana ambreiaj, parbriz, oglinzi.
in fine..spor sa ai .si asfalt usca.

#17
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Casca si costumul da fiecare pe ele cat isi permite sau cat tine la viata lui. Vreau sa merg 100% in oras.Referitor la piese voiam un raspuns gen cam 200ron ambreiaj de x, 400ron cureaua de y,ceva in genul. Cum si eu pot sa spun ca ambreiajul de la tico este intre 150 si 300 ron si cureaua de acccesorii intre 25 si 50 ron.E simplu. Nu am cerut ceva la centima sau la milimetru. Daca incepem cu analiza matematico-cuantica,normal ca difera mersul cu tico in oras,la tara,pe autostrada,in paduri,etc.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
100% oras + femeie  + scuter = cel putin 500 eur numai echipament minim.
Doamne ajuta si asflat uscat ca sfaturile te supara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate