Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cablarea unui bloc cu fibra optica - imposibil?!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Buna seara,
Se da urmatoarea situatie:
Cumparat apartament intr-o zona rezidentiala, unde Telekom este preponderent la abonati. Digi cam absent si Orange cu cabluri pe stalpi si cu disponibilitate de a cabla toate imobilele de pe strada respectiva. Cel putin teoretic. Merg la Orange, verifica adresa, confirma ca pot cabla la constructia respectiva. Inchei contract de televiziune si internet prin fibra cu ei, urmeaza sa apara tehnicienii. Dar problema e ca imobilul e un...mini-bloc (P+2E cu 2 scari a cate 3 apartamente)...defapt un duplex mai mare.
Telekom mi-a dat eject, la adresa X nu pot cabla, Digi nu are infrastructura pentru cablarea imobilului si la Orange sunt zvonuri ca teoretic au posiblitate, practic cam nu. Stalpul este peste drum...si de la stalp pana la cutia de cabluri din casa scarii, nema legatura. Exista un tub gol (pe.langa celelalte tuburi cu cabluri care "pleaca" la apartamente) care am sesizat ca are capatul opus in exteriorul blocului, dar...in aer.
Ce posibilitati...legale...am de reusi cumva sa beneficiez de serviciile de la Orange? Contractul e semnat pentru ca, in teorie, se poate cabla.
Am filme pentru momentul cand vin tehnicienii cum ca voi primi raspunsul pe care NU il astept: nu se poate. Dar ce e de facut? Astept sa rasara un cablu subteran din...nimic..asa peste noapte? Ma pun eu sa sap santuri de cabluri (drumul este de pamant cu ceva pietris) sau am vreo posibilitate legala de a cere extinderea retelei subteran?!
Mi se pare stupid ca toti furnizorii sa iti dea eject si tu cand deschizi ochii dimineata sa vezi din pat fibra optica a lu Orange pe stalp (evidentiata cu acea eticheta cu sigla lor).
Vreo idee, vreun sfat? Multumesc anticipat!
P.S.: daca ar exista vreo parghie legala, am fi cel putin 3 apartamente din cele 6 care vrem la Orange.

#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Întrebați cât costã si spuneți ca sunteți dispuși sã suportați contravaloarea manoperei.
Dacã mai sunteți dupa ce aflati prețul.

#3
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,022
  • Înscris: 30.12.2012
Am colegi care au vrut sa faca ei toata lucrarea de aducere a fibrei de la 100m distanta si au fost refuzati de furnizori. Pentru motivul ca si daca face el lucrarea, nu au autorizatie de la primarie pentru lucrare si nu pot instala oficial nimic. Poate este o situatie similara si la tine.

PS: Tubul pentru fibra ar fi fost pus in acelasi santz cu cel pentru electricitate pentru care exista autorizatie.

Edited by numerci, 14 January 2021 - 21:06.


#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009
Sincer asa va trebuie daca nu intrebati inainte sa cumparati ceva! Dezvoltatorul trebuia fie sa cableze el blocul sau macar sa lase tubulatura de la drumul rpincipal, pe sub drumurile de incinta, pana in bloc.

Daca discuta cu unul din operatori in faza de constructie avea toate sansele sa ii dea ala materialele si el sa se ocupe de cablaj (sau chiar sa ii cableze operatorul locatia).

Strict legal ar trebui sa iei autorizatie de constructie (daca trebuie sa sapi pe sub drum o sa te coste cateva mii de euro), sapatura, tubulatura, etc.

In spiritul legii ar trebui sa vezi daca dezvoltatorul a lasat ceva tub pe unde s-ar putea duce o fibra optica din scara pana la locul unde are furnizorul echipamentele. Ti-ar trebui si o cunostinta la operator care sa fie de acord sa iti sudeze fibra ta in echipamentele lor. Teoretic se poate; practic "suna un prieten" :-)

 numerci, on 14 ianuarie 2021 - 21:02, said:

PS: Tubul pentru fibra ar fi fost pus in acelasi santz cu cel pentru electricitate pentru care exista autorizatie.

In mod normal nu prea vor pentru ca daca apare un deranjament si trebuie sa intervina fizic acolo se poate curenta tehnicianul.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,022
  • Înscris: 30.12.2012

 Xman_ghio, on 14 ianuarie 2021 - 21:15, said:

In mod normal nu prea vor pentru ca daca apare un deranjament si trebuie sa intervina fizic acolo se poate curenta tehnicianul.
Ei da, la mine pe strada sunt toate puse in acelasi santz. A venit intai Electrica si a pus curentul dupa care au inchis santzul, dupa a venit Telekom si a sapat exact in acelasi loc la o adancime ceva mai mica si au pus tublulatura loc au astupat, dupa care a venit si Digi si a facut acelasi lucru. O sa fie interesant daca vor trebui sa desfaca vreodata ce au facut ca sunt una peste alta probabil la vreo 10cm unii de altii dar asa au facut. Toti in acelasi santz... in 6 luni au desfacut santzul ala de 3 ori cand le-au pus.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Ca sa iti traga tie, furnizorul trebuie sa investeasca pe putin 5000 de euro daca vreti sa aveti si servicii specifice. Daca vreti sa aveti doar fibra cu performanta de coaxial atunci va trageti singuri. De ce ti-ar trage tie?

Asociati-va toti locatarii.

Care este cel mai apropiat nod si ce incarcare are? Tu vezi fibra, dar nodul unde e?


Contractul incheiat este nul de drept daca nu pot sa iti asigure infrastructura descrisa in el. Deci ori cu OPC ori cu un avocat il anulezi lejer fara multe discutii.

Apoi daca au zis ca vin, vin. Am tras fibra la viata mea in mediu industrial, daca au tot ce e nevoie in maxim 3h ar trebui sa ai fibra in casa de oriunde din primitate. (100m)

Edited by MooF2010, 14 January 2021 - 21:26.


#7
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Dar sa traga un cablu aerian, de la stalp la acoperisul cladirii si sa coboare cu el prin pod pe casa scarii nu pot? La mine in Suceava am vazut ca se practica metoda asta chiar tras cablul de pe acoperisul unui bloc pe altul!

Edited by florynsv, 14 January 2021 - 22:03.


#8
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,022
  • Înscris: 30.12.2012

 florynsv, on 14 ianuarie 2021 - 22:03, said:

Dar sa traga un cablu aerian, de la stalp la acoperisul cladirii si sa coboare cu el prin pod pe casa scarii nu pot?
Depinde de oras... la mine in oras nu mai este voie. Toate cablurile care nu au fost mutate in subteran au fost taiate de primarie. Nu pe toate strazile dar pe majoritatea. Au dat termene pentru fiecare zona pentru trecerea in subteran (mai ales acolo unde s-a facut modernizarea strazilor)..

Edited by numerci, 14 January 2021 - 22:09.


#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Locuiesc pe o strada privat (adica nu e predata primariei).
E in forma de L. Eu sunt pozitionat pe coltul interior. Am poarta pe latura N-S.
Intr-o zi (martie 2019) m-am trezit ca vecinii de la sud (2 locuinte a 5 apartamente aveau fibra optica.
Camereta era pe coltul curtii mele. Au tras fibra din strada din jos.

Am inceput tratativele cu Digi. Initial mi-au zis ca ne leaga de la sursa din capatul celalalt al strazii, la 50m mai la N intro intersectie aveau suficiente rezerve pe un stalp iar aici langa mine nu mai sunt porturi.
Am vorbit cand vor sa vina.
Am chemat in aceeasi zi un excavator mic pentru sapatura.(10 Lei/m sant sapat). Sant de 40-50cm adancime
Nu am scos autorizatie. Chiar m-am trezit cu un supraveghetor de la Transgaz, e o statie de reglaj la capatul celalalt al strazii (dar teava de transport de pe strada e desfiintata).
Au legat toata strada in camereta de care pomeneam.
Au mai pus pe strada inca 4-5 camerete si au facut 2 traversari. Tubulatura a fost plasata deasupra retelei de energie.

pentru OP
Ai o traversarede facut.
Este strada privata sau domeniu public?
Pe domeniu public e problema mare sapatura fara autorizatie.

#10
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 Den2009, on 14 ianuarie 2021 - 20:47, said:

Buna seara,
Se da urmatoarea situatie:
Cumparat apartament intr-o zona rezidentiala, unde Telekom este preponderent la abonati...
Telekom mi-a dat eject, la adresa X nu pot cabla,
Pai daca Telekom este preponderent, cum de ti-a dat eject???

#11
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Mai mult ca sigur Orange te-a respins la instalare pentru ca nu merita investitia pentru un singur client. Nu era mare lucru sa ancoreze fibra de cladire si sa coboare cu ea pana la tubul care spui ca intra in cladire, daca nimeni din bloc nu se impotrivea.

#12
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

 radurus, on 14 ianuarie 2021 - 22:21, said:

[...] Este strada privata sau domeniu public?
Pe domeniu public e problema mare sapatura fara autorizatie.

E domeniu public.

 marius664, on 14 ianuarie 2021 - 23:04, said:

Pai daca Telekom este preponderent, cum de ti-a dat eject???

Raspunsul lor oficial (am facut adresa direct catre ei):

Quote

Ca urmare a mesajului primit, va informam ca in prezent nu exista resurse disponibile pentru aceste servicii la adresa mentionata. Telekom are in vedere implementarea unor proiecte de constructie si optimizare a infrastructurii insa nu va putem oferi un termen concret in acest sens.

 valirex, on 15 ianuarie 2021 - 04:01, said:

Mai mult ca sigur Orange te-a respins la instalare pentru ca nu merita investitia pentru un singur client. Nu era mare lucru sa ancoreze fibra de cladire si sa coboare cu ea pana la tubul care spui ca intra in cladire, daca nimeni din bloc nu se impotrivea.

Ideea e ca in spatele blocului nostru, mai este finalizat un bloc, nu are inca locuitori pentru ca nu e nici o miscare, insa...ca sa ajunga si acolo cu fibra (daca o fi sa ajunga candva), tot pe langa noi trebuie sa treaca.

L.E.: dezvoltatorul sustine ca ce se intampla in afara blocului, nu mai e treaba lui. El a fost obligat sa creeze conditiile (tub de afara pana in interior si apoi din cutia de jos catre toate apartamentele) si ce e afara...e treaba operatorului. E mai complicat ca sunt putine apartamente (pe scara suntem 3 apartamente, din care cei de peste mine si-au rezolvat - probabil sunand un prieten - cu un cablu de pe stalp pana direct in casa. Am ramas eu + vecinii de la parter). Doar daca m-as asocia cu cei din spate cand apar.

Edited by Den2009, 15 January 2021 - 08:38.


#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009
Ar fi o idee sa afli cei de sus de la ce operator au serviciile. Uita-te pe o factura de-a lor (daca sunt de treaba ti-o arata) ce adresa de instalare a serviciilor apare pe factura.

Apoi mergi la acelasi operator si le spui ca vrei servicii la aceeasi adresa si ca deja au instalat un client acolo. Cand vin "baietii" de la operator te intelegi cu ei frumos si te rezolva sigur si pe tine.

Dezvoltatorul ala e un mise-rupist! Este adevarat ca in sens strict nu e treaba lui, dar daca vrea in 2021 sa isi vanda apartamentele ar face bine sa se ocupe de infrastructura din zona. El ar fi trebuit sa vorbeasca de la inceput cu furnizorii si sa se asigure ca a facut toate demersurile ca serviciile sa fie in locatie.

#14
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Cei de sus au la Telekom. (raspunsul lor oficial pentru adresa mea l-am relatat mai sus). Ei zic ca legal, ca platesc factura. Vecinul de jos zice ca a apelat la cineva si si-a tras asa, prieteneste.

 Xman_ghio, on 14 ianuarie 2021 - 21:15, said:

Sincer asa va trebuie daca nu intrebati inainte sa cumparati ceva!

Inteleg si acest aspect, insa... faptul e consumat. (am fost noi "tantaloci", ne asumam) Acum cautam solutii... pana la urma nu consider ca e vinovat cumparatorul final ca operatorul nu vrea sa isi traga cabluri pe domeniul public.
Telekom m-a expediat, Digi au facut verificari (cel putin teoretic) si au constatat ca nu au cabluri pana in capatul strazii la noi (pe site la ei la verificarea acoperirii nu figureaza numerele din capatul strazii, doar cele dinspre drumul principal.. ok, am zis ca imi incerc norocul direct si merg la ei. Nu se poate). Orange zice ca se poate, si pe site apare strada si numarul meu, am facut contract si.... astept ... la o minune. :)

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009
Orange oricum la persoane fizice vine pe infrastructura Telekom (iar fizic vin tehnicienii Telekom sa instaleze). Asteapta sa vezi ce iti zice Orange.

Oricum exista varianta ca sa nu mai fie porturi libere pe stalpul de langa tine si de asta Telekom sa nu te poata rezolva :-(

#16
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Vezi ca si Orange a inceput sa-si dezvolte propria retea de FO, s-ar putea sa fie asa in locatia respectiva...Chestia este sa nu se astepte colegul la o minune, Orange intai face contracte si apoi instaleaza, daca nu se poate din motive tehnice anuleaza contractul...Am patit-o eu, e chiar o clauza in contract...Pe cand la Romtelecom contractul l-am primit dupa instalarea serviciilor...

#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Daca la momentul achizitionarii nu te-a interesat infrastructura acum ai 2 variante:
1. Astepti. O perioada de timp nedeterminata... eu am asteptat 14 ani la Romtelecom sa scap de cuplaj :)
2. Platesti greseala ta.

Cu bani se poate rezolva chiar rapid :)
Comanda un abonament business >100E/luna si te oferi sa platesti si taxa de instalare si or sa-ti instaleze.

#18
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Cu un abonament Business la Digi, iti aduce fibra si-n varful munteluiPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate