Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Problema temperatura I7 3820

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am achizitionat recent un sistem cu acest procesor si sunt surprins cat de instabila e temperatura la I7. Cel mai enervant sunt ventilatoarele care la orice aplicatie deschid, chiar si un browser...incep sa turuie...ba in sus ba in jos. Placa de baza e un Asus Sabertooth X79 (are setari in Bios de silent, standard, turbo dar nu de setari fixe pentru rotatii la ventilatoare). chiar si cand scriu acum ba urca ba coboara rotatiile la ventilatoare...la procesor cred. In Prime95 trec de 90 de grade. Am schimbat de doua ori pasta termoconductoare (CoolerMaster V1 IC Value) si degeaba. In IDLE...45 - 50 grade cu HW Monitor. AI Suite arata cateva grade mai putin.
Cine s-a mai intalnit cu aceasta situatie aiurea zic eu ? Sistemul ruleaza bine...dar vajaiala in sus si in jos + temperaturile te dau de sminteala.
Multumesc.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu zic sa verifici fixarea coolerului pe procesor, am impresia ca nu sta ok si de asta variaza asa mult temperaturile.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  Clipboard01.jpg   148.53K   48 downloads


*Am si eu procesor i7 4790 la 3900 MHz si cooler stock intel, vezi in imaginea de sus.
Vezi sa nu ai in biosul placii de baza overclock la procesor...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 January 2021 - 20:01.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Placile de baza asus au o chestie numita "core enhancement" in care pun toate nucleele la aceeasi freventa turbo si mai dau si un pic de extra voltaj daca le dai. Tu ai un model mai vechi un pic, nu stiu daca aveau toate astea atunci, probabil ca da.
In plus, vezi daca coolerul e fixat bine (cand il decuplezi de pe procesor trebuie sa nu se vada pasta adunata intr-un loc sau "baltind" ci suprafata procesorului trebuie sa fie doar "murdarita" de pasta, ca sa zic asa:

https://www.ekwb.com...compound-guide/

Attached File  Capture.JPG   74.45K   17 downloads


Mai poti cauta in bios, daca placa ta are asa ceva, curba de histerezis pentru cpu fan (adica sa nu se tureze brusc la un varf de temperatura ci sa astepte cateva secunda inainte de a baga turatie).

#5
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View Posteug3n92, on 14 ianuarie 2021 - 19:43, said:

Eu zic sa verifici fixarea coolerului pe procesor, am impresia ca nu sta ok si de asta variaza asa mult temperaturile.

Sistemul de fixare este super la LGA2011...nu cred ca poti gresi.

View Postxmanyacs77, on 14 ianuarie 2021 - 20:00, said:

Attachment Clipboard01.jpg


*Am si eu procesor i7 4790 la 3900 MHz si cooler stock intel, vezi in imaginea de sus.
Vezi sa nu ai in biosul placii de baza overclock la procesor...Posted Image

Ma faci invidios cu asa temperaturi. Nu am nici un overclock...totul e stock. Am rascolit biosul pe toate partile...nu ma asteptam de la Asus sa nu pot regla cum vreau eu rotatiile la ventilatoare.

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2021 - 22:17, said:

Placile de baza asus au o chestie numita "core enhancement" in care pun toate nucleele la aceeasi freventa turbo si mai dau si un pic de extra voltaj daca le dai. Tu ai un model mai vechi un pic, nu stiu daca aveau toate astea atunci, probabil ca da.
In plus, vezi daca coolerul e fixat bine (cand il decuplezi de pe procesor trebuie sa nu se vada pasta adunata intr-un loc sau "baltind" ci suprafata procesorului trebuie sa fie doar "murdarita" de pasta, ca sa zic asa:

https://www.ekwb.com...compound-guide/

Attachment Capture.JPG


Mai poti cauta in bios, daca placa ta are asa ceva, curba de histerezis pentru cpu fan (adica sa nu se tureze brusc la un varf de temperatura ci sa astepte cateva secunda inainte de a baga turatie).

Nu da voltaj in plus. Cu HW Monitor si AI Suite am urmarit voltajele. Pasta arata ca in poze. Am sa incerc cu alta pasta, desi cu acasta pasta la alt procesor a dat rezultate.

#6
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
In primul rand, ce cooler ai pe procesor?

In al doilea rand, e un procesor destul de pretentios din generatia sa pe 32nm si tdp 130w si nu vine cu avantaje mari fiind tot Quad(3930 era Hexa), fata de i7 4790 care e dat exemplu e de 22nm mainstream cu tdp de 85w, astea sunt procesoare mai putin pentru utilizatorul de rand sa faci browsing si chiar sa joci si nu au in mod particular o viata mai lunga ca cele non-E. Deci daca vrei sa il salvezi, ia un cooler mai bun si o pasta Arctic Silver daca crezi ca merita sa investesti in ceva din care are 9 ani vechime.

Edited by PaulFCB, 15 January 2021 - 14:25.


#7
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View PostPaulFCB, on 15 ianuarie 2021 - 14:20, said:

In primul rand, ce cooler ai pe procesor?

In al doilea rand, e un procesor destul de pretentios din generatia sa pe 32nm si tdp 130w si nu vine cu avantaje mari fiind tot Quad(3930 era Hexa), fata de i7 4790 care e dat exemplu e de 22nm mainstream cu tdp de 85w, astea sunt procesoare mai putin pentru utilizatorul de rand sa faci browsing si chiar sa joci si nu au in mod particular o viata mai lunga ca cele non-E. Deci daca vrei sa il salvezi, ia un cooler mai bun si o pasta Arctic Silver daca crezi ca merita sa investesti in ceva din care are 9 ani vechime.

Coolerul e imens, de la BeQuiet cu 10 Heatpipe...se incalzeste putin chiar si la baza, am verificat asta. Am cautat pe internet si vad ca pe aceasta placa de baza numai Xeon cu TDP mai mic. L-as schimba cu ceva mai slab numai sa fie rece si sa scap de vajaiala asta. Proprietarul a luat de nou acest sistem, a stat 7 ani la el si a fost foarte multumit. Mi l-a dat la un pret foarte bun...dar daca nu rezolv treaba asta enervanta am sa-l dau mai departe. O sa pastrez doar placa video (GTX 1070).

#8
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am rezolvat problema. Am schimbat procesorul cu un Xeon E5 2620v2 (TDP 80W) si acum totul e in limite normale. Eu citesc temperaturile cu CPUID HWMonitor...in Prime95 nu a trecut de 60 grade.
Stiti alt soft mai bun de citire ? Si care temperatura se urmareste la procesor...Package sau Core0, Core 1...etc. ?
Multumesc.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu exista "soft mai bun". Se citește un senzor care da valoarea în clar. Cu orice ai citi a afișa la fel.

Cea mai pesimista temperatura e "package" la Intel. Eu numai la aia ma uit.

#10
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View Postro_explorer, on 11 februarie 2021 - 16:05, said:

Nu exista "soft mai bun". Se citește un senzor care da valoarea în clar. Cu orice ai citi a afișa la fel.

Cea mai pesimista temperatura e "package" la Intel. Eu numai la aia ma uit.

Pai la mine Package e cea mai mica...si este ceva diferenta fata de temperaturile pe fiecare Core (10...15 grade).

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai depinde de care package vorbim. Este un package al procesorului, bazat pe senzor intern și este un package al plăcii de baza, bazat pe un senzor extern. Asta din urma va fi mereu în urma celui intern.

Later edit... Acum am realizat ca e vorba de CPU din generația 3... este posibil ca senzorii la tipul ala sa poarte nume/funcții diferite. Trebuie căutate date tehnice pe net în privința senzorilor de pe acea generație de Intel.

#12
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Așa "dansează" temperaturile la mine acum, dar am schimbat procesorul cu un Xeon E5 2620v2 cu TDP 80W.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate