Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tarife impozit auto 2021 majorat

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#127
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Din punctul meu de vedere nu ar fi o problema, platesc si dublu, acum am de platit 200-10% pentru masini, daca e 400 chiar nu ma incurca.
Dar totusi.. intr-un oras mare ca si Cluj-N. impactul pentru buget e 0, inloc de 1,37 o sa fie 2,3%. Ce-am avut si cea-am pierdut.
Primariile nu ar face decat sa supere cetatenii pentru un beneficiul e aproape inexistent.

Asta e si motivul pentru care primariile folosesc acest impozit si si o masura de convingere. DPVD financiar e neimportant.

Edited by andreyvsjoker, 15 January 2021 - 09:14.


#128
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
lasand procentele la o parte... cat ar fi in suma absoluta?
ca sa ne dam seama cam ce s-ar face cu banii aia... parcari, asfaltari, amvelopari, parcuri, scoli, spitale, panselute, sustinere persoane aflate in dificultate, salarii, beneficii si schema de personal umflate, etc...

Edited by apocalipsul, 15 January 2021 - 09:31.


#129
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Toata lumea racneste si acuza motoarele mari.

Mondeo / Mazda 6 - care e diferenta intre versiunile cu motor de 2.0 sau 2.2? Diferenta este "o cana" in plus la capacitatea cilindrica. Ca diferenta de "tonaj" nu exista. Diferenta de echipare nu este. Dar impozitul este de 4 ori mai mare la modelel cu motorul de 2.2. Adica pentru o cana in plus, se plateste o diferenta de 600 RON fata de cei 200 lei pentru 2.0. Pe ce baza? Doar ca asa a decis un Dorel din guvern in goana dupa bani?

Se mai arunca si scuza ca se impoziteaza luxul.

Ce e mai luxos? Mazda 6 de 30k EUR cu motor de 2.2 sau un BMW 520 de 60k EUR cu motor de 2.0?

Unde este echitatea in aceste niveluri de impozitare?

De asemenea, multi clameaza ca daca s-ar aplica taxele ca in vest, astia cu motoarele mari ar plati mai mult. De fapt e fals, cei cu motoarele sub 2 litri ar vedea o dublare / triplare a impozitelor cel putin, iar cei cu motoare mari ar vedea o scadere in special la capacitati de peste 3 litri.


/sarcasm ON

Si cazul meu... Din cauza statului roman si impozitarii anapoda, am renunta la masina mea pe benzina si "orasenii" imi miros acum gazele de la un diesel care sunt mult mai nocive decat cele de la un benzinar. Asa ca le servesc oamenilor moarte pe paine. Nu au decat sa multumeasca statului roman. Posted Image

/sarcasm OFF

#130
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
poate nu din cauza statului roman ci din cauza ca aveai o masina pe care nu ti-o permiteai pe deplin impreuna cu cowsturile aferente!
cred ca nu te tine nimeni legat in Romania, nu?
impositul il platesti fie ca folosesti masina, fie ca nu!

Quote

Unde este echitatea in aceste niveluri de impozitare?
1. undeva, cineva trebuie sa traga o linie (nu la coca ma refer)
2. breackin' news: viata e nedreapta!, nu e nici justa, nici echitabila!!

daca tu te astepti la ceva si primesti altceva sau nimic, e vina ta ca ti-ai facut asteptari si sperante!

ma mir ca se mai mira cineva ca in Romania se scumpesc chestii... orice!

Edited by apocalipsul, 15 January 2021 - 09:50.


#131
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Am citit cinci minute si mi-a trecut regretul ca nu am reusit sa platesc tva in Romania la achizitiile anterioare. Ba mai mult, am sa ma straduiesc sa o fac in continuare.

#132
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postapocalipsul, on 15 ianuarie 2021 - 09:46, said:

poate nu din cauza statului roman ci din cauza ca aveai o masina pe care nu ti-o permiteai pe deplin impreuna cu cowsturile aferente!
cred ca nu te tine nimeni legat in Romania, nu?
impositul il platesti fie ca folosesti masina, fie ca nu!
1. undeva, cineva trebuie sa traga o linie (nu la coca ma refer)
2. breackin' news: viata e nedreapta!, nu e nici justa, nici echitabila!!
daca tu te astepti la ceva si primesti altceva sau nimic, e vina ta ca ti-ai facut asteptari si sperante!
ma mir ca se mai mira cineva ca in Romania se scumpesc chestii... orice!

Imi permit impozitele, dar statul roman nu mai merita banii mei Posted Image Fix asta! Am redus la maxim atat tot ce datorez statului roman, cat si ce imi poate imputa statul roman.

Doar ca prefer sa cheltui banii in alte tari sau sa ii strang deoparte. Si nu sunt singurul care face asta.

Orice impozit se bazeaza pe anumite principii. Cei care mai tin minte lectiile de economie din liceu ar trebui sa isi aduca aminte. De asemenea, aceste principii chiar sunt iterate in Codul Fiscal din Romania: neutralitate, certitudinea impozitarii, echitatea impozitelor, eficienta impozitarii si predictibilitatea impozitelor.

Momentan, nu prea se mai respecta aceste principii pentru ca oamenii care s-au ocupat de fiscalitatea in Romania in ultimul deceniu au fost ageamii.

Pe scurt, majoriteata impozitele in Romania sunt dupa ureche si dupa interesul electoral.

PS: daca nu stii engleza, foloseste romana. E mai bine. "breackin' news" seama cu furculissionul din Caragiale; ar fi fost "breaking news".

Edited by Quoriah, 15 January 2021 - 10:14.


#133
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Inca costul unei masini (sub 2.0) pe an(ca si taxe si impozite) este mic comparat cu tarile din occident si cu puterea de cumparare.

In Olanda imi calculasem la masina mea din 2017((cilindree 1.2) m-ar fi costat undeva la 2000 de euro pe an(taxe si impozite si asigurari). In Romania 220 de euro pe an. Si diferenta la salarii nu e asa mare, in niciun caz nu de 10 ori.
Asa ca impozitele si taxele sunt inca mici la o categorie larga de masini(sub 2.0).

#134
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
Posted Image
hai sa n-o ducem in derizoriu... cum crezi ca au aparut cuvintele?

#135
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Daca principiul e “beneficiarul plateste” iar posesorul unui motor de 4l plateste de cca 100x mai mult decat posesorul unui motor de 1l poate ca si cota de care beneficiaza ar trebui sa fie echivalenta.
Astept sa vad primele benzi dedicate pentru motoare de 4l si peste.

#136
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postqew, on 15 ianuarie 2021 - 10:25, said:

Inca costul unei masini (sub 2.0) pe an(ca si taxe si impozite) este mic comparat cu tarile din occident si cu puterea de cumparare.

In Olanda imi calculasem la masina mea din 2017((cilindree 1.2) m-ar fi costat undeva la 2000 de euro pe an(taxe si impozite si asigurari). In Romania 220 de euro pe an. Si diferenta la salarii nu e asa mare, in niciun caz nu de 10 ori.
Asa ca impozitele si taxele sunt inca mici la o categorie larga de masini(sub 2.0).
exact.

plus parcarea. în bucurești unde avem pib la nivelul-ul berlinului se plătește 75 de lei pe an. eu pe locul meu de parcare plătit, plătesc 40-50 de lei doar cote de întreținere.

#137
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
principiul da, este beneficiarul plateste... dar impozitul este inclus ca si costuri de exploatare... trebuie sa-i iei in calcul la achizitonarea masinii
ala cu palat beneficiaza de drumuri mai bune sau de o educatie si sanatate de stat mai bune? cred ca nu
tu exploatezi un bun dar trebuie sa ti-l si permiti...
altfel e simplu si predictibil... vrei costuri mici? impozit, asigurari, ITP? doar de tine depinde! e alegerea ta!

Edited by apocalipsul, 15 January 2021 - 10:33.


#138
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postbobalex18, on 15 ianuarie 2021 - 10:31, said:

exact.

plus parcarea. în bucurești unde avem pib la nivelul-ul berlinului se plătește 75 de lei pe an. eu pe locul meu de parcare plătit, plătesc 40-50 de lei doar cote de întreținere.
Exact.

Si multi zic ca impozitele sunt cat sunt ca oricum nu e niciun beneficiu. Nu ai locuri de parcare. De parca aia in Olanda si Germania au locuri de parcare peste tot. La noi omu vrea loc de parcare in buza magazinului, daca se poate in magazin, si sa fie gratis.

La Viena in zona relativ centrala(nu centru) toate parcarile pe strada ce sunt contracost erau pline(m-am plimbat 7 strazi). Si acolo nu parchezi unde te taie capu ca iti ridica masina. Nu e loc marcat de parcare ceau. Si am parcat pana la urma la un Park Garage, 4 euro pe ora, si acolo gasit loc de parcare de abia la etajul 5.

In Romania toti vor masina, sa parcheze unde are nevoie, si drumuri goale. Se plange ca e aglomerat, vrea benzi mai multe. Vrem o tara ca afara, dar doar beneficiile si doar ce ne convine.

#139
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuie sa intelegi ca atat timp cat oamenii nu-s sclavi vor migra spre conditii mai bune (unii) iar altii vor face ceea ce pot sa evite taxele aberante relativ la beneficiile obtinute in schimbul lor.  
Da, cand ai un acelasi vehicul pentru care doar optand intre un motor si altul ajungi la credteri de zeci de ori a impozitului, baza de calcul e aberanta. Devine doar o taxa pe bunastare, una disproportionata, adica o amenda. Ce realizezi cu asta? Descurajezi orice mai mult decat mediocritatea.
Revenind la exemplul tau, da, ca sa ai posesori de palate fericiti care sa vrea sa iti plateasca impozitul trebuie sa le oferi contraprestatii pe masura, altfel se vor duce altundeva. Ai sa-mi zici ca nu e asa si mi-i arati pe aia ramasi. Asta pentru ca nu ii stii pe cei care au plecat si ce puteai avea daca ramaneau toti. Ca de obicei, eu va doresc tuturor sa aveti parte de ce v-ati dorit.

#140
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Ce idei au unii, incredibil ce gandire. Eu platesc mai mult statul sa imi dea mai mult. Impozitarea se face fara contraprestatie directa.
La nivel de principiu asta e valabil oriunde in lume. Pot sa existe exceptii pe baza de coruptie dar...ca si principiu este general valabil.

Astea sunt regulile statului in care traim. Nu-ti convine esti liber sa pleci, este atat de simplu.


Quoriah, se pare ca tu nu intelegi la ce se refera acele principii, ele sunt respectate:

1) Neutralitatea masurilor fiscale
Neutralitatea masurilor fiscale asigura conditii egale investitorilor romani si straini.
2) Certitudinea impunerii
Un element important este impunerea de norme juridice clare, care sa nu poata fi interpretate intr-un mod arbitrar, iar termenele, modalitatea si sumele datorate sa fie stabilite exact pentru fiecare platitor. Astfel, platitorii vor putea urmarii si intelege sarcinile fiscale ce le revin.
3) Echitatea fiscala la nivelul persoanelor fizice
Impunerea celei mai mari parti a veniturilor realizate de persoanele fizice cu aceeasi cota de impozitare. In acest mod se ajunge in cazul persoanelor fizice la dezideratul ‘la venituri egale impozite egale’. In traducere pentru masini, la motoare egale impozite egale.
4) Eficienta impunerii
Respectarea pe termen lung a prevederilor codului fiscal, astfel incat aceste prevederi sa nu conduca la efecte nefavorabile pentru persoanele fizice si juridice, in raport cu impozitarea in vigoare la data adoptarii de catre acestea a unor decizii investitionale majore.

Edited by andreyvsjoker, 15 January 2021 - 11:06.


#141
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
nici mie nu imi convin impozitele,dar pe unde am locuit prin lume,e la fel,deci nu ma pot opune.Mai sunt o specie de scamatori ce isi scot masinile de la fisc,treaba lor.

#142
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
E normal, si mie mi-ar conveni sa nu mai platim nici o taxa sau impozit dar trebuie sa fim realisti. Fara taxe si impozite nu exista state.
Daca am impreisa ca un alt stat ma primeste cu bratele deschise, ma va taxa mai putin si voi simtii ca face mai mult din acei bani sunt liber sa iau o decizie si daca imi convine sa plec acolo.

Ce e si mai frustrant cu astia ce ocolesc impozitele si taxele e ca sunt printre cei mai pretentiosi. Au impresia ca statul le datoreaza ceva, lor personal.
"Il stiu pe unu" care se bucura ca a fentat statul de plata TVA dar are pretentii....

Edited by andreyvsjoker, 15 January 2021 - 11:26.


#143
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

View Postandreyvsjoker, on 15 ianuarie 2021 - 10:59, said:

Ce idei au unii, incredibil ce gandire. Eu platesc mai mult statul sa imi dea mai mult. Impozitarea se face fara contraprestatie directa.
La nivel de principiu asta e valabil oriunde in lume. Pot sa existe exceptii pe baza de coruptie dar...ca si principiu este general valabil.

Astea sunt regulile statului in care traim. Nu-ti convine esti liber sa pleci, este atat de simplu..
Poate e ok pentru tine. Eu nu m-am nascut iobag sa datorez taxe pentru simpla existenta.
Sa revenim, taxele si impozitele sunt contributiile pe care le impartim ca fiecare sa suportam o parte din  costurile de functionare ale societatii asa cum o stim.
Dupa ce acceptam ideea asta urmeaza continuarea ca prestatia ar trebui sa fie proportionala cu castigul. Dar ceea ce retindeti voi e ca un Big Mac ar trebui sa coste de 10 ori mai mult decat trei cheeseburgeri pentru ca asa meriti daca nu vrei cheeseburger.

#144
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Observ ca esti foarte principial cand vine vorba despre ce iti datoreaza tie statul sau altii dar cand vine vorba despre ce datorezi tu, principiile nu mai au aceeasi greutate, totul devine relativ.

Tu compari taxarea cu economia de piata. Cum poti sa faci o asemenea comparatie?

Edited by andreyvsjoker, 15 January 2021 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate