Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Tarife impozit auto 2021 majorat

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#109
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Ieri am platit si eu 229 lei pt 505 cai : un 1.5 dci , 2T si o electrica :)

#110
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cred ca ar fi fenomenal sa postam in genul:
Am platit x pentru
- 200 cai
- 3000 cmc
- valoare de piata

Sa vedeti ce porcarie total aleatorie e impozitul asta.

#111
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
NU trebuie sa posteze nimeni nimic.
UIta-te aici.
https://impozitauto.ro/

#112
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postsebulbus, on 14 ianuarie 2021 - 17:17, said:

300 cai 200 lei impozit.

Foarte tare, deci imi pot lua un A45s AMG de 2L si 426 de cai si platesc 200 lei? Raiul pe pamant Posted Image Bine, facand abstractie de aia 60-70k dati pe masina.

#113
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Exact asa.

#114
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postandreyvsjoker, on 14 ianuarie 2021 - 14:31, said:

In acest caz impozitarea este utilizata ca si o masura coercitiva. Intentia  fiind descurajarea motoarelor mari si nu este una ascusa ci foarte clar declarata inca de la introducerea masurii.
Nu este nici prima nici ultima data cand taxarea sau impozitarea se foloseste in acest fel.

Incorect

In acest caz de fapt este nevoia (foamea) teribila de fonduri la bugetul local, care nu mai are bani de salarii umflate.

Da, impozitul in forma actuala e aberant, dar stati sa vedeti ce le va *asi mintea...

#115
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Totuși, daca ar fi foame ar trebui să crească cu 10-20 de lei impozitul la sub 1600 cm. Acolo cred că e 75% din parc.

Eu zic că sunt tot masuri populiste cretine și fără logică. Repet, tot ce e sub 2000 cmc mi se pare aberant.

#116
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Post-Diana-, on 14 ianuarie 2021 - 11:26, said:

Eu tocmai ce mi-am platit impozitele pe anul in curs, per total casa + terenul de sub bloc + masina + parcarea= 212 lei.
Strict pe auto, am platit 44 lei impozit, Sandero Laureate, 1.2 benzina, 2015.

Te ai inghesuit cu pensionarii comunistoizi sa platesti la inceput de an?
212 - 44 = cca 180 ... - cca 50 parcarea = un pic peste 100 lei ptr aparatment .... cred ca am gasit solutia finantarii deficitului ... marim de 10 ori impozitul ptr locuinte, ca e loc (ar ajunge la 1/2 din salariu minim, oricum sub o pensie lunara) ... si oricum peste 80% din romanii sunt proprietari

Edited by Tarzy, 15 January 2021 - 07:34.


#117
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Impozitarea pe capacitate cilindrica e o aberație. Atât.

Faptul că mulți confunda impozitul pe proprietate cu o taxă de poluare e treabă lor. Atâta pot ei.

Faptul că guvernanții vor sa mascheze o taxa de poluare in impozitul auto arata foamea de bani. Nu e nici o alta logica aici.

Mie mi-a trecut. M-am trecut pe autoutilitare și chiar la următoarea mă bate gândul să iau ceva motor decent pe la un 4-5 L. Impozitul tot 450 - 500 Ron o sa fie.

Orice taxare a poluării ar trebui sa fie in carburant. Mergi mult și poluezi mult, plătești în prețul carburantului.

Plus... Ar trebui sa se termine și cu toate exceptările astea de la impozit. Că dacă te uiți la cine nu plătește, te iei cu mâinile de cap.

Pai ori suntem egali în fața legii, ori ce facem aici.

Da' cam așa e romanul... Îl roade grija de ce face altul și îi dorește numai de "bine".

Edited by Quoriah, 15 January 2021 - 08:16.


#118
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View PostQuoriah, on 15 ianuarie 2021 - 08:15, said:


Plus... Ar trebui sa se termine și cu toate exceptările astea de la impozit. Că dacă te uiți la cine nu plătește, te iei cu mâinile de cap.

panamera hibrid reducere impozit 95%....că e hibrid...doar în denumire.

lexus rx 95% pentru că e hibrid.

mai nou și range 95% reducere.

#119
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Pe langa asta, zic de instituții și ministere care sunt exceptate de la plata impozitului auto.

#120
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View PostTarzy, on 15 ianuarie 2021 - 07:32, said:

Te ai inghesuit cu pensionarii comunistoizi sa platesti la inceput de an?
212 - 44 = cca 180 ... - cca 50 parcarea = un pic peste 100 lei ptr aparatment .... cred ca am gasit solutia finantarii deficitului ... marim de 10 ori impozitul ptr locuinte, ca e loc (ar ajunge la 1/2 din salariu minim, oricum sub o pensie lunara) ... si oricum peste 80% din romanii sunt proprietari
în semiorașul în care locuiesc, în zona centrală se plătește 80-100 de lei impozit pe casă (deh votanți) iar la periferie (deh rezidențial) plătim 500 de lei pe apartament....

View PostQuoriah, on 15 ianuarie 2021 - 08:18, said:

Pe langa asta, zic de instituții și ministere care sunt exceptate de la plata impozitului auto.
așa se fac legile la noi, mereu cu excepții....și multe excepțiiiii

#121
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
normal ca esti egal...
ai posibilitatea sa-ti iei ceva cu care sa fii egal
sau nu!
tu esti cel care frei sa fii neegal! sa fii mai cu moț
niciun guvernant... nimic de acest fel
am spus si repet, impozitul pe auto e taxa la bugetul local, intra in banii primariei, din care iti pune beculete pe strazi de revelion...
n-are treaba cu poluarea, doar cu foamea primariei

#122
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Hehe... La case, stai sa vezi dileala.

Negru Vodă e oraș cu 3 blocuri. Fiind declarat oraș, impozitele se plătesc că la oraș. Casa cu 2 camere și 1300 m2 - 1200 lei.

2 Mai e sat (adică evaziune fiscală la greu in timpul verii). Plin de vile cu zeci de camere etc. Taxe că la sat, 100-200 lei pe an la o vila de 10 camere și vreo 800 m2 terenul (acu vreo 2-3 ani)

Că așa e in tenis.

Asta apropo de cei care susțineau că impozitele in Romania au vreo noimă.

#123
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostQuoriah, on 15 ianuarie 2021 - 08:15, said:

Impozitarea pe capacitate cilindrica e o aberație. Atât.

Faptul că mulți confunda impozitul pe proprietate cu o taxă de poluare e treabă lor. Atâta pot ei.

Faptul că guvernanții vor sa mascheze o taxa de poluare in impozitul auto arata foamea de bani. Nu e nici o alta logica aici.

Mie mi-a trecut. M-am trecut pe autoutilitare și chiar la următoarea mă bate gândul să iau ceva motor decent pe la un 4-5 L. Impozitul tot 450 - 500 Ron o sa fie.

Orice taxare a poluării ar trebui sa fie in carburant. Mergi mult și poluezi mult, plătești în prețul carburantului.

Plus... Ar trebui sa se termine și cu toate exceptările astea de la impozit. Că dacă te uiți la cine nu plătește, te iei cu mâinile de cap.

Pai ori suntem egali în fața legii, ori ce facem aici.

Da' cam așa e romanul... Îl roade grija de ce face altul și îi dorește numai de "bine".
Vad ca tu esti asa, Pe tine te roade grija de cei ce exceptati de la plata impozitului.  

Statul si autoritatile locale incearca sa descurajeze masinile mari, cu motoare mari. In majoritate astea merg mana in mana. Normal producatorii auto s-au adaptat si au aparut 2l biturbo triturbo ....sexturbo
Motor mai mare inseamna in general tonaj mai mare degradare a drumurilor mai rapida, zgomot mai mult, Particule si Co2 mai mult,  "deranj" mai mare pentru ceilalti

Si modelele astaa de impozitare au fost gandite exact pentru ****** dinastia ca tine care au impresia ca au nevoie de motor de 4-5L ca sa mearga la piata fara nici cel mai mic interes pentru cei din jurul lui, pe care ii afecteaza cu zgomotul lui, noxele lui, vibratiile produse de tancul lui, parcarea tancului lui.....

View PostAdm, on 15 ianuarie 2021 - 07:03, said:

Incorect

In acest caz de fapt este nevoia (foamea) teribila de fonduri la bugetul local, care nu mai are bani de salarii umflate.

Da, impozitul in forma actuala e aberant, dar stati sa vedeti ce le va *asi mintea...
Ce pot sa zic... muta-te intr-un oras ce face mai mult decat sa-si plateasca salariile. Ce e aberant in a impozita mai mult motoarele mari?
E aberant pentru ca tu ai un motor mare? Daca aveai un motor mic nu mai era aberant asai?\
Ce model ar fi mai echitabil din punctul tau de vedere? sunt tare curios

Si spui foame de bani?
Pai Taxa asupra mijloacelor de transport -PF in 2020 Cluj Napoca este 18.171.000 reprezentand 1,37% din veniturile totale( 1.321.048.269) la bugetul local.
Daca si asta e foame de bani......

Attached Files


Edited by andreyvsjoker, 15 January 2021 - 08:51.


#124
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Motorul mare ce inseamna acum?
Eu am zis candva un model f facil ar fi: nr de kw x 1.5 eur
Poti apoi sa mai faci un coeficient in fct de norma eur.

#125
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
motorul mare inseamna LUX daca e pe un autoturism sau SUV
sau necesitate pe un auto comercial... dar cu auto comercial se presupune ca se produc bani!
iar o dam cu norma € la o taxa pentru proprietate?!?
ar insemna sa platesti inmpzit la locuinta/teren in functie de certificatul energetic!
tradusa cumva e o taxa pentru folosirea infrastructurii, domeniului public, etc

de care scapi folosind uber (acolo unde e disponibil)

Edited by apocalipsul, 15 January 2021 - 09:08.


#126
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Eu zic că motoarele mari sunt "suficient" de impozitate. Problema o vad la motoarele sub 2000. Și da, ambele mașini ale mele au motoare sub 2000, deci nu am vreo frustrare sau interes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate