Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Aplicatia Telegram fondata de rusul Pavel Durov din ce in ce mai populara

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 ianuarie 2021 - 21:40, said:

Bun, deci problema e tot la user ca nu stie sa filtreze ce ii filtreaza altii.
Păi ce să filtrez? Îți arată doar postări filtrate, nu și celelalte. Ce aș putea să fac? Să mă chinui cu profile false? Nu e mai simplu să nu mă targheteze prea bine și să îmi arate de toate, ca să vadă ce se lipește? Și să nu se prindă prea bine ce se lipește și să îmi tot arate?

#74
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLensFlare, on 13 ianuarie 2021 - 20:06, said:

@ro_explorer, te credeam om serios... si tu vii cu pomelnicul ala de dorinte? Am zis "bug", nu "feature" iar aplicatia aia de desktop nu prea e aplicatie, e doar asa, sa fie.
Bug ca bug este cel in care pierde conexiunea cu serverul la tranzitie intre 4G si wifi intr-un mod complet aleator .. ala e un bug nasol chiar. In rest, trebuie sa recunosc ca functioneaza destul de ok, versiunea de telefon.

#75
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbladhaund, on 13 ianuarie 2021 - 20:49, said:

Dacă Gigel are cont pe Signal sau Telegram, pot să vorbesc pe aceste platforme cu el. Dacă nu o fac, abia atunci m-am resemnat cu credulitatea.

Ai luat în calcul că poate nu ai înțeles tu ce e important pentru mine și ce percepi tu ca zig-zag sunt încercările mele de a-ți explica din mai multe unghiuri motivele mele?

Altă aplicație a microtarghetării, mai simplu și mai ușor de înțeles:

Fără a introduce niciun fel de date pe profil, e destul de sigur că cel mai des te conversezi cu familia și colegii de serviciu. Cu aceste conversații la dispoziție, Facebook știe care-ți sunt apropiații. Coroborată această informație cu cele de localizare, e o presupunere rezonabilă că cei cu care te conversezi des și care se află în același loc cu tine ziua sunt colegi, iar seara și în weekend sunt familie. Informația se poate întări aplicând date de geolocalizare pe tipul de clădire: dacă e debirouri sau rezidențială.

După preferințe și alte date, platformele ghicesc destul de bine și vârsta. Cu toate aceste date de profil la dispoziție, soția ta căută scutece online. Algoritmul "știe" că aveți vârsta uzuală pentru copii mici și că persoana care a căutat scutece îți e familie apropiată. Deschizi facebook și apar reclame la scutece. Magie! Facebook ne ascultă ce vorbim!

Nu ne ascultă, ci a aplicat ce am descris rudimentar mai sus. A presupus rezonabil că dacă soția caută scutece, probabil cauți și tu simultan.

Dar dacă măcar cu familia mă conversez pe altă platformă? Facebook o să creadă că suntem vecini și nu o să mă mai microtargheteze cu preferințele familiei. Extindeți la politică, puneți în contextul acestui început de an și o să vedeți că poate să fie important chiar îi pentru ultimul anonim plictisitor de la scara 3.
Ma, nu vreau sa fiu avocatul diavolului, dar se pare ca ai dreptate.
Discutam cu un prieten, mai in varsta, de-o seama cu tata. Si el are un baiat de seama mea. Si ii ziceam de toate chestiile astea tehnologice ca au ajuns atat de avansate incat stie si cand te-ai kkt.
Si el imi spune o faza: baiatul lui vorbea la telefon cu un prieten. Discutau despre o oferta la telefon sau ceva gadget oricum. Era cica prima data cand discuta de nu stiu ce oferta.
Culmea, ca dupa ce a inchis convorbirea si a inceput sa navigheze pe internet, au inceput sa ii apara reclame la fix produsul ala de care discutase la telefon, fix de oferta aia.

#76
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2021 - 19:11, said:

Eu voi renunta la ultimul produs sub umbrela Facebook saptamana asta - WhatsApp. Posted Image
Folosesc Signal si Telegram. Nu mai vreau sa am nimic de la cei de mai sus, asa cum am renuntat la retelele de socializare de cativa ani.
Tocmai am instalat si eu Signal. E fain, mai fain ca Wazapul, mai ales ca merge si pe laptop cu voicecall.
Dar problema e ca din agenda mea am mai bine de 100 care folosesc wazap si doar vreo 15 care folosesc Signal.
Deci.. pana nu-mi baga reclamr, lista de cumparaturi a nevestei va sosi tot pe wazap.

Dar, a deranjeaza faptul ca apartin de feisbuc. Daca incep cu mizerii -> reclame out cu el si raman doar cu Signal.
Sau cu oricare popular, fie rusesc, chinezesc, nu ma intereseaza atata timp cat face ce trebuie si nu baga reclame.
De discutat nu discut secrete de stat, as putea face public tot pomelnicul wazap si pe forum, n-ar fi nimic interesant pentru nimeni.

View Postro_explorer, on 13 ianuarie 2021 - 20:00, said:

Eu unul inchid WhatsApp pe 1 februarie, cu o saptamana inainte sa intre in vogoare noile reguli. Deja ma freaca la cap in fiecare zi cu mesajul ala idiot ca ori accept termenii ori termin de pe 8 februarie.
Eu cred ca am dat accept fara sa citesc.
Dar, sper sa nu-mi bage reclame. Wazapul era singurul loc fara reclame, Nu le suport, sunt o poluare vizuala, nu-mi folosesc la nimic.
Daca ar fi targetate mai bine pe ce ma intereseza, poate ca da. Dar nu sunt.
Google vad ca incearca sa ma ghiceasca, dar mereu e cu un pas in urma.
Adica, daca-mi cumpar masina de tocat carne, in zilele care urmeaza am reclame la masini de tocat carne. Ghinion, dar pe-adoua e clar ca n-o mai cumpar.

#77
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Repet ce am spus pe topicul despre Signal.

Aceste aplicatii consuma multe resurse: servere, banda, dezvoltare etc = MULTI BANI!

Cine plateste daca totul e free sau criptat?
GUrile rele ar zice ca schimbi NSA pe KGB...

Stiu, si Whatsapp e criptat, dar uite ca Facebook stie tot ce vorbesti si ce cumperi.

#78
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Daa cryptat cu keya lor adica vax, nu vad altii ce scrii tu dar vad ei =)))
Si multi pun botul ca vezi doamne e Facebok stiu ei ce zic.E cea mai jegoasa corporatie care si-a facut miliardele pe spatele intimitatii oamenilor si nu pe valoare reala sau ceva inovatie, tehnologie etc asa cum e normal

#79
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Welcome to za "free" world!

Money for nothing and sex 4 free?

#80
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Oricum asta sigur e sfarsitul lor.
Nici mie nu imi place trump si nici republicanii ca au cel mai jegos caracter dar nici cenzura nu imi place.
Daca nu faceau pe militianu moralist poate mai apucau sa mulga inca vreo 5-10 ani din aceleasi aplicatii obosite,dar asa nu mai apuca vara

#81
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 23:50, said:

Repet ce am spus pe topicul despre Signal.
Aceste aplicatii consuma multe resurse: servere, banda, dezvoltare etc = MULTI BANI!
Cine plateste daca totul e free sau criptat?

Vrei sa spui ca nu exista o entitate acolo sus care pur si simplu arunca cu bani pentru binele oamenilor fara nici un interes obscur?
Incredibil!

#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 23:50, said:

Cine plateste daca totul e free sau criptat?
GUrile rele ar zice ca schimbi NSA pe KGB...
Pai atat telegram cat si signal traiesc din crowd funding ... donatii. Ai si link de donatii vizibil la abmele aplicatii.
Ma gandesc ca daca din 1 miliard de utilizatori se gasesc 2-5 milioane care sa doneze 10-20 dolari pe an .... iaca un buget pentru o echipa de 40 de oameni plus servere.

Acum, adevarul e ca nu ai de unde sti ca la signal "donatorul" principal e nsa-ul iar la ceilalti kgb-ul Posted Image ... dar macar ca principiu si infrastructura suna fezabil.

Ca sa adaug la ceea spuneam mai devreme , numai Signal are link de donatii in app ... Telegram are alta strategie despre care se poate citi pe aria FAQ de la ei (nu ma lasa sa pun link .. WTF? ):
h t t p s: //telegram.org/faq#q-how-are-you-going-to-make-money-out-of-this

Quote

While Telegram will introduce monetization in 2021 to pay for the infrastructure and developer salaries, making profits will never be an end-goal for us.
cu o detaliere a strategiei de monetizare chiar de la founder care poate fi gasita aici: h t t p s: //t.me/durov/142

Cateva spicuiri din mesajul founderului:

Quote

1. We are not going to sell the company like the founders of Whatsapp. The world needs Telegram to stay independent as a place where users are respected and high-quality service is ensured. Telegram must continue to serve the world as an example of a tech company that strives for perfection and integrity. And, as the sad examples of our predecessors show, that is impossible if you become part of a corporation.
2. Telegram is here to stay for a long time. We began developing our apps for our personal use over 8 years ago and have come a long way since then. In the process, Telegram changed the way people communicate in several aspects – encryption, functionality, simplicity, design, speed. This journey has just started. There’s much more we can – and will – bring to the world.
3. In order to make points 1 and 2 possible, Telegram will begin to generate revenue, starting next year. We will do it in accordance with our values and the pledges we have made over the last 7 years. Thanks to our current scale, we will be able to do it in a non-intrusive way. Most users will hardly notice any change.
4. All the features that are currently free will stay free. We will add some new features for business teams or power users. Some of these features will require more resources and will be paid for by these premium users. Regular users will be able to keep enjoying Telegram – for free, forever.
5. All parts of Telegram devoted to messaging will remain ad-free. We think that displaying ads in private 1-to-1 chats or group chats is a bad idea. Communication between people should be free of advertising of any sort.

Edited by ro_explorer, 14 January 2021 - 01:05.


#83
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Pierdeti timpul cu prostii, WeChat e solutia, ca oricum tot la mana chinezilor ajungem pana la urma ...

#84
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
In ultimele ore ale serii am primit notificari pentru alte 12 contacte din agenda care au instalat Telegram.   Pe Signal nu prea e miscare.  
Mie imi place ideea ca vom avea alternative.   Vad forumisti care spun ca dezinstaleaza aplicatii.  Eu le las acolo ca sa le am in cazul ca cineva vrea sa comunice si prefera ceva anume.   Dar pentru mine deja alegerea momentului este clar Telegram. Atat timp cat nu ma agreseaza  cu nimic,  voi folosi serviciile lor.   Daca vor vrea sa-mi bage pe gat diverse nu mai folosesc si trec la urmatorii care vor fi pe gustul meu.   Ca sa-mi pun Telegram pe toate terminalele mi-au fost suficiente cateva minute. Tot atatea minute imi va lua sa imi instalez aplicatiile altora daca acestia nu vor intelege ca globalizarea are si revers. Referitor la date,  prefer rusii,  pentru ca ei nu au ce sa faca cu datele mele.   Pot colecta cat poftesc,  se sterg la fund cu datele obtinute din ceea ce folosesc eu pe Telegram. Singurul meu stres este ca vor vedea cand dau share la clipurile cu pasarici primite de la amice.  Glumesc.

Edited by manitu, 14 January 2021 - 01:38.


#85
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postiulian_k, on 13 ianuarie 2021 - 18:46, said:

Publicitate la servicii putiniste ?
Cei care au facut aplicatia sunt "rusi" ca origine, dar nu traiesc in Rusia ci in UK.Posted Image
Rusii au incercat in 2020 sa baneze aplicatia in Rusia, dar nu au reusit sa opreasca folosirea ei.
....................
"WeChat is more than a messaging and social media app – it is a lifestyle for one billion(+)+ users across the world."

Sunt "The Best", atat Telegram cat si WeChat.

Edited by Ramuran, 14 January 2021 - 02:51.


#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmariustm32, on 13 ianuarie 2021 - 22:52, said:

Pur si simplu. Din instinct Posted Image

Joaca la LOTO

#87
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postadisz, on 13 ianuarie 2021 - 19:35, said:



Evident,dupa romani.

Dupa milenialii din Galati.

#88
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View Postcostyn_man, on 13 ianuarie 2021 - 18:59, said:

Paranoici sau nu, cat este vorba de un produs rusesc, pentru mine nu prezinta nicio garantie!

Stii sa faci diferenta intre notiunile "bolsevism" si "rusesc" ?

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 23:50, said:

Aceste aplicatii consuma multe resurse: servere, banda, dezvoltare etc = MULTI BANI!
Cine plateste daca totul e free sau criptat?

Nu poti strica visele frumoase ale celor care cred in zane si Mos Craciun. Ei primesc gratis cadouri, aplicatii si infrastructura necesara pentru sustinerea acestora.
Am impresia ca cei care cred in gratuitati sunt aceeasi cu cei care vor ca afirma ca ei fiind cinstiti nu sunt interesati de privacy.

#89
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 23:50, said:

Aceste aplicatii consuma multe resurse: servere, banda, dezvoltare etc = MULTI BANI!
Telegram si Signal sunt finanțate prin donații și subvenții ca Wikipedia sau Mozilla.

Teoretic, eu aș rezolva problema resurselor și parțial și a securității printr-un sistem peer to peer. Rețeaua și schimbul de date sunt susținute de utilizatori. Ar rezolva și problema resurselor hardware și ar deveni o rețea mai greu de închis sau de controlat.

Ar fi interesant și conceptul în care tot traficul de date s-ar desfășura exclusiv în rețeaua Tor, device-urile folosite devenind noduri Tor. Dacă tot vor unii să spioneze, măcar să le facem viața mult mai dificilă și spionatul mult mai costisitor.

#90
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Hai nu vă mai dați cu curul de pământ că Telegram e al rușilor &shit. A mai stârnit focul și inițiatorul cu "fondată de rusul". Toate aplicațiile lor sunt open-source, așa că nu au nimic de ascuns; iar cine poate, știe și modul lor de funcționare. Signal e vai de mama ei, m-am uitat pe rezulatele financiare ale lor din 2018, au avut un venit 609,365$ și cheltuieli de 5,127,667$. Și asta când nu știa nici dracul de ei. Cum a zis și admin: servere, banda, dezvoltare costă; că nu face nimeni ceva pe degeaba doar de dragul intimității utilizatorilor.

View Postneur0, on 14 ianuarie 2021 - 10:40, said:

Ar fi interesant și conceptul în care tot traficul de date s-ar desfășura exclusiv în rețeaua Tor, device-urile folosite devenind noduri Tor. Dacă tot vor unii să spioneze, măcar să le facem viața mult mai dificilă și spionatul mult mai costisitor.

Tor e extrem de lent. Doar vânzătorii de făină și plante aromatice ar folosi așa ceva.

Edited by serban57, 14 January 2021 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate