Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme cervicale cu dureri groaznice

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Crema Clafen aplicata local (crema, nu gel).
Eu am folosit cu rezultate mai bune decat Clafen suc de ghimbir pe care l-am aplicat local. Ghimbir proaspat ras fi, stors si sucul folosit.
Thiossen 600 mg ajuta la refacerea nervilor deteriorati.

#20
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Si cum zice Hunor_66: sulf. Eu am uitat de sulf, insa asteptam si eu sa merg la Herculane pt ca am niste dureri teribile, foarte mari in umar dar si coloana, maini. Erau mai tari, acum sunt ceva mai bine.
Mai inainte mi-am cumparat o crema Bioeel, are 10% sulf, cred ca ajuta.
Si am vazut ca exista, cred ca la magazinele naturiste, ceva sulf-organic, care se inghite. Am sa caut si din acela.

#21
Ghostie

Ghostie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2020
Si eu de la inceputul pandemiei am lucrat mai mult de acasa, prin urmare stau destul de mult in fata laptopului. Pe mine m-au ajutat un suport de gat cervical ( cu spuma ) si lucratul de pe canapea folosind o masuta - suport reglabila pentru laptop.

 abcd777, on 13 ianuarie 2021 - 10:07, said:

Din cauza durerilor imi trosnesc gatul si coloana de zeci de ori zilnic pentru a detensiona putin vertrebrele.
Tin sa mentionez ca intr-o oarecare masura, genunchii si incheieturile mainilor imi trosnesc similar.
...La fel si eu. Posted Image La mine cred ca e mai mult pe fond de anxietate / nervozitate, mi s-a luat pana peste cap de perioada asta de rahat.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 abcd777, on 13 ianuarie 2021 - 11:11, said:

Am incercat si masaj si kineto, etc.
De curiozitate, a incercat cineva sedintele de Elongatii cervicale? Par sa decompreseze vertebrele pe cat posibil.

Multumesc.
A.

Da, am incercat eu.
In cazul meu, o hernie cervicala care presa pe nerv si imi amortisera 3 degete.(asta pe langa durerile standard de care vorbesti tu)

Se fac insotite de fizio/kineto - practic trebui pregatita zona inainte de elongatie/decompresie.
Se face cu masaj, curenti; dupa ce zona a fost incalzita se trece la masa de elongatie.

Da, ajuta mult, insa necesita minim 10 sedinte; apoi trebuie periodic, o data, de doua ori pe an sa repeti sedintele.
Trebuie sa faci miscare , gimnastica pentru macar zona afectata zilnic.

Mai exista o varianta care poate ajuta - eu n-am incercat-o, dar....pare a fi utila:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2DKSMbWhNtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 2Unlimited, on 13 ianuarie 2021 - 11:23, said:

Si eu am dubla discopatie cervicala C4-C5, insa fac anual 10 sedinte de fizioterapie si nu am probleme. Cand am fost la control acum vreo 6 ani doctorul mi-a spus ca nu am nicio sansa decat daca ma operez. Sfatul meu este sa incerci absolut orice metoda, inainte de a alege sa te operezi.

LE. Desi nu s-ar crede, masajul terapeutic ajuta foarte mult, eu fac masaj de intretinere saptamanal.
unde faci masajul terapeutic?

#24
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Cunoastem o maseuza profesionista si vine saptamanal acasa si ne face masaj, mie si sotiei, de ani buni. Cred ca sunt 10 ani. Mie imi face de relaxare sau terapeutic, in functie de solicitare, iar sotiei anticelulitic, apoi o da cu creme, nu stiu exact care sunt procedurile, dar rezultatele se vad cu ochiul liber.

Edited by 2Unlimited, 15 January 2021 - 13:10.


#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Initiator, cred ca e spondiloza ceea ce descri tu. Nu as baga mana in foc pentru multe creme din comert insa un kinetoterapeut priceput poate face minuni.

#26
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Diclofenacul este disponibil si ca crema. Desi nu combate cauza suferintei, ajuta la ameliorarea durerii. Are si crema rolul ei. Tratamentul de specialitate include toate procedurile: curenti, laser, ultrasunet, crema si masaj terapeutic, etc, pentru o mai mare sansa de vindecare.

Edited by 2Unlimited, 15 January 2021 - 14:59.


#27
hegarty_adv

hegarty_adv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2020
Aveti nevoie de elongatii cervicale dar pe un echipament adecvat si nici intr-un caz pe echipamentele de la chatanooga! Incercati la KinoMed undeva prin zona Matei Basarab (Piata Alba Iulia). Eu am fost la ei si au o masa cu un dispozitiv de microunde care incalzeste zona in timpul tractiunii cervicale. De asemenea au si un laborator de analiza psorturala si proprioceptiva - o banda inteligenta cu senzori si camera 3D care face in timp real analiza centurii scapulare si a pozitiei coloanei cervicale. Va puteti programa pe site-ul lor si raspund destul de repede www.kinomed.ro

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthegarty_adv, on 27 ianuarie 2021 - 18:52, said:

Aveti nevoie de elongatii cervicale dar pe un echipament adecvat ...

sunt sigur că au efect asupra îndepărtării durerii... temporar
zic asta, deoarece dacă cartilajele dintre discuri sunt tocite aiurea (datorită poziției defectuoase de-a lungul anilor), atunci degeaba „elonghezi” dacă nu bagi ceva care să mențină noua postură
(nu am auzit încă să crească cartilajul la loc...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate