Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandari fonduri de investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019
Detin 50k euro,in ce fonduri de investitii i-as putea baga care sa aibe randamente mari?Cel putin peste rata inflatiei.

#2
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
pe ce orizont de timp?

cel mai simply cumperi niste etf-uri gen SPY, ICLN, si eventual niste "boomer stocks": KO, F, T, etc

pe piata romaneasca ai SNN

#3
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019

 newbie13, on 12 ianuarie 2021 - 22:59, said:

pe ce orizont de timp?

cel mai simply cumperi niste etf-uri gen SPY, ICLN, si eventual niste "boomer stocks": KO, F, T, etc

pe piata romaneasca ai SNN
Pe orice orizont de timp,de la 1 an pana la 5-6.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Rata inflatiei lei sau EUR, ca e o oarecare diferenta.

La asta adaugi si ce apetit de risc ai.

Pe scurt, banii baltesc, dobanzile sunt 0, deci randamentele nu au cus sa fie mari.
Ia si te joaca

https://www.raiffeis...rafice-fonduri/

#5
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018
Cea mai buna investiție e sa petreci 3-4 zile citind The Inteligent Investit, uitandu-te la niste interviuri cu Buffer; pt inceput. Piata e destul de sus deja așa cã dacã investești acum sau peste câteva sãptãmâni nu cred cã va fi o diferențã considerabilã.

Dupã aia incepi sa analizezi piata, companiile.
Cel mai bine era sã investești de prin martie/aprilie pânã în mai/iunie. Și mie îmi pare rau cã nu am investit mai mult atunci.

Ai o sumã considerabilã. Eu daca as fi in locul tau nu m-aș lua dupã recomandari de pe niciun forum. Sunt multe pãreri bune, dar unele trebuie filtrate/rumegate un pic și offline.

Eu nu am dat și nu voi sa niciodatã recomandãri de investiții. Multi specialiști, cu mult mai multã experiențã decât mine, au dat-o in bara serios.


#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Disclaimer: Eu vorbesc prostii.Tu decizi daca "fac" sens.

Pe termen scurt poti sa bagi banii in orice, aproape sigur va creste ca sunt multi bani ieftini in piata.

Daca e s-o luam fundamendal, Ford are operating loss $2b. Adica pentru fiecare masina facuta ei pierd bani. Si nici nu-i vad aruncand cu bani in cercetare ca sa zici ca scot vreun iepure si recupereaza.
Truck-urile sunt singurele care mai sunt pe linia de plutire, restul sunt in galeata. F-350 produce si F-150 e break-even. Restul sunt pe pierdere daca-mi aduc bine aminte.
KO si-a cam atins limita de crestere. De la polul sud pana in Africa toti stiu ce e. In afara de Korea "Democrata" Posted Image) nu cred ca mai e vreo piata unde sa nu fie deja.
T e doar in US. Piata e supra-saturata. Nu vad loc de crestere decat daca intra pe alte piete (Canada e destul de aglomerata, iar in Mexic sunt mai saracuti locuitorii).
@newbie13 poate tu stii zona asta mai bine, dar din afara nu pare cine stie ce, doar o lalaiala reincalzita.

Pe termen mediu si lung lumea zice sa mergi cu ETF-urile. Problema e de care? Toti vor castiga, dar desigur vrei sa pui banii pe calul care iese in primii 3-5-10, nu in ala care-o lungeste pe orizontala.
Treaba cu ETF-urile astea e ca tu pariezi pe cat de buni sunt Vanguard sau Blackrock sau altii. Ei decid (NU TU) cat Tesla si cat IBM pun in cos.
Mie mi-e frica cand nu sunt eu in control. Dar asa sunt eu, cand vad ca aia castiga indiferent ca ies pe plus sau pe minus, sunt un pic sceptic.

Daca as avea un pic de timp as putea sa ma ocup si sa dau si niste sugestii mai avizate. Dar cum n-am o sa-ti zic niste generalitati banale la care sper sa nu pui botul si sa cauti sa-ntelegi ce si cum.
1) As baga banii intr-un ETF din industria pe care-o cunosc. Daca nu esti familiarizat cu nici una, poti sa bagi banii intr-unul dintr-o industrie de viitor, gen tech sau clean energy
2) Ar merge blue-chips-uri clasice: FAANG. N-o sa fii top, dar cred ca or sa mearga mai bine decat indicii. De ce? Toti aia prin state baga bani in astea si de obicei baga aia care si fac multi bani. (remeber sunt multi bani in piata)
3) Daca ai apetit la risc, as incerca IPO-uri. Urmeaza sa se listeze si UiPath daca ai vreo urma de nationalism Posted Image)
4) Cred ca m-as risca pe transportatorii aerieni si pe Boeing/Airbus, ca doar vine vaccinul si lumea o sa fie ahtiata sa calatoreasca

Piata e destul de sus acum. S-ar putea sa vedem o corectie, daca se mai taie din stimulii si gadilitul economiei. Pe de alta parte ce politician ar fi prost sa taie? Toti dau ca oricum plateste urmatorul nota de plata.

Edited by lyanna, 13 January 2021 - 00:04.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
De unde poti cumpara IPO in Romania/Europa?
Stiu ca in US poti doar daca esti acredited investor/ minim 500k in portofoliu.

#8
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
as investi 100k, 20k pe aeriene, 20 pe cruise pentru un an, idee buna? restul pe etf, as merge pe ark invest

 alex_nb93, on 13 ianuarie 2021 - 01:41, said:

as investi 100k, 20k pe aeriene, 20 pe cruise pentru un an, idee buna? restul pe etf, as merge pe ark invest
scopul e sa obtin 20% in un an sau 40% in 2 ani de acum inainte

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View Postlyanna, on 12 ianuarie 2021 - 23:56, said:

Disclaimer: Eu vorbesc prostii.Tu decizi daca "fac" sens.

Pe termen scurt poti sa bagi banii in orice, aproape sigur va creste ca sunt multi bani ieftini in piata.

Daca e s-o luam fundamendal, Ford are operating loss $2b. Adica pentru fiecare masina facuta ei pierd bani. Si nici nu-i vad aruncand cu bani in cercetare ca sa zici ca scot vreun iepure si recupereaza.
Truck-urile sunt singurele care mai sunt pe linia de plutire, restul sunt in galeata. F-350 produce si F-150 e break-even. Restul sunt pe pierdere daca-mi aduc bine aminte.
KO si-a cam atins limita de crestere. De la polul sud pana in Africa toti stiu ce e. In afara de Korea "Democrata" Posted Image) nu cred ca mai e vreo piata unde sa nu fie deja.
T e doar in US. Piata e supra-saturata. Nu vad loc de crestere decat daca intra pe alte piete (Canada e destul de aglomerata, iar in Mexic sunt mai saracuti locuitorii).
@newbie13 poate tu stii zona asta mai bine, dar din afara nu pare cine stie ce, doar o lalaiala reincalzita.

Pe termen mediu si lung lumea zice sa mergi cu ETF-urile. Problema e de care? Toti vor castiga, dar desigur vrei sa pui banii pe calul care iese in primii 3-5-10, nu in ala care-o lungeste pe orizontala.
Treaba cu ETF-urile astea e ca tu pariezi pe cat de buni sunt Vanguard sau Blackrock sau altii. Ei decid (NU TU) cat Tesla si cat IBM pun in cos.
Mie mi-e frica cand nu sunt eu in control. Dar asa sunt eu, cand vad ca aia castiga indiferent ca ies pe plus sau pe minus, sunt un pic sceptic.

Daca as avea un pic de timp as putea sa ma ocup si sa dau si niste sugestii mai avizate. Dar cum n-am o sa-ti zic niste generalitati banale la care sper sa nu pui botul si sa cauti sa-ntelegi ce si cum.
1) As baga banii intr-un ETF din industria pe care-o cunosc. Daca nu esti familiarizat cu nici una, poti sa bagi banii intr-unul dintr-o industrie de viitor, gen tech sau clean energy
2) Ar merge blue-chips-uri clasice: FAANG. N-o sa fii top, dar cred ca or sa mearga mai bine decat indicii. De ce? Toti aia prin state baga bani in astea si de obicei baga aia care si fac multi bani. (remeber sunt multi bani in piata)
3) Daca ai apetit la risc, as incerca IPO-uri. Urmeaza sa se listeze si UiPath daca ai vreo urma de nationalism Posted Image)
4) Cred ca m-as risca pe transportatorii aerieni si pe Boeing/Airbus, ca doar vine vaccinul si lumea o sa fie ahtiata sa calatoreasca

Piata e destul de sus acum. S-ar putea sa vedem o corectie, daca se mai taie din stimulii si gadilitul economiei. Pe de alta parte ce politician ar fi prost sa taie? Toti dau ca oricum plateste urmatorul nota de plata.
ideea cu boomer stocks e ca sunt relativ safe, companiile nu vor ajunge sa dea faliment curand, mai colectezi niste dividende, daca ai cate 100 de bucati poti sa scrii un covered call, etc
pe F sunt bullish, au recuperat mult peste piata caderea, au depasit expectations consistent anul trecut, recuperarea economica nu cred ca poate sa-i impinga decat in sus
KO la fel, a cazut destul de mult dar inca mai are de recuperat, depinde cat de repede se va termina pandemia si lumea va incepe sa consume in acelasi ritm, dar pt un orizont de timp de cativa ani e buna
T da, aici e mai complicat, nu o cunosc foarte bine si ce potential de recuperare are, dar e decenta pt dividende si eventual covered calls cum am zis, intrucat nu are miscari foarte bruste

evident, tot ce e mai sus nu e investment advice Posted Image

Quote

scopul e sa obtin 20% in un an sau 40% in 2 ani de acum inainte
poti sa obtii 20% intr-un an, sau chiar intr-o saptamana, sau chiar intr-o zi (desi mai greu doar cu actiuni, dar se poate). totul depinde de toleranta ta la risc. Posted Image si cand te repede te multumesti si retragi banii in ceva "safe". 20% an de an e cam dublu media de crestere a pietei si poti sa numeri pe degetele de la o mana Hedge Funds care reusesc performante de genul consistent. unde sunt angajati duzine intregi de oameni cu studii post-universitare in matematica/fizica/computer science. Posted Image

Edited by newbie13, 13 January 2021 - 11:38.


#10
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
ti am zis domeniile in mare, plus etf urile in cauza, deci riscurile au fost prezentate; nu se pot face 20% pe zi din etf nederivat si nici nu doresc asta

Edited by alex_nb93, 13 January 2021 - 12:34.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Fondurile de investitie si etf'urile au ca orizont de investitie 10 ani in sus. Gandeste-te ca vei plati comision la cumparare, la vanzare, costuri administrative si taxe pe castig. Un ETF si/sau un fond face pe an in medie undeva la 5-7% (exceptand anul 2020 care a fost clar mult mai bun, dupa criza financiara din primavara). Daca ai nevoie de bani dupa 1 an nu merita sa faci o investitie bursiera. Riscul este ridicat, nu dispui de flexibilitate si castigul (exceptand actiuniile direct) este moderat.

Daca orizontul tau depaseste 10 ani si doresti sa investesti pasiv, atunci iti recomand un ETF care sa fie replica economiei mondiale (MSCI World).

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
O FERMĂ DE RAȚE adică bitcoaine

#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View Postalex_nb93, on 13 ianuarie 2021 - 12:34, said:

ti am zis domeniile in mare, plus etf urile in cauza, deci riscurile au fost prezentate; nu se pot face 20% pe zi din etf nederivat si nici nu doresc asta
pai depinde daca cat de optimist esti cu aerienele si cruises. eu unul nu sunt chiar asa de optimist pe termen de 1 an. si aparent nici buffet. Posted Image
vezi unde sunt acum, vezi unde erau inainte de pandemie si tine cont ca au priced in deja tot ce tine de vaccinare si reluarea calatoriilor. in plus, desi au primit masiv sprijin de stat, tot au acumulat datorii, e drept unele cu dobanzi mici, dar altele cu dobanzi (si in sume) semnifcative, ce au nevoie de cash flow serios pt a le mentine pe linia de plutire. asadar il consider un pariu cam riscant pt orizont de timp de 1-2 ani

Edited by newbie13, 13 January 2021 - 13:49.


#14
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010
Pui problema gresit din start,daca vrei sa investesti in fonduri de investitii e riscant intervalul de timp pe care ti l propui,macar 5 ani nu ar trebui sa ai nevoie de acei bani.Iar daca 50k sunt toti banii tai,nu m as arunca cu ei dintr o bucata pe piata,as intra pe bucati de 5-10k lunar si as pastra macar un 10k pentru o eventuala corectie.

Acum sa ti raspund la intrebare:
industriile care eu cred ca vor avea succes in mandatul lui biden sunt:canabis,energii regenerabile iar genomica cred ca va fii urmatorul sector de foc.
Eu as aloca in felul urmator:25%ICLN(energii regenerabile), 25%ARKG(genomica), 25%MSOS(canabis) si 25% in VOO(S&P500).

Edited by SiLvIu9, 13 January 2021 - 14:19.


#15
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
detin cam 170k, vreau sa investesc 140

as pastra 35% intr un fond de bonduri dar nu sunt sigur daca pot pe platformele clasice

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
baga-i in criptomonede....
insa piata este extrem de fluctuanta !!!

deci trebuie sa începi cu o suma mica.

#17
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
nu sunt asa prost

#18
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View Postalex_nb93, on 13 ianuarie 2021 - 16:06, said:

detin cam 170k, vreau sa investesc 140

as pastra 35% intr un fond de bonduri dar nu sunt sigur daca pot pe platformele clasice
investitorii retail nu prea au acces direct la bonds... acolo e mai degraba pt big boys :)

adica da, se mai fac chestii cum sunt titlurile din Romania (fidelis, mai era tezaurul) si cred ca si prin US, dar poti sa gasesti etf-uri gen TLT

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate