Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Card valabil refuzat dintr-o dată în Apple pay

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Buna seara!

Până acum câteva ore puteam să plătesc cu cardul înrolat în Apple pay. Acum am incercat sa reinoiesc abonamentul de la YouTube și îmi refuza plata. Am mers apoi într-un magazin și am platit cu cardul înrolat în Apple Pay. Am luat legătura cu cei de la ING și mi-au zis că lor nu le apare vreo tranzacție respinsă.
Bani am pe card. Ce pot face? Va mulțumesc frumos.
Attached File  3BEC9A0E-5A5D-41F7-A52F-C1010BB9BC4D.png   452.21K   113 downloads

Attached Files


Edited by addy1607, 12 January 2021 - 22:17.


#2
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
adauga din nou cardul in apple pay

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie sa autorizezi plata din aplicația băncii.

#4
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Sau sa încerci mâine. Mi e mi a mai dat rateuri, si a doua zi a fost ok

#5
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Am adăugat cardul iar, dar in aplicația băncii nu îmi apare nimic de autorizat.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009
Daca dai continuati ce iti apare?

Mi s-a mai intamplat si mie: aveam cardul blocat pentru plati online. Cand am vrut sa fac plata la apple mi-a refuzat plata (evident). Dar data viitoare cand am incercat (dupa ce am deblocat cardul din aplicatia bancii :-) mi-a cerut mai intai sa (re)verifice CVC-ul si datele de expirare. Doar dupa asta a mers sa platesc ca de obicei.

View Postdorin_2k, on 12 ianuarie 2021 - 22:29, said:

Trebuie sa autorizezi plata din aplicația băncii.
Daca vanzatorul (magazinul) nu este din UE nu cred ca ii apare autorizarea aia introdusa dupa 01.01.2021

View Postaddy1607, on 12 ianuarie 2021 - 22:40, said:

Am adăugat cardul iar, dar in aplicația băncii nu îmi apare nimic de autorizat.
Nu ai cardul blocat pentru plati online? Sau ceva limita pe care ai depasit-o azi (de achizitii pe internet)?

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
de anul asta au marit bancile securitatea platilor, cred ca mi-au dat si mie un mail in care mi-au atras atentia ca o sa fie ceva probleme cu platile online

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
La ING Pay, cere o confirmare in plus incepand de anul asta, dar de mers mi-au mers toate platile.

#9
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Am adăugat un card Revolut și tot la fel pățesc. Daca dau continuare mi se deschide Portofelul.

Am achiziționat o aplicația din magazin și funcționează, doar la prelungirea abonamentului la YouTube nu merge

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Platile recurente nu necesita autorizari suplimentare. Am platit Telekom-ul prin Pago si plata a fost decontata automat de pe cardul Revolut.

Edited by Leo2006, 13 January 2021 - 00:28.


#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Dupa ce faci o plata, cu pagina deschisa deschizi aplicatia furnizorului de card si o autorizezi. Dupa autorizare plata se va procesa

#12
gvingi76

gvingi76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 19.03.2007
https://ing.ro/perso...anking/3DSecure

Quote

PSD2 (Payments Service Directive 2) vine în completarea directivei PSD1 privind serviciile de plată, care a avut ca scop crearea unui cadru juridic la nivel european pentru prestarea serviciilor de plată, bazat pe transparența față de consumator, dar și pe armonizarea modului de efectuare a plăților în cadrul spațiului economic european. Această directivă aduce îmbunătățirea normelor UE existente în domeniu, pentru creșterea încrederii utilizatorilor în sistemul de plăți, prin introducerea de cerințe suplimentare de securitate pentru plățile electronice și pentru protejarea datelor financiare ale utilizatorilor.

Quote

Tranzacția a fost refuzată?
În Spațiul Econonomic European, comercianții online trebuie să solicite autentificarea plăților folosind / trimițând tranzacția prin protocolul 3D Secure, iar băncile emitente ale cardurilor trebuie să asigure autentificarea strictă (prin 2 factori, nu doar codul 3D Secure primit prin SMS).
Dacă noi, cei de la ING, nu primim această comandă din partea comercianților, suntem nevoiți să refuzăm tranzacția pentru a păstra datele tale complet protejate.

Cel mai probabil problema este la comerciant. Intereseaza-te la banca ta care sunt cerintele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate