Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Taxa auto

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#73
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbogdan_popescu, on 12 ianuarie 2021 - 10:44, said:

chiar am facut cadou o masina nepoluanta unui sarac in nevoie

Pai de ce nu faci cadou cate una la toti daca tot vrei sa scapi de poluare?

Edited by bonygy, 12 January 2021 - 10:48.


#74
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View Postslai, on 12 ianuarie 2021 - 01:59, said:

Ar cam trebui sa se trezească și Nicușor.
Lasa-l ca face urat daca se trezeste!Posted Image

#75
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ca sa impace caprele, vacile si boii, taxa va fi inclusa intr-un nou impozit local anual, diferentiat nu doar de cilindree, ci si probabil de norma EUR sau cate grame de CO2 emite oficial.

Va fi interesant, pt ca oricum ar invarti o astfel de taxa, tot ar lovi in cei saraci si cu masini vechi.

Nu mai merge taxa de prima inmatriculare, deja a fost anulata de N ori.

#76
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Ok, am conserve poluante si sunt nevoit sa accept ca voi plati, dar NUMAI daca circul cu ele...
De se sa platesc si daca stau parcate?

#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbogdan_popescu, on 12 ianuarie 2021 - 02:26, said:

nu boss, nu dau 2 bani pe spalarea lor pe creier cu climate change-ul, eu vad in trafic, nu suport sa ma gazeze toate cazanele la semafor sau care merg in fata mea, si nu, nu vreau sa inchid aerul care vine de afara.
Dragul meu, omul ar vrea o masina nepoluanta, insa un an de zile romanul a iesit in pierdere asa a impozitarea agresiva nu e solutia pentru eliminarea cazanelor ci o politica de creditare rentabila astfel sa isi schimbe vechitura.
La americani inca exista masini vechi de 40 ani si cu cilindree de 7-8 mii cm3 si nu fote statul ca pe aici. La noi avem isterizati ca tine chipurile ii sufoca poluarea.

Edited by pacopaco1967, 12 January 2021 - 11:06.


#78
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Chiar asa, de ce sa platesti cand combustibilul contine deja jumatate taxe?

#79
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intrebarea reala este in ce fel beneficiem de pe urma acelor taxe/impozite?

Si ma refer mai mult la beneficierea in mod direct adica incurajarea/facilitarea xyz, nu doar pe cale de consecinta adica descurajarea poluarii iar banii sa intre la gramada in buget.
Poate daca se duc intr-un fond separat din care sa se faca ceva care chiar sa aiba legatura cu poluarea putem discuta despre ceva pe bune.

Daca intra la gramada cu restul taxelor arunci e clar ca nu e vb de poluare ci de lacomie.

In momentul in care X plateste pentru o masina considerata poluanta nu inseamna ca masina nu va mai polua. Va polua fix la fel. Ideea este ca banii aia platiti de X ca sa mearga cu acea masina poluanta sa fie folositi pentru reducerea intr-un fel a poluarii chiar daca el circula.  Intr-un fel care e sub controlul direct al celui care incaseaza banii.

Edited by underb, 12 January 2021 - 11:16.


#80
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostKorloff, on 12 ianuarie 2021 - 11:05, said:

Chiar asa, de ce sa platesti cand combustibilul contine deja jumatate taxe?

Pai asa vrea bogdan_popescu... taxa cat mai mare si cat mai urgenta...

View Postunderb, on 12 ianuarie 2021 - 11:08, said:

Intrebarea reala este in ce fel beneficiem de pe urma acelor taxe/impozite?

Cu acei bani, probabil ca se vor cumpara butelii de O2, care se vor amplasa la semafoare si cand unul se sufoca, pac, pune gura si suck un pic...

#81
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Cand te uiti in parcari si vezi numai 2.0 tdi , 320D , 3.0D etc...si te uiti si in trafic ca sunt zeci de mii de suv uri , inseamna ca lumea are bani...nuuu ?
O sa mai trecem si la autohtone noi, ca nu ne cade rank ul, sau ne cade?

#82
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postbonygy, on 12 ianuarie 2021 - 11:08, said:

Pai asa vrea bogdan_popescu... taxa cat mai mare si cat mai urgenta...
la poluatori nu la aia care nu polueaza.
Fie vorba intre noi nici in combustibil nu e asa rau, cu cat e mai scump cu atat aia cu mocanite le lasa acasa :lol:

#83
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Romanul chiar e pui de boier devenit sarac. Acum inteleg de ce la noi se poate doar cu PARUL. Asa suntem ca natie, carcoteala cat cuprinde, doar vorbe si atat.
Cand va fi de platit, tot veti plati fara sa caraiti.

#84
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbogdan_popescu, on 12 ianuarie 2021 - 11:10, said:

la poluatori nu la aia care nu polueaza.

Tu chiar ai impresia ca taxa asta nu iti va fi aplicata si tie? In scurt timp de la eventuala implementare, isi vor da seama ca numarul cazanelor poluante (probabil ca cele sub E5) este mult mai mic decat ceea ce estimasera ei ca vor incasa... sau, chiar daca mocanitele exista, asa cum ai spus tu, lumea le lasa acasa, deci taxe cangi... si atunci ce vor face? Extindem taxa si la E6, E5...

De ce crezi ca au anulat taxa Oxigen pe Bucuresti? Ca a sarit lumea in sus? Ii durea pe ei in cur de parerea ta sau a mea... Incasarile ar fi fost de rasu' plansu' si ca sa nu inflameze si mai mult "saracimea", au decis sa o anuleze... sau, ma rog, nu mai stiu ce forma au abordat...

Iar problema cu combustibilul, asa e... cu cat mai scump, cu atat mai bine pentru aer... Eu si asa nu folosesc masinile pentru naveta urbana (ca asta facem cam tot timpul, nu?). Iar cand am nevoie de cate o cursa in stanga sau dreapta, asta e...

Edited by bonygy, 12 January 2021 - 11:19.


#85
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
nu extinde nimic la cele nepoluante, de-aia se cheama taxa de poluare.

#86
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostThuraya_123, on 12 ianuarie 2021 - 11:14, said:

Romanul chiar e pui de boier devenit sarac. Acum inteleg de ce la noi se poate doar cu PARUL. Asa suntem ca natie, carcoteala cat cuprinde, doar vorbe si atat.
Cand va fi de platit, tot veti plati fara sa caraiti.
Pai e despre dusmanie sau despre poluare?
E mai dulce aerul poluat daca ala care polueaza plateste?
Eu zic ca e la fel.
Dupa cum am scris daca banii aia nu sunt folositi in mod real pt reducerea poluarii cine se bucura la taxele astea odata ca are bucurii cam discutabile si a doua e ca  maine ii va veni si lui randul cu alta taxa care il va afecta direct daca asta nu il afecteaza direct. Si asta, la fel, fara a beneficia in vreun fel de pe urma banilor aia platiti.

Idem:

View Postrealnick, on 12 ianuarie 2021 - 11:09, said:

Cand te uiti in parcari si vezi numai 2.0 tdi , 320D , 3.0D etc...si te uiti si in trafic ca sunt zeci de mii de suv uri , inseamna ca lumea are bani...nuuu ?
O sa mai trecem si la autohtone noi, ca nu ne cade rank ul, sau ne cade?

Edited by underb, 12 January 2021 - 11:26.


#87
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postbonygy, on 12 ianuarie 2021 - 11:14, said:

Tu chiar ai impresia ca taxa asta nu iti va fi aplicata si tie? In scurt timp de la eventuala implementare, isi vor da seama ca numarul cazanelor poluante (probabil ca cele sub E5) este mult mai mic decat ceea ce estimasera ei ca vor incasa... sau, chiar daca mocanitele exista, asa cum ai spus tu, lumea le lasa acasa, deci taxe cangi ....

Omiti un aspect principal: impozitul nu e ca rovinieta. Poti tu sa o arunci si in Dunare, daca nu o instrainezi sau casezi, tot vei plati impozitul.

#88
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Am patit odata sa am in fata un cazan care scotea fum de zici ca luase foc sau ca mergea pe carbuni, fara sa exagerez deloc a trebuit sa trag pe dreapta ca nu se mai vedea nimic de fum, am si filmarea pe undeva prin pc, o fi avut turbina dusa dar prea putin ma intereseaza pe mine, au oprit masinile pe ambele benzi ca nu se mai vedea nimic. Am mai vazut si alte dati in trafic ceva de genul.

Edited by bogdan_popescu, 12 January 2021 - 11:32.


#89
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostThuraya_123, on 12 ianuarie 2021 - 11:25, said:



Omiti un aspect principal: impozitul nu e ca rovinieta. Poti tu sa o arunci si in Dunare, daca nu o instrainezi sau casezi, tot vei plati impozitul.
Tocmai ai aratat ca nu e vb despre poluare.

#90
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbogdan_popescu, on 12 ianuarie 2021 - 11:31, said:

Am patit odata sa am in fata un cazan care scotea fum de zici ca luase foc sau ca mergea pe carbuni, fara sa exagerez deloc a trebuit sa trag pe dreapta ca nu se mai vedea nimic de fum, am si filmarea pe undeva prin pc, o fi avut turbina dusa dar prea putin ma intereseaza pe mine, au oprit masinile pe ambele benzi ca nu se mai vedea nimic. Am mai vazut si alte dati in trafic ceva de genul.

Daca a fost acum aprox 2 ani si pe la Doamna Ghica in Bucuresti, eu eram acela...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate