Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

De ce mai există în oferta DIGI telefoane numai-3G?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu cred ca exista telefoane 3G only (poate exceptie sunt cele de care zice @miki07 cu soft modificat). Cele 3G stiu si 2G, iar cum Digi are mai nou acoperire 2G si nu toata lumea are nevoie de smartphone, telefoanele alea din oferta lor isi au rostul.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„De ce mai există în oferta DIGI telefoane numai-3G?”

pentru că... pensionari!!!

credeți că pensionarii ne trag în jos numai la vot? :o

#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
DIGI a comandat variante ale unor modele existente pe piață, care pot funcționa doar în rețele 3G.

În oferta curentă DIGI mai are următoarele telefoane only-3G:
- Maxcom MM 3G,
- Allview M9 și
- E-Boda T310.

Pe ultimul, E-boda, l-a avut tatăl meu în ultimii 3 ani de zile, așa că îl știu bine, am văzut că este doar 3G, deși în piață există și variantă 2G/3G.

.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006
Stie cineva, telefoanele care se iau prin abonament la Digi, sunt blocate in reteaua lor?
Merge sa pui un al doilea SIM de la alt operator?

#23
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View PostKoal, on 12 ianuarie 2021 - 13:56, said:

DIGI a comandat variante ale unor modele existente pe piață, care pot funcționa doar în rețele 3G.

În oferta curentă DIGI mai are următoarele telefoane only-3G:
- Maxcom MM 3G,
- Allview M9 și
- E-Boda T310.

Pe ultimul, E-boda, l-a avut tatăl meu în ultimii 3 ani de zile, așa că îl știu bine, am văzut că este doar 3G, deși în piață există și variantă 2G/3G.

.

https://ro.maxcommob.../11-color-black

Quote

Frecvență (WCDMA) 3G (MHz)  900/2100
Frecvență (GSM) 2G (MHz)  900/1800

https://www.allview.ro/m9-join.html

Quote

Retea 3G 900/2100 MHz
Retea 2G 900/1800/1900 MHz

https://www.e-boda.r....html#resp-tab2

Quote

GSM  2G: 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz
   3G: 900/2100MHz

PS: Digi n-a avut 2G pana mai recent, esti 100% sigur ca toate terminalele respective au dezactivata/ascunsa optiunea 2G?

Edited by Znevna, 12 January 2021 - 14:22.


#24
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Despre unul din cele 3 sunt sigur; E-Boda T310.

Iar pe situl DIGI apar toate trei ca având suport doar 3G.

View Postmarius.bunu, on 12 ianuarie 2021 - 14:10, said:

Stie cineva, telefoanele care se iau prin abonament la Digi, sunt blocate in reteaua lor?
Merge sa pui un al doilea SIM de la alt operator?

Telefoanele de la DIGI, cele din oferta curentă, nu sunt blocate în rețeaua lor,

Primele au fost și branduite DIGI și erau și blocate în rețeaua lor.

--

Ideea este că pe viitor se va renunța treptat la rețelele 3G (mai întâi) și apoi, după câțiva ani, s-ar putea să se renunțe și la rețelele 2G, iar telefoanele care se vând astăzi ar trebui să aibă suport pentru rețelele 4G (cel puțin) și eventual 5G.

Telefonul pe care l-am exemplificat, Nokia 225 4G, este un telefon simplu, clasic, cu butoane, prietenos și cu cei care nu se descurcă cu telefoanele noi, și care, în același timp, este un telefon 4G, care poate crea chiar și hotspot wifi, și care folosește un sistem de operare modern, dar mai puțin pretențios cu resursele, sistemul KAI OS.
Chiar dacă are un aspect similar și un preț apropiat de cel al celorlalte 3 telefoane menționate aici, este un telefon cu viitor.

.

Edited by Koal, 12 January 2021 - 14:27.


#25
Musxt

Musxt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.11.2020

View Postmarius.bunu, on 12 ianuarie 2021 - 14:10, said:

Stie cineva, telefoanele care se iau prin abonament la Digi, sunt blocate in reteaua lor?
Merge sa pui un al doilea SIM de la alt operator?
Nu sunt blocate poți pune orice sim vrei tu.

Edited by Musxt, 12 January 2021 - 15:18.


#26
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 08.01.2012

View PostKoal, on 12 ianuarie 2021 - 13:56, said:

DIGI a comandat variante ale unor modele existente pe piață, care pot funcționa doar în rețele 3G.

În oferta curentă DIGI mai are următoarele telefoane only-3G:
- Maxcom MM 3G,
- Allview M9 și
- E-Boda T310.

Pe ultimul, E-boda, l-a avut tatăl meu în ultimii 3 ani de zile, așa că îl știu bine, am văzut că este doar 3G, deși în piață există și variantă 2G/3G.

.

Bunica mea are modelul Maxcom MM 3G luat de la ei care este de fapt un Maxcom Comfort MM721. Functioneaza atat in 3G cat si in 2G, in orice retea, nu doar in Digi, dar este folosit in cea din urma.

#27
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 02.03.2006
Trolii si haterii ataca in forta. Deja se vede cand apare un topic cu titlu tendentios, cum sar toti expertii in telecomunicatii cu informatia la zi, gen:
"gigi are numa' 3je"

Asa e cand esti atehnic, auzi ceva de la vecinu/vecina si repede expui confident in forum tocmai ce ai aflat. :))

#28
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Io-s curios daca a mers sa intrebe si pe ariile Orange si Telekom "De ce se mai gasesc telefoane 2G only in magazine??"

#29
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@bluelaser
Cred că nu vorbim aceeași limbă!

Eu am arătat că în oferta de terminale a DIGI încă mai există 3 modele de telefoane care nu au support pentru benzile și tehnologiile mai noi.

Sigur că nu doar la DIGI se întâmplă acest lucru. Și chiar ar fi de dorit ca și la ceilalți operatori să se renunțe la vânzarea unor terminale cu tehnologii mai vechi, să lase piața aceea modestă doar unor magazine de tip consignație și service, iar dealerii și magazinele operatorilor să vină doar cu modele noi.

--

Segmentul de telefoane feature-phone care poate funcționa în benzi 4G este din ce în ce mai bine reprezentat, exemple de astfel de telefoane sunt:
- Caterpiller B35,
- Alcatel 3088X,
- Nokia 800,
- Nokia 8000,
- Nokia 8110,
- Nokia 215, 220, 225 4G,
- Nokia 6000.

.

#30
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostiRunaway, on 12 ianuarie 2021 - 10:57, said:

In primul rand, vezi ca la partea cu "cei mai slabi angajati din telecomul romanesc" ii confunzi grav cu Telekom.
Poate in mintea ta! Cand iti raspunde una dintr-un magazin "nu stiu" si da din umeri, mai fa tu comparatia cu Telekom. Eram cu un prieten care lucra in Vodafone, era sa isi dea palme singur cand a auzit raspunsul colegei lui de "breasla".
Cand iti ia 3 luni sa raspunzi la o sesizare si nici atunci nu dai un raspuns complet, cand iti mai ia inca 3 luni sa raspunzi la o a 2-a sesisare si apoi inca 3 luni ca sa dai un mesaj in care sa nu zici nimic, permite-mi sa fiu convins ca afirmatia "cei mai slabi angajati din telecomul romanesc" e adevarata.
Speta, daca te intereseaza: o taxare maricica in roaming in spatiul UE; raspunsul lor: "v-ati aflat pe una dintre cele 3 insule..." (insule aflate la zeci de km una de alta, una la 2 pasi de Franta, alta la 2 pasi de UK); le-am cerut sa fie mai exacti, fiindca nu am fost pe nicio insula si au raspuns sa ma uit in desfasurator; le-am cerut desfasuratorul, fiindca acesta nu e in contul digicare si mi-au raspuns ca isi mentin pozitia din primele 2 raspunsuri.
Le-am trimis mail sa rezilieze acel numar, am primit nr de inregistrare instant si m-au sunat dupa mai mult de 2 luni sa ma intrebe daca mai vreau sa reziliez, asta la cateva saptamani dupa ce DigiHelper mi-a spus ca incerca sa urgenteze cererea...

Asa ca, baga-ti firma in cur daca lucrezi la ei!


View PostiRunaway, on 12 ianuarie 2021 - 10:57, said:

In al doilea rand, cum s-a spus si mai sus, telefoanele alea cu 3G nu sunt 3G only. Adica au si 2G. Adica poti vorbi la ele oriunde e acoperire Digi. Nu se promoveaza reteaua 2G pentru ca e inghesuita in spectru foarte putin, doar 2 MHz, si e folosita doar pt voce si doar daca telefonul nu suporta sau zona nu are acoperire 4G / 3G.
Nu e complicat de inteles, dar e mai usor sa te dai mare analist pe forumuri...
Esti idiot, cu cine te certi in fraza asta? Am zis eu ceva de 3G only? Am zis ca inca exista cerere pentru ele. E ceva gresit in asta, analistule?

Edited by cristi712, 13 January 2021 - 02:24.


#31
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Aveam un coleg la fostul loc de munca strica in medie vreo 5 telefoane pe an... esti constient ca isi cumpara la 100-200 de RON. Efectiv, lucram la inaltimi foarte mari, calduri intense, sau cand  ne aplecam la cate o palnie ne mai cadea din buzunare si ajungeau strivite in concasoare..... eu unul mi-am prajit ecranul la un J5 2017 nou nout langa un cuptor de la munca... noroc ca nu s-a prins ala la garantie si eu am arso la modul "Boss, se incinge si deodata moare ecranul"

Apoi mai sunt batranii, gainarii si de principiu telefoanele alea au un semnal incredibil.

Edited by MooF2010, 13 January 2021 - 05:21.


#32
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016
Probabil stocuri. Poate au prins un pret bun la un numar mare de telefoane achizitionate.

Offtopic: Eu is curios de ce Nokia (mare producator) inca fabrica in 2020 feature phone-uri 2G only. Inteleg ca exista cerere pt feature phone-uri, dar de ce sa creezi garbage cu 2G only, cand rand pe rand se va renunta la 2G si 3G global.

Edited by ovtd, 13 January 2021 - 10:48.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
2G nu se opreste. Pe termen scurt toti incearca sa scape de 3G, dar nici asta nu e foarte usor. VoLTE inca nu e doployat complet, nu are mai nimeni roaming, etc.

Inca o chestie, se pare ca ceva licente pentru proprietatea intelectuala pentru 2G au expirat si nu mai trebuie platite "royalties", din cauza asta inca extista 2G only si inca o sa mai existe pentru mult timp de acum in colo.

#34
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View Postaddelin, on 13 ianuarie 2021 - 11:11, said:

2G nu se opreste. Pe termen scurt toti incearca sa scape de 3G, dar nici asta nu e foarte usor. VoLTE inca nu e doployat complet, nu are mai nimeni roaming, etc.

Inca o chestie, se pare ca ceva licente pentru proprietatea intelectuala pentru 2G au expirat si nu mai trebuie platite "royalties", din cauza asta inca extista 2G only si inca o sa mai existe pentru mult timp de acum in colo.

Daca prin mult te referi la maxim 10 ani, atunci asa o fi.
Sunt deja multe tari in care a fost oprit 2G-ul (prin Asia si America).

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt, dar inca nu e o directie clară. Țările unde s-a oprit sunt in general tari foarte dezvoltate, care au nevoie de bandwidth mare, in special tarile din asia, USA au vrut sa sara oricum peste tehnologia asta, concentrandu-se la inceput pe cdma. In europa nu a oprit 2G decât Elveția si Tmobile in Olanda.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2021 - 11:27.


#36
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Austalia a început încă din 2013 să renunțe la tehnologia 2G, dar abia în iunie 2018 s-a închis și ultima celulă GSM.

În Statele Unite au anunțat că odată cu lansarea 5G vor închide 2G-ul.

În Europa mai toată lumea a mizat pe 2G, așa că 3G-ul - ceva mai puțin dezvoltat - va fi primul care va elibera spectrul, dar 4G VoLTE va fi tehnologia care va face inutilă existența 2G și la noi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate