Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Detasare in Spania: sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Compania pentru care lucrez imi solicita detasarea pentru 6 luni de zile in Spania. Cum topicurile de pe aici sunt destul de vechi, ma gandesc ca informatiile nu mai sunt atat de actuale. Este prima data cand merg in Spania.

Locatia este in Catalunia, Arbucies. Cel mai mare oras din zona cred ca este Girona.

As vrea cateva informatii, sfaturi. Nu am nevoie sa imi fac griji de chirie, locatie, de astea se ocupa firma. Cateva aspecte care ma intereseaza:

- Imi trebuie o cartela SIM, am vazut intr-un topic ca Digi nu prea are acoperire. Ma intereseaza traficul de net.
- Cum este transportul in comun?
- Ce magazine/supermarketuri gasesc? Gasesc greu legume proaspete si fructe? Exista vreun supermarket cum e Selgros, care vinde si en-gros si en-detail?
- Pentru haine? Nu ma intereseaza brand-uri.
- Articole sportive? Banuiesc ca exista Decathlon, dar in caz ca nu-i pe-aproape, am alte optiuni? Ma refer la incaltari de alergat, tricouri.
- Exista incalzire? Am auzit povesti cum ca iarna se cam face frigul, pentru ca exista doar A/C.
- Cum sunt oamenii? Banuiesc ca o sa dau de romani destul de usor. Spaniolii vorbesc vreun pic de engleza, la supermarket-uri, restaurante? O sa dureze ceva pana incheg limba spaniola.

Daca aveti alte sfaturi sau idei, sunt binevenite.

Edited by Ann0nyym0us, 11 January 2021 - 22:02.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in spania te duci sa mananci fuet, nu legume. stevia si loboda le manaci la noi.
iar ac ul pentru incalzire e suficient, ca acolo nu e ger ca la noi.

#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Nu poti sa ceri masina de serviciu acolo? Mi se pare cam stupid sa te forteze sa folosesti transportul public. Nu prea am fost incantat de el cand am calatorit prin Spania. Negociaza mai tare.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVillefort, on 11 ianuarie 2021 - 22:15, said:

Nu poti sa ceri masina de serviciu acolo? Mi se pare cam stupid sa te forteze sa folosesti transportul public. Nu prea am fost incantat de el cand am calatorit prin Spania. Negociaza mai tare.

Vom fi 2 persoane care fac detasarea. Inca nu stiu daca va fi pusa la dispozitie masina, insa si daca va fi, nu voi avea mereu acces la ea. Am intrebat de transportul in comun pentru timpul liber mai degraba decat pentru mers la munca.

View Postrich1974, on 11 ianuarie 2021 - 22:10, said:


iar ac ul pentru incalzire e suficient, ca acolo nu e ger ca la noi.

Google zice ca ziua sunt 3C iar noaptea se duce pe minus.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrich1974, on 11 ianuarie 2021 - 22:10, said:

iar ac ul pentru incalzire e suficient, ca acolo nu e ger ca la noi.
Doar zilele astea ce ger urmeaza la ei Posted Image Se asteapta -15... vortexul polar a inebunit.

Edited by andreic, 11 January 2021 - 22:22.


#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
E zona viticola si de rosii si de albe. Mai jos e zona de Cava (spumantul spaniol - ieftin si f bun). Franta e aproape. N-ar trebui sa te plictisesti, exceptand restrictiile.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
este, dar nu o sa tina mult. aerul conditionat e bun, nu ar trebui sa fie probleme.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View PostAnn0nyym0us, on 11 ianuarie 2021 - 21:49, said:

Compania pentru care lucrez imi solicita detasarea pentru 6 luni de zile in Spania. Cum topicurile de pe aici sunt destul de vechi, ma gandesc ca informatiile nu mai sunt atat de actuale. Este prima data cand merg in Spania.

Locatia este in Catalunia, Arbucies. Cel mai mare oras din zona cred ca este Girona.

As vrea cateva informatii, sfaturi. Nu am nevoie sa imi fac griji de chirie, locatie, de astea se ocupa firma. Cateva aspecte care ma intereseaza:

- Imi trebuie o cartela SIM, am vazut intr-un topic ca Digi nu prea are acoperire. Ma intereseaza traficul de net.
Digi e bun pentru convorbiri cu Romania. in rest internet de la operatorii consacrati.
- Cum este transportul in comun?
O localitate cu 6000 de locuitori. Deci probabil NU.
- Ce magazine/supermarketuri gasesc? Gasesc greu legume proaspete si fructe? Exista vreun supermarket cum e Selgros, care vinde si en-gros si en-detail?
Esti aproape de Barcelona. (Daca ai masina)
- Pentru haine? Nu ma intereseaza brand-uri.
Gasesti haine. Amazonul e la doi pasi, in cel mai rau caz.
- Articole sportive? Banuiesc ca exista Decathlon, dar in caz ca nu-i pe-aproape, am alte optiuni? Ma refer la incaltari de alergat, tricouri.
Nu in satul tau.
- Exista incalzire? Am auzit povesti cum ca iarna se cam face frigul, pentru ca exista doar A/C.
Incalzire exista, depinde de firma ce iti inchiriaza
- Cum sunt oamenii? Banuiesc ca o sa dau de romani destul de usor. Spaniolii vorbesc vreun pic de engleza, la supermarket-uri, restaurante? O sa dureze ceva pana incheg limba spaniola.
Romani sunt.  Engleza nu prea. O sa inveti catalana.Posted Image

Daca aveti alte sfaturi sau idei, sunt binevenite.
Fara masina, o sa-ti fie greu.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Pt siguranță poți să-ți iei un radiator electric.
Iar pt transport, m-aș uita la o bicicletă...
Mașină poți închiria când ai chef sa explorezi mai departe, găsești la sub 30 euro/zi

#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Acum cativa ani (mai multi) in vacanta la Barcelona, abia gaseam din cand in cand pe cineva sa vorbeasca engleza. Am gasit un singur cuplu care vorbea bine de tot limba asta, dar dupa cateva minute de conversatie mi-am dat seama ca sunt ... romani.
Si nu cred ca s-a schimbat ceva.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
La ce intrebari ai formulat, parca te detaseaza in libia :)
Exista tot, tre sa te acomodezi, si sa vezi care e cel mai apropiat oras mai mare unde poti merge pentru cumparaturi mai importante.In rest, sigur gasesti local necesitatile de zi cu zi.
Transport in comun, daca e localitate mica nu, nici nu e necesar, insa exista curse interurbane.Cu limba, va fi mai dificil, te descurci mai repede in Ro folosind engleza, decat acolo:)

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Mergi in Romania2. Spania este tara in care m-am descurcat cel mai usor.
Nu-ti face griji, daca ai mai fost pe oriunde in Europa, Spania este bucata de tort.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Poate iti place si nu o sa vrei sa te mai intorci :)

#14
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca te detasa in Egipt, mai intelegeam, dar Spania e Europa. E tara in care s-au adaptat aproape imediat toti basti ... conlocuitorii si tu iti mai faci probleme?
Un sfat: niciodata nu te baza pe ora de ajungere atunci cand se pune problema sa mergi cu autocarul mai mult de 4-5 ore.

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAnn0nyym0us, on 11 ianuarie 2021 - 21:49, said:

detasarea pentru 6 luni de zile in Spania
- Imi trebuie o cartela SIM,

Trebuie minim 2 cartele. Daca ai abonament cu minute incluse si net inclus, dar depasesti 3 luni de rooming, o sa fi taxat pentru orice miscare.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflorin71_skoda, on 12 ianuarie 2021 - 09:12, said:

...
Isi ia de acolo si nu-l mai doare capul: https://www.digimobi...elefonia-mobila

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
O sa fii taxat dar nu e cine stie, sunt mici tarifele. Am stat 3 ani pe roming continuu si mai mult de 20eur nu am dat niciodata in plus.
Ma rog, daca nu vorbesti 5 ore pe zi la telefon..

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postflorin71_skoda, on 12 ianuarie 2021 - 09:12, said:

Trebuie minim 2 cartele. Daca ai abonament cu minute incluse si net inclus, dar depasesti 3 luni de rooming, o sa fi taxat pentru orice miscare.

Ma refeream la faptul ca am nevoie de-o cartela SIM cumparata din Spania. Evident ca nu e practic sa stau 6 luni pe o cartela de RO.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate