Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Skoda Enyaq 2021 EV

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Skoda vine cu un SUV EV complet din multe puncte de vedere. O văd ca pe una dintre cele mai bune mașini electrice de familie, dacă te ține și buzunarul pentru că am siguranța că nu o să fie deloc ieftină.
A fost prezentată de ceva vreme și cred că merită un topic aici. Cel puțin din partea mea, are toată atenția :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0weYUVMu-nQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Am vazut prezentarea asta din septembrie insa as fi curios sa vad masina "pe viu". Bine ca nu are tristetea de volan de pe octavia 4...

Price from £33,450 (before £3000 gov’t grant)
Skoda’s success has been built on producing sensible cars for sensible people, and given that sales of both SUVs and electric cars are booming right now, its decision to build an electric SUV looks inherently... well... sensible.
Called the Skoda Enyaq iV, the new model takes its name from the Irish word enya (which means ‘source of life’), with the Czech brand saying this carries on a tradition of using ‘rugged corners of the Earth’ as inspiration when naming its SUVs.
Another tradition is to add the letter ‘Q’ to the end of their names  – think Kamiq, Karoq and Kodiaq – while the iV suffix is reserved for its electrified models.
These include the dinky Citigo-e iV – Skoda’s first fully electric vehicle, unless you count the Puck sit-on child’s toy, which it introduced way back in 1941. However, while the Citigo is based on an existing petrol-engined car, the Enyaq shares its underpinnings with Volkswagen’s ID.3 hatchback and was designed from the start to be electric.
2021 Skoda Enyaq power, range and charging
Two rear-wheel-drive Enyaq variants are available at launch: the 60, which uses a 62kWh battery, produces 177bhp and has a range of 260 miles in official WLTP tests; and the 80 with an 82kWh battery, 201bhp and a 310-mile range.
A cheaper 50 model, with a 55kWh battery will follow later, as will pricier four-wheel drive 82kWh Enyaqs: the 262bhp 80X and a sporty vRS model, with 302bhp.
All Enyaq’s are capable of charging at the 50kW rate that the majority of UK rapid chargers allow, but buyers can specify faster 100kW (for the 60 model) and 125kW (for the 80) maximum charging rates, with the latter able to get the battery from 10-80% in 40 minutes.
Alternatively, if you charge at home using a 7kW wallbox, the same task takes six to eight hours, depending on battery size.
2021 Skoda Enyaq standard equipment
The battery you choose determines the level of standard equipment, with the £33,450 60 model featuring 19in alloy wheels, a 13in touchscreen infotainment system, ambient interior lighting, rear parking sensors, dual-zone climate control, keyless go and artificial leather upholstery.
In addition to its bigger battery, spending the £5550 needed to upgrade to the 80 brings front parking sensors, a rear-view camera, sat-nav, a heated steering wheel and multiple driving modes designed to let you change the character of the car.
There’s also a Founders Edition Enyaq, which uses the same 82kWh battery, but includes the 125kWh rapid charging ability, an illuminated front grille, Matrix LED headlights and a unique black leather interior, although this variant costs almost £50,000.
2021 Skoda Enyaq ride, handling and performance
So, what is the Enyaq like to drive? Well, earlier this year we tried the 80 model in a prototype form said to be about 70% finished, and this was mostly on the money for a car of its size (the Enyaq is just 5cm shorter than Skoda’s biggest SUV, the seven-seater Kodiaq).
Indeed, it felt similarly agile to the class-leading Kia e-Niro, and proved better to thread around bends than the smaller Hyundai Kona Electric. Accurate steering helped here, although the weighting was a bit inconsistent, with Skoda claiming this was one of the things that was still being fettled.
Likewise, the ride was still a work in progress, but it was already pretty comfortable, levelling all but the nastiest bumps reasonably well. Instead, a bigger issue was some fidget and sway over undulations; we tried a few different cars and some were better than others.
It’s tricky getting the brakes smooth on electric cars because the energy recuperation system, which puts energy back into the battery as you slow down, makes them less predictable. And sure enough the pedal was a bit snatchy on the prototypes (again, Skoda claims the finished car will be better).

https://www.whatcar....ase-date/n21877

#3
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Pleaca de pe la 36 000 Euro in Franta. Problema ramane la drum lung unde o incarci. ca e electric 100%. Si necesita o putere de incarcare de vreo 100Kw cand incarci pe curent continuu sau 11 KW pe alternativ.
La pret ramane acceptabil cand vezi ca un RAV 4 hybrid pleaca de la 37000 iar dotarile sunt peste RAV.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Până acum nu am condus o mașină full electric, deși asta mi-e meseria. Dar, cred că mai curând decât mi-am propus, voi face pasul spre una și Skoda, subiectiv, este în preferințele mele. Mai mult de 40.000€ nu m-aș duce ca buget +-10%.

#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Pai de la 44k cred ca te apropii de Tesla...

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Exista topic de Enyaq dincolo, eventual ar trebui mutat: https://forum.softpe...28-skoda-enyaq/

 Tonic Water, on 11 ianuarie 2021 - 18:04, said:

Pleaca de pe la 36 000 Euro in Franta. Problema ramane la drum lung unde o incarci. ca e electric 100%. Si necesita o putere de incarcare de vreo 100Kw cand incarci pe curent continuu sau 11 KW pe alternativ.
La pret ramane acceptabil cand vezi ca un RAV 4 hybrid pleaca de la 37000 iar dotarile sunt peste RAV.
Doar ca una electric full are Eco-bonus mult mai mare, de 10.000 de euro.

#7
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

 utopium, on 11 ianuarie 2021 - 18:14, said:

Exista topic de Enyaq dincolo, eventual ar trebui mutat: https://forum.softpe...28-skoda-enyaq/


Doar ca una electric full are Eco-bonus mult mai mare, de 10.000 de euro.
7000 pentru pretul masinii noi sub 45000 eu asta pana in Iunie 21. Din Iulie este 6000 euro.Pentru rechargeabil electric este de vreo 2000. Sa fie rechargabil ca la hybride de genul Toyota nu se aplica nefiind rechargeabile.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 _R_A_D_U, on 11 ianuarie 2021 - 18:01, said:

Bine ca nu are tristetea de volan de pe octavia 4...
Ce nu-ti place la volanul de O4? Si ce anume vezi tu diferit? Ca mie mi se par la fel (exista si varianta cu 3 spite la ambele).

Attached File  octavia_vs_enyaq.jpg   269.28K   78 downloads

#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Ia uita-te mai atent...

Seamana cu alea sport...

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Dar de ce discutati de preturi din Franta?

https://configurator...NetSwitch=GROSS

Cel mai bun lucru pe care il au in comun ambele volane sunt butoanele fizice. Butoanele tactile ca si in cazul iD3, iD4 nu au ce cauta pe volan.

Edited by andreyvsjoker, 11 January 2021 - 18:43.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Pai si pe Octavia exista si varianta aia ... daca iei volan sport sau masina RS/etc: https://cdn.skoda-st...r-1920x1080.jpg

Default e cel de mai sus la ambele ... care sunt identice si alea.

 Tonic Water, on 11 ianuarie 2021 - 18:24, said:

7000 pentru pretul masinii noi sub 45000 eu asta pana in Iunie 21. Din Iulie este 6000 euro.
Adica a scazut valoarea cuponului la electrice full de anul asta? Ca pana acum era cam 10.000 de euro.

#12
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Stiu ca pe octavia poti pune ala, insa credeam ca la asta, fiind mai cu staif, au scos tristetea aia si au pus direct ala sport, ca in video. Dar, dupa ce am studiat configuratorul colegului de mai sus, am vazut cum sta treaba.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 andreyvsjoker, on 11 ianuarie 2021 - 18:41, said:

Dar de ce discutati de preturi din Franta?
Si eu voiam sa intreb de ce vorbim de Franta, ca e aparuta de mai bine de o luna si la noi pe configurator.

 _R_A_D_U, on 11 ianuarie 2021 - 18:44, said:

Stiu ca pe octavia poti pune ala, insa credeam ca la asta, fiind mai cu staif, au scos tristetea aia si au pus direct ala sport, ca in video. Dar, dupa ce am studiat configuratorul colegului de mai sus, am vazut cum sta treaba.
Pai nu e ca si cum ar fi scump sa-ti pui volan sport daca nu-ti place cel implicit (e 101 euro). Eu n-am nici o problema nici cu ala implicit ...

Edited by utopium, 11 January 2021 - 18:52.


#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

 andreyvsjoker, on 11 ianuarie 2021 - 18:41, said:

Cel mai bun lucru pe care il au in comun ambele volane sunt butoanele fizice. Butoanele tactile ca si in cazul iD3, iD4 nu au ce cauta pe volan.

Toyota a incercat o aiureala de genul butoane tactile cu afisare pe bord cand ai degetul pe ele si apasare mecanica pentru confirmare, numite TouchTracer, o aiureala redundanta din cauza ca butoanele le memorezi in timp si nu trebuie sa le mai cauti vizual.

#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu mai e 45000 lei ecobonusul la full electrice ?

#16
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Masina a fost expusa (poate ca inca este) in Mall baneasa.

Attached Files



#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Mie nu-mi palce grila aia luminata. Pepsiglassul acela da aiurea rau. Poate sunt acri, deci mi-o insusesc. Insa am altceva ce nu inteleg: cum e masina asta SUV? Asta e masina de Kaufland. SI nu doar ea. Eu sunt fan Skoda si daca aveam bani de noua, luam in aceeasi bani Skoda ci nu VW. Totusi, mi se pare ca termenul de SUV se arunca aiurea. Nu stiu daca din 10, 20 masini cu SUV pe catalog, una merge pe drumuri accidentate, fara sa-ti rupa dintii, nu ca atinge ea.
Per total, este o masina frumoasa. Bateria pentru SUV are de mancat mai multa mamaliga decat cea pentru masini de oras. Parerea mea. Repet: o masina frumaosa, dar la ce saracie e pe mine, nu o cumparam, nici daca aveam banii aia. Nu am deloc curaj sa trec pe electrice. Poate peste 10-15 ani.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Pai asta si este, un combi inaltat, nimic din ce are masina asta nu are treaba cu SUV-urile. Da, grila aia iluminata este cel putin discutabila, la fel ca si cea de la BMW si Mercedes, care sunt patetice pentru clientii europeni, dar ii entuziasmeaza pe asiatici, care ei au fetish-ul asta cu grilele de mari dimensiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate