Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Olarit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011
Buna ziua, am inceput in luna noiembrie 2020 un curs de Ceramica PE CARE IL ADOR Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Imi doream de mult sa urmez o scoala de olarit sau o facultate care sa aibe ceramica ca materie si implicit olarit, ele existand la Bucuresti si prin tara... dar bani cucu.. Posted Image Posted Image Posted Image . Intre timp particip si la un curs de design interior care este si el "bomba". La toamna vreau sa ma inscriu la facultatea Pedagogia artelor Plastice si Decorative ale Universitatii Ovidius.
Acum buba bubelor vine asa: imi trebuie roata pentru olarit profesionala si cuptor pentru ceramica pentru ateliere mici... care costa Posted Image
Caut siteuri de genul GoFunMe care pot fi utilizate si in Romania, poate aveti experienta cu ceva de genul. M-i sa mai spus ca pot acesa si fonduri pentru startup, dar din ce am citit trebuie sa ai deja o mica afacere ceea ce eu nu am... Ma descurajez singur Posted Image

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Mai exact pentru ce ai nevoie de oala si cuptor? Vrei sa faci mai departe o afacere din asta?
Vezi daca te incadrezi la credit de nevoie personale.

#3
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 16:38, said:

Mai exact pentru ce ai nevoie de oala si cuptor? Vrei sa faci mai departe o afacere din asta?
Vezi daca te incadrezi la credit de nevoie personale.
Da, vreau sa imi fac o afarcere iar ca si imprumut sau credit nici nu se pune problema fiindca nu imi permit, si nici nu lucrez din cauza unor probleme de sanatate. Prefer un sistem de crowdfunding fiindca nu voi avea presiunea constanta de a da treptat banii inapoi.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postneks, on 11 ianuarie 2021 - 16:59, said:

Du-te doua saptamani ( vara ce urmeaza, nu acum ) la fratii nostri unguri din Har-Cov si o sa te invete ( gratuit ) tainele olaritului.

Ce legatura are cu cerinta initiatorului? A spus ca a facut deja cursul de ceramica.

View Postbenflorin, on 11 ianuarie 2021 - 16:56, said:

Da, vreau sa imi fac o afarcere iar ca si imprumut sau credit nici nu se pune problema fiindca nu imi permit, si nici nu lucrez din cauza unor probleme de sanatate. Prefer un sistem de crowdfunding fiindca nu voi avea presiunea constanta de a da treptat banii inapoi.

In cazul acesta, probabil ca prietenii sunt cea mai buna sansa, cu toate ca nu e cea mai buna idee sa amesteci prietenia cu banii...
Nu am apelat niciodata la crowdfunding, poate apare totusi cineva cu experienta in zona asta.

Daca nu ai fonduri deloc (gandeste-te ca or sa iti trebuiasca materii prime, nu mai zic de partea juridica legata de infiintarea firmei daca vrei sa intri si in legalitate) mai gandeste-te totusi daca vrei sa faci pasul asta. Ai piata de desfacere, ai avea clienti?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Tot ce faci este sa visezi cu ochii deschisi
Imi pare rau ca trebuie sa te trezesc

In primul rand nu ai experienta deloc in domeniu - alea 2 luni de curs sunt egale cu zero
In al doilea rand - platformele de crowdfunding "ajuta" minim un Lean Startup ceea ce nu este cazul tau
In al treilea rand (dar nu ultimul) - faptul ca nu ai fonduri deloc si nu lucrezi alunga din start toti posibilii, sa zicem, investori

#6
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 17:14, said:



In cazul acesta, probabil ca prietenii sunt cea mai buna sansa, cu toate ca nu e cea mai buna idee sa amesteci prietenia cu banii...


Daca nu ai fonduri deloc (gandeste-te ca or sa iti trebuiasca materii prime, nu mai zic de partea juridica legata de infiintarea firmei daca vrei sa intri si in legalitate) mai gandeste-te totusi daca vrei sa faci pasul asta. Ai piata de desfacere, ai avea clienti?
Prieteni sa imi cumpere sau sa imi faca reclama am (sa nu se inteleaga ca am prieteni ca sa ma folosesc de ei), am cateva cereri pentru castroane de lut, si oala pentru sarmale.

Fonduri am, exemplu: pentru glazura, platit curent, bransare la retea tifazica si asa mai departe doar ca pentru roata si cuptor... preturile sunt... sa zicem ca ma tenta sa vand un rinichi.
2 exemple mai jos
https://webshop.inte...rm-1320°c.html cuptorul are un anumit volum in care incap castroanele, oalele sau orice altceva de lut, iar cu cat sunt mai voluminoase cu atat se reduce numarul obiectelor de lut care se pot introduce in el, iar ca consum, ar ajunge undeva la 230 ron pe ardere, o ardere inseamna 8 - 11.

https://webshop.inte...ofesionala.html pe roata pot pune de la greutati mici de lut pina la greutati mari ceea ce inseamna ca pot face vase foarte mari

In esenta nu prea poti face olarit fara cele doua, si da sunt roti si cuptoare mai ieftine dar in cazul rotii scade greutatea de lut cu care pot lucra fizic pe ea iar la cuptor scade spatiul din interior

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La inceput pot sa arzi la firme care se ocupa cu ceramice.In ce priveste roata olarului daca ai un prieten lacatus si unul electronist iti pot face ei roata aia ,cu costuri de 10% din pretul aratat pe site.
Problema ar fi desfacerea.Daca n-ai desfacere nu are rost sa incepi afacerea.Eventual numai ceva pentru bani de buzunar sau vandut la sfarsit de saptamana prin targuri.

Edited by Kean, 11 January 2021 - 17:56.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Undeva trebuie sa faci un compromis.
Incepe cu obiecte mai mici, poti face inclusiv decoratiuni/bijuterii din lut si pe masura ce faci profit te apuci si de investitii.

Daca tu visezi la un atelier profesional din start, fara experienta, fara fonduri si fara vreo perspectiva realista de a le obtine, ai inceput gresit.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View Postbenflorin, on 11 ianuarie 2021 - 16:31, said:

Buna ziua, am inceput in luna noiembrie 2020 un curs de Ceramica PE CARE IL ADOR Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Imi doream de mult sa urmez o scoala de olarit sau o facultate care sa aibe ceramica ca materie si implicit olarit, ele existand la Bucuresti si prin tara... dar bani cucu.. Posted Image Posted Image Posted Image . Intre timp particip si la un curs de design interior care este si el "bomba". La toamna vreau sa ma inscriu la facultatea Pedagogia artelor Plastice si Decorative ale Universitatii Ovidius.
Acum buba bubelor vine asa: imi trebuie roata pentru olarit profesionala si cuptor pentru ceramica pentru ateliere mici... care costa Posted Image
Caut siteuri de genul GoFunMe care pot fi utilizate si in Romania, poate aveti experienta cu ceva de genul. M-i sa mai spus ca pot acesa si fonduri pentru startup, dar din ce am citit trebuie sa ai deja o mica afacere ceea ce eu nu am... Ma descurajez singur Posted Image
Cred ca ar fi mai utila o experienta practica pe la olarii de la Horezu din Valcea. Putina ucenicie la locul de munca si afli tainele utilajelor specifice si cum le poti procura de pe plan local.

#10
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View PostNaijax, on 11 ianuarie 2021 - 17:27, said:

Tot ce faci este sa visezi cu ochii deschisi
Imi pare rau ca trebuie sa te trezesc

In primul rand nu ai experienta deloc in domeniu - alea 2 luni de curs sunt egale cu zero
In al doilea rand - platformele de crowdfunding "ajuta" minim un Lean Startup ceea ce nu este cazul tau
In al treilea rand (dar nu ultimul) - faptul ca nu ai fonduri deloc si nu lucrezi alunga din start toti posibilii, sa zicem, investori

"Tot ce faci este sa visezi cu ochii deschisi" pai de aici incepe totul nu? Visez de cand eram copil si ma caftea maicamea ca faceam tampenii din pamint galben. Ma lovesc mereu de fraza asta si ma intristeaza foarte tare. Poti schimba cu "Cum te pot ajuta"? ce zici?
"Imi pare rau ca trebuie sa te trezesc" nui bai, nu ma deranjeaza iau xanax Posted Image
"In primul".....   nu, nu am experienta, de fiecare data inainte sa ma bag la somn ma uitam la cum se produc obiectele din ceramica asta pe parcursul a mai multor ani de zile. Consider ca fiecare este capabil sa invete pe cont propriu. Cursul fiind ca o extensie in care imi pot folosii mainile si sa aplic ce am invatat. Din curs am apucat vreo 3 "sedinte" fiindca.... Covin si o sa atasez ce am facut
"In al doilea rand" atata vreme cat exista persoane care pot ajuta, nu vad de ce nu pot cere ajutorul, iar acel minim poate insemna enorm pentru multe perso!
"In al treilea rand" nu imi amintesc sa fi spus ca nu am fonduri deloc, nu lucrez fiinca am probleme cu coloana (spondilita ankilozanta) de la 12 ani, prin 2015 mi-au intrat hotii peste mine si mi-am luat pumni... de aici au rezultat crize epileptice. Acum trebuie sa imi trantesc proteze la ambele solduri dar mai lalai. Si asta asa ca chestie pentru tine personal sa stii unde mi se duc banii ( medicamente si doftori) Aaa si toamna trecuta m-am operat de varice la oua

Ca idee fac tot ce imi propun

View PostKean, on 11 ianuarie 2021 - 17:53, said:

La inceput pot sa arzi la firme care se ocupa cu ceramice.In ce priveste roata olarului daca ai un prieten lacatus si unul electronist iti pot face ei roata aia ,cu costuri de 10% din pretul aratat pe site.
Problema ar fi desfacerea.Daca n-ai desfacere nu are rost sa incepi afacerea.Eventual numai ceva pentru bani de buzunar sau vandut la sfarsit de saptamana prin targuri.
Din ce am cautat nu vad sa fie persoane sau firme in constanta care sa se ocupe cu asa ceva. Majoritatea cumpara din tara si vand local. Profesorul meu de ceramica are atelier propriu, dar nu are timp sa arda fiindca preda la facultate. Ne arde lucrarile cand are timp. o ardere tine 8 - 11 ore, nu cred ca se poate ocupa de altcv intre timp. la roata inteleg ce spui dar nu mai vreau improvizatii (am povesti multe de spus) asta nu inseamna ca nu consider lucrul asta. Desfacerea nu este o problema, pot in Constanta la targuri sau chiar online, nu sunt impedimente pentru mine lucrurile astea. "Eventual numai ceva pentru bani de buzunar sau vandut la sfarsit de saptamana prin targuri" asa este la inceput, conteaza sa inveti si sa te mentii pe piata.

View Postrim80, on 11 ianuarie 2021 - 18:22, said:

Cred ca ar fi mai utila o experienta practica pe la olarii de la Horezu din Valcea. Putina ucenicie la locul de munca si afli tainele utilajelor specifice si cum le poti procura de pe plan local.
Am stat in discutie personal cu domnul Bruno De la Horezu in care are atelierul de olarit BrunoArt. Dumnealui a inceput cu scule din germania( probabil pe vremea cand sa apucat nu erau la noi sculele respective), scule profesionale pe care mi-lea recomandat si mie. Clase face doar cu turisti, nu face cu o singura persoana, in vara acolo ma teleportez. Bineinteles ca domnul mi-a explicat mai multe.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
roata aia de olarit costa enorm. langa mine e o zona cu traditie in olarit, am vazut la ce roti lucrau si nu-s asa mare filozofie. un ax, doua lagare si doua fulii, un motor si roata-i gata. cu cuptorul e mai complicat. 13450 grade e o temperatura mai greu de atins, mai ales ca ai nevoie si de un un volum marisor. strica o intrebare aici poate ai bafta si te poate ajuta.

Edited by Fane, 11 January 2021 - 19:09.


#12
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 11 ianuarie 2021 - 19:08, said:

roata aia de olarit costa enorm. langa mine e o zona cu traditie in olarit, am vazut la ce roti lucrau si nu-s asa mare filozofie. un ax, doua lagare si doua fulii, un motor si roata-i gata. cu cuptorul e mai complicat. 13450 grade e o temperatura mai greu de atins, mai ales ca ai nevoie si de un un volum marisor. strica o intrebare aici poate ai bafta si te poate ajuta.
Spune-mi te rog in ce zona stai sa dau niste cautari pe google si poate poti pune niste poze asemanatoare cu roata de care vorbesti, m-ar ajuta mult. Linkul pe care lai pus este pentru un producator de aparatura dentara.
Multumesc pentru sfat !

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
bucovina. satul care se ocupa traditional cu olaritul pe aici se numeste Marginea. asa arata o roata traditionala de olarit, la asta aveau atasata o fulie si era actionata de un motor.

[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/odYdXCeVKoE3epQP_5qgM2grx-q9Ye4KsdJh7X2FuSURMHFvJBV-yda6OQ4bQfRSlI6F32yvOaTr9cYDTSTZHc-zip_0S7DkQkZoH1FRI3SnZMZGcjZ3LHuefzq_clOhOGGL4a4RUfjASTTcvQwGVPv1KF8vx0bSsZx3idX356pmmOL0yE9yBJ20cQ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Incearca sa cauti si grupuri pe retelele de socializare, specializate pe olarit. Sigur o sa primesti mai multe sugestii acolo.
Eu tot zic sa iti mai faci niste calcule si sa incepi cu mai putin, sa nu te arunci direct la scule profesionale.

#15
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 11 ianuarie 2021 - 19:51, said:

bucovina. satul care se ocupa traditional cu olaritul pe aici se numeste Marginea. asa arata o roata traditionala de olarit, la asta aveau atasata o fulie si era actionata de un motor.

[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/odYdXCeVKoE3epQP_5qgM2grx-q9Ye4KsdJh7X2FuSURMHFvJBV-yda6OQ4bQfRSlI6F32yvOaTr9cYDTSTZHc-zip_0S7DkQkZoH1FRI3SnZMZGcjZ3LHuefzq_clOhOGGL4a4RUfjASTTcvQwGVPv1KF8vx0bSsZx3idX356pmmOL0yE9yBJ20cQ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc !

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 20:00, said:

Incearca sa cauti si grupuri pe retelele de socializare, specializate pe olarit. Sigur o sa primesti mai multe sugestii acolo.
Eu tot zic sa iti mai faci niste calcule si sa incepi cu mai putin, sa nu te arunci direct la scule profesionale.
Trist dar la noi forumuri despre ceramica sau olarit in afara de ce am postat azi nu gasesc :)))
Majoritatea din afara, iar cei care se ocupa cu ceramica la noi nu cred ca au timp sa stea pe forumuri Posted Image

#16
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Roata asta ar fi buna?

#17
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
Sper sa te binedispuna asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_gfIwqF5aYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
benflorin

benflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdidi_yo, on 11 ianuarie 2021 - 20:56, said:

Roata asta ar fi buna?
Ma uit de ceva timp la ea si din cate observ roata este prinsa de o menghina iar intre menghina si roata ar fi motorasul care o misca. Dupa fire si ce se intampla acolo primul gand ma duce ca roata ar fi luata de la ceva mai mare si sa fie un "rest" de la cea fost si pus un potentiometru de la alta roata (scrie pe el roata pentru olari). Pare dubios la prima vedere dar nu ma indoiesc ca functioneaza.

View Postpainea_calda, on 11 ianuarie 2021 - 21:56, said:

Sper sa te binedispuna asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_gfIwqF5aYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O stiu, am aratat-o la toata lumea Posted Image  si de cate ori scriu olarit am acentul tipului in cap Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate