Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Metoda optima de curatare suprafete piano black

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Sper ca nu s-a mai discutat. Incerc sa gasesc o metoda de curatare a suprafetelor lucioase, asa-numitele piano black din masina, am tot citit recomandari pe internet dar in viata reala nu functioneaza niciuna prea grozav, am senzatia ca apar micro-zgarieturi cam indiferent de metoda folosita. Imi place cum arata piano black cand e curat dar mi se pare foarte greu de mentinut asa, praf se pune oricum si nici de amprente nu poti scapa 100% oricat efort depui sa nu atingi nimic pe acolo.

Asadar dragi colegi, voi cum procedati sa scapati de praf si amprente?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
orice puf folosesti dai pe carpa de microfibra NU pe suprafata

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Chestia e ca microfibra lasa zgarieturi din alea ultra fine, am testat pe o chestie din casa care are exact acelasi finisaj si invariabil apar, nu e ceva foarte vizibil dar pe negru e mai evidenta orice chestie, chiar si microscopica.

#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Spray cu aer . nu iese perfect dar inlatura destul praf .

#5
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007
spray cu aer comprimat doar pt praf.
pt mizerie pensula(cu par cat mai moale), aplici substanta de curatat pe pensula.

#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Am inteles, iar ca substante, care ar fi sugestiile de utilizat in scenariul asta?

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Cauta la un magazin de optica sau foto, eventual bijuterie.
https://www.f64.ro/a...-obiective-foto

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Dai cu smirghel intr-o singura directie, de preferinta longitudinal atat din ratiuni estetice- rafinament - cat si tehnice, si faci o suprafta periata sau randelinata.
Se poate si cu pasla dar iese f. fin.
Eventual peste se da cu un lac hard coat, si exista si agenti de texturare daca nu se mai vrea lucios.
Insa daca e suprafata cu folie sau cu laminare sau cu exterior diferit care are tendinta de delaminare, nu e buna metoda, se cojeste, si e nevoie de material omogen in masa, ideal chiar armat in masa cu fibra de sticla.
Mie nu-mi plac in masina suprafetele lucioase, si la lemn prefer sa fie lacuit mat sau satinat.
La mobilier de casa nu ma deranjeaza daca e lucios sau mat, nu asta il face kitschos, ci culoarea si textura il poate face kitschos.
La masina ma deranjeaza lucios pt ca reflecta lumina si distrage atentia, si de asemenea pt ca multe au suprafata f sensibila care se zgarie usor, nu e lac hard coat decat poate la RR. Te Tesla model S era o folie care se cojea ridicol de usor. La model 3 e mat dat au carpit un ecran atarnat in mijloc...

Edited by loock, 11 January 2021 - 14:46.


#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 loock, on 11 ianuarie 2021 - 14:41, said:

Dai cu smirghel intr-o singura directie, de preferinta longitudinal atat din ratiuni estetice- rafinament - cat si tehnice.

Pai nu prea vad de ce naiba as da cu smirghel pe ceva care vreau sa ramana negru si lucios (vezi referinta piano black)? :) Nici eu nu sunt foarte mare fan piano black dar am niste portiuni la grilele de aerisire si consola centrala care sunt asa, n-am ce sa le fac decat sa incerc sa leintretin pe cat posibil mai bine.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Nu poti face asta. Trebuie slefuit pana la 10-15k granulatie ca sa ajunga din nou glossy. Si nu cred ca are cineva energie pentru asta. Dupa care problema incepe de la capat.

Eu as folosi un produs de curatat fara clatire, cum sunt sprayurile de geamuri si o microfibra suflata cu aer. In sine e prea moale ca sa poata zgaria ceva, dar poate retine particule abrazive care sa zgarie chiar si sticla.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 sebulbus, on 11 ianuarie 2021 - 14:46, said:

Nu poti face asta. Trebuie slefuit pana la 10-15k granulatie ca sa ajunga din nou glossy. Si nu cred ca are cineva energie pentru asta. Dupa care problema incepe de la capat.

Eu as folosi un produs de curatat fara clatire, cum sunt sprayurile de geamuri si o microfibra suflata cu aer. In sine e prea moale ca sa poata zgaria ceva, dar poate retine particule abrazive care sa zgarie chiar si sticla.

Eu am scris sa le faca suprafata periata/randelinata care arata mult mai bine decat lucios.
Pt. asta trebuie dat intr-o singura directie, cat mai paralel, si cu smirghel mediu, tocmai ca sa iasa textura vizibil.

Pt lucios se incarca smirghelul, nu are rost peste 1000 sau 2000, dupa care se foloseste pasta polish frecat manual cu carpa moale sau cu masina de polish, dar nu asta recomandam ci anume texturat vizibil, insa nu orice material suporta asta, plasticele ieftine se cojesc si nu tine figura.

Am dat si solutia cu lac hard coat, fie tip trafic industrial fie tratament hard coat ceramic special, transparent, care se aplica peste lac transparent si dur, aplicat la randul lui peste grund transparent.
Cu hard coat ceramic nu se mai zgarie asa usor. Desigur trebuie avut grija, nu poti lasa orice spalatorie auto sa curete cu orice carpa cu nisip si pietricele pe ele...

Recent mi-a povestit o cunostina ca intr-un apartament de lux, intr-un ansamblu rezidential de lux, a chemat doua angajate ale imobilului de lux, care se ocupa acolo de curatenie, si le-a platit sa-i faca curat in apartamentul nou mobilat, si i-au zgariat din prima zi groaznic si geamul care da spre balcon, una din zgarieturi e de 30 de cm, si au zgariat si o oglinda noua din hol de pe o inchidere de mobilier.

Edited by loock, 11 January 2021 - 14:59.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Cred ca cel mai bine acele suprafete PianoBlack sa fie infoliate cu o folie transparenta si astfel nu se mai zgarie.

Eu nu inteleg constructorii de masini de ce pun cacatul ala de material care e atat de greu de intretinut si curatat.

Edited by mirel3003, 11 January 2021 - 14:52.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Nu mai pupati atata masinile in toba de esapament. Am si eu piano black in masina, are ceva zgarieturi da’ nu stau toata ziua sa-l analizez si nu ma deranjeaza.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Eh, macar in prima faza si tot vrei sa o tii impecabila, dupa aia probabil ca scade interesu' dar eu inca sunt la faza 1 :)

#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
n-ai ce sa-i faci, folosesti o laveta de microfibre buna si nu apesi, doar o tragi peste, tot prostie din asta am si eu in masina si rezista ok, dar o sterg rar, am dat-o cu ceara lichida si nu mai atrage praful ca la inceput.

#16
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007

View PostAWE, on 11 ianuarie 2021 - 14:32, said:

Am inteles, iar ca substante, care ar fi sugestiile de utilizat in scenariul asta?

cauta orice substanta de curatat bord+plastice fara efect glossy/siliconic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate