Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Benefito Mobile - MVNO

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

#289
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
Repetă. Acest mvno funcționează sub acoperire a Telekom

#290
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am reintrat pe site sa vad ce modificari la oferta au mai facut. Se pare ca fac ce facea Cosmote la inceputuri: valabilitate de 1 an la reincararea minima. Singura buba e ca nu se vede prea bine data de expirare ceva cu 3, dar nu se vede luna).

#291
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Cred ca unii cu bani multi mai spala niste bani prin reteaua asta, altfel e inexplicabil de ce ar investi cineva in asemenea prostie 🙄

#292
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
In acest caz ar trebuii sa se sesizeze http://www.onpcsb.ro/

#293
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
Si impresia mea este ca prin acest proiect MVNO se spala bani frumosi. Am trimis cerere de portare pe aceasta retea din propriul lor web-site fara nici un raspuns. pare o firma de apartament

#294
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Pe mine mă redirecționează către un IP când încerc să intru pe site http://89.38.248.111...ort_request_id=

#295
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Am comandat și eu 2 cartele pe când erau la promoție 1+1, cred că e deja o lună, nu au ajuns nici acum. Nici măcar nu erau pentru mine, dar banii au fost ai mei...
În fine, bănuiam că s-ar putea să fie plasă de la început.
Nu recomand, nu te sună nimeni, nu răspund la e-mailuri.

#296
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai linistit, la Lycamobile am facut doua comenzi de cartele (0E). La prima incercare a trecut o luna si am uitat de ea. La a doua (chiar ma intrebam daca va da chix) am primit doua cartele intr-o saptamana parca (oricum, foarte repede).

La Benefito am primit cartela la catevca zile dupa ce au inceput sa le distribuie.

#297
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,184
  • Înscris: 07.08.2003
Au început sa apară la insulele cu accesorii GSM din mall-uri.

#298
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Au venit până la urmă SIM-urile, le-am dat mai departe, după cum am precizat nu erau pentru mine. Oricum la 20 de bani minutul nu mi se pare mare filozofie.

#299
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 31.07.2006
Acum mesajele din Orange către numerele Benefito apar trimise tot în rețeaua Orange, în rețea.
Doar la apeluri se consideră ca altă rețea.

Cred că este o premieră, nu am mai întâlnit așa ceva.

#300
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O sa alimentez un telefon mai vechi sa vad ce apare la retea. Din cate tin minte, imi aparea : 226->Telekom->Benefito (dura 1-2 secunde pana scria benefito, dar era clara trecerea prin reteaua principala).

Ma indoiesc sa fi schimbat reteaua (de la Telekom la Orange).

LE: link-ul de acoperire retea trimite catre Telekom mobil, deci nu cred ca s-a schimbat ceva.

#301
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 29.03.2017
Fii serios mă mir că nu au dat o in gard până acum
Nu cred că mai durează mult
Au niște tarife și servicii demne de anul 2004 cel mult

Apropo. WAP ul pe când?

Edited by Vettel, 01 April 2022 - 18:19.


#302
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Îmi întra Telekom -> Benefito. Nu mi-a "tranzitat" Orange.

PS:ce legătură au tarifele cu discuția? E decizia lor cui se adresează. E o soluție pentru cei care, practic, nu suna penimeni și doar au nevoie sa sune rar pe cineva.

#303
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Bineînțeles că este decizia lor să se adreseze cui vor, la ce tarife vor. Este dreptul lor. Dar, la fel, este și dreptul nostru să ne dăm cu părerea sau să comparăm oferta lor cu cele de pe piața telecom de astăzi, și să observăm că au oferta structurată mai degrabă ca cele din 2004 :)
Eu personal folosesc un abonament Digi de 2€, căruia nu ajung să îi folosesc nici pe departe beneficiile incluse lunar.
Pentru back-up (de care nu am avut până acum nevoie), mai am un SIM de la Orange cu un abonament Yoxo de 19 lei.
Ca fapt divers, tot de la Digi parcă există opțiune prepay cu 2€ și... valabilitate 3 luni :)

În condițiile în care plătesc acum 9 lei și ceva pe lună, vorbind rar la telefon și folosind oriunde netul fără să trebuiască să îmi impun vreun fel de limitare, logic mă întreb care ar fi avantajul să trec la ei, să plătesc mai mult (10 lei PLUS TVA pe lună), doar ca să... vorbesc și mai puțin, și să nu mai intru deloc pe net? (bună analogia cu vremurile când ne-am bucurat de "oferte" WAP). :)

Fiecare operator oferă ce vrea, și fiecare client cumpără ce vrea, dar e greu să nu te întrebi "cine ar cumpăra, totuși, chiar așa ceva?"

#304
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La fel, și eu ma întreb de ce unii folosesc datele mobile când acasă au wif, dar e decizia fiecăruia ce și cât plătește (nu-i înțeleg nici pe cei care au abonamente de 20-25E și folosesc mai puțin de 10GB pe luna, fără sa aibă nevoie, în mod expres, de telefon de ultima generație).

Totuși, poate fi folosit ca număr de urgenta (incarci 100 lei + tva și suta e valabila 365 de zile), sau pentru un sistem de alarma care folosește extrem de puțin net, sau... orice varianta la care consumul e un pic peste 0 și Telekom are semnal mai bun.

Ar fi de repetat faptul ca creditul (nu plata) este dublata prin parteneri, deci tarifele sunt scăzute la jumătate. Deci plătești 12 lei și utilizezi de 20.

Cred ca toți ne-am prins ca se întâmplă ceva în spatele lansării acestei rețele mobile, dar, cum Digi sau Lyca sunt o soluție, asa sunt și ei.

PS: as vrea și eu opțiuni la cartele doar cu minute, fără net. Am șanse mai mari de 0 sa găsesc? Gândește-te ca am la tara neamuri care vorbesc mai puțin de 150 minute pe luna (ambele sensuri) și chiar și 2E/10 lei pe luna ar putea fi mult, în special ca se baga cu forța net. Evident, de sărbători minutele ar creste, dar în restul nu prea.

Da, raportând la necesitățile noastre (de tineret), ce oferă Benefito e fix 0 barat, dar...

#305
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Stai, deci argumentul tău este că... 9 lei și ceva pe lună "ar putea fi mult pentru unii", dar 120 de lei pe an ar putea fi în regulă, "în special pentru că" la Digi cu aproape 10 lei "ți se bagă cu forța net" iar la Benefito cu 10 lei "nu ți se bagă cu forța net"? :D

Dacă ai un sistem de alarmă, nu e mai rentabilă o opțiune din aia de la Digi cu 2€, net inclus și valabilitate 3 luni? Adică 0.67€ (cam 3 lei) pe lună?

Asta încerc, să găsesc măcar un client care ar putea avea vreun avantaj, orice avantaj, cu excepția situațiilor izolate și puțin probabile în care acoperirea Telekom ar fi mai bună decât acoperirea Digi

#306
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
100 de lei sunt valabili tot anul și consumul îl poți face pe tot într-o zi sau variabil (inclusiv pentru taxe de pod sau mai știu eu ce).

Hai s-o lăsăm asa, ca e clar ca vedem prea diferit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate