Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Benefito Mobile - MVNO

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

#1
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Se pare ca urmeaza un MVNO pe piata din Romania in trimestrul 2 din 2021.

https://www.zf.ro/bu...fondul-19861197

https://www.startupc...e-finantare.htm

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa-i uram succces! Totusi, ce retea va folosi?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta voiam sa intreb si eu, o fi tot pe Telekom?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-ar putea. Fiind in iesire, Telekom ar mai strange niste banuti pana se semneaza actele. Dar... parca as merge spre alt operator (Vodafone sau Orange) intrucat au retelele mai bine inchegate.

#5
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Exista tari in care acest model functioneaza? Si daca da, cum arata oferta lor de telefonie mobila?


Proiectul mi se pare mort din fasa. Atata timp cat cu 2 euro poti avea o cartela digi cu optiunea diva. Valabila 3 luni. Adica mai putin de 1 euro pe luna.


Poate ma insel. Dar nu inteleg de ce si-ar bate cineva capul.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un start-up de care nu prea stim multe...De fapt doar prin RO apare ceva despre "schema"

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
LE: presupun ca vor fi servicii preplatite, nu? La noi nu cred ca ar prinde formula: platesti X luni si beneficiezi de pret redus.

#8
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Din cate stiu doar Telekom si Digi s-au obligat sa permita accesul MNVO la reteaua lor in schimbul reducerii pretului licentelor.
E clar ca si Orange si Vodafone pot sa dea acces, daca vor. Dar nu sunt obligate de licenta.

Imi amintesc de o declaratie a lui Elsner de la Telekom cum ca vor sa devina un "Uber pe piata mobila". Uber are masina si transporta pe altii care nu au masina.  Deci eu cred ca va fi pe Telekom. E prea mare coincidenta.

https://www.zf.ro/bu...efonie-19780866

View PostPololica, on 11 ianuarie 2021 - 13:31, said:

LE: presupun ca vor fi servicii preplatite, nu? La noi nu cred ca ar prinde formula: platesti X luni si beneficiezi de pret redus.

Din articole reiese ca va fi prepaid la care primesti credit daca faci cumparaturi de la parteneri. Un fel de "bani inapoi in cont" doar ca pe cartela telecom, nu pe card bancar.
Mi se pare faina ideea.

Edited by daniel28, 11 January 2021 - 13:39.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar fi ceva similar Yoxo, doar ca banii se intorc tot la "retea", nu la utilizator.

Ideile de cashback atrag momentan. Sa-i vedem cum vor sta la oferte, daca vor fi cu oferte cu plata lunara, sau cu avans (3-6-12 luni) si reducere procentuala (similar cu Mint Mobile)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La cat de ieftine sunt serviciile mobile si cat de mic este arpu, trebuie sa ai mare noroc ca sa poti face mare branza pe piata asta...

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Noroc sau munca, depinde de ce anume vrei sa faci. De aproape un an ma tot uit la diverse clipuri despre retelele virtuale (MVNO) americane si bataia este mare. Daca noul operator ar veni cu oferte individualizate (doar minute, doar mesaje, doar internet sau doar minute si mesaje, fara internet), au o piata in care sa vanda, si nu ma refer doar la bunici/varstnici care nu au nevoie de internet mobil, ci si la o parte din tineret (procent mic, cei drept). Operatorii ofera la pret fix 3 servicii mobile: telefonie, sms si internet.

Ca exemplu: ai la cartela (5E+TVA): 1.000 minute nationale si 50GB net, fara roaming. Daca la noul operator primesti, in aceeasi bani, 500 minute nationale, 1GB net si 1.000 unitati de roaming UE? Cred ca se va gasi o piata pentru oferte de genul asta.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diferenta e ca USofA are o populatie foarte mare si nu are nimeni oferte cu preturi derizorii de $2-3/luna. S-a mai discutat, e mai ieftin de oferit ceva cu beneficii "nelimitate" (cu un oarecare FUP), decat ceva cu beneficii fixe fiindca cei care iau beneficii fixe tind sa consume mai mult decat au nevoie doar fiinca "au platit" pentru ele. La roaming iar nu ai cum sa faci ce vrei tu, fiindca sunt regulamente, din cauza asta operatorii descurajeaza foarte mult roamingul pe prepay, sau ofera acces doar la planurile cele mai scumpe.

#13
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Cred ca va fi pe Orange.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Singura mișcare valabilă pe care o mai văd eu ar fi să ofere servicii gratuite în schimbul a x euro credit la cumpărături. Se practica la un moment dat în țările nordice.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiu ca 8E cu nelimitat e mai bine decat 5E pentru resurse limitate, dar depinde cum va fi planul de afaceri si cum vor sa joace.

#16
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003

View Postbenis, on 11 ianuarie 2021 - 15:08, said:

Singura mișcare valabilă pe care o mai văd eu ar fi să ofere servicii gratuite Ă®n schimbul a x euro credit la cumpărături. Se practica la un moment dat Ă®n țările nordice.

Probabil că asta vor face. Nu cred că au inventat ei roata. Se inspiră de undeva.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPololica, on 11 ianuarie 2021 - 15:09, said:

Stiu ca 8E cu nelimitat e mai bine decat 5E pentru resurse limitate, dar depinde cum va fi planul de afaceri si cum vor sa joace.
Depinde daca in oferta aia de 5 euro consumi beneficiile sau nu? Daca iti ajung beneficiile de ce sa platesti 3 euro in plus (adica 60% in plus).

La noila Romanika s-au obisnuit oamenii pisihologic sa aiba "nelimitat" la preturi foarte mici. Sunt curios daca asemenea model de business se mai merita pentru un operator nou, chiar si MVNO.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cine vrea performanta la date mai ales nu cred ca o sa fie interesat. Vezi Lyca, care are niste latente de te doare capul. Si oricum, cred ca preturile sunt deja bune in mare parte din cazuri. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate