Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cainele meu latra incontinuu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Zhaoo213

Zhaoo213

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2021
Salut,

Vin si eu cu urmtoarea intrebare, daca puteti sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac?
Am un caine de 7 luni. cand era mic a stat in casa si in curte, dar pe masura ce a crescut, i-am facut cusca si tarc. in momentul in care a venit prima zapada nu voia sa mai stea in cusca si latra in continuu.ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? la primul impuls am fost tentat sa il iau in casa, dar clar va trebui sa renovez casa.
PS: vreau sa mentionez, cainele de cand a venit afost extrem de rasfatat si la fiecare scancit a primit ceva sau a fost bagat in seama,

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
Poti sa nu-l bagi in seana 1-2 zile? Daca da, lasa-l sa latre.
Daca nu, incearca sa contactezi un veterinar.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Deci pana acum la fiecare scancit a pr/imit ceva si acum te miri ca latra incontinuu?
Cusca este izolata, ii asigura protectie?

Ce rasa e? Unele rase se dreseaza mai greu dupa o anumita varsta.

#4
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
https://www.amazon.c...38&sr=8-10&th=1
ceva ca asta si ii trece cheful de latrat

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
latra si tu la el, poate tace :)
bataie nu i-ai dat, nu te stie de frica?

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Zhaoo213, on 11 ianuarie 2021 - 02:29, said:

PS: vreau sa mentionez, cainele de cand a venit afost extrem de rasfatat si la fiecare scancit a primit ceva sau a fost bagat in seama

Problema e că ai intrat într-un joc în care recompensezi greșit acțiunile câinilor. Câinele nu va face niciodată raționamente complexe de genul "dacă am lătrat și m-a recompensat ca să tac, înseamnă că dacă nu voi lătra mă va recompensa mai mult". La el raționamentul e simplu, "am lătrat și am primit recompensă, voi lătra și voi primi iar".

Trebuie să lucrați în cealaltă direcție. Să recompensați comportamentele pe care le găsiți plăcute. Și eu am avut problema cu lătratul, în anumite circumstanțe, am rezolvat-o învățând câinele să latre la comandă și învățând și opusul, să tacă la comandă. Cu timpul, spunându-i să tacă în situațiile nepotrivite, și-a dat seama, în mare, când poate lătra și când nu, dar e o chestie de durată, e foarte greu de dezvățat chestia asta cu lătratul, la ei e natural, nu o găsesc ca gălăgie sau deranjant.

Nu încerca să îl pedepsești cum ai pedepsi un om, că nu va merge. Chiar și dacă te-ai duce și l-ai certa, el tot ar înțelege interacțiunea aia ca băgare în seamă.

Attached File  video-1610347398.mp4   3.83MB   19 downloads

#7
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020

 laffin, on 11 ianuarie 2021 - 08:39, said:

latra si tu la el, poate tace Posted Image
bataie nu i-ai dat, nu te stie de frica?
Adica, el e caine sa latre? Ce idee ti-a venit. :)

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

 Zhaoo213, on 11 ianuarie 2021 - 02:29, said:

Salut,

Vin si eu cu urmtoarea intrebare, daca puteti sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac?
Am un caine de 7 luni. cand era mic a stat in casa si in curte, dar pe masura ce a crescut, i-am facut cusca si tarc. in momentul in care a venit prima zapada nu voia sa mai stea in cusca si latra in continuu.ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? la primul impuls am fost tentat sa il iau in casa, dar clar va trebui sa renovez casa.
PS: vreau sa mentionez, cainele de cand a venit afost extrem de rasfatat si la fiecare scancit a primit ceva sau a fost bagat in seama,
Ce sa NU faci: nu îl baga in seama deloc.
Imediat ce i-ai dat atenție, înțelege ca v-a atras cu acest comportament și va continua.
Când îl hrănești, o faci fără sa ii acorzi atentie.
In câteva zile se va linisti

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Scoate-i bateriile cand vezi ca nu se opreste, da-i un restart din cand in cand...

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Urat obicei..........

#11
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Am o cățea de șapte luni care-i dezvoltată frumos, căreia îi dau de mâncare  hrană scumpă de la R. canin și mâncare gătită din orez, spinări de pasăre, calciu pastile. Pe lăngă aceasta mănâncă mere, morcovi, struguri când am avut și toată ziua roade lemne, sau orice altceva. Problema mare este că nu-i ajung toate cele și dezgroapă rahatul de la pisici pe care-l savurează. Eu cred că i-am asigurat enzimele necesare și atenția cuvenită; mă joc cu ea cel puțin o oră pe zi.Nu știu cum să rezolv problema. Attached File  IMG_20210106_125838.jpg   394.17K   41 downloads
Cîine mâncator de rahat - așa să știe lumea!Posted Image

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
deci cainele a dresat stapanul!
si acum cauti rezolvare!
ia-o de la inceput, dar de data asta, fa invers!

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 escher, on 11 ianuarie 2021 - 10:37, said:

hrană scumpă...spinări de pasăre...
Nu e bine cu spinările, sunt prea grase, au os. Pentru ea, e ca un fel de fast food, adică îi pare foarte bun, dar în realitate e  foarte nesănătos. Acum e tânără, dar în timp poate avea probleme. Mai bine organe de vită. sau piept e pui, fără oase. Și nu prea multă carne, proteina exagerată îi va afecta rinichii. Întreabă veterinarul, o să-ți confirme ce zic.

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pe termen scurt cumperi o zgarda de aia care ciupeste cu niste electrozi cand latra. Pe termen lung trebuie sa lucrezi ca sa il inveti sa latre sau sa taca la comanda si sa intre la comanda in cotet. Apropo in functie de rasa unii caini latra mai mult sau mai putin, si comportamentul difera de la caine la caine. Eu am un cunoscut cu ciobanesc german cand lasa cainele in padoc latra toata noaptea continuu, cand il scotea afara nu. Cainele meu daca il las noaptea in padoc sta 90% din timp in casuta lui, daca il las liber latra la fiecare zgomot mai puternic sau caine care trece pe strada.

#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Zhaoo213, on 11 ianuarie 2021 - 02:29, said:

Salut,

Vin si eu cu urmtoarea intrebare, daca puteti sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac?
Am un caine de 7 luni. cand era mic a stat in casa si in curte, dar pe masura ce a crescut, i-am facut cusca si tarc. in momentul in care a venit prima zapada nu voia sa mai stea in cusca si latra in continuu.ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? la primul impuls am fost tentat sa il iau in casa, dar clar va trebui sa renovez casa.
PS: vreau sa mentionez, cainele de cand a venit afost extrem de rasfatat si la fiecare scancit a primit ceva sau a fost bagat in seama,
Ia-l in casa daca l-ai invatat de mic ca are voie .
Renovat casa ? De ce trebuie sa renovezi casa , nu se ridica la standardul unui caine ? Dar pt tine e ok in casa ...

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 escher, on 11 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Cîine mâncator de rahat - așa să știe lumea!Posted Image
Sa stii ca asta e o chestie cu ar putea face o cariera buna in politica, uita-te la Ponta...

#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Inregistreaza-l cum latra ca nebunu' si fa-l de ras! Pune-l aici sa-l vedem si noi! Asa-i trebuie!

Edited by lucianburjuiul, 11 January 2021 - 15:44.


#18
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca obiceiul a inceput ''odata cu zapada '' permite-mi sa intreb ce rasa e cainele ? am doua variante ori e husky si se bucura ori e  ceva exotic si urla de frig ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate