Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Elrond

  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,991
  • Înscris: 13.03.2005
Deci nu mai contează staniolul de la ciocolată, contează doar barajul exterior.

#38
dan_pal

dan_pal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2010

View Postsclifositu, on 11 februarie 2021 - 12:00, said:

Practic si teoretic nu ar trebui sa se intample asta niciodata. Reteaua este proof of stake care functioneaza pe baza de delegarea a fondurilor. Atat cei care fac stake cat si validatorii nu isi pot retrage fondurile decat daca sunt suficente momede in waiting list care sa le ia locul. Momemtan in jur de 55% sunt blocate in stake si atata timp cat procentul ramane asa este aproape imposibil sa ai fluctuatii de minus 30-40%. Sa se intample asta ar inseamna ca peste jumatate din cei care nu sunt pe stake sau waiting list sa dea cash out in acelasi moment,si chiar si daca s-ar intampla asta, am vedea un maxim - 40% din pret. Nu mai confundati cu istoricul bitcoin care este proof of work. Documentati-va si investiti smart nu dupa ureche.

Deci ca sa faci exit trebuie sa intre altii ca sa iti ia locul altfel ramai cu banii blocati...cam asta e definitia unei scheme piramidale.

#39
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 05.12.2016
Și bitcoin-ul ca să-l vinzi trebuie să ți-l cumpere altcineva

Edited by diva_hipsterova, 16 February 2021 - 22:09.


#40
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdan_pal, on 16 februarie 2021 - 20:43, said:

Deci ca sa faci exit trebuie sa intre altii ca sa iti ia locul altfel ramai cu banii blocati...cam asta e definitia unei scheme piramidale.
Nu trebuie sa intre altii. Pentru desfasurarea tranzactiilor nu e nevoie de persoane noi. E ca si cum ai spune ca sa scapi de lei, ai nevoie de persoane noi care sa ii cumpere.

#41
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019

View Postsclifositu, on 11 februarie 2021 - 12:00, said:

Practic si teoretic nu ar trebui sa se intample asta niciodata. Reteaua este proof of stake care functioneaza pe baza de delegarea a fondurilor. Atat cei care fac stake cat si validatorii nu isi pot retrage fondurile decat daca sunt suficente momede in waiting list care sa le ia locul. Momemtan in jur de 55% sunt blocate in stake si atata timp cat procentul ramane asa este aproape imposibil sa ai fluctuatii de minus 30-40%. Sa se intample asta ar inseamna ca peste jumatate din cei care nu sunt pe stake sau waiting list sa dea cash out in acelasi moment,si chiar si daca s-ar intampla asta, am vedea un maxim - 40% din pret. Nu mai confundati cu istoricul bitcoin care este proof of work. Documentati-va si investiti smart nu dupa ureche.

si totusi in 15.02 s-a intamplat atat practic cat si teoretic cand in mai putin de 1 minut a scazut la 65$ si apoi si-a revenit la aprox 110
in ce conditii pot aparea o astfel de variatie ? cel putin mie mi se pare ciudat

#42
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 28.05.2008
Ce va mai place sa va complicati cu astfel de calcule irelevante. Preturile pot varia oricat si in sus si in jos, indiferent de ce sume se afla in stake. Vorbim de o piata fara prea multe reglementari, cu o volatilitate extrema.
Pretul e stabilit de sentimentele celor care tranzactioneaza.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca acolo e mana botilor, Adica a softului care e implementat sa ruleze bitii crypto. La ora aia nu au avut loc cumparari/vanzari/tranzactionari care sa conteze intr-atat de mult.
Se pot vedea toate tranzactiile online. Evident ca sunt anonime.

Nici daca erai pe faza nu puteau cumpara la 65$. AM inteles ca a stat foarte putin la pretul ala.

Edited by MembruAnonim, 17 February 2021 - 13:37.


#44
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 28.05.2008
Cand BTC scade, altcoins scad si mai mult, nimic nou cu prabusirile astea, le poti vedea la aproape toate celelalte monede. O dovada ca ele nu sunt independente, BTC ramane lider.
Graficul spune totul, Elrond a scazut la 65 pentru ca acolo era primul suport, minor, atentie la faptul ca primul suport major e abia in zona 30-40 $. Lucrurile erau predictibile, dar cine se uita la grafice..doh...
So, atentie cine vrea sa faca swing trade cu Elrond in clipa asta:
-cumparare la 135
-vanzare la 200
-suport la 37
Concluzia: nu merita pentru ca risti 100 $ ca sa faci 65 $
Mai bine asteptati situatii mai favorabile.
In ce priveste long term, inventory, strategia e alta decat ce am scris mai sus.
So, mai intai trebuie sa aveti niste planuri in raport cu tipul de trade pe care il vreti si sa va tineti de el. Nu amestecati tradeurile long term (investitiile) cu swing tradeurile, strategiile sunt complet diferite.

#45
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2021 - 13:38, said:

Cred ca acolo e mana botilor, Adica a softului care e implementat sa ruleze bitii crypto. La ora aia nu au avut loc cumparari/vanzari/tranzactionari care sa conteze intr-atat de mult.
Se pot vedea toate tranzactiile online. Evident ca sunt anonime.

Nici daca erai pe faza nu puteau cumpara la 65$. AM inteles ca a stat foarte putin la pretul ala.

nici daca aveai stop-limit open order la acea suma?

@atreyyu - nu ma pricep la calcule - intrebarea era legitima si chiar sunt curios si as vrea sa inteleg ce anume poate sa genereze un astfel de comportament al pretului
Inteleg ca piata este volatila - inteleg ca poate sa cada dintr-o data ... dar nu 50% .. si in mai putin de 1 minut sa isi revina cu o crestera de 100%

e ciudat si ca pe gecko spre ex, nu il arata ca ar fi scazut pana la 65$

#46
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgabrielbuze, on 17 februarie 2021 - 18:23, said:

@atreyyu - nu ma pricep la calcule - intrebarea era legitima si chiar sunt curios si as vrea sa inteleg ce anume poate sa genereze un astfel de comportament al pretului
Inteleg ca piata este volatila - inteleg ca poate sa cada dintr-o data ... dar nu 50% .. si in mai putin de 1 minut sa isi revina cu o crestera de 100%
Pentru asta trebuie sa intelegem ce inseamna pretul. Pretul nu e ceva fix, el e ultima valoare la care a avut loc un proces de vanzare/cumparare.
Pe exchange unii vor sa cumpere, altii vor sa vanda o moneda si isi pun ordine de vanzare si de cumparare la diverse preturi. Astfel, vom avea ordonate aceste ordine in functie de pretul lor si cantitate.
Dau un exemplu arbitrar in care sa zicem pretul actual e de 75 (ultima valoare la care s-a facut o tranzactie)
ordine de vanzare:
pret cantitate
100   20
90 10
80   10

ordine de cumparare:
pret   cantitate

70   10
60   10
50   20
40   10

Deci avem vanzatori interesati sa vanda in total 40 de monede la preturile intre 80-100 si avem cumparatori interesati sa cumpere 50 monede la preturi intre 40-70.
Acum vine nu stiu ce stire care creeza panica si toti vanzatorii vor sa vanda cele 40 de monede. Sunt asa de panicati ca renunta la ordinele lor vechi de vanzare si sunt dispusi sa vanda la preturile celor interesati de cumparare. In cazul asta din alea 40 de monede primele zece se vand la 70, urmatoarele 10 la 60 si urmatoarele 20 la 50. Iata cum pretul a cazut la 50 brusc. De fapt daca mai vine cineva sa mai vanda ceva...urmatorul pret e 40.
Situatia e de fapt mai complicata pt ca am pus doar ordinele existente, dar apar oricand si altii care nu au ordine si vor fie sa cumpere fie sa vanda.
Ca idee, ala care va vrea sa cumpere va avea ca pret cel mai mic pret din ordinele de vanzare existente, iar cel care va vrea sa vanda va avea la dispozitie cel mai mare pret din ordinele de cumparare existente.

Vorbim de o moneda cu volum mic si de fenomenul de panica. Preturile nu sunt fixe, au fost caderi si mai mari de 50%, nu e nimic nou.

Edited by atreyyu, 17 February 2021 - 19:10.


#47
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019

View Postatreyyu, on 17 februarie 2021 - 19:07, said:

Pentru asta trebuie sa intelegem ce inseamna pretul.
mda .. nu stiam deloc bine
acum m-am documentat si am inteles - merci mult de clarificari

#48
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postgabrielbuze, on 17 februarie 2021 - 18:23, said:

nici daca aveai stop-limit open order la acea suma?

@atreyyu - nu ma pricep la calcule - intrebarea era legitima si chiar sunt curios si as vrea sa inteleg ce anume poate sa genereze un astfel de comportament al pretului
Inteleg ca piata este volatila - inteleg ca poate sa cada dintr-o data ... dar nu 50% .. si in mai putin de 1 minut sa isi revina cu o crestera de 100%

e ciudat si ca pe gecko spre ex, nu il arata ca ar fi scazut pana la 65$
Coingecko face media , niciodata graficul de pe coingecko nu o sa fie 100% exact cu graficul de pe un exchange sau altul. Un drop de genul se poate intampla daca sunt multi care au stop loss sau intra long pe o moneda cu leverage si are loc o vanzare mai mare care duce la o cascada de lichidari intr-un timp foarte scurt. Eu de asta nu am facut niciodata margin trading, mi se pare mult prea riscant pe o piata asa volatila.

Edited by rola_ocb, 18 February 2021 - 16:40.


#49
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcatalina1, on 09 februarie 2021 - 08:55, said:

Eu deocamdata ma joc* frumos cu EGLD. Cel mai probabil cam intr-o saptamana voi retrage 150% din ce am bagat si ce ramane... the sky is the limit, nu ma mai ating o perioada cel putin. As putea face asta chiar azi, dar imi ramane prea putin pentru hold. Asa ca mai astept.

*de fapt nu fac nimic, stau cuminte, doar ma uit la cum evolueaza.
Corectia a venit un pic mai rapid decat am calculat eu, asa ca mai stau un pic pentru 150% din ce am bagat. Doar ca pe masura ce trece timpul parca nu ma mai indur sa ii scot nici pe aia... :)

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te-ai bagat la delegare? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 19 February 2021 - 08:26.


#51
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgabrielbuze, on 18 februarie 2021 - 14:16, said:

mda .. nu stiam deloc bine
acum m-am documentat si am inteles - merci mult de clarificari
Fenomenul invers, de crestere "neasteptata" se intampla de asemenea si evolutia pretului BNB de peste 60% astazi dimineata e un bun exemplu. Dupa cum vezi, pretul este determinat de sentimentele traderilor (frica, entuziasm) si trebuie sa fii pregatit pentru asta si sa inveti sa iti stapanesti sentimentele daca vrei sa castigi.
Uite, catalina are de exemplu necaz cu stapanirea a ceea ce se cheama "greed". Normal ea trebuia sa fi vandut cate putin in trecut la diverse preturi pentru a reduce din risc, insa greed nu ii da pace si vaneaza maxime.
Cel mai usor ca sa nu cazi in astfel de situatii este sa iti faci dinainte niste planuri si sa le urmezi.

#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2021 - 08:25, said:

Nu te-ai bagat la delegare? Posted Image
Evident ca da. Dar sunt in waiting list, ma pot regtrage oricand, deci nici nu bag in seama.

View Postatreyyu, on 19 februarie 2021 - 08:29, said:



Uite, catalina are de exemplu necaz cu stapanirea a ceea ce se cheama "greed". Normal ea trebuia sa fi vandut cate putin in trecut la diverse preturi pentru a reduce din risc, insa greed nu ii da pace si vaneaza maxime.
Cel mai usor ca sa nu cazi in astfel de situatii este sa iti faci dinainte niste planuri si sa le urmezi.
Huh? Ce necaz am? Tocmai ca mi-am facut un plan de la inceput si ma tin de el, nu am reactionat impulsiv la corectia de pret de acum.

De ce zici ca trebuia sa vand cate putin in trecut la diverse preturi? Tocmai ca mi-am calculat niste riscuri si am ajuns la concluzia ca nu merita sa vand. Nu considera ca toata lumea e dispusa sa riste fix cat esti tu dispus sa risti. Nu considera ca toata lumea prognozeaza la fel ca tine cand si cum va creste/scadea elrond-ul

Edited by catalina1, 19 February 2021 - 08:44.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu as lua in calcul vanzarea in momentul de fata, decat daca ar creste cu 200% din cat am bagat. Chiar cred ca va urma o panta ascendenta , daca nu imediat, atunci in viitorul mediu.

Cred ca ce zici, @atreyyu, s-ar aplica doar acolo unde s-a cumparat mult si la inceput. Cel putin de ordinul sutelor. Cel mai bine acum este sa hold.

#54
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Eu am totusi in cap o schimbare de plan. Dar inca nu sunt hotarata totusi, inca nu am chiar atat de multa incredere in proiect, mai vedem.

Planul asta nou e sa las totul acolo si, in plus, sa mai bag la fiecare final de luna ce imi ramane in contul curent fix inainte sa iau un nou salariu. Adica ce mi-a ramas din banii "de cheltuiala". Pana acum ii transferam in balaria aia de cont de economii de la ING, dar este deja ridicol ce dobanzi au. Ziceam si eu ca e bine sa am si niste bani economisiti cu super lichiditate, dar e bataie de joc fata de munca mea. Trebuie neaparat sa fac altceva cu ei.

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2021 - 08:51, said:

daca nu imediat, atunci in viitorul mediu.
Exact, si asta.
Ok, scot banii. Ce fac cu ei?

Edited by catalina1, 19 February 2021 - 09:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate