Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Espressor automat vs manual

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postsmoke, on 10 ianuarie 2021 - 22:28, said:

pt un espresso bun iti trebuie cafea prajita proaspat de calitate, o rasnita de calitate  si un espresor  cel putin decent...in ordinea asta.

cafea gasesti pe la 50 ron 250/500g
rasnita de calitate - 200-> cat vrei
espresor: automat asa in gama entry: lelit sau gaggia

sau poti merge pe lowest budget disponibil si iei un espresor italian/moka pot/bialetti...depinde sub ce forma il stii, o rasnita cu cutite conice care stie si reglaj de finete a rasnirii si cafea buna...si cu 4-500 ron faci ceva decent.
Unde gasesti tu rasnita de 200 de lei si sa fie si de calitate? :))))))

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2021 - 09:22, said:

Ce numești tu manual, este de fapt semiautomat :)
Asta așa...pentru conformitate.

Eu îți recomand automat in condițiile date. Dacă te dau banii afara pe usa, sunt câteva modele mișto la Miele, care permit reglaje multiple și au rezervoare pentru mai multe tipuri de cafea și lapte.
Prea scumpe produsele Miele, în general. Știu că sunt de top și rezistă în timp.

#21
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, eu am avut pana acum 2 luni expressorul MYRIA MY4119 care este manual la care faceam cafea si spumam eu laptele pentru a face un cappuccino (foloseam cafea macinata de la Lavazza) si am vrut sa trec la un aparat automat dar cu cafea boabe si am luat Espressor automat Gaggia Velasca Prestige de care sunt super multumit deoarece apas decat pe un buton si imi face ce cafea vreau (Cafea,Espresso,Cappuccino,Babycappuccino, apa firbinte pt ceai)Cafea folosesc numai de la Lavazza-boabe iar de spumarea laptelui se ocupa tot aparatul, eu conectez decat cana la aparat si el isi face treaba. Are si autocuratare dupa fiecare utilizare. Setarea aparatului l-am facut dupa ce am vazut cateva filmulete pe youtube.
Succes in alegerea aparatului

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFane, on 10 ianuarie 2021 - 23:49, said:

in primul rand cumpara un aparat din asta. froteaza laptele chiar decent.

uite cum am cheltuit io ACUM 200 de lei... :)

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017
Hmm, dacă pun lapte și iese spuma pentru cappuccino, atunci cred că iau și eu unul. Cu duza de spumat a espressorului (Gaggia) nu m-am descurcat.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
Pai asta face. L-am recomandat fiindca scoate un lapte frotat decent intr-un mod facil. Laptele frotat cu duza de abur de cineva care se pricepe este superior, dar trebuie aparatura, skill-uri si majoritatea consumatorilor nu fac diferenta.

View Postgushpi, on 11 ianuarie 2021 - 13:31, said:



uite cum am cheltuit io ACUM 200 de lei... :)
La asta m-am uitat in poze si cana in care froteaza laptele se detaseaza si se poate spala usor. In casa am un aparat din asta de la tchibo care nu se mai comercializeaza si prin faptul ca se detaseaza cana e foarte practic. Il foloseste fetita impreuna cu un automat si isi face bauturi pe baza de lapte. Eu nu prea sunt amator de bauturi pe baza de lapte, prefer espresso simplu. Ce scot automatele, chiar cele mai scumpe e o cafea ok, dar nu este espresso dupa toate regulile artei.

Edited by Fane, 11 January 2021 - 14:39.


#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgeorge_alexandru, on 11 ianuarie 2021 - 13:53, said:

Cu duza de spumat a espressorului (Gaggia) nu m-am descurcat.

pt că/deoarece Posted Image numa' ce primii în dar un espressor cu capsule, iar cu duza de spumat a espressorului manual NICI io nu fusei încântat - DEJA am comandat cana de spumat!!! (fane e vinovat!)

NIMIC nu-i mai bun decât un espresso scurt cu o liguriță de spumă de lapte prin el Posted Image

Edited by gushpi, 11 January 2021 - 15:13.


#26
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Deci pana la urma recomandarea care e ? Apa cu 2g de cafea de la aparat la 1.5 lei ? :))

Cand am spus " nu ma consider bautor de cafele" nu ma refeream ca nu beau cafea deloc.. Adica cappucino pana la urma tot din cafea iasa, iar cafeaua o beau cu lapte din cand in cand. Nu ma dau banii afara din casa si asa mi-am zis acum sa-mi cumpar un espresor ca mna, sa am si asa ceva. Pe scurt vreau ceva mai de calitate, nu beau 3 cafele pe zi, ma rog cappucino, dar atunci cand beau vreau sa fie de calitate cat de cat. Acum referitor la raspunsuri inca sunt nelamurit prea putine concludente. Pe scurt dintre cele doua de mai jos, care ar fi mai ok in cerintele mele ?
Espressor manual Beko CEP5152B, 15 bar, dispozitiv spumare lapte, cesti preincalzite, Inox
Espressor manual Breville Prima Latte VCF046X-01, 15 bari, 1.5 l, Recipient detasabil lapte 0.3 l, Rosu inchis

Nu pot posta link, asa ca pe emag le gasiti poate unii le si aveti :)

Repet, nu cumpar asa ceva sa nu folosesc sau sa beau o singura data pe luna, ca nu fac la fel de des ca si altii asta e alta poveste :)

#27
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postgeutz, on 10 ianuarie 2021 - 22:14, said:


Pune aici recomandarile, ca unii dintre noi consuma 5-6 capsule/zi si si-ar dori sa treaca la espressor automat Posted Image
Pai in primul rand Espressor-ul automat NU face espresso. Deci clar espressor manual/semiautomat ar fi recomandarea. Lelit sau Gaggia Classic as recomanda, in functie de profit + o rasnita manuala Kinu M47 sau electrica tot de la Lelit.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am Gaggia Classic 2019 și, chiar dacă e un espressor foarte bun, lipsa PID îl trage mult în jos. Mai bine ceva bani în plus pentru Lelit PL41TEM.

#29
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 08.10.2004
da am gresit..nu gasesti  rasnita decenta sub 500 ron. trebuia sa zic 200e pt un kinu macar :D

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017
Iar aia e manuală. Pentru una electrică stepless ok cam de la 1500 RON în sus.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcornek, on 11 ianuarie 2021 - 11:38, said:

Salut, eu am avut pana acum 2 luni expressorul MYRIA MY4119 care este manual la care faceam cafea si spumam eu laptele pentru a face un cappuccino (foloseam cafea macinata de la Lavazza) si am vrut sa trec la un aparat automat dar cu cafea boabe si am luat Espressor automat Gaggia Velasca Prestige de care sunt super multumit deoarece apas decat pe un buton si imi face ce cafea vreau (Cafea,Espresso,Cappuccino,Babycappuccino, apa firbinte pt ceai)Cafea folosesc numai de la Lavazza-boabe iar de spumarea laptelui se ocupa tot aparatul, eu conectez decat cana la aparat si el isi face treaba. Are si autocuratare dupa fiecare utilizare. Setarea aparatului l-am facut dupa ce am vazut cateva filmulete pe youtube.
Succes in alegerea aparatului
Decât atât ai de zis? 😂😂

View PostMiller034, on 11 ianuarie 2021 - 19:23, said:

Deci pana la urma recomandarea care e ? Apa cu 2g de cafea de la aparat la 1.5 lei ? :))

Cand am spus " nu ma consider bautor de cafele" nu ma refeream ca nu beau cafea deloc.. Adica cappucino pana la urma tot din cafea iasa, iar cafeaua o beau cu lapte din cand in cand. Nu ma dau banii afara din casa si asa mi-am zis acum sa-mi cumpar un espresor ca mna, sa am si asa ceva. Pe scurt vreau ceva mai de calitate, nu beau 3 cafele pe zi, ma rog cappucino, dar atunci cand beau vreau sa fie de calitate cat de cat. Acum referitor la raspunsuri inca sunt nelamurit prea putine concludente. Pe scurt dintre cele doua de mai jos, care ar fi mai ok in cerintele mele ?
Espressor manual Beko CEP5152B, 15 bar, dispozitiv spumare lapte, cesti preincalzite, Inox
Espressor manual Breville Prima Latte VCF046X-01, 15 bari, 1.5 l, Recipient detasabil lapte 0.3 l, Rosu inchis

Nu pot posta link, asa ca pe emag le gasiti poate unii le si aveti :)

Repet, nu cumpar asa ceva sa nu folosesc sau sa beau o singura data pe luna, ca nu fac la fel de des ca si altii asta e alta poveste :)
Alea nu sunt espressoare manuale (repet..de fapt sunt semiautomate). Sunt niște surogate ieftine și proaste, cu care obții rezultate la fel de mediocre ca și cu aparatul tău pe capsule. Principiul de fapt e același.
Ce ai auzit tu ca se obține la espressor “manual”...se obține pe niște jucării scumpe și necesita mult antrenament, cafea proaspăt macinata și deci și rasnita performanta.
Ia-ti automat. Pana la urma ce buget ai?

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2021 - 22:40, said:

cu care obții rezultate la fel de mediocre ca și cu aparatul tău pe capsule.

Ma simt total ofensat

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Well...se întâmpla de multe ori ca adevarul sa ofenseze... :)

#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008
Danny Devito and George Clooney te contrazic Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cAodY4bmvKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

era sa uit de John Malkovich

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UjtwCf5WWUU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iladi, 11 January 2021 - 22:59.


#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
:roflmaofast:
Iertare! Nu știam....

#36
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Totul ține de ce înțelege fiecare cum ar trebui să fie rezultatul din ceașcă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate