Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Espressor automat vs manual

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Salut!

Ma tot bate gandul sa cumpar un Espressor, eu momentan am ceva cu capsule, dar parca m-am cam saturat de el. Pentru inceput pot spune ca nu sunt bautor de cafele, in mare beau doar cappucino si ceva cafea cu lapte dar slaba ( capsule ). Ideea e ca imi face cu ochiul atat unul automat cu rasnita cat si unul manual dar ma tot intreb, in mare pentru cappucino merita? Pe care si asa il beau doar in weekend-uri si mai rar in timpul saptamanii. Pe de alta parte ii vorba si de calitatea lui, cel din capsule iasa ok, dar parca cand merg la cafele e altceva, nu se compara.

Voi ce parere aveti de cele manuale ? Iasa cappucino bun? Ceva pareri pro ~ contra si recomandari? Multumesc !

#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Io zic că nu esti băutor pretentios de cafea, așa că mai bine cheltui banii ăia pe alte chestii.

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Mda, pentru Cappucino ia ce-ti face cu ochiul. Daca erai doritor de espresso/ristretto aveam cateva recomandari de aparate si cafea Posted Image

Edited by mannyx92, 10 January 2021 - 21:56.


#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru capucino nu merita manual.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mergi la automatele doncafe. 1.5 lei . Cafea râșnită...semnul cu boabe.
Sau cel mai ieftin aparat....70-80lei si cafea decofeinizată.

#6
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmannyx92, on 10 ianuarie 2021 - 21:56, said:

Mda, pentru Cappucino ia ce-ti face cu ochiul. Daca erai doritor de espresso/ristretto aveam cateva recomandari de aparate si cafea Posted Image

Pune aici recomandarile, ca unii dintre noi consuma 5-6 capsule/zi si si-ar dori sa treaca la espressor automat Posted Image

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
pt un espresso bun iti trebuie cafea prajita proaspat de calitate, o rasnita de calitate  si un espresor  cel putin decent...in ordinea asta.

cafea gasesti pe la 50 ron 250/500g
rasnita de calitate - 200-> cat vrei
espresor: automat asa in gama entry: lelit sau gaggia

sau poti merge pe lowest budget disponibil si iei un espresor italian/moka pot/bialetti...depinde sub ce forma il stii, o rasnita cu cutite conice care stie si reglaj de finete a rasnirii si cafea buna...si cu 4-500 ron faci ceva decent.

#8
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostMiller034, on 10 ianuarie 2021 - 21:43, said:

Salut!

Ma tot bate gandul sa cumpar un Espressor, eu momentan am ceva cu capsule..
Te-ai gandit sa-ti macini tu cafeaua sau sa pui cafea macinata in capsule din astea pt expresorul tau ?
https://www.aliexpre...earchweb201603_

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Automat.

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Daca nu esti bautor de cafea, nu inteleg la ce vrei sfaturi.  Doar daca, ai bani si iti doresti sa fii tare in fata prietenilor.
In cazul asta cumparat unul automat cu rasnita incorporata .
Ca idee poti incepe de aici.
https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c
Oricum pe folosinta domestica nu stiu daca vei gasi cu aceasi presiune ca si intr-un local.

Edited by nico99900, 10 January 2021 - 23:00.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Nu merita manual doar pentru cappucino, mai ales ca spumarea laptelui nu e asa simpla.

Cele manuale scot cafeaua mult mai ok, dar e si mai multa bataie de cap pana reusesti sa scoti ceva decent (ai niste variabile de care trebuie sa tii cont... gradul de macinare, timpul de extractie, tamparea cafelei, temperatura apei). Apoi, foarte putine au rasnita incorporata, deci mai dai banii si pe rasnita.

Edited by george_alexandru, 10 January 2021 - 23:26.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
in primul rand cumpara un aparat din asta. froteaza laptele chiar decent. si daca nu esti mare bautor de cafea iti recomand un aeropress si o rasnita manuala. faci economie de bani si bei cafea ok. daca te prinde flama du-te pe espressoman.ro si acolo ai ce invata despre espresso.

Edited by Fane, 10 January 2021 - 23:51.


#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
+1 george_alexandru

Cu cafeaua ori ajungi la pasiune ori nu-ti bati capul deloc. Nu se poate la mijloc. Oricum, si diferentele sunt pe masura. Daca te bate gandul la mai mult iti recomand sa mergi intr-o cafenea de specialitate si sa bei acolo un espresso sau chiar o metoda prin infuzie: french press, aeropress, v60 (filtru).

Am acasa un bosch krups pe care il foloseste tata si chiar ma declar super multumit de el. Am vazut la o prietena un espressor automat la 2000E si in afara de niste briz briz-uri, procesul de extractie al espresso-ului era la fel de rudimentar ca la krups.

@fane

fara un cantar nu o sa faca nimic

@Miller034
Imi permit sa iti recomand ca sfat general sa folosesti doar apa bucovina pentru prepararea cafelei. Face minuni! (sau apa filtrata daca ai vreun sistem de filtrare)

Edited by reventon, 10 January 2021 - 23:55.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Setup-ul meu. Ca sa ma laud. Posted Image

Attached Files


Edited by Fane, 11 January 2021 - 00:15.


#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostFane, on 11 ianuarie 2021 - 00:12, said:

Setup-ul meu. Ca sa ma laud. Posted Image
Vechiturile alea? Glumesc, evident, arata bine. Eu folosesc un espressor De Longhi, automat, Magnifica S Ecam.

Edited by Vlad_22, 11 January 2021 - 00:33.


#16
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Setupul meu. Vechituri dar se tin bine.

Attached Files



#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mitul bucovinei a apus de mult.
Cea mai bună apă pentru cafea e cea pentru bebeluși.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Ce numești tu manual, este de fapt semiautomat :)
Asta așa...pentru conformitate.

Eu îți recomand automat in condițiile date. Dacă te dau banii afara pe usa, sunt câteva modele mișto la Miele, care permit reglaje multiple și au rezervoare pentru mai multe tipuri de cafea și lapte.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate