Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sediu social & angajati din strainatate

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Urmaresc de ceva vreme sa deschid o agentie de design. Am rezolvat mare parte din planificarea lansarii unei firme srl, insa mai exista doua nedumeriri:

1. Sediul social: Sub nici o forma nu vreau sa fac aceasta firma pe adresa de acasa. Am cautat gazduiri de sediu social pe internet, dar majoritatea pe care le gasesc sunt fie case, vile, motel-uri, duplex-uri. Case de oameni normal, nu cladiri de birouri cum m-as fi asteptat. Ce riscuri am daca trec sediul social pe o alta adresa decat a mea? (ce pot face cei ale caror le apartine imobilul? la ce trebuie sa fiu atent?)

2. Angajati din strainatate: Lucrez cu multi artisti in multe domenii din toata lumea. Pe un proiect (sa zicem ca ne vine un client care ne cere design-ul unui site web), din suma X, eu trag Y comision si restul de Z se duce la artistul care lucreaza la proiect. Cum pot, legal, sa platesc acest artist? Am cum sa fac contract de angajare cu persoane ce nu au resedinta in Romania? Exista vreun contract fara salariu clar stipulat (uneori artistul face 500 euro pe luna, alte ori 5000. totul este in functie de cat de mult lucreaza si cate proiecte primim, deci nu este un salariu lunar fix). Daca scot eu comisionul pe care el ar trebui sa-l primeasca si platesc taxele (45% + impozitul pe profit), cand ii trimit banii, el ii poate folosi legal, fara sa aiba nevoie sa plateasca taxe in tara in care traieste?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
1. cat timp ai voie sa pui acolo sediul social al firmei (in baza unui contract de inchiriere/comodat/ce alta varianta o mai fi), proprietarul sediului nu are ce sa-ti faca.
in cel mai rau caz o sa notifice ONRC-ul cum ca nu mai ai voie sa ai acolo sediul social, dar ar incalca termenii contractului semnat cu el

2. de obicei se platesc taxe in tara in care ai resedinta fiscala. nu cred ca un strain poate fi platit asa cum spui tu (cu taxele aici). artistii respectivi nu au o forma legala, nu-ti pot emite facturi?

Edited by _Smiley_, 10 January 2021 - 13:33.


#3
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 13:33, said:

1. cat timp ai voie sa pui acolo sediul social al firmei (in baza unui contract de inchiriere/comodat/ce alta varianta o mai fi), proprietarul sediului nu are ce sa-ti faca.
in cel mai rau caz o sa notifice ONRC-ul cum ca nu mai ai voie sa ai acolo sediul social, dar ar incalca termenii contractului semnat cu el

Din cate stiu corespondenta se duce in locul unde ai sediul social. Nu se poate face nimic cu ea? Nu exista informatii confidentiale? Traim in Romania, nu se pot folosi pentru a falsifica alte documente?

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 13:33, said:

2. de obicei se platesc taxe in tara in care ai resedinta fiscala. nu cred ca un strain poate fi platit asa cum spui tu (cu taxele aici). artistii respectivi nu au o forma legala, nu-ti pot emite facturi?

Oamenii urmeaza sa lucreze pentru mine, deci automat nu au firme / pfa-uri pentru a emite facturi, ci sunt simpli angajati. Ca si cum pe tine te-ar angaja cineva din Germania sa postezi articole pe internet (un simplu exemplu).

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Nu ai cum sa angajezi pe un neamt care sta in Germania decat daca iti deschizi punct de lucru acolo, platesti taxe in Germania, etc.

Daca vrei sa colaborezi cu astfel de persoane are nevoie sa ii faca echivalentul unui PFA, etc si sa iti emita factura. Tu o platesti si totul este ok (fiecare isi vede de taxele si costurile lui pe firma).

 goldieczr, on 10 ianuarie 2021 - 13:47, said:

Ca si cum pe tine te-ar angaja cineva din Germania sa postezi articole pe internet (un simplu exemplu).
Nu te poate angaja nici pe tine nimeni din Germania decat daca (a) isi face punct de lucru in Romania sau (b) iti plateste sumele pe PFA/II/SRL/etc-ul tau din Romania iar tu te descurci local cu taxele si impozitele.

Ca sa fii angajat in Germania trebuie sa indeplinesti niste conditii, printre care si un anumit procent (ceva de genul 60-80%) sa fii fizic locat in Germania. Adica nu poti sa fii angajat cu contract de munca in Germania, dar tu sa fii locat in Romania si sa nu fi trecut pe acolo niciodata.

#5
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 Xman_ghio, on 10 ianuarie 2021 - 13:56, said:

Ca sa fii angajat in Germania trebuie sa indeplinesti niste conditii, printre care si un anumit procent (ceva de genul 60-80%) sa fii fizic locat in Germania. Adica nu poti sa fii angajat cu contract de munca in Germania, dar tu sa fii locat in Romania si sa nu fi trecut pe acolo niciodata.

Asta a fost doar un exemplu. Cum am spus mai sus, lucrez cu oameni din multe tari, nici unul din ei nu sunt romani, n-au cetatenie romana, domiciliu in Romania, etc.. Nu au treaba cu tara asta.
Inafara de PFA nu exista nici o modalitate?

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Nu pentru ca nu poti sa angajezi pe firma ta din Romania cetateni care sunt fizic in alte tari!

Cred ca presupui gresit ca toata lumea vrea sa fie angajat cu contract de munca la o firma: sunt multi care lucreaza in regim "free lancer" si presteaza servicii pentru firme de pe tot globul.

Nu ai cum sa fii angajatorul lor daca nu ai un punct de lucru deschis in tara unde sunt ei locati fizic. Iar fiecare tara are specificul ei si nu o sa ti se merite niciodata sa deschizi puncte de lucru in 10 tari pentru 10 colaboratori. Fiecare isi face o firma sau gaseste o modalitate locala ca sa iti emita factura pentru prestatiie lor, iar tu le platesti facturile, inregistrezi in conta, etc pe firma ta din RO.

#7
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 Xman_ghio, on 10 ianuarie 2021 - 14:49, said:

Cred ca presupui gresit ca toata lumea vrea sa fie angajat cu contract de munca la o firma: sunt multi care lucreaza in regim "free lancer" si presteaza servicii pentru firme de pe tot globul.

Tot in acest regim lucreaza si ei. Am explicat in postarea initiala. Ei nu lucreaza pentru mine full-time, ci in functie de proiecte. La fel este si plata, nu este o suma stabila lunar, ci un procent din plata pe respectivul proiect. Eu actionez ca intermediar, gasesc clientii si-i redirectionez catre artistii cu care lucrez, insa platile trec direct prin mine, de unde imi trag comisionul, restul fiind trimis catre artisti. In teorie, problema platii e usoara, insa din punct de vedere legal nu stiu cum se actioneaza.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Pai daca nu ai o plata lunara fixa inseamna ca nu mai este angajat :-) Este platit la rezultate asa ca intelege metode antreprenoriale de a fi remunerat.

Inteleg ce zici, dar trebuie sa gasesti alte metode de colaborare. Contractul Individual de Munca nu este varianta posibila aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate