Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Ajutor pisoi infricosat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostIceman73, on 14 ianuarie 2021 - 14:16, said:

Maine se face o saptamana de cand e cu noi...

gata , sa obisnuit ?

#56
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMizu, on 12 ianuarie 2021 - 17:21, said:

Pisica nu e caine, nu vine cand o chemi decat daca ai mancare in mana.
Te contrazic, ale mele vin numaidecât. E suficient sa ies afara și sa le strig ... in maxim 1 minut vin in galop. Oriunde ar fi băgate!

#57
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru ca de obicei faci asta cand le dai de mancare :)

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Știi cum se cheama gainile la mancare? Asa am invatat si pe flocoase.

#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Pisica in discutie nu e dresata, deci degeaba iesi in curte sa o fluieri. Vine abia dupa ce invata ca e la tine mancarea.

#60
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpetre69, on 15 ianuarie 2021 - 12:29, said:

gata , sa obisnuit ?
Acuma sta la mangaiat, ba chiar vine cateodata cand il chemam. Cel mai mare progres il vad ca acum a inceput sa stea in brate la rasfatat.
Inca se sperie usor si se ascunde dar este mai relaxat in general. E un dragut.
O chestie... cand face caca nu prea stie sa faca si ii mai ramane caca la fund.. il mai stergem cu servetele speciale dar nu poti sa stai tot timpul dupa el... se mai rezolva in timp? ... acuma a invatat sa se spele dar cateodata miroase a caca de-ti muta nasul Posted Image)))))))
A.. si motanel mai basinos nu am intalnit inca.... o fi de la plicurile pe care i le dam? RC dimineata si seara si RC bombonele in rest. Toate sunt kittens.

#61
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
O sa se curete mai bine pe viitor.
Schimba mancarea si vezi daca scapi de basini.
Da-i applaws.

#62
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
L-ai deparazitat intern? Si de la viermi ar putea avea  scaune mai moi sau din cauza ca mananca mai mult decat poate digera. Pliculetele Applaws sunt foarte apreciate de pisici dar daca se invata cu ele nu va mai dori altveva si la cat costa... cand va deveni adult vei cheltui mai mult pe mancarea pisoiului decat pe a voastra�� Plus ca nu au vitamine, e carne fiarta simpla . Daca il treci pe hrana uscata va avea scaune mai tari.

#63
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
I-am zis de Applaws doar pentru ca alea le gaseste pe raft prin unele magazine fizice si poate testa rapid. In realitate cu 2,5 lei/ 100g ii poate da hrana completa https://www.zooplus...._cereale/712478
Ingrediente:
Cu vită: 63% carne și derivate de origine animală (25% pui, porc, vită), zeamă, minerale.
Cu pui: 63% carne și derivate de origine animală (20% pui, porc, vită), zeamă, minerale.
Cu miel: 63% carne și derivate de origine animală (pui, porc, vită, 8% miel), zeamă, minerale.
Aditivi:
Aditivi nutriționali:
vitamina D3 (200 IE/kg), iod (0,1 mg/kg), cupru (0,5 mg/kg), mangan (1,4 mg/kg), zinc (5,7 mg)

Ala micu nu cred ca mananca mai mult de 100g pe zi cu tot cu hrana uscata. Conservele au vitamine pentru ca se adauga la preparare. Intr-adevar dieta ideala e cu carne cruda, dar e mai dificil pentru proprietar.

#64
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Motanul meu care nu e foarte mare adica are cam 6 kg, ar manca intr-o zi cam 3 conserve de Applaws, din cele mari, de 150 g. Costa 6,24 lei/ conserva daca iau 24 de conserve. Daca iau pachetul de 6 conserve, costa 6,65.  Pe mine m-a sfatuit veterinarul sa-i dau carne cruda de vitel o data pe saptamana.

#65
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Daca motanul tau mananca 450g pe zi atunci ii poti da 15,58 LEI / kg  sau 17,67 LEI / kg sau 14,19 LEI / kg si mai sunt cateva. Eu zic ca e destul de ieftin sa o hranesti sanatos daca nu ai timp/chef sa gatesti (eu n-am).

Apropo, eu in momentul de fata imi hranesc pisica de 5 luni si cu boabe. Dimineata ii dau 70-100g umed din care mananca de obicei pe parcursul a cateva ore, apoi ii pun niste boabe pentru ca ii place sa rontaie, si seara din nou 70-100g umed. Obisnuiam sa-i las peste noapte boabe, dar nu prea mananca daca nu e activa.

Nu sunt fanul boabelor, dar ii dau pana mai studiez subiectul. Boabele sunt hrana completa si imi convine cand ii dau umed file-uri, ceea ce se intampla des pentru ca am vreo 10-15 soiuri de mancare pentru ea si i le dau aleator. Astia de deasupra cu conservele fac si boabe de calitate buna.

Deocamdata o indop pentru ca e in crestere, apoi o sa vad cu se obiceiuri culinare se deprinde si daca reusesc sa construiesc o roata ca sa alerge pe ea sa arda calorii :D

#66
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMizu, on 19 ianuarie 2021 - 06:20, said:

I-am zis de Applaws doar pentru ca alea le gaseste pe raft prin unele magazine fizice si poate testa rapid. In realitate cu 2,5 lei/ 100g ii poate da hrana completa https://www.zooplus...._cereale/712478
bre, serios ești???

la 25 de lei/kg le dai mâțelor carne macră de care vrei tu și e mai bună decât orice preparat.

#67
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Da-le, asa ar fi cel mai sanatos.

Va las aici:
Attached File  SCURT GHID PRACTIC actualizat.pdf   577.75K   9 downloads

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am zis ca ar manca 3 conserve de Aplaws daca i-as da dar nu-i dau ca s-ar face cat o minge de baschet. El mananca boabe de la royal + 1 pliculet tot de la royal. Ii mai dau piept pe pui fiert si 100g de carne cruda de vitel o data pe saptamana. Sta foarte mult timp afara si fiind frig are nevoie de hrana mai multa. De conservele recomandate, nu stiu ce sa zic, el e destul de mofturos, mi-e ca raman cu ele cum am ramas cu conservele Cosma tot de la zooplus. Si erau doar cu piept de pui care ii place mult.

#69
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Eu ii dau un plic de 85g dimineata si unul seara de RC umed.. nu-i plac decat alea in sos. Pateul ii sta in gat nici nu se atinge de el :) :)
Intre mese are un castronel cu bobite de la RC. Am incercat sa-i dau si whiskas dar nu s-a atins de plic asa ca le-am aruncat :)))))
Am observat ca in general dupa plic are gaze dar scaunul e normal.
Si da l-am deparazitat intern urmeaza tura a 2a pe 29 ianuarie.. cand primeste si rapelul la vaccin... Intre timp parca devine mai dragut pe zi ce trece si nu se mai sperie chiar asa - doar la zgomote mai mari....inca mai doarme noaptea ascuns mai ales daca nu-i las aprinsa vreo lumina....bebelus ce mai....

#70
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu are rost sa dai atatia bani pe RC, ca e o mancare de cacat.
M-am obosit degeaba in topicul asta.

#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mizule, nu e dupa noi, ci dupa cum vor pisicile. Eu am incercat tot felul de boabe cu o compozitie mult mai buna decat royal dar nu vor sa manance. Am luat Taste of the wild, Aplaws, Sanabelle, Purizon, Feringa, Wild Freedom si nu le-a placut. Le-am dat doar astea mai sus enumerate, mancau cateva bobite cat sa nu moara de foame. Slabisera, erau apatice si dupa o cateva zile am cedat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate