Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ajutor pisoi infricosat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut,
Va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi ca nu mai stiu ce sa fac.
Am adoptat un pisoi de la cineva care a tinut mama pisica si cei 5 frati inchisi in camera centralei de cand s-au nascut.
Pisoiul a avut prima zi mai grea cu veterinar is o mica baita ca era negru de carbune.

Problema e ca este super infricosat de orice interactiune cu noi. Fuge si se ascunde pur si simplu ne evita din toate puterile. Mersul e asa tupilat - denota clar fica.
Am reusit sa-l invatam la litiera si am vazut ca mananca bine plicuri si bobite.

Cum sa il fac sa vina la noi si sa scape de frica asta? Please help! ne gandim sa-l returnam.....

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ST8dlkNGT9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
De cat timp il aveti ?  Dureaza cam 2 saptamani sa se acomodeze cu locul si cu noii stapani mai ales ca nu a avut deloc contact cu exteriorul.

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Mîngîiat mai ales cînd doarme, cu mîna pe la spate, să nu o vadă, alintat pe ceafă și ținut în brațe. Am un motan de 5 ani acum, a venit pe lîngă casă de la cîteva luni, acum doarme, mănîncă, trece pe lîngă noi dar nu cumva să întind mîna că fuge, iar încolțit dă cu gheara și e cel mai rapid văzut vreodată, vezi cum începe să se miște laba, apoi se așează la loc, iar pe degetul tău apare un punct roșu de sînge, nu-i vezi lovitura (mascul siamez). Am făcut greșeala să credem că se va obișnui cu noi, nu, așa e sperios de la natură, trebuia să-l alintăm forțat de mic, că acum ripostează. Îl putem mîngîia doar cînd se odihnește, de la spate, să nu vadă mîna. Din fericire n-a făcut nici o boală, că n-am cum să-i dau pastile.

Edited by silverflower, 10 January 2021 - 10:07.


#5
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
L-am adus de 3 zile... am mai avut un pisoi de 5 luni care a murit in Decembrie de PIF si era cu totul altfel.. venea la noi se lipea de noi... Asta micu can ne vede zici ca-si vede moartea cu ochii... avem mare grija sa nu facem zgomote ca am vazut ca il sperie... ii vorbim ca unui copil si il mangaiem dar cum prinde ocazia se baga in cate un cotlon si e instare sa stea toata ziua ascuns acolo...fuge de noi cu burta lipita de sol..clar de frica.. nici vorba sa vina... nici cu mancare nu reusim sa-l momim spre noi.. ieir a stat nemancat toata ziua doar fiindca eram lanaga el in camera .. nu s-a atins de mancare

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006
Daca pisoiul nu a interactionat cu oamenii, e normal sa faca asa.
Si eu am patit-o, pisica i-a fatat in pod si i-a coborat dupa o luna.
Cand ma apropiam de ei fugeau de mama focului.Intre timp mama lor a disparut si am inceput sa ii hranesc cu mancare umeda.
Le puneam in farfurie si veneau sa manance doar dupa ce eu plecam.Dupa doua-trei zile, unul(din patru) a devenit bland, se urca in brate.
Ceilalti trei s-au obisnuit cu mine de abia dupa o saptamana.
Atunci cand doarme, pune langa el o haina veche -pulover, caciula purtata dar nespalata-ca sa va prinda mirosul.
Probabil ca experienta cu veterinarul l-a traumatizat.

Edited by rinaldoparaipan, 10 January 2021 - 10:14.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Multa răbdare. La mine imprietenirea cu Daisy, o pisicuta, a durat mai bine de o luna. Fugea ca disperata cand ma vedea. Când o prindeam, ma musca de mana. Cum am procedat:
Când ii dădeam mancare vorbeam întotdeauna calm cu ea;
În fiecare zi o prindeam forțat ( cu manusi de sudor in mâini, ca ma musca) si o mângâiam vorbindu-i mereu;
Dupa doua luni eram prieteni. Venea la mine când o strigam, se juca cu  mine ...
Trebuie multa răbdare!

LE asa era pisicuta mea la inceput:
Attached File  20180527_083241.jpg   301.19K   152 downloads

Edited by XL700VA, 10 January 2021 - 10:19.


#8
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Prea multa atentie nu e ok . Ii trebuie timp de acomodare si voua va trebuie rabdare - se pare ca nu aveti si deja incoltesc gandurile de returnare .
3 zile e prea putin , stai , rabdare , 2 saptamani si nu il baga atata in seama ca vine apoi singur  daca vede ca e lasat in pace.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
E o chestie de timp. Pisoiul meu de exemplu e foarte prietenos și apropiat de oameni, dar dacă îl duc într-un loc nou, caută un loc în care să se ascundă și să observe ce se întâmplă. Apoi ușor, ușor își face curaj și iese.

Ai răbdare, o să se obișnuiască în timp cu noua casă.

#10
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Va multumesc mult pentru sfaturi.. chiar ma simteam complet descurajat..

#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
E ....
e...

cand am avut pisici majoritatea au fost aciuate . In max 1 sapatana jivinele deveneau dragalase , se ucau langa noi (familie) se alintau ..
ma rpg astea aciute nu sunt chiar pe alese.  Ca pisica te alege pe tine!
Da poti fi sigur ca pe lumea asta macar pisica te simpatizeaza (poa unora li se pare ciudat.. da o pisica care se poa cara oricand nu sta decat cu cei pe care ii place!)

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006
Ar mai fi o explicatie:In casa inca mai persista mirosul pisoiului decedat.Si noua pisica simte asta.
Cand ma intorc de la tara unde am ....nu spun cate pisici, Tomita al meu imi miroase pantalonii cate jumate de ora.

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostIceman73, on 10 ianuarie 2021 - 10:07, said:

L-am adus de 3 zile... am mai avut un pisoi de 5 luni care a murit in Decembrie de PIF si era cu totul altfel.. venea la noi se lipea de noi... Asta micu can ne vede zici ca-si vede moartea cu ochii... avem mare grija sa nu facem zgomote ca am vazut ca il sperie... ii vorbim ca unui copil si il mangaiem dar cum prinde ocazia se baga in cate un cotlon si e instare sa stea toata ziua ascuns acolo...fuge de noi cu burta lipita de sol..clar de frica.. nici vorba sa vina... nici cu mancare nu reusim sa-l momim spre noi.. ieir a stat nemancat toata ziua doar fiindca eram lanaga el in camera .. nu s-a atins de mancare
Mai așteaptă și nu îl forțați sa facă ceva. Atrage-l cu mancarica buna și nu pierde o ocazie sa îl atingi tandru, chiar și pentru o secunda.
Atrage-l la joaca, ia o undița din aia cu jucarie la capăt. Încet încet se va da pe brazda. E speriat, pentru ca e separat de mediul familial și a avut prea multe schimbări.
Cât de repede se va adapta, depinde de mai multi factori, unul fiind vârsta lui.

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Psihologic vorbind e ingrozit. La fel ca si la oameni au nevoie de acomodare diferenta e ca animalele nu au zona cognitiva si acomodarea se face strict prin repetitie.

Aratai zilnic ca e ok, e safe, il iubesti si intr-un final va intelege. Pana atunci nu ii schimba mancarea, dai acelasi tip de mancare, nu ii schimba pozitia, nu il lua cu forta. Lasa-l sa isi deprinda un safeplace cat de cat sa fie convenabil si pentru tine ( sa nu fie masca de la baie sau pe sub canapea etc.... isi va face nevoie acolo pentru inceput )

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,018
  • Înscris: 06.09.2008

View PostIceman73, on 10 ianuarie 2021 - 10:07, said:

L-am adus de 3 zile...
Trebuie cateva saptamani, nu se invata cu oamenii in cateva zile.
Mai vorbiti cu el... mai una alta.

#16
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Inca nu e obisnuit cu noul loc. Se va obisnui incet incet. Trebuie doar rabdare. In 2013 aveam si eu un catel si a durat cateva zile sa se obisnuiasca in noul loc. :)

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
las-l usor ca el trebuie sa se imprieteneasca cu tine , nu tu cu el

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai fa-i o baie ca sigur se relaxeaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate