Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

E rentabil sa angajez studenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
razv123an

razv123an

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2019
Vreau sa lansez un produs in cateva luni la care am sa am nevoie de promovare. Avand un buget foarte mic pentru promovare, ma gandeam sa angajez studenti (probabil din ultimul an de facultate) ca sa minimizez costurile pentru inceput. Ma gandesc sa caut un student care studiaza marketingul care sa se ocupe de marketing & partea de vanzari si pe cineva de la informatica pentru SEO si administrarea siteului. Avand in vedere ca nu vor avea experienta, credeti ca m-ar ajuta , sau ar trebui sa tai din alte costuri si sa angajez persoane cu experienta? Neavand experienta si cunostinte foarte vaste despre marketing si SEO, imi va fi aproape imposibil sa ajut cele 2 persoane cand se vor lovi de unele probleme. Ce parere aveti?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Nu uita: cat dai atata face. Daca aibani putini sper ca nici asteptari prea mari nu ai.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Iluzia ta vin din faptul ca ai impresia ca:
- studentii au experienta
- studentii invata la scoala ceea ce vrei tu sa faca (SEO si administrase site)

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Rentabil fiscal e si angajarea de persoane cu dizabilitati,depinde ce urmaresti.

#5
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Merita sa angajezi studenti pe bani de nimic daca vrei sa-ti pui afacerea direct pe butuci.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Studente nu studenti! Posibil sa iesi mai avantajat. In ambele cazuri munca de promovare, marketing si vanzari o s-o faci tot tu. Pentru partea de SEO/admin vei avea nevoie de un IT-ist. Vezi ca urmeaza sesiunea de iarna, ca fapt divers.
Lasand gluma la o parte da un anunt si vezi cu ce te alegi dupa interviuri. Functie de asta vezi mai departe ce e de facut.

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postrazv123an, on 10 ianuarie 2021 - 03:25, said:

pe cineva de la informatica pentru SEO si administrarea siteului.

Ce treaba are informatica cu SEO si administrarea site-ului?

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostZark, on 10 ianuarie 2021 - 10:02, said:

măgărie ștearsă
Pentru măgăria scrisă ai report.

Inițiator - angajarea de studenți îți va oferi strict un avantaj financiar. E treaba ta să decizi dacă asta compensează lipsa de experiență. Sigur, poți avea noroc să dai peste un student genial dar pe același principiu poți încerca și la loterie.

Edited by althea, 10 January 2021 - 18:25.
editare citat


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
si cind va aud pe unii ca munca patriotica - involuntara de pe vremea comunistilor era o mare timpenie ... :D :D :D

da! este bine sa "angajezi" studenti, sa vada si ei ce-i asteapta cind vor iesi pe piatza muncii .. nu la piatza muncii, pentru ca acum ii zice hurumuzachi ;)

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrazv123an, on 10 ianuarie 2021 - 03:25, said:

Vreau sa lansez un produs in cateva luni la care am sa am nevoie de promovare. Avand un buget foarte mic pentru promovare, ma gandeam sa angajez studenti (probabil din ultimul an de facultate) ca sa minimizez costurile pentru inceput. Ma gandesc sa caut un student care studiaza marketingul care sa se ocupe de marketing & partea de vanzari si pe cineva de la informatica pentru SEO si administrarea siteului. Avand in vedere ca nu vor avea experienta, credeti ca m-ar ajuta , sau ar trebui sa tai din alte costuri si sa angajez persoane cu experienta? Neavand experienta si cunostinte foarte vaste despre marketing si SEO, imi va fi aproape imposibil sa ajut cele 2 persoane cand se vor lovi de unele probleme. Ce parere aveti?
Poți să angajezi ce vrei tu, dar trebuie să te obișnuiești cu ideea că nimeni nu-ți poate garanta succesul.
Până la urmă depinde de calitatea produsului tău și nu în ultimul rând de prețul cerut.
Baftă!

#11
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
depinde ce așteptări ai, mulți patroni gândesc ca tine ca fac afacere sau dau tun cu studenți/începători ca ii plătesc prost sa le dacă treaba profi da la final tot ei își iau teapa și chițăie pe forum ca romanii is leneși. lucru bun si treaba calitativa costa toti trebuie sa ne obișnuim cu asta.

#12
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postrazv123an, on 10 ianuarie 2021 - 03:25, said:

Vreau sa lansez un produs in cateva luni la care am sa am nevoie de promovare. Avand un buget foarte mic pentru promovare, ma gandeam sa angajez studenti (probabil din ultimul an de facultate) ca sa minimizez costurile pentru inceput. Ma gandesc sa caut un student care studiaza marketingul care sa se ocupe de marketing & partea de vanzari si pe cineva de la informatica pentru SEO si administrarea siteului. Avand in vedere ca nu vor avea experienta, credeti ca m-ar ajuta , sau ar trebui sa tai din alte costuri si sa angajez persoane cu experienta? Neavand experienta si cunostinte foarte vaste despre marketing si SEO, imi va fi aproape imposibil sa ajut cele 2 persoane cand se vor lovi de unele probleme. Ce parere aveti?
Exista firme spcializate de promovare care au angajati si formati studenti pentru asa ceva.
Ii vezi la marketuri cu standurile de carton, poti sa-i intrebi la ce firma lucreaza.
Fac de toate

#13
Axel74

Axel74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2019
Cat dai atata face. Am lucrat si eu inca din anul I/II la angajatori care aveau impresia ca o sa fac aceeasi treaba ca un senior pe bani mai putini, dar nu merge asa.

#14
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Poti avea noroc sa angajezi un geniu si sa faca treaba foarte buna, la fel de bine poti angaja pe cineva care face treaba dupa ureche si iese dezastru; desi sanse mai mari sunt varianta a doua. De-aia de obicei angajezi tineri/incepatori si ii pui sa faca parte dintr-o echipa mai mare unde exista oameni cu experienta care sa ii ghideze/ajute. Nimeni nu s-a nascut invatat si daca ii arunci direct in lumea reala fara ajutor, nu te poti astepta sa iasa ceva bine. Cum au zis si altii, cat platesti atata obtii.

Pentru sanse mai mare de reusita, cred ca iti trebuie o combinatie de oamani cu experienta si incepatori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate