Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Wikipedia subiect general.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am aflat recent despre tragedia "Sriwijaya Air Flight 182" care s-a intamplat cu cateva ore in urma, si spre surprinderea mea, am descoperit ca deja exista si o pagina de wikipedia pe subiectul asta.
Cine se ocupa de toate detaliile astea, poze, informatii detaliate, atat de repede?

https://en.m.wikiped..._Air_Flight_182

O alta chestie care ma mira, este diferenta  uriasa  intre wiki in engleza si wiki in alte limbi, mai ales daca e vorba de paginile wiki in limba romana, care de multe ori par facute cu curul.
De ce paginile romanesti sunt atat de slab realizate?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 20:49, said:

Am aflat recent despre tragedia "Sriwijaya Air Flight 182" care s-a intamplat cu cateva ore in urma, si spre surprinderea mea, am descoperit ca deja exista si o pagina de wikipedia pe subiectul asta.
Cine se ocupa de toate detaliile astea, poze, informatii detaliate, atat de repede?

Cei care le provoaca.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 20:49, said:

De ce paginile romanesti sunt atat de slab realizate?
Pentru ca:

View Postmihaigerard, on 05 ianuarie 2021 - 12:45, said:

Voluntar pentru incompetenți. :)))))
In capitalism valoarea se plătește. Voluntariat faci pentru cauze nobile, nu pentru primarii care sifoneaza bani publici.
Mai rămâne sa plătim bani ca sa venim la serviciu, știti gluma aia cu profesorii și Băsescu.


#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpasilla, on 09 ianuarie 2021 - 21:11, said:


Pentru ca:
nu sunt deacord. Paginile wiki sunt facute voluntar, la fel cum si tot ce este postat pe softpedia este voluntar.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadisz, on 09 ianuarie 2021 - 21:04, said:



Cei care le provoaca.

Glumești desigur.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 21:43, said:

nu sunt deacord. Paginile wiki sunt facute voluntar, la fel cum si tot ce este postat pe softpedia este voluntar.
Asta am vrut si eu sa transmit, dar se pare ca nu ai inteles mesajul.
Era vorba despre mentalitatea legata de voluntariat a unor (probabil multi) romani.

Edited by pasilla, 09 January 2021 - 21:55.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 20:49, said:

De ce paginile romanesti sunt atat de slab realizate?

Permite-mi să răspund cu o întrebare. Câte pagini românești ai editat? Dacă răspunsul a fost "zero!", ei bine, de-aia sunt atât de slab realizate.

Wikipedia e un efort comun al oamenilor care simt nevoia să se implice în treaba asta. E normal să fie mai actuale și mai corecte paginile în engleză, pentru că e cam cea mai importantă limbă de circulație internațională.


În general, oameni care publică știrea se ocupă și de wikipedia, jurnaliștii adică. De-asta au și imagini, și text, și tot.

Edited by SmurfK, 09 January 2021 - 22:15.


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostSmurfK, on 09 ianuarie 2021 - 22:11, said:

În general, oameni care publică știrea se ocupă și de wikipedia, jurnaliștii adică. De-asta au și imagini, și text, și tot.

Nu doar, mai sunt si bibliotecari sau pensionari care isi cauta cate un voluntariat...

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 21:43, said:

nu sunt deacord. Paginile wiki sunt facute voluntar, la fel cum si tot ce este postat pe softpedia este voluntar.
Ba nu chiar. Pe scurt:
https://en.wikipedia...edia_Foundation

Quote

As of 2020, the foundation employs over 300 people, with annual revenues in excess of US$109.9 million.[10] María Sefidari is chair of the board.[5] Katherine Maher has been the executive director since March 2016.[

E fundatie, are angajati, are venituri (din donatii, sponsori, interese si din ce naiba mai are), functioneaza ca orice alt business. Tre' sa fii aerian tare sa crezi ca un proiect ca WiKi merge doar pe baza de voluntariat.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Te-ai grabit sa-i dai peste nas si ai scris o ciorba. Continutul este scris de voluntari. Angajatii wikipedia se ocupa de partea administrativa, nu de partea de "productie".

Pe mine ma amuza acum cand ma gandesc la scoala generala/liceu, cand wikipedia era denigrata de profesori, ca fiind o sursa proasta de informare. Ce pot sa spun, stiu articole publicate in jurnale, mai prost verificate si cu mai putine referinte decat pagina de wiki a accidentului aviatic din prima postare.

Edited by Ann0nyym0us, 10 January 2021 - 00:57.


#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu tind să cred că unele pagini de Wikipedia, sunt create automat, până la un punct, când se petrece un eveniment etc. Au ei boți pe acolo.

View PostAnn0nyym0us, on 10 ianuarie 2021 - 00:55, said:

Te-ai grabit sa-i dai peste nas si ai scris o ciorba. Continutul este scris de voluntari. Angajatii wikipedia se ocupa de partea administrativa, nu de partea de "productie".

Pe mine ma amuza acum cand ma gandesc la scoala generala/liceu, cand wikipedia era denigrata de profesori, ca fiind o sursa proasta de informare. Ce pot sa spun, stiu articole publicate in jurnale, mai prost verificate si cu mai putine referinte decat pagina de wiki a accidentului aviatic din prima postare.
E un mit, sunt destule pagini de Wiki, de calitate, trebuie doar să știi să le cauți.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttfmercedez, on 09 ianuarie 2021 - 20:49, said:


De ce paginile romanesti sunt atat de slab realizate?
dacă așa ți se pare de ce nu pui mâna să contribui la îmbunătățirea lor?
Cine crezi că scrie paginile alea?

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDaculScoril0, on 10 ianuarie 2021 - 23:15, said:


dacă așa ți se pare de ce nu pui mâna să contribui la Ă®mbunătățirea lor?
Cine crezi că scrie paginile alea?
pentru ca nu stiu cum se scriu paginile de pe wiki.  
Am ovservat ca politicienii romani au niste pagini foarte sumare pe wiki, desi sunt mereu subiectul stirilor ar destule de mentionat despre ei.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttfmercedez, on 10 ianuarie 2021 - 23:56, said:

pentru ca nu stiu cum se scriu paginile de pe wiki.  
De fapt, nici nu stii cum functioneaza Wikipedia. Da' banuiesc eu ca ai impresia ca iti ofera X sau Y informatii moca doar pentru ca ai o mufa d'Internet si stii sa folosesti un browser, nu?!

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdexterash, on 11 ianuarie 2021 - 02:52, said:


De fapt, nici nu stii cum functioneaza Wikipedia. Da' banuiesc eu ca ai impresia ca iti ofera X sau Y informatii moca doar pentru ca ai o mufa d'Internet si stii sa folosesti un browser, nu?!
chiar am donat bani cand mi-au cerut. Sunt o multime de informatii pe care le gasesc foarte interesante. Dar tu nu te poti abtine sa nu faci pe desteptul cu sarcasmul tau ieftin.

Practic, contributia ta la acest subiect/ discutie este nula, off topic, trolleala.

Dar, nah, civilizat este sa fim toleranti cu toata lumea, fiecare cu cat il duce capu'.

Edited by tfmercedez, 11 January 2021 - 11:58.


#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSmurfK, on 09 ianuarie 2021 - 22:11, said:



Permite-mi să răspund cu o Ă®ntrebare. Câte pagini românești ai editat? Dacă răspunsul a fost "zero!", ei bine, de-aia sunt atât de slab realizate.

Wikipedia e un efort comun al oamenilor care simt nevoia să se implice Ă®n treaba asta. E normal să fie mai actuale și mai corecte paginile Ă®n engleză, pentru că e cam cea mai importantă limbă de circulație internațională.


ĂŽn general, oameni care publică știrea se ocupă și de wikipedia, jurnaliștii adică. De-asta au și imagini, și text, și tot.

Nu bag mana in foc ca sunt musai jurnalisti cei care fac paginile, sau contribuie la ele.
O regula de baza este ca trebuie argumentate citatele cu niste linkuri care de cele mai multe ori sunt din presa online.

Wiki in engleza este mai mult si bine facut decat cel in romana, pentru ca  UK are 60+ milioane de locuitori, SUA +300 de milioane, la care se mai adauga Australia si restul lumii anglofone.  Comparam cu 23 de milioane de romani cu tot cu diaspora. Ei din milioanele alea de cetateni enumerati, e limpede ca se gasesc mai multi doritori care sa scrie in engleza comparativ cu romana. Nu am pretentii la limba nepaleza sau mongoleza.
In China wiki e canci, din cate am retinut, este pe lista siturilor interzise.

https://www.google.r...MMwozMr&ampcf=1


https://en.m.wikiped..._mainland_China

Ca sa vin cu un exemplu, sunt situri dedicate aviatiei, administrate de "entuziasti", care sunt foarte pasionati de avioane in general. Plane spotters spre exemplu, este o baza de date cu poze ale avioanelor, aproape fiecare avion este fotografiat de cineva undeva. Ei, magarii de la flight radar24, isi luau abuziv informatii de la diferite situri de profil, desi FR24 face bani din aplicatia aia, in timp ce plane spotters este gratuit. Motiv pentru care , plane spotters au limitat accesul cu parola si user. Pentru ca tot ei, pe langa poze, mai pun si alte informatii, data fabricatiei, serie sasiu, numar cicluri de zbor, aranjamentul cabinei, proprietari, etc. O mina de aur pentru orice alta aplicatie de gen flight radar, care taxeaza bani pentru informatiile alea.
Poza de pe wiki a avionului prabusit mentionat in prima postare provine de pe un asemenea site.

Airfleets
https://www.airfleet...-b737-27323.htm

Planespotters
https://m.planespott...jaya-air/rovwz3

Aviation safety
https://aviation-saf...p?id=20210109-0

https://simpleflying...ash-update/amp/

B737 org.uk

http://www.b737.org....dent_pk-clc.htm
https://www.flightgl.../141892.article

View PostAnn0nyym0us, on 10 ianuarie 2021 - 00:55, said:

Te-ai grabit sa-i dai peste nas si ai scris o ciorba. Continutul este scris de voluntari. Angajatii wikipedia se ocupa de partea administrativa, nu de partea de "productie".

Pe mine ma amuza acum cand ma gandesc la scoala generala/liceu, cand wikipedia era denigrata de profesori, ca fiind o sursa proasta de informare. Ce pot sa spun, stiu articole publicate in jurnale, mai prost verificate si cu mai putine referinte decat pagina de wiki a accidentului aviatic din prima postare.
imi amintesc cum in urma cu 10 ani parca, cand se scoteau minerii captivi din galerii, dupa 69 de zile, urmaream in paralel la stiri si pe wikipedia, dadeam refresh des. Cum scoteau un miner , cum se completa tabelul cu inca un rand , cu mentionarea orei, numelui etc. In susul paginii aparea o avertizare gen " aceasta pagina poate suferi modificari" sau ca este in curs de editare.

https://en.m.wikiped...mining_accident

Edited by tfmercedez, 11 January 2021 - 12:31.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006
Aţi văzut cum arată noua grafică a paginilor de pe Wikipedia în versiunea română...şi franceză ?! Arată ca dracu' ! Nu toate, dar, multe.

Săptămâna trecută dădusem peste o pagină din versiunea franceză şi mă gândeam "ce urât arată la francezi...sper să nu se schimbe pentru toate versiunile". Şi n-am aşteptat mult că la începutul acestei săptămâni, s-a schimbat şi grafica paginilor în română. Posted Image Nu toate, e adevărat. Însă, daţi de pildă căutare pentru "România" în limba română şi franceză. Noua grafică românească şi franceză mie unul nu-mi place deloc.

Edited by lupini, 27 October 2022 - 11:37.


#18
manw

manw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.08.2006
Salutare!
Nu stiu daca e sectiunea potrivita; scuze in avans daca am incalcat vreo regula.
Gasesc pe cineva dispus sa ma ajute cu postarea unui articol pe wikipedia?
Eu tot incerc, dar ma lovesc de acele 10 edit-uri pe care trebuie sa le fac pentru a deveni "approved"; timpii de asteptare pana la aprobare fiind destul de mari.
Articolul este despre un muzician, profesor al meu.
Daca e cineva dornic, articolul e gata formatat in sandbox-ul meu, trebuie doar publicat.
Evident, se ia in calcul si aspecte remunerative.
Multam frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate