Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce Bicicleta de Camera (de fitness, magnetica/spinning) Recomandati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
De preferat raspunsuri de la persoane care au testat bicicletele recomandate ...

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În ce buget :) ?

#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Ia de la un magazin unde poti sa o returnezi foarte usor in cazul in care ai probleme cu ea.
Am dat 1200 lei pe una de la un partener eMag, bicicleta are suportii strambi si se clatina cand alergi pe ea. Le-am dat e-mail si nu mi-au mai raspuns. Am pierdut si dreptul de retur deoarece am primit-o inainte sa plec in concediu, pana am montat-o trecuse perioada de retur.

Regret ca nu am cumparat de la Decathlon(gasisem una la 800 lei), aia sunt super ok si pe retururi, si pe garantii, iar majoritatea produselor aflate la vanzare sunt proiectate si realizate in fabricile proprii.

Recomandarea mea -bicicleta eliptica - dar vezi sa aiba volanta cat mai grea. 6-7 kg minimum!

Edited by lex2010, 09 January 2021 - 16:02.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Bicicleta Kettler Golf.
https://kettler.ro/i...jRoCIy4QAvD_BwE

#5
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

 waterman, on 09 ianuarie 2021 - 15:58, said:

În ce buget Posted Image ?
preturi de mijloc ...

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am o "epileptica" magnetica Topsport TS 2350 si sunt foarte multumit de ea.
Cauta ceva similar ca nu cred ca se mai gasesc noi.

Edited by daniMMM, 09 January 2021 - 16:15.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite ai și reducere de 10%

https://johnsonfitne...r30-xer-matrix/

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Eu recomand o bicicletă de stradă (cursieră sau de oraș) montată pe un home trainer. Asta folosesc acum și am avut bicicletă de cameră dar am renunțat la ea pentru că nu poți avea o poziție corectă de pedalat.

#9
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
O iei si o vei folosi exact 1 saptamana si apoi o sa se umple de praf ( daca mai si cheltui o caruta de bani ...)

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Am de cativa ani o eliptica de la Decathlon (Domyos, nu mai stiu exact ce model). A costat 700 de lei, dar mi-au redus-o cu 20% pentru ca era ultima bucata din stoc :D Am dus-o la reparatie in garantie pentru ca se rupsese unul din brate, si mi-au rezolvat-o fara probleme.

Incepuse si la mine sa adune praf, dar "noroc" cu carantina, ca nu mi-am putut face plimbarile zilnice si am scos-o de la naftalina :lol:

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Am și biciclete, cursieră și MTB și un Kettler staționar de la Decathlon. Cu bicicleta ies mai mereu dacă e uscat afară, chiar și la temperaturi mici, cea de cameră mai mult zace. Nu e fun deloc cu aia de cameră, cu tot Netflixu la 4k pe 75 de inch.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
https://m.emag.ro/bi...3/pd/DQMFFMMBM/

730 lei de la eMag. As fi preferat volanta mai mare și șa mai confortabila, dar la prețul asta eu sunt foarte mulțumit. Îmi fac treaba cu ea, e fixa, mă susține ok și nu s-a stricat încă.

Attached File  IMG_20210111_093025.jpg   414.19K   32 downloads

Edited by SmurfK, 11 January 2021 - 09:31.


#13
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Daca face parte doar din new year resolution dupa ce ai remarcat cate kg in plus ai luat dupa toata pandemia si sarbatorile de iarna atunci mai bine evita achizitia. Dupa ce se va duce motivatia bicicleta doar va strange praf undeva intr-un colt de camera.
Prima recomandare ar fi un abonament la sala care sa includa si clasa de spinning, pe care sa o combini si cu ceva alergare pe banda si forta. Instructorul de spinning si banii dati in fiecare luna te motiveaza suficient incat sa continui programul de antrenament.
Pe biciclete/trainere non smart e foarte greu sa te mentii motivat atunci cand te uiti la un perete gol sau la tv. Spun asta din proprie experienta dupa ce am folosit trainer non smart o perioada de timp.
Apoi, avand si bicicleta am trecut pe trainer smart direct drive care combinat cu un soft specializat (Zwift) mi-am creat un program de antrenament structurat si motivant. Desigur, toate astea implica niste costuri mari (trebuie sa detii bicicleta - sosea, city, mtb, trainer smart direct drive - 600-1200 euro, pc, laptop sau tableta, abonament zwift - 65 lei lunar).
Setup-ul meu actual:
- Trainer direct drive Elite Direto XR - 780 euro
- Bicicleta sosea - nu spun cat a fost dar e mai scumpa decat masina mea Posted Image)
- PC
- ventilator podea + geam deschis
- Abonament Zwift
Toate astea m-au facut inca sa fiu motivat de aproape 4 ani sa folosesc trainer-ul in casa in extrasezon Posted Image

Attached Files


Edited by razvaldinho, 11 January 2021 - 11:53.


#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
razvaldinho, cu așa ceva și jocurile de pc sunt pe locul 2. După mine, ce ai tu acolo e visul umed al oricărui ciclist amator.

#15
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

 SmurfK, on 11 ianuarie 2021 - 09:29, said:

https://m.emag.ro/bi...3/pd/DQMFFMMBM/

730 lei de la eMag. As fi preferat volanta mai mare și șa mai confortabila, dar la prețul asta eu sunt foarte mulțumit. Îmi fac treaba cu ea, e fixa, mă susține ok și nu s-a stricat încă.

IMG_20210111_093025.jpg
de cat timp o ai si cam cate minute/h o folosesti pe saptamana ? intreb pt ca ma intereseaza sa stiu cat de repede se uzeaza sabotul

#16
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Detin una asemanatoare (Kondition BSP-9800) de cca 4 ani, folosita in medie cam 1 - 2 ore pe saptamana. Sabotul de pasla inca nu trebuie inlocuit, se observa o usoara uzura. Oricum inlocuirea este foarte simpla, o bucata de pasla de 3-4 mm grosime. Cauta sa cumperi una cu volanta cat mai mare ( grea) pentru un mers uniform la acest model cu frana cu sabot. In clasa superioara sunt cele cu frana magnetica.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ClaudiuCC, on 11 ianuarie 2021 - 13:47, said:


de cat timp o ai si cam cate minute/h o folosesti pe saptamana ? intreb pt ca ma intereseaza sa stiu cat de repede se uzeaza sabotul

Nu o am de mult, de vreo luna, dar am folosit-o 30 de minute în fiecare zi.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 razvaldinho, on 11 ianuarie 2021 - 11:46, said:

Ești și pe Strava? Și eu biciclesc, dar indoors nu îmi place deloc, asta pentru că nu am trainer, doar o bicicletă magnetică staționară. M-am apucat de vreo 4 ani și sunt destul de pasionat. Îi dau pe la șosea cu un carbon, am fost pe la brevete de randonneuri, am câteva KOM-uri, fac vreo 6-7000 de km pe an.

Edited by Digix, 13 January 2021 - 00:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate