Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Xiaomi Redmi Note 9T

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Hai ca acum am observat ca ce am eu e Redmi9T, fără NOTE. M-au zăpăcit ăștia la câte modele au lansat.

Mea culpa!

Edited by innesat, 30 September 2021 - 08:20.


#38
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Ai noroc. Xiaomi.eu fac softuri optimizate.

#39
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021
Buna,

Am cumparat si eu un Redmi Note 9T (model M2007J22G) de pe eMag si ce sa vezi, firmware-ul e QJEEUOR - adica Orange. Nu am vazut nici o urma de aplicatii Orange pe el si il folosesc fara probleme pe Digi si pare sa se actualizeze pt ca patch level e 2021-09-01. Dar as vrea sa il trec la Android 11 daca se poate.

Stie cineva daca diferenta e strict de software cum ma astept, sau exista si diferente de hardware?

A doua intrebare e daca a incercat cineva sa treaca de la firmware OR (orange) la XM (global) si daca totul a functionat corect. N-as vrea sa fac update cu FastBoot, ci direct din Android daca se poate - nu prea am chef sa reinstalez totul.

Si a treia intrebare, daca fastboot e singura optiune, e vreo posibilitate sa fac un backup la firmware-ul de Orange ca sa pot sa revin la el in caz ca e vreo problema, sau daca vreodata trebuie sa trimit telefonul la reparat in garantie?

Multumesc,
Vic

#40
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Nu mai bine îl resetezi și apoi îl dai retur? Cumperi din altă parte, sau tot de pe eMag, poate vine versiune EU sau Global. Eu am un 9 Pro cumpărat de la Orange și are firmware Global, fără nicio treabă cu Orange.

Edited by nei-k, 09 October 2021 - 05:14.


#41
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021
Nu merge, a trecut perioada de retur. Pot trai linistit cu el si asa, dar ar fi fost interesant sa ii pot face update. M-am uitat acum si pe emag e un comentariu de la cineva care a cumparat recent si are tot soft branduit de Orange. Macar are actualizari de securitate relativ rapide...

Vic

Edited by Dany_Darke, 09 October 2021 - 08:34.


#42
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Ce firma e trecuta pe certificatul de garantie?
Teoretic ar trebui, daca l-ai luat la liber, varianta europeana sau globala.
Ai putea debloca bootloaderul, apoi din Fastboot sa flash-uiesti varianta dorita europeana sau globala, iar la final sa blochezi bootloaderul la loc.
Daca vrei sa revii la varianta Orange, atunci ar trebui sa cauti inainte pe net sa vezi daca se gaseste. Oricum daca ai firmware stock, indiferent de varianta si bootloaderul blocat, nu ar trebui sa fie probleme de garantie.

#43
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Alege sa il trimiti in service la ESD Rom ca ai nr de tel in certificatul lui de garantie in cutia telefonului.
Eu asa am facut si acum astept sa vina ca am avut aceeasi problema cu telefonul tot dupa emag si tot cu versiune software personalizata QJEEUOR si i.am sunat, le.am explicat problema dar sa si scrii pe o foaie ceea ce vrei si sa fi destul de precis dupa care bagi totul in cutia lui sibiti faci programarea pe site.ul esd rom si vine curierul si ti.l ridica, costuri 0 lei ca doar e in garantie. Daca alegeam eu sa umblu prin diverse metode la versiunea de soft ii pierdeam garantia dupa spusele lor asa ca mai bine l.am trimis.
Cred ca pe luni sau marti ar trebui sa ajunga (foarte repede sa stii) ca l.am trimis miercuri.
Te tin la curent aici daca vrei cand imi ajunge despre cum sta treaba.

#44
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Oricum acea versiune sunt convins ca nu o mai gasesti pe net pe undeva daca vrei downgrade dar odata ce il fac ei in service si e vreo problema il trimiti iar.
Si nimeni, nici cei dupa emag, nici cei de la Xiaomi si nici cei de la Orange nu au stiut sau putut sa.mi ofere explicatii sau info despre acea versiune rebranduita chipurile Orange Europa.
Iar cei de la ESD Rom au sa stii o optiune prin care iti urmaresti mereu stadiul telefonului tau in timp real unde se afla si ce i se face, adica niste info chiar de nota 10, ba ca i s.a deschis fisa de reparatie, ba ca se afla in operatia de reparatie, apoi la departamentul de calitate s.a.m.d. acum in ultimul stadiu imi arata ca e in curs de livrare.

#45
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View PostCristianbik, on 09 octombrie 2021 - 12:25, said:

Alege sa il trimiti in service la ESD Rom ca ai nr de tel in certificatul lui de garantie in cutia telefonului....

Mersi, probabil ca asa o sa fac, pare cel mai simplu si fara riscuri. M-am uitat acum pe garantie si am vazut mentionat World Comm, astia sunt probabil distribuitorii. Telefonul e cumparat direct de la eMag, nu de la vreun alt vinzator de pe site-ul lor. Garantia e tot la ESD, le-am scris un mesaj sa vad ce imi raspund.

Daca poti sa scrii aici cind il primesti si ce diferente vezi, ar fi perfect.

Multumesc,
Vic

Edited by Ciubex, 09 October 2021 - 19:09.


#46
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Sigur, o sa te anunț. Abia il astept si eu sa vad ce au rezolvat.

#47
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019

View Postqq37, on 09 octombrie 2021 - 18:07, said:



Mersi, probabil ca asa o sa fac, pare cel mai simplu si fara riscuri. M-am uitat acum pe garantie si am vazut mentionat World Comm, astia sunt probabil distribuitorii. Telefonul e cumparat direct de la eMag, nu de la vreun alt vinzator de pe site-ul lor. Garantia e tot la ESD, le-am scris un mesaj sa vad ce imi raspund.

Daca poti sa scrii aici cind il primesti si ce diferente vezi, ar fi perfect.

Multumesc,
Vic
Sa știi ca am vb azi telefonic cu cei de la ESD si au spus ca s.a remediat problema si ca mi.au introdus un nou software.
Urmeaza sa primesc si telefonul in vreo 2 zile.
Eu iti sugerez sa.l trimiti ca poate ai șanse ca pana vineri sa.l si primești inapoi.

#48
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Salut! Am primit telefonul și este totul ok.
Softul schimbat cu noua versiune.
Îți sugerez sa faci la fel. Bafta!

Attached Files



#49
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View PostCristianbik, on 14 octombrie 2021 - 16:51, said:

Salut! Am primit telefonul și este totul ok.
Softul schimbat cu noua versiune.
Îți sugerez sa faci la fel. Bafta!

Mersi mult! Asa o sa fac, am vorbit si cu ei si mi-au zis sa il trimit.

Poti sa verifici ce Security Level ai acum, folosind cu orice applicatie DRM (de ex. eu folosesc asta https://play.google....studios.drminfo)? L1 inseamna ca merge orice, la nivele mai mari (ex. L3) se poate intimpla sa nu mearga aplicatiile de la unele banci. Probabil ca e L1, cita vreme l-au facut ei.

Vasile

#50
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Eu ca aplicații de la banci folosesc și BT Pay și UniCredit.
Am verificat și este L1.

Edited by Cristianbik, 14 October 2021 - 20:04.


#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
widevine lvl1-3 au legatura cu continutul drm deci special redarea de audio si video.
aplicatiile bancare se uita la safetynet, bootloader unlocked, root si alte mecanisme asemanatoare

#52
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View Postcarmenclara1, on 15 octombrie 2021 - 10:21, said:

widevine lvl1-3 au legatura cu continutul drm deci special redarea de audio si video.
aplicatiile bancare se uita la safetynet, bootloader unlocked, root si alte mecanisme asemanatoare

Ai dreptate, asa e. Le-am incurcat eu.

Vic

#53
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Tot versiunea ...EUOR o am si eu.Nici o problema pana acum.Ma deranjeaza ca la Vodafone nu-mi functioneaza volte si wowifi.Sunt altii mai norocosi?Ceva diferente la cei care ati pus softul global?

#54
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Eu sunt pe digi, functioneaza si nu prea volte si vowifi si asta nu tine de versiunea softului.
Am avut un redmi 8, apoi un redmi note 8t si acum redmi note 9t si la toate daca activam volte si vowifi uneori cel cu care vorbeam imi spunea ca nu ma aude sau ca ma aude intrerupt, dezactivand acele functii apelurile sunt ok.
Am mai auzit ca cel cu care vorbesc trebuie sa aiba si el activate acele optiuni sau sa aiba telefonul compatibil cu vowifi si volte ca apelurile sa fie curate si fara distoriuni s.a.m.d. dar din pacate nu toti au aceasta 'tehnologie' si raman cu ele dezactivate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate