Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incurajați copiii să fie premianți ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostBursul, on 11 ianuarie 2021 - 13:57, said:

Eu vroiam sa dau la economie. Nu aveam nici un talent in directia aia, dar asa era moda atunci. Profa de info mai sa-mi dea doua palme cand a auzit, mai ales ca eram printre cei buni la ea la ore.

Si ce ai facut pana la urma?

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am ajuns la electronica :D

#39
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ii bun sa faci ce-ti place, nu ce face toata lumea. Ma bucur.

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
N-am fost si nu sunt electronist. :lol: Primul amplificator a fost un dezastru.

Fiecare copil e diferit si trebuie incurajat in functie de caracter. Eu il incurajez pe al meu sa fie printre cei mai buni din clasa. Un pic de spirit de competitie ii trebuie. Nu trebuie sa fie primul, ca sigur sunt copii mai talentati.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPlatonX, on 10 ianuarie 2021 - 23:06, said:

Poți avea 7 pentru că nu ai memorat, ai înțeles de nota 7.


Există pe YouTube interviuri de la Microsoft și Google, nu îi întrebă despre notele de la facultate.

Bine ca stii din interviurile de pe youtube Posted Image. Nu intreaba ca nici nu ajungi la interviu. Notele la facultate sint scrise pe resume.
Dar e drept ca software engineer e un caz special in ziua de azi, e cerinta asa de mare de oameni ca e posibil sa compensezi prin alte parti. Dar asta nu inseamna ca notele bune nu sint un mare avantaj oricum ai lua-o.
In ziua de azi fara note bune intr-o univresitate buna nu ai o slujba buna, fara note bine dintr-=un liceu bun nu poti intra intr-o univresitate buna, si ca sa ajungi intr-un liceu bun ai nevoie de note bune in gimnaziu.
Pe vremea mea nu era asa, competitia era mult mai mica, lumea era mai putin globalizata (si e drept, si oprtunitatile erau mult mai mici). Nu intrai in competitie cu milioane de chinezi si indieni la fiecare pas. In univresitate se intra prin examen, nu aveai nevoie decit sa iei bacul, nota nu conta. Asta a fost din fericire pentru mine, pentru ca eu nu am avut note bune.. Pe de alta parte marele, enormul dezavataj era ca pe vremea aia inca nu se gindea nimeni sa intre la universitati in vest (in afara de ce i exceptionali, de la olimpiade internationale).

Deci s-a schimbat paradigma COMPLET: daca vrei sa-ti maximizezi potentialul, adica dupa liceu sa te duci la o univresitate cit mai buna de ala care vei ajunge la o sluba buna (sint o multime de companii in care nu intri decit cu nore foarte bune de la univresitati din top 3), din pacate - pentru ca si mie mi se pare o prostie - ai nevoie de note foarte bune, iar daca vrei in SUA la asta se poate adauga sa fii excelent la sport si sa cinti la un instrument foarte bine.
Bineinteles ca notele obtinute prin simple memorare nu te duc prea departe, e de la sine inteles ca scopul e sa intelegi ce ai invatat (si cum am zis, nu ar trebui sa fie posibil sa iei note bune strict pe memorat). Dar tot e mai bine decit sa nu intelegi si sa ai si note proaste.
Oricum notele nu sint o masura absoluta a cunostintelor, ele sint relative la grupul din care vine respectivul. 7 la o scoala buna poate fi mult peste 10 la o scoala proasta. De asta trebuie sa ai amindoua informatiile (de exemplu la angajare conteaza nu numai nota ci si la ce univresitate ai obtinut-o, ca MIT sau TUM nu sint similare cu univresitatea din petrosani).

In experienta mea de intervievator a zeci de oameni, exista o corelatie directa intre perfomanta la slujba si perechea (nota, univresitate). Exista exceptii, dar statistic asta e adevarul.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 January 2021 - 23:46.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPlatonX, on 08 ianuarie 2021 - 23:35, said:

Daca aveti copii sau nepoti, le recomandati sa exceleze la toate materiile pentru ca sa primeasca premiu, sau ii incurajati sa exceleze la materia/materiile care ii pasioneaza si la celelalte este OK daca nu sunt de 9 si 10 ?
OffTopic:"Nepoti" ? Ce treaba au nepotii? Nepotii sa fie directionati de parintii lor.

OnTopic: Eu imi incurajez copiii sa faca de toate in orimii ani si apoi sa aleaga ceva ce le place sa faca cu adevarat. Daca la sfarsitul scolii (oricare ar fi ea - liceu.facultate, masterat, doctorat), cand treci din perioada de invatare in perioada de productie, nu ai o meserie in care sa iti exerciti pasiunea, nu vei straluci niciodata.
Asadar, incerc sa le cultiv copiilor curiozitatea de a incerca orice e nou si daca gasesc ceva care le activeaza pasiunea sa faca tot posibilul sa isi cultive acea pasiune.
Unii isi gasesc pasiunea la 5 ani, altii nu si-o gasesc nici la 50 ... asadar, secretul este sa cauti mereu si sa te pregatesti mereu.
Dupa ce se termina ciclul primar ar cam trebui sa iti dai seama, ca parinte, ce inclinatii are copilul si sa ii ajuti sa isi gaseasca directia puanand accent pe materiile importante pentru ei. Nu conteza notele decat in priviinta satisfacerii unui sistem de evaluare social, din punctul meu de vedere.

Asadar nu ii imping pe copii sa fie premianti ci ii incurajez sa invete ceea ce le place, restul ramanand la nivel de "altele". Cultura generala se construieste in timp, in functie de preferintele fiecaruia in parte, nu poate fi impusa. Unuia poate ii place sa studieze muntii si memoreaza implicit chestii legate de geografie ... altuia poate ii place Kant. Oamenii trebuie sa fie liberi sa devina ceea ce vor sa devina, coditia este sa nu fie o povara pentru ceilalti.

Edited by ro_explorer, 13 January 2021 - 11:02.


#43
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017
Cred că ar trebui să ne încurajăm copiii să caute fericirea, premiul cel mai important în viață.

#44
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View PostClio1973, on 22 ianuarie 2021 - 23:23, said:

Cred că ar trebui să ne încurajăm copiii să caute fericirea, premiul cel mai important în viață.
Problema e ca lipsa de invatatura pentru un copil "fericit" azi poate fi nefericirea de maine ca adult lipsit de scoala si cunostintele necesare pt a razbii in viata.

#45
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAlexD2, on 23 ianuarie 2021 - 07:59, said:


Problema e ca lipsa de invatatura pentru un copil "fericit" azi poate fi nefericirea de maine ca adult lipsit de scoala si cunostintele necesare pt a razbii in viata.

Eu n am afirmat că trebuie încurajați copiii să nu învețe.
Am afirmat că trebuie încurajați să caute fericirea nu  premiile!

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Fericirea de azi sau fericirea de mîine?
Asta cu fericirea un un curent prostesc care a apărut in vest, s-a ars o generație, doua cu el, și au renunțat. Dar cum România e cu citeva decade in urma și poporul e chitit sa facă exact aceleași greșeli fără sa învețe nimic din experiențele altora (vezi obezitatea la copii și adulti, timpul petrecut in fata ecranului, confuzia valorilor etc etc) o sa sacrifice o generație de grăsani in căutarea fericirii și care mor in mizerie.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 January 2021 - 04:29.


#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu. Rolul copilului e sa se joace nu sa ia premii inutile si diplome cu care sa se stearga mai tarziu la cur. Important e sa invete si sa ramana cu ceva.

Edited by Clovis, 25 January 2021 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate