Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4061 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#3241
betivul

betivul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 24.06.2007
Fara abonament

#3242
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Întrebare de baraj.
În bloc, pot să aleg independent cine îmi dă gaz, cine mă debranșează, chiar dacă asociația alege o firmă care face și drege?

Înțeleg că legea îmi permite să fiu total autonom, de cînd au dispărut firmele de stat.

Pot să apelez la A.N.R.E. ca organ de control, au inspectori de teren, pentru persoane fizice?
Adică, să îmi facă un audit la domiciliu și să îmi dea o rezoluție oficială (acte semnate/parafate).

#3243
junkname

junkname

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 21.11.2009
Salut. Sunt client Nova (gaz) din 06.03.2022, la oferta cu 0.2 lei / kw. Am trimis si autocitire luna trecuta, insa pana acum nu am primit nici macar o factura. E normal? Sa mai astept, sau sa-i intreb de sanatate? Pentru cei care ati devenit clienti cam in aceeasi perioada, voua v-au emis pana acum facturi?

#3244
betivul

betivul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 24.06.2007
Contract din 03.03.2022. Am primit două facturi, una pe 13.04 și una pe 13.05 de la ei.
Nu e normal sa nu ai factură emisa.

#3245
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
A doua factură la Nova (Gaze Naturale) si deja primele probleme, respectiv sunt dublu-facturat pentru un consum deja facturat luna precedenta.
Mai exact:
- factura Martie, Index de la XX (citire OD in data xx) pana la 1950 (index estimat pentru 31.martie);
- factura Aprilie, Index de la YY (citire/măsurare in data yy) pana la 1949 (din nou, index citit/măsurat, deci nu estimat).

Astfel ca Nova, in aceasta situație, considera ca eu trebuie sa plătesc consumul pentru Aprilie încă o data, desi el a fost plătit in factura estimata in Martie.
Nu mai zic ca, dpdv logic si matematic, ar fi trebuit ca Nova sa emită in fapt factura pe minus 1mc consum!..
Sau sa emită factura de stornare pentru consumul in exces estimat luna precedenta, factura curenta sa ramana asa, dar la final, tragand linie, tot iesea pe minus 1mc.


#3246
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Contract din 16.02.2022, abia saptamana trecuta mi-au venit primele facturi - pe martie si pe aprilie, la cateva zile distanta intre ele.
Rabdare si tutun, o sa vina si facturile.

#3247
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
La fel si la mine. Am incheiat contractul online pe la inceputul lui martie. Contractul a intrat in vigoare cu data de 27.03 si inca nu am primit nici o factura. Nici autocitirea nu m-a lasat sa o trimit la sfarsitul lui aprilie.

#3248
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

 laurcj, on 17 mai 2022 - 08:50, said:

La fel si la mine. Am incheiat contractul online pe la inceputul lui martie. Contractul a intrat in vigoare cu data de 27.03 si inca nu am primit nici o factura. Nici autocitirea nu m-a lasat sa o trimit la sfarsitul lui aprilie.
Pentru autocitire, apelati la distribuitorul local.
Eu am facut citirea la Distrigaz, dar problema e ca de multe ori la modificarea furnizorului, operatorul de retea nu se oboseste sa trimita pe cineva sa citeasca indexul si-l trimite din burta.
In cazul meu, cu vreo 200 m3 mai putin decat cel real. Asa se face ca prima factura la Nova a fost foarte mica, iar a doua maricica.

#3249
junkname

junkname

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 21.11.2009
Multumesc pentru raspunsuri. Ii mai las pana la sfarsitul lunii. Daca nici pana atunci nu factureaza nimic, o sa-i "deranjez" probabil cu un telefon.

#3250
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

 laurcj, on 17 mai 2022 - 08:50, said:

La fel si la mine. Am incheiat contractul online pe la inceputul lui martie. Contractul a intrat in vigoare cu data de 27.03 si inca nu am primit nici o factura. Nici autocitirea nu m-a lasat sa o trimit la sfarsitul lui aprilie.

Aseara am verificat in aplicatia Nova si chiar ieri mi s-a emis prima factura din 27/03 pana in 30/04. In dimineata asta am primit si factura pe email.

Din pacate sunt niste probleme cu factura asta. In primul rand indexul contorului a fost pus estimat si valoarea din 30/04 este mai mare si decat am acum pe contor cu vreo 30 mc. Acum caldura e oprita si pana sa trimit prima autocitire in intervalul 19 - 26 mai sigur nu mai consum 30 mc. Am inteles ca nu se poate trimite un index autocitit mai mic decat au estimat ei. Sa fac o sesizare la ei in acest caz ?

A doua problema e ca pe consumul din 27/03 - 31/03 trebuia sa se aplice compensarea si plafonarea care era in vigoare pana la sfarsitul lunii martie. Nu s-a aplicat nici una intre ele. In factura apar 2 estimari: din 27/03 pana in 07/04 (consum de 47 mc ) si din 08/04 pana in 30/04 (consum de 90 mc)

Edited by laurcj, 18 May 2022 - 08:31.


#3251
doncristiano

doncristiano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2006
Inca o greseala de facturare si la mine. Mi-au facturat 12 m3 cu 578 ron adica 48 lei pe m3   Posted Image .
Repet, diferenta dintre index-ul de pe factura precendenta si cea curenta este de 12 m3.
Ultima fiind o factura de regularizare au refacturat perioadele anterioare de la inceputul anului, au adunat si scazut consum deja facturat si achitat de catre mine, dar refacturat cu alt pret evident, incat le-a dat acest 48 lei pe m3.

 doncristiano, on 18 mai 2022 - 14:06, said:

Inca o greseala de facturare si la mine. Mi-au facturat 12 m3 cu 578 ron adica 48 lei pe m3   Posted Image .
Repet, diferenta dintre index-ul de pe factura precendenta si cea curenta este de 12 m3.
Ultima fiind o factura de regularizare au refacturat perioadele anterioare de la inceputul anului, au adunat si scazut consum deja facturat si achitat de catre mine, dar refacturat cu alt pret evident, incat le-a dat acest 48 lei pe m3.

S-a rezolvat, am sunat la ei, au recunoscut greseala si se va reface factura. Am convorbirea inregistrata, pentru ca si ei ma inregistreaza la call center si imi spun acest lucru la inceput.
Vreau sa vad ce mai bun in oameni asa ca tind sa cred ca principala cauza sunt desele modificari de legislatie, ma refer la plafonarea care ba se aplica ba nu, nspe moduri de calcul si probabil le-a dat peste cap soft-ul.
In fine s-ar putea sa mai fie si multi altii ca mine.
Ar trebui cei de Nova sa isi reverifice toate facturile curente si sa trimita update-uri la oameni si sa nu mai astepte sa vina fiecare cu un telefon fiindca multi nici nu se uita pe factura.

#3252
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Am primit notificarea pentru modificarea pretului la final de contract. Noul pret oferit de Nova nu mai este unul fix, ci unul variabil:

"Stimate Partener,

Nova Power & Gas SRL, furnizorul dumneavoastră de gaze naturale, vă înștiințează că, în
conformitate cu prevederile Art.59 din Regulamentul de furnizare a gazelor naturale aprobat
prin Ordinul ANRE nr. 29/2016 lit.j, ca urmare a expirării perioadei de valabilitate a prețului
gazelor naturale prevăzut în Contract, începând cu data de 04.07.2022, noul preţ variabil de
furnizare al gazelor naturale oferit este de:
650 lei/MWh, fără TVA.
Asigurându-vă de întreaga noastră considerație, vă mulțumim.

Având în vedere situația determinată de creșterea prețului pe piețele de energie electrică şi gaze naturale la nivel internațional, precum şi efectele provocate de aceste creșteri, au fost instituite măsuri noi cu caracter temporar pentru protejarea consumatorilor finali.
Astfel, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență ce stabilește schemele de sprijin pentru consumatorii de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023.

OUG 27/18.03.2022 prevede plafonarea prețului final facturat la gaze naturale, după cum urmează :
•    maximum 0.31 lei/kWh, TVA inclus, în cazul clienților casnici."

#3253
nicadeea

nicadeea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.02.2014

 blackskorpion, on 19 mai 2022 - 12:21, said:

...
650 lei/MWh, fără TVA.
...
Vai de capul meu! Si, inca, variabil!

#3254
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
Eu am primit oferta de 600 lei/MWh pt 6 luni. Dar era în aprilie mail-ul.

#3255
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

 blackskorpion, on 19 mai 2022 - 12:21, said:

Am primit notificarea pentru modificarea pretului la final de contract. Noul pret oferit de Nova nu mai este unul fix, ci unul variabil:

"...începând cu data de 04.07.2022, noul preţ variabil de furnizare al gazelor naturale oferit este de: 650 lei/MWh, fără TVA."
La Nova s-a rasturnat carul cu prosti...cum sa soliciti la un client casnic un pret fara TVA de 650 Lei/MWh, cand producatorul este obligat sa i-l furnizeze cu 150 Lei / MWh ???

Reclamatie la ANRE, ANPC si Consiliul Concurentei...

Articolul 12
(1) În perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, producătorii de gaze naturale care desfășoară atât activități de extracție onshore și/sau offshore, indiferent de data începerii acestei activități, cât și activități de vânzare a gazelor naturale au obligația să vândă, cu prețul de 150 lei/MWh, cantitățile necesare de gaze naturale rezultate din activitatea de producție internă curentă către furnizorii clienților casnici, pentru a asigura în perioada respectivă necesarul de consum al clienților casnici din producția curentă și din depozitele de înmagazinare subterană a gazelor naturale stabilit conform anexei nr. 5.


#3256
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
M-am uitat pe comparator insa nici nu am ce alege mai rentabil... Toti sunt pe la 500/600.

Banuiesc ca daca toti primesc la 150 marfa, atunci si preturile ar trebui sa le ajusteze...

#3257
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 blackskorpion, on 22 mai 2022 - 07:28, said:

M-am uitat pe comparator insa nici nu am ce alege mai rentabil... Toti sunt pe la 500/600.

Banuiesc ca daca toti primesc la 150 marfa, atunci si preturile ar trebui sa le ajusteze...

Incearca si ei sa faca profit compensabil bugetar, adica tot de noi platit prin codosia statului. Pot cere si 1 milion, se compenseaza cu bani de la buget.

#3258
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

 blackskorpion, on 22 mai 2022 - 07:28, said:

M-am uitat pe comparator insa nici nu am ce alege mai rentabil... Toti sunt pe la 500/600.

Banuiesc ca daca toti primesc la 150 marfa, atunci si preturile ar trebui sa le ajusteze...
E ca in bancul ala...Unde fusesi Marie ? Iaca, fusei pana la primarie...Si mai cine fu' acolo la primarie ?...Pai, fura si primarul, fura si prefectul, fura mai toti la primarie...

Furnizorul trebuie sa faca dovada ca pretul mediu de achizitie pe ultimele 3 luni este apropiat de cel facturat...deci sa furnizezi la un pret de 4 ori mai mare decat pretul de achizitie nu este posibil dpdv legal...se va lasa cu amenzi din cele de 10% din cifra de afaceri...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate