Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Franceza lectii Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Buna.Pentru cei care ati dorit sa invatati franceza ati apelat la centre precum Fides,Ibsen Educational Centre,Institul Francez sau un meditator persoanal? Am nivelul B1 inteleg limba ,vocabular dezoltat,dar stau foarte rau cu gramatica si vreau sa imbunatatesc asta in vederea gasirii unui loc de munca mai bine platit.
Ce mi recomandati sa fac ?merita sa dau banii la centre ? (individual doresc sa fac costa mai mult stiu ) sau sa mi iau un meditator ?
nu doresc pt un domeniu anume, in general

Edited by helen76, 08 January 2021 - 14:39.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca intelegi limba si ai un vocabular dezvoltat, de ce nu incerci gratis online ?
O idee aici
http://limbafranceza.ro/gramatica/

#3
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 Naijax, on 08 ianuarie 2021 - 14:49, said:

Pai daca intelegi limba si ai un vocabular dezvoltat, de ce nu incerci gratis online ?
O idee aici
http://limbafranceza.ro/gramatica/
ca trebuie sa ma impinga cineva la gramatica Posted Image)) sa stea Posted Image) sa faca excercitii cu si condtionnel si cu verbele

Edited by helen76, 08 January 2021 - 14:53.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca trebuie sa te "impinga" cineva Posted Image  - nu ai decat o solutie. Meditator individual

P.S. - Vezi ca suntem pe Poiana lui Iocan

Edited by Naijax, 08 January 2021 - 15:00.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 helen76, on 08 ianuarie 2021 - 14:53, said:

ca trebuie sa ma impinga cineva la gramatica Posted Image)) sa stea Posted Image) sa faca excercitii cu si condtionnel si cu verbele

Gramatica franceza e una dintre cele mai usoare posibile. Si conditional e floare la ureche. ;)
Eu am invatat franceza acum multa vreme inscriindu-ma la Biblioteca Franceza in Buc. in vremea studentiei. Ma interesa astronomia si in romaneste nu prea gaseai mare lucru. Am invatat citind.

#6
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 ursamajor, on 08 ianuarie 2021 - 15:13, said:

Gramatica franceza e una dintre cele mai usoare posibile. Si conditional e floare la ureche. Posted Image
Eu am invatat franceza acum multa vreme inscriindu-ma la Biblioteca Franceza in Buc. in vremea studentiei. Ma interesa astronomia si in romaneste nu prea gaseai mare lucru. Am invatat citind.
Am facut si in facultate.sincer chiar nu mi s-a parut usoara. e destul de dificila .dar da e importanta si lectura

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
trebuie sa vorbesti mereu (daca se poate zilnic), deci meditator, care stie sa organizeze treaba cu recapitulari etc
+ Institutul Francez - mai gasesti acolo diverse activitati si evenimente la care ai putea sa participi, chiar francezi sadea, carti, filme.
eu sunt indragostita de limba franceza, chiar daca nu o mai folosesc, mi se pare cea mai eleganta limba de pe planeta

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 helen76, on 08 ianuarie 2021 - 15:16, said:

Am facut si in facultate.sincer chiar nu mi s-a parut usoara. e destul de dificila .dar da e importanta si lectura

Si eu cred ca gramatica franceza e relativ usoara. Insista putin singura, s-ar putea sa gasesti inspiratie cand iti dai seama ca de fapt e mai usoara decat credeai :)

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 carolinaherera, on 08 ianuarie 2021 - 16:44, said:

trebuie sa vorbesti mereu (daca se poate zilnic), deci meditator, care stie sa organizeze treaba cu recapitulari etc
+ Institutul Francez - mai gasesti acolo diverse activitati si evenimente la care ai putea sa participi, chiar francezi sadea, carti, filme.
eu sunt indragostita de limba franceza, chiar daca nu o mai folosesc, mi se pare cea mai eleganta limba de pe planeta
multumesc frumos :)

#10
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 giuliani, on 08 ianuarie 2021 - 19:20, said:


Si eu cred ca gramatica franceza e relativ usoara. Insista putin singura, s-ar putea sa gasesti inspiratie cand iti dai seama ca de fapt e mai usoara decat credeai Posted Image

E usoara în condițiile în care cunosti bine gramatica limbii române.

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 RMC Info, on 25 aprilie 2021 - 23:33, said:


E usoara în condițiile în care cunosti bine gramatica limbii române.


Ce pretentii poti avea sa inveti franceza daca nu stii nici limba ta materna? :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate