Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Curatare mouse serioux rainbow 680

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
desurubat, suflat, pus la loc , nu merge rotita, desurubat , suflat tare nu merge rotita
se misca nitel la rotire dupa care nu merge deloc
scuze , n-am  terminat la real sau etc sa stiu hardware
plus ca am niste efecte de la rispolept, is anchilozat si ma misc greoi, desi cand bag romparkin nu am efectele astea

nu am scos rotita de la locul ei, doar rotit si suflat

o sa ma duc la firma de calculatoare , ca repara si mousi, si duc si mouse-ul cu rotita si duc si mouse-ul si keyboardul wireless ce au probleme de cand cu virusul  si gata

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai scoate-o puțin de acolo și vezi de la ce se agata.


#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu costa reparatie cat e chinul sa desurubez si sa suflu mereu.  nu merge , e clar ca are ceva ce nu pot sa repar.  duc si mouse-ul si keyboardul wireles si gata , ce draq chin Posted Image

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Puteai incerca sa cureți rotita aia puțin... cu suflatul ce rezolvi.
La fel de bine se poate sa fie dus mouse-ul și gata...

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
rotita are niste spite la interior, cand alea prind mizerie scroll-ul incepe sa dea rateuri, sufli si se curata, dar la fel de bine poate sa fie senzorul pe duca si sa nu inregistreze cum trebuie, caz in care reparatia face mai mult decat un mouse nou.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu pot sa scot rotita

#25
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Rotita aia nu prea e afectata de mizerie incat sa ai ce curata, decat daca e folosit ca encoder un senzor optic, atunci, se curata. Dar n-am vazut senzor optic pentru scroll wheel prin mouse-uri de multa vreme. Asa arata un senzor optic:

Daca e rotary encoder, are o durata de viata piesa aia, la un moment dat uzura isi spune cuvantul si nu prea ai ce sa-i faci decat sa cauti alt encoder identic sau schimbi mouse-ul. Asa arata un Rotary Encoder, si intern:


PS: la service-uri nu cred ca se complica cineva sa schimbe acel encoder intrucat nu stiu daca sunt chiar interschimbabile de la o marca la alta de mouse-uri si daca tine cineva asa ceva pe stoc.
Sporuri.

Edited by Znevna, 08 January 2021 - 15:33.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Fara suparare, dar la service nu merita sa te duci.
Ar costa reparatia cat ai cumpara vreo 10 noi...

In general mousii si tastaturile sunt de unica folosinta.
Foarte rare exceptii.

Si exceptiile sunt evident al marci de renume, nu la pocnitori sub marca Altex...

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am luat alt mouse , ca si cel de la firma de reparatii a zis ca nu se repara, se schimba

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwaterman, on 08 ianuarie 2021 - 15:00, said:

Semi-offtopic

Mi s-a rupt butonul de start la mașina de spălat.
Am dat capacul jos am demontat fata aia cu butoanele, l-am lipit la loc și întărit.

Mi-am schimbat singur robinetul de la baie, de la cada.
Protecțiile de plastic erau prea mari, nu se puteau monta.
Le-am polisat singur, au ieșit beton.

Mi-am făcut boxa dintr-o jucărie cu capul lui Darth Vader, doua speakere de laptop și o mică amplificare de la o jucărie cu boxe. ( un cățel ce dansa pe muzica)

Mi-am făcut sonerie pentru bicicleta dintr-o lampa din aia foarte mică de pus sub șa, gen stop, și un breloc cu o maimuța ce urla.
E foarte mic și simpatic, nu se vede ca e diy.

Mi-am făcut protecție de noroi pentru bicicleta, ass saver, după șablon luat de pe net, din coperta de plastic de la o agenda.

Mi-am reparat stopul de frâna suplimentar de la mașina, cu doua seturi de leduri, cel original se dezlipește ceva din placa după ceva ani, iar unul nou e sub 100 de lei, dar e plăcerea...

Lumina din portbagaj e chioara din fabrica, mi-am pus leduri, frumos, firele ascunse.

Mi-am modificat mașina cu un amic care are service, am replicat cu 1500 de lei botul și spatele de Evo, deși un kit Evo Look e infinit mai scump.

Etc etc

On topic

Ai reușit sa il repari Karax ?

Va trebui musai sa-ti schimbi nick-ul in Minitehnicus de apa.

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Il stergi cu o carpa si cu o scobitoare scoti tot de prin cavitati si gata. Ce atata tam-tam pentru un mouse de 15 lei ? Eventual il stergi cu niste dezinfectant.

#30
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@TruculMagic iti trimit niste encodere din alea rotative sa mi le repari cu scobitori si dezinfectant, ok? Sau n-ai citit pana la capat problema lui karax?
PS: ar trebui specificata problema cu rotita de scroll si in titlul topicului .....

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa nu mai dati sfaturi. Cat timp nu are maus, avem noi liniste, scapam  de topicuri tampite...

#32
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ai dus mouse-ul si tastatura la garantie si ti le-a schimbat?
Am si eu un set mouse+tastatura de la pcgarage (microsoft 600 parca se numeau), de 100 lei, care m-au lasat dupa 1 an si jumatate si inca sunt in garantie.

#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce te-a lasat la ele? Nu mai merg butoanele, tasteaza aiurea, ce? Le poti duce la PCGarage si vezi apoi dupa ce le testeaza ei.
Daca sunt cu adevarat defecte si nu ai le-ai abuzat fizic incat sa pierzi garantia, ar trebui sa ti le schimbe.

#34
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Tastatura si mouse-ul se conecteaza si deconecteaza din 2 in 2 minute. Le bag in usb, merg 2 minute, apoi se aude zgomotul ala de windows si nu mai merge ba mouse-ul, ba tastatura. Niciodata impreuna, ori una, ori alta. Nu e de la placa de baza, fiindca alte mouse-uri si tastaturi merg ok.

Am zis ca e aiurea sa trimit o tastatura si un mouse in garantie, atat timp cat sunt consumabile, ca becurile. Dar daca se practica, am sa incerc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate