Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lipsa semnal când soarele este în dreptul antenei 😣

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Iroxy1970

Iroxy1970

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă este o zi cu soare, atit timp cit soarele este în dreptul antenei, apar distorsiuni la imagine și sunet și apoi lipsa semnal. După ce soarele numai este în dreptul antenei, este OK. A venit un tehnician, dar, intr-o zi fără soare, a verificat, LNB, semnal și totul OK. Nu a crezut  problema pe care o am... dar în prima zi cu soare, l-am sunat și spus ca problema a apărut. Mi-a spus ca nu știe  cauza . Va rog, a mai avut cineva acceași problema ? Se poate rezolva sau trec pe cablu ? Mulțumesc

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
e vorba de orice zi cu soare?

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De care antena, de-aia tip dish? Profita si tu de ocazie si cand Soarele e in dreptul antenei, fa oua ochiuri. ;)

#4
finco

finco

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.04.2020

View Postursamajor, on 08 ianuarie 2021 - 08:24, said:

De care antena, de-aia tip dish? Profita si tu de ocazie si cand Soarele e in dreptul antenei, fa oua ochiuri. Posted Image

Posibil sa ai suprafața cu zone tip oglindă si atunci se cam încălzește LNB

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Teoretic semnalul ar trebui sa pice doar cateva zile pe an si pentru cateva minute, nu in fiecare zi. De obicei se intampla in Martie si Octombrie cand soarele si satelitii sunt pe aceiasi aliniere. La un satelit ok nici nu ar trebui sa observi asta.

Fenomenul se numeste SunOutage si exista calcuatoare pe net care iti calculeaza perioadele din an cand e posibil sa iti apara ceasta problema in functie de locatia ta. Dar clar nu ar trebui sa ai problema in fiecare zi din an (maxim 2-3 zile pe an in primavara si toamna). Daca apare in fiecare zi ceva nu este in regula la antena ta (poate un LNB care se incalzeste la soare si nu mai functioneaza corect).

Edited by numerci, 08 January 2021 - 08:37.


#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Schimba LNB-ul .

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Antena mai este acoperita cu vopsea?

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Daca ai in zona infrastructura cu cablu, te mai intrebi daca sa mai ramai pe satelit?

#9
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 26.12.2017

View Postnumerci, on 08 ianuarie 2021 - 08:36, said:

... Daca apare in fiecare zi ceva nu este in regula la antena ta (poate un LNB care se incalzeste la soare si nu mai functioneaza corect).
Eu am patru lnb-uri iar cel indreptat spre Thor este cel mai departat de centrul antenei, din acest motiv nu receptionez foarte bine TV5 EUROPE HD.
Mai exact, am macroblocuri doar pe timp de ploaie (lucru oarecum firesc) si... soare, exact ca initiatorul topicului.
Chestia e ca am inlocuit lnb-ul Redstar cu ultra-mega-laudatul Inverto Ultra Black, iar acesta din urma nici nu miroase transponderul lui TV5.

#10
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012

View Postjohnnycrush, on 08 ianuarie 2021 - 11:54, said:

Mai exact, am macroblocuri doar pe timp de ploaie (lucru oarecum firesc) si... soare, exact ca initiatorul topicului.

La tine sunt de remarcat doua chestii:
1. Nivelul de semnal pe acel transponder este mai redus din ce stiu eu. De aici rezulta ca este mult mai sensibil la perturbatii.
2. Avand in vedere ca LNB-ul tau nu este in focar cel mai probabil soarele se reflecta din antena in LNB o perioada mult mai extinsa decat acele zile cand toti sunt afectati.

Considerand punctul 2 de la raspunsul de mai sus ma gandesc ca poate si antena intiatoarei poate fi deformata si de aici problema. Cineva care are ideie ce face trebuie sa verifice problema... se pare ca a gasit pe cineva care nu avea chef de sapat. :) Cam greu cand depinzi de altii.

#11
Iroxy1970

Iroxy1970

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2021
Mulțumesc pentru informații. Deoarece problema apare în fiecare zi cu soare am sa încep demersurile la Telekom pentru transfer pe cablu.

#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Salutare ! Am nevoie de ceva  sfaturi pentru a nu mai pierde semnalul pe timp de ploaie: Putere semnal 201 calitate 100% si totusi cand ploua anumite posturi nu se vad;   Am intreprins cate ceva pana acum in urma unor cautari pe google. Un fel de acoperis din plastic transparent pt LNB  si un fel de tratament antiploaie pentru antena. Stie cineva alte dume pe subiect? Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate