Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ce indica valoarea mea beta HCG?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Dia971007

Dia971007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2021
ziua!


Ultimul ciclu menstrual: 25 noiembrie
Primul test de sarcina pozitiv: 29 decembrie ( 2 linii)
Ultimul test de sarcina usor pozitiv: 6 ianuarie, in cabinetul medicului (iar a doua linie putin stearsa)
Sangerari la fel ca la ciclu: 31 decembrie- 4 ianuarie ( sangerari maronii la inceput dupa care culoarea a fost rosie)

Am fost la medic pe data de 6 ianuarie (locuiesc in Danemarca si acesta era singurul medic disponibil la acest moment, de asta m am si dus asa tarziu) pentru a vedea cate saptamani am, si s au vazut niste dungi si nu a stiut sa spuna daca este inca sange sau altceva. Dar ea crede ca ar fi vorba despre un avort spontan.

Tin sa precizez ca am un ciclu mentrual neregulat (23, 29, 30 zile), in sangele eliminat am vazut si cateva cheaguri, mici. Trebuie sa ma prezint peste o saptamana, sa vedem daca beta HCG va creste sau daca se va vedea ceva.

Am avut dureri de sani, erau tari si mariti in volum. Iar acum totul a revenit la normal.

Iar durerile de spate persista de pe data de 27 decembrie.

As avea cateva intrebari.
Cate saptamani as avea dupa acest rezultat "67" si cu o sageata in sus, insemnand ca valoarea creste, banuiesc.
Am vazut un tabel pt. aceste analize doar ca nu vad acest numar "67" nicaieri.

Este adevarat ca a fost un avort spontan? Deoarece cheagurile de sange au fost mici, dar sangele a fost abundent.

Embrionul este prea mic/ este o sarcina extrauterina?

Avortul spontan este doar sange si cheaguri mici?
Din cate am inteles alte fete au eliminat cheag de marimea unui ou, asta fiind sarcina. La mine nu a fost de marimea unui ou, ci doar putin.



Multumesc in avans.
Diana, 23 de ani.

#2
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,582
  • Înscris: 11.01.2008
Este o sarcină.

Beta HCG total sau Beta HCG liber?
În perioada de început a sarcinii se dozează (beta-)HCG total. (unele laboratoare omit „beta-”)
Analiza trebuie repetată după 3-7 zile. Valoarea trebuie să crească cu 1,1-1,5 x pe zi în cazul unei sarcini intrauterine în evoluție.
Dacă valoarea scade sarcina s-a oprit din evoluție (avort spontan)

Dacă vorbim de HCG total, sarcina se vede ecografic abia după ce HCG total > 1000 unități/L (mUI/mL)

Edited by sorin40, 20 January 2021 - 22:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate