Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Durere intre stomac si esofag / plamani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
De ceva vreme , aproximativ vreo doua zile, ma confrunt cu o durere in zona mentionata din titlu, simt ca ma doare in zona respectiva, durerea vine si merge cum ar veni, apare cand stau pe scaun uneori, dar e mai rau cand stau intins in pat, pe spate sau lateral, tot am senzatia ca as vrea sa ragaiesc, si uneori o fac , alteori nu, dar senzatia e acolo.
Daca dau afara aerul din plamani , si imi mentin asa putin plamani , iar apare durerea, e aiurea, nu doare sa zici ca te zbati pe jos, dar iti da un disconfort si o senzatie de slabiciune / zici ca ai face infarct, ueeori ma ia si o senzatie de voma / greata pe moment cand durerea devine putin intensa, si ocazional am si niste frisoane , de parca as da in febra.

In rest, am pofta de mancare, scaune ok, beau apa, toate aceste activitati nu imi declanseaza durerea mentionata.

De la ce poate fi ? pana acum nu prea m-am mai confruntat cu asemenea problema, ma cam sperie putin , ma gandesc la cancer sau hernie hiatala.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In cel mai rau caz - Cancer esofagian
In cel mai fericit caz - COVID 19

Glumesc mai  Posted Image

Totusi, nu pricep de ce nu mergi macar la medicul de familie
Crezi te facem noi bine chiar daca identificam problema ?

#3
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Hernia hiatala nu o faci de azi pe maine. O leziune poate fi provocata totusi de anumite tipuri de mancare si asa sa apara aceste probleme.

Sfatul meu ca fost pacient cu probleme destul de serioase la esofag si stomac e sa mergi la medic si sa nu astepti, problemele gastro se agraveaza daca nu sunt tratate la timp si devin foarte greu de tratat.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Posibil, intr-adevar sa fie vreo hernie hiatala, sau poate doar o gastrita/ esofagita.
Mergi la medicul de familie sa te consulte si sa-ti faca trimitere la RTG toracica si gastroscopie, daca va considera de cuviinta.
Ai incercat niste inhibitori de pompa de protoni (omeprazol, pantoprazol etc)?

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Covrig'21 updatat spre gastrită probabil
Zeamă din 2 barabule rase... pe stomacul gol dimineață. Peste 30 minute iei micul dejun din ce ai stors, bine prajite la tigaie si 2 oo naturale aruncate la mișto peste....

Edited by sarac.lipit, 07 January 2021 - 15:58.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu stiu care e faza cu covidul...

Poate e reflux gastric / gastrita?

#7
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Bine ai venit in lumea mirobolanta a gastritei. Sau oricum, ceva pe acolo.

Imi pare rau pentru tine, dar mergi la doctor. Cea mai buna solutie.

#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Eeee, el a gasit 50 de efecte adverse ale Euthyrox-ului, zici ca lua arsenic, nu 25 mcg( cea mai mica doza de Euthyrox)
Acum si-a descoperit cancer.
Cand n-ai o ocupatie, ajungi ipohondru.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Prima data de exclus infarct/ preinfarct.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ia legătura cu medicul de familie, spune-i ce simptome ai, întreabă dacă poate sa-ti facă solicitare la 112 pentru recoltare test covid la domiciliu, sau care este protocolul în orasul/județul tău în privința pacienților cu suspiciune de covid.
Deși mai rar întâlnite, greata și durerea în piept apar în lista simptomelor covid. Frisoanele apar cam la toți cei care au făcut febra. Chiar asa, când simți ca ai acele frisoane, nu îți masori și temperatura, sa vezi dacă ai febra?
Iei tratament pentru alte probleme de sănătate?
În ultimele 5-7 zile ai întrat în contact cu persoane despre care ai aflat ulterior ca au covid sau simptome specifice covid?

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 15:39, said:

De ceva vreme , aproximativ vreo doua zile, ma confrunt cu o durere in zona mentionata din titlu, simt ca ma doare in zona respectiva, durerea vine si merge cum ar veni, apare cand stau pe scaun uneori, dar e mai rau cand stau intins in pat, pe spate sau lateral, tot am senzatia ca as vrea sa ragaiesc, si uneori o fac , alteori nu, dar senzatia e acolo.
Daca dau afara aerul din plamani , si imi mentin asa putin plamani , iar apare durerea, e aiurea, nu doare sa zici ca te zbati pe jos, dar iti da un disconfort si o senzatie de slabiciune / zici ca ai face infarct, ueeori ma ia si o senzatie de voma / greata pe moment cand durerea devine putin intensa, si ocazional am si niste frisoane , de parca as da in febra.

In rest, am pofta de mancare, scaune ok, beau apa, toate aceste activitati nu imi declanseaza durerea mentionata.

De la ce poate fi ? pana acum nu prea m-am mai confruntat cu asemenea problema, ma cam sperie putin , ma gandesc la cancer sau hernie hiatala.
Exact dureri asa am avut și eu acum 6 ani. La mine a fost reflux gastro esofagian. A fost destul de urat deoarece intr-o noapte mâncarea din stomac s-a întors pe  gat și m-am trezit sufocat la propriu. Am tras o sperietura ...
Medicul mi-a dat tratament 2 luni cu omez și alte medicamente pe care nu mi le amintesc. Si sa nu mănânc cu 4 ore înainte de somn, sa nu se mai întoarcă mâncarea.
Totusi nu o lua de buna. Mergi la medicul de familie. El va decide.

Edited by XL700VA, 07 January 2021 - 16:35.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 15:39, said:



Posibil o gastrita. Stiu persoane care au gastrita si hernie hiatala. Au aceleasi simptome descrise de tine. Mergi si fa o endoscopie. Vei stii sigur ce este. Nu este scumpa iar disconfortul este suportabil.

edit: tu esti in poza de la avatar?  Am mai vazut si alte poze asemanatoare in avatarul tau. Te-ai machiat ca o fata?

Edited by MembruAnonim, 07 January 2021 - 16:54.


#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Ma speriati si mai rau la faza cu covid, da am avut contact cu neamurile din diverse locatii, de sarbatori , ca m-au vizitat si am fost si eu pe la altii de anul nou mai ales.
Si acum simt ca ma doare usor, si senzatia imi provoaca greata / un fel de slabiciune ca si cum sunt pe cale sa lesin ,o sa vad cum evolueaza lucrurile si daca ma simt si mai rau, plec la doctor in zilele urmatoare.

@mkscorpion0 da eu sunt Posted Image

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 18:45, said:

@mkscorpion0 da eu sunt Posted Image


Pai si care-i treaba cu  machiajul ca nu inteleg? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 07 January 2021 - 19:06.


#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 18:45, said:

Ma speriati si mai rau la faza cu covid, da am avut contact cu neamurile din diverse locatii, de sarbatori , ca m-au vizitat si am fost si eu pe la altii de anul nou mai ales.
Si acum simt ca ma doare usor, si senzatia imi provoaca greata / un fel de slabiciune ca si cum sunt pe cale sa lesin ,o sa vad cum evolueaza lucrurile si daca ma simt si mai rau, plec la doctor in zilele urmatoare.

@mkscorpion0 da eu sunt Posted Image
Ai gust? Ai miros? Ai facut febra? Tusesti? Te doare in gat?
Dacă nu ai nimic din astea ... stai linistita. Nu ai covid! Iti spune unul care a avut și covid ...

Edited by XL700VA, 07 January 2021 - 19:06.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 18:45, said:

Ma speriati si mai rau la faza cu covid, da am avut contact cu neamurile din diverse locatii, de sarbatori , ca m-au vizitat si am fost si eu pe la altii de anul nou mai ales.
Si acum simt ca ma doare usor, si senzatia imi provoaca greata / un fel de slabiciune ca si cum sunt pe cale sa lesin ,o sa vad cum evolueaza lucrurile si daca ma simt si mai rau, plec la doctor in zilele urmatoare.

@mkscorpion0 da eu sunt Posted Image

Nu te duci la doctor, ca dacă ai covid, îl mai dai și altora pe la cabinet.
Suna medicul de familie, sau dă-i sms/mesaj pe whatsapp, spune ce simptome ai și vezi dacă îți recomanda sa faci test covid, să-ți spună exact cum se procedează ca să vina cei de la ambulanță să-ți recolteze acasă probe pentru test (e gratuit).
Între timp izolează-te în casa, pana afli dacă ai sau nu covid. Și tine legătura cu neamurile, sa afli dacă e cineva care are simptome sau a fost deja confirmat cu covid.

#17
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Oricum saptamana asta nu am iesit nicaieri din casa, practic sunt deja in izolare,o sa urmaresc evolutia simptomelor, si daca se inrauteste treaba, atunci da, o sa apelez doctorul de familie , da sper sa nu vina cu izoleta dupa mine :D

@mkscorpion0 eu un fel de life-style, un fel de taboo, nimic altceva Posted Image

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKarhu, on 07 ianuarie 2021 - 15:53, said:

Ai incercat niste inhibitori de pompa de protoni (omeprazol, pantoprazol etc)?

De abia de doua zile e cu probleme,e nuimac inca,ce pompa se incerce.

View PostPetran_Marius, on 07 ianuarie 2021 - 15:39, said:

De ceva vreme , aproximativ vreo doua zile, ma confrunt cu o durere


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate