Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Scoala 179 Bucurestii Noi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostScurthea211, on 07 ianuarie 2021 - 00:07, said:

Stai in Bucuresti? Sa stiu daca ai ramas in civilizatie si cu fum sau doar cu oftica. Poate am masina electrica sau circul cu o barca cu panze. Sper ca tu mergi la job cu rolele sau cu bicicleta de iti permiti sa fii atat de suparat.
Multumesc pt sugestie, dar nu contine nici o bucata de informatie utila legata de vreo scoala. Spre surprinderea ta si bucurestenii taie cartierele in 7 directii pt access la o scoala mai buna.
Scoala din Bucuresti unde suntem arondati conform adresei din CI este pe locul 188 din 211: minunata scoala Uruguay din buricul targului ( e in zona casa Radio). Asa ca si daca locuiam in continuare in centru tot as fi poluat spre scoala.
una e sa mergi 2-3 km pe zi cu masina si alta este sa mergi zeci de km cu masina. si spre surprinderea mea, daca vrei o scoala mai buna, iti iei casa langa o scoala mai buna, cum face toata lumea civilizata. Doar noi suntem niste genii neintelese care suntem interesesati doar de noi si plodul nostru.

#20
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
2-3 km ii mergi pe jos daca esti bio-eco cum vrei sa pari, nu cu masina. Cel putin eu asta faceam cand stateam in centru.
Pe de alta parte eu chiar nu inteleg care e problema ta. Te-au carat cu masina la scoala cand erai mic? Ai o obsesie cu salvarea pamantului si ti se pare ca eu sunt marele poluator ca merg 12 km spre birou si las copilul la scoala in drum? O sa aiba si varianta transport in comun cand o sa fie mai mare.
Faci off topic in continuare sau ma ajuti cu o informatie legata de scoala?
Da-mi un exemplu care sa ma civilizeze si pe mine. Langa ce scoala din Bucurestii noi ar fi trebuit sa ma mut si nu m-a dus capul?
Imi cer scuze inca o data ca sunt interesat doar de binele familiei mele, in loc sa imi asez viata in functie de restul bucurestenilor civilizati. 🤣


#21
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostScurthea211, on 07 ianuarie 2021 - 09:41, said:

ti se pare ca eu sunt marele poluator ca merg 12 km spre birou si las copilul la scoala in drum?
discutam principii, unu ca tine inmultit cu 50.000 este cea ce se cheama acum traficul in bucuresti. Cand parcarea va fi corecta in bucuresti, cand taxa de acces in centru va fi corecta cum a incercat dna firea sa faca, toata lumea va vedea ca cel mai bine este sa stai in oras, nu pe coclauri in ilfov.

#22
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018

View PostNotsure, on 06 ianuarie 2021 - 21:29, said:

Nu scoala e buna, elevii sunt buni. Daca ai copil prost, va ramane asa si tot 5 va lua, chiar daca media scolii va fi 8 sau 9. Profesorul de obicei face o munca standard indiferent de scoala, iar in functie de calitatea lui, poate varia nota cu maximum 1 punct, in rest e inteligenta elevului ce conteaza. Plus ca pentru examene se fac si meditatii, de multe ori cu profesori din alte scoli. De obicei la scolile cu rezultate bune se duc copii din familii mai bune, cu parinti mai inteligenti (bagaj genetic mai bun), de acolo rezultatele, nu face vreuna din scoli minuni pedagogice.
Corect, daca esti prost scoala nu te face mai destept. Dar invers cred te poate face, daca esti destept si ai norocul sa fii intr-o clasa cu media 4.3 la matematica ( cum a fost anul trecut in Mogosoaia) pur si simplu pierzi timpul acolo.
Mai e si o alta latura a notelor. Scoala nu inseamna doar lectii si medii, inseamna si anturaj. Deci medii mai mari cum spui si tu inseamna parinti mai implicati, colegi mai seriosi si posibil si bagaj genetic mai bun, in medie. Sigur peste tot sunt si poame, dar in medie sunt mai putine.  
Pana la urma vb de scoala de pe locul 37, nu e vreun incubator de genii. Este putin peste medie.


In plus una este sa ai o clasa de media 4.3 la matematica si alta de media 8. Ca profesor nu cred ca poti sa faci din cacat,bici.

View Postkopac, on 07 ianuarie 2021 - 09:52, said:

discutam principii, unu ca tine inmultit cu 50.000 este cea ce se cheama acum traficul in bucuresti. Cand parcarea va fi corecta in bucuresti, cand taxa de acces in centru va fi corecta cum a incercat dna firea sa faca, toata lumea va vedea ca cel mai bine este sa stai in oras, nu pe coclauri in ilfov.
Sa nu mai vin la birou, deci ? Sau sa ma mut eu langa biroul meu, sotia langa al ei, si copilul eventual langa o scoala buna. Ai 14 ani? Nu asa functioneaza lumea. Dmn Firea a facut un cacat impachetat 4 ani, ca daca facea transport in comun veneam cu autobuzul/metroul/nava spatiala si nu te mai suparam ca poluez Bucurestiul. Crezi ca am vreo placere nebuna sa stau in masina si sa poluez?
Si acum as putea sa merg cu metroul la scoala 179 daca ne hotaram la ea, dar tu te ambalezi ca merg oamenii cu masina la servici. Eu am intrebat de scoli din Bucurestii noi. Tu nu ai contribuit cu nimic in directia aia, dar esti suparat ca venim astia din Ilfov si poluam Bucurestiul cel curat. Macar daca ne punea dmn Firea o taxa sa ne invete minte sa mai venim la oras. Te intreb a 4-a oara, ceva legat de scoli stii sa imi spui? Ca daca voiam sa vb cu tine despre principii te apelam pe whatsapp nu faceam post pe forum.

Poate nu ai observat, dar suntem pe Scoli nu pe Cafenea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate