Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Scoala 179 Bucurestii Noi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In toamna cel mic o sa fie clasa 0. Noi locuim in Mogosoaia, dar lucram la Victoriei. Am facut o lista cu scolile din drum si le-am verificat intr o prima faza cu notele de la evaluarea nationala.
Scoala 179 pare sa fie cea mai buna varianta dintre cele de pe drum, din punct de vedere scolar:media notelor a fost cea mai mare.
Compromisul in schimb este ca la fel ca noi sunt multi altii si scoala este una dintre cele mai aglomerate din sector: peste 30 de copii in clasa. Avand in vedere ca am vazut pe propria piele ce inseamna cativa copii de 4-5 ani, 30 pare inuman de gestionat.
Aveti experienta cu scoala asta? Sau poate cu o alta scoala din Bucurestii Noi, ideal pana in Podul Constanta?

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că nu vă primesc dacă locuiți în altă localitate.

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Iti dai seama ca ne facem viza de flotant pt scoala respectiva. Noi si restul ...de asta e aglomerata. E un cerc vicios...Majoritatea fug de cele slab cotate, dar nimeni nu e de acord cu aglomeratia.
Pt mine e clar ca aglomeratia e un compromis.. Voiam sa vad daca l-a facut deja cineva pe aici fix la scoala aia si daca merita. Ca una sunt statisticile si alta e parerea unui utilizator de serviciu.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Dar nu e prea mare complicatia? Scolile din Mogosoaia nu sunt bune?

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
179 numai este ce a fost o data, am invatat la aceasta scoala inainte de '89 cand era directoare D-na Vulpe. Era o scoala foarte bine cotata. Pe fiul meu l-am dat la scoala 45. Acum e la Energetica la Poli.
Sfatul meu este sa cautati alta scoala si 178 de la Dridu, e mult mai buna decat 179.

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postcrocko.dilul, on 06 ianuarie 2021 - 20:14, said:

Dar nu e prea mare complicatia? Scolile din Mogosoaia nu sunt bune?


View Postbaribalu, on 06 ianuarie 2021 - 20:30, said:

179 numai este ce a fost o data, am invatat la aceasta scoala inainte de '89 cand era directoare D-na Vulpe. Era o scoala foarte bine cotata. Pe fiul meu l-am dat la scoala 45. Acum e la Energetica la Poli.
Sfatul meu este sa cautati alta scoala si 178 de la Dridu, e mult mai buna decat 179.

Cred ca intre timp s-au mai remediat din punct de vedere academic. De aici si aglomeratia.

Dupa notele de la evaluarea nationala de anul asta:

- 179 locul 37 in Bucuresti Media 8.72
- 45 Titu Maiorescu  locul 52, Media 8.38
- 178 locul 100 , Media 7.5

Toate 3 mai bune decat varianta Mogosoaia unde verificand din nou am gasit ca media probelor de fapt a fost 5.69, cu media probei la matematica 4.30. Adica in medie au cam picat evaluarea nationala la matematica.

Edited by Scurthea211, 06 January 2021 - 20:56.


#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Scoala nu e ce-a fost odata. Daca va bazati pe ce se preda la scoala...Posted Image ...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Nu va bazati pe mediile alea, se fac la smecherie sa iasa bine scoala, nu se pun rezultatele slabe.

Acu am vazut ca e vorba de Evaluarea Nationala, nu se mai incadreaza ce am spus.

Edited by andreic, 06 January 2021 - 22:05.


#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Oricum, prima limba nativa la 179 nu este limba romana. Dar orice limba straina insusita, este un avantaj, cel putin stii cind esti injurat sau se vorbeste despre tine. O sa aflati rapid care este limba majoritara.Posted Image

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostScurthea211, on 06 ianuarie 2021 - 20:56, said:

Cred ca intre timp s-au mai remediat din punct de vedere academic. De aici si aglomeratia.

Dupa notele de la evaluarea nationala de anul asta:

- 179 locul 37 in Bucuresti Media 8.72
- 45 Titu Maiorescu  locul 52, Media 8.38
- 178 locul 100 , Media 7.5

Toate 3 mai bune decat varianta Mogosoaia unde verificand din nou am gasit ca media probelor de fapt a fost 5.69, cu media probei la matematica 4.30. Adica in medie au cam picat evaluarea nationala la matematica.

Nu scoala e buna, elevii sunt buni. Daca ai copil prost, va ramane asa si tot 5 va lua, chiar daca media scolii va fi 8 sau 9. Profesorul de obicei face o munca standard indiferent de scoala, iar in functie de calitatea lui, poate varia nota cu maximum 1 punct, in rest e inteligenta elevului ce conteaza. Plus ca pentru examene se fac si meditatii, de multe ori cu profesori din alte scoli. De obicei la scolile cu rezultate bune se duc copii din familii mai bune, cu parinti mai inteligenti (bagaj genetic mai bun), de acolo rezultatele, nu face vreuna din scoli minuni pedagogice.

Edited by Notsure, 06 January 2021 - 21:33.


#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postandreic, on 06 ianuarie 2021 - 21:02, said:

Nu va bazati pe mediile alea, se fac la smecherie sa iasa bine scoala, nu se pun rezultatele slabe.

Deci tu zici ca pe  aia din Mogosoaia nu i-a dus capul nici sa masluiasca mediile 🤣.
Serios acum. Nu prea se mai pot maslui datele, de ceva ani sunt publice. Crezi ca dupa masluire le ieseau 7.5 si 8 si ceva pt locurile 37,52 si 100 😁. Trageau si ei macar la top 20.



#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postandreic, on 06 ianuarie 2021 - 21:02, said:

Nu va bazati pe mediile alea, se fac la smecherie sa iasa bine scoala, nu se pun rezultatele slabe.

Asta de unde ai scos-o? Esti paranoic la cap?

Aici ai merita si un proces pentru calomnie, ca ai acuzat de fals niste oameni care raporteaza niste date ce se pot verifica usor.

Edited by Notsure, 06 January 2021 - 21:34.


#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba, tu traiesti intr-un univers paralel?! Noi vorbim de Evaluarea Nationala, nu dai prostii afara din sala de examen din Evaluarea Nationala, ca sa iasa media mai mare. Tu te crezi la lectia tinuta la inspectia de la scoala ta din Dambroca, in '92?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNotsure, on 06 ianuarie 2021 - 21:48, said:

Ba, tu traiesti intr-un univers paralel?! Noi vorbim de Evaluarea Nationala
Ah sorry, n-am fost atent, am crezut ca e vorba de concursuri scolare, am recitit acum, my bad, imi retrag opinia. La evaluare e altceva.

Edited by andreic, 06 January 2021 - 22:05.


#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Confuzia vine din nume: Evaluarea nationala e noul nume fandosit pentru ce se chema inainte Examen de capacitate  (pe vremea mea) / (Examen de treapta? pt cei mai vechi). Nu ai cum sa scoti elevi de la evaluarea nationala ca nu intra la liceu sau oricum apar la picati si nu convine nimanui ca ai rata de promovabilitate mica dupa.

#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
exemplul aberatiei numite ilfov. stau in ilfov, muncesc in buc si imi duc plodul in buc. zilnic poluez ca il car pe ala micu la scoala si pe mine la munca. prostii din Bucuresti raman cu fumul si oftica. Mai bine vindeti si nu va mai terorizat copilul cu naveta si stati civilizat in buc.

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ai școala 11 chiar în Victoriei, teoretic e cea mai bună din zonă.

#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postkopac, on 06 ianuarie 2021 - 22:31, said:

exemplul aberatiei numite ilfov. stau in ilfov, muncesc in buc si imi duc plodul in buc. zilnic poluez ca il car pe ala micu la scoala si pe mine la munca. prostii din Bucuresti raman cu fumul si oftica. Mai bine vindeti si nu va mai terorizat copilul cu naveta si stati civilizat in buc.
Stai in Bucuresti? Sa stiu daca ai ramas in civilizatie si cu fum sau doar cu oftica. Poate am masina electrica sau circul cu o barca cu panze. Sper ca tu mergi la job cu rolele sau cu bicicleta de iti permiti sa fii atat de suparat.
Multumesc pt sugestie, dar nu contine nici o bucata de informatie utila legata de vreo scoala. Spre surprinderea ta si bucurestenii taie cartierele in 7 directii pt access la o scoala mai buna.
Scoala din Bucuresti unde suntem arondati conform adresei din CI este pe locul 188 din 211: minunata scoala Uruguay din buricul targului ( e in zona casa Radio). Asa ca si daca locuiam in continuare in centru tot as fi poluat spre scoala.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate