Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

medicamente vs. alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 rox, on Aug 26 2006, 12:37, said:

tocmai asta il face EXTREM de utilizat  -_-


insa nu neaparat in randul celor care-si fac probleme ca alcoolul ar putea dauna  :D

#56
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

 spare-me, on Aug 23 2006, 16:49, said:

da, stiu ca e un mit = nu stiu
de ce ? pentru ca trebuie sa imi spui si DE CE e un mit. mit = poveste cu sambure de adevar so...

m-ar ajuta reactia intre diverse tipuri de alcool, concentratii, formule generale ale antibioticelor, pentru a analiza tipurile de reactie... de-asta ziceam, si da, m-ar ajuta

da, dau exemplu google, cand vine unul si zice, care sunt simptomele HIV...pai tata..'e' pe toate site-urile cu educatie sexuala...sau...'la ce magazin gasesc nu stiu ce...dai search si gaseste o lista

dar sa imi arati un citat gen "there is no interaction"..sau cum era...asta poatescrie oricine oriunde...

cu alte cuvinte, unele lucruri sunt standard, si se pot gasi oriunde...alte lucruri sunt subiective, si nu te poti lua dupa orice info

Spare-me, las-o balta ca Mianna are dreptate. Eu nu-s doctor, dar sunt oarecum 'in bransa' cu medicamentele, si: asta cu 'nu consumati alcool cu antibiotice' E un mit, propagat de medici/companii farmaceutice pt a preveni reactiile adverse care se pot intimpla 1 la 100000, din cauza interferentei metabolice intre alcool si medicamente in ficat - cum zicea cineva in thread mai devreme.
Iar cit despre 'formule, exemple' - daca tu crezi ca formulele te-ar ajuta, n-ai idee de metabolism - treaba nu e ca antibioticele interactioneaza direct cu alcoolul si fac nu stiu ce, ci ca pe ele si intermediarii lor le metabolizeaza aceeasi 'pool' de enzime din ficat, aflate intr-o cantitate finita (si variabila de la om la om), si in anumite cazuri se 'termina' enzima, asa ca ori creste efectul medicamentului, ori al alcoolului, ori invers (daca enzimele sunt ocupate cu alcoolul, nu mai transforma medicamentul in compusii activi - no effect).
Exemple sunt greu de dat daca n-a murit nimeni - ce crezi, ca cineva cheltuie bani sa faca studii - din 100000 de oameni care au luat medicamentul X cu un pahar de alcool - nimic; apoi cu 2, etc? Asa s-ar duce miliarde de dolari aiurea - deci daca efectele adverse nu sunt clare si dese, nu se pot studia in testari clinice, punct.

#57
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@moonchild11
1. o lasasem balta de o saptamana.
2.am inteles legatura si explicatia 'mitului'

Edited by mianna, 28 August 2006 - 01:31.


#58
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 rox, on Aug 26 2006, 12:37, said:

tocmai asta il face EXTREM de utilizat  -_-
sper ca nu de catre forumisti.
:)

#59
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
`tz-ale dreq de medicamente !!! Auzi... sa-mi strice ele mie efectul alcoolului... :ciocan:

#60
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 Fr3ak, on Mar 25 2006, 20:54, said:

în primul rând nu vreau răspunsuri "Alcoolul nu este recomandat la nici un (niciun) medicament"
mă interesează care este versiunea adevărată sau cea mai apropiată de adevăr.

Păi e foarte simplu. Anumite antibiotice au un efect diminuat în combinație cu alcoolul. Spre exemplu penicilina. La medicamentele la care este contraindicat alcoolul, scrie în prospect. E foarte simplu să te uiți în prospect. Nu vă luați după toate babele.

#61
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Pai daca nu e bine sa iei medicamente si sa consumi alcool.. atunci cred ca o sa renunt la medicamente  :death:

#62
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
eu nu am vazut la penicilina sa pomeneasca macar de alcool pe prospect asa ca nu vad de ce nu as considera asta un mit urban ;)

si la paracetamol scrie asa in prospect : " Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni)."  ...deci nu luati paracetamol sinus si beti cat mai multa bere :lol:

#63
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

 j1mmy, on Sep 6 2006, 00:25, said:

eu nu am vazut la penicilina sa pomeneasca macar de alcool pe prospect asa ca nu vad de ce nu as considera asta un mit urban ;)

si la paracetamol scrie asa in prospect : " Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni)."  ...deci nu luati paracetamol sinus si beti cat mai multa bere :lol:

corect

www.google.com  search interactiuni intre medicamente
Daca cineva ia antipsihotice normal ca nu poate consuma alcool.
Medicamentele pentru gripa contin substante care potenteaza alcoolul. :w00t:

#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
call me paranoid, dar eu merg pe principiul frica pazeste bostanaria.
stiu ca suna 'popularesc'. dar decat sa am fel de fel de reactii, chestii and stuff mai bine beau o cola sau o bere fara alcool si-am terminat.
dixit

#65
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
Dezgrop threadul asta ca sa nu fac altul nou.
Tre sa iau Ciprofloxacin si Ketonal. Pe prospectul antibioticului nu scrie nimic despre interactiunea cu alcoolul; cat despre Ketonal, am inteles ca ar trebui sa astept minim 4 ore inainte de a bea ceva alcool. Am inteles eu bine sau e posibil sa ma trezesc pe la urgente de Craciun?

#66
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
dacă bei alcool peste cipro, da, e posibil să te trezești la urgențe. Nu-i musai, dar e posibil.

#67
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Persen Forte + alcool?! Pe prospect scrie: Ca masura de precautie, nu se recomanda Persen Forte impreuna cu alcool. Totusi, ce se poate intampla?

#68
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sedare, senzatie de somnolenta, nu mori din asa ceva.

#69
gyo666

gyo666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.09.2010
Buna ziua , diseara isi face un prieten majoratul si m-a invitat, iar eu sunt un pic racit si iau 3 feluri de pastile :  Multi Minerale de la OZONE ,Doxiciclina si Ambroxol EGIS  as vrea sa imi spuna cunoscatorii in domeniu  daca as putea consuma alcool . Nu mult , macar o bere si o vodca :D

ms

#70
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Cauti pe google prospectele. Citesti contraindicatiile. Iei decizia daca bei sau nu! :coolspeak:

#71
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
Doxiciclina e antibiotic, deci nu se recomanda sa consumi alcool.

#72
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Prietene, daca esti racit, sistemul tau imunitar a fost invins de virus sau ce-o fi. Daca mai bagi si ceva alcool deseara, nu numai ca o sa te ametesti mai repede, dar o sa iti si prelungesti suferinta. Eu te-as sfatui sa n-o faci. Acum, depinde cum este cheful... ca daca la un moment dat o sa-ti decretezi ca se merita...

-!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate