Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

medicamente vs. alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mai, treaba e relativ simpla...antibioticele se absorb intestinal si au clearence hepatic si renal, majoritatea...adica se excreta prin urina. de asta depinde cat de mult raman ele in corp, si ca de lung e timpul in care actioneaza. consumul de alcool creste diureza...adica "scoate" antibioticul mai repede, obligandu-l sa se elimine rapid prin urina...deci, de asta e "potential" periculos consumul  simultan...nu fiindca ar exista vreo reactie chimica intre ele, ci fiindca alcoolul impiedica oarecum actiunea antibioticului....
edit: nu hepatic SI renal, ci hepatic SAU renal. eroare de viteza de tastare/gandire, ca sa nu mi-o ia freak inainte, ca scriam in acelasi timp  :P . si tot mi-a luat-o.  <_<

Edited by rox, 23 August 2006 - 18:52.


#38
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postrox, on Aug 23 2006, 19:40, said:

edit: nu hepateic SI renal, ci hepatic SAU renal. eroare de viteza de tastare/gandire, ca s anu mi-o ia freak inainte. si tot mi-a luat-o.  <_<

wha?

#39
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
ca sa nu fie un secret, eu sint farmacist.
in anul 4, la un curs tinut de un profesor-medic, extrem de fain, ceva de genu patologie, ni s-a comunicat cum ca bolnavii cu probleme pulmonare care mai au calitatea de a fi alcoolisti, pot sa ingurgiteze o cantitate limitata de alcool, pentru a nu declansa sindromul de abstinenta care poate agrava crizele pulmonare.
si atunci, o colega a intrebat faza cu antibioticele si mi-am intarit convingerea ascultand raspunsul profesorului.
exceptand exemplele de mai sus, nu este contraindicat consumul de alcool sub tratament cu antibiotice. nu inseamna ca e recomandat sau ca e vorba de orgii.
dar ma distreza refuzul unora de a ciocni un pahar de bere : 'sint pe antibiotice'.
:)

#40
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Calitatea de a fi alcoolisti, zici? :w00t:

#41
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBebeluska, on Aug 23 2006, 22:25, said:

Calitatea de a fi alcoolisti, zici? :w00t:


ce-aveti azi toti, fratilor?   :o

CALITÁTE,  calitãþi, s.f. 1. Totalitatea însuºirilor ºi laturilor esenþiale în virtutea cãrora un lucru este ceea ce este, deosebindu-se de celelalte lucruri. 2. Însuºire (bunã sau rea), fel de a fi (bun sau rãu); p. restr. caracteristicã pozitivã, însuºire bunã. ◊ Loc. adj. De calitate = de calitate bunã, de valoare. 3. Poziþie, situaþie, titlu care conferã un drept. ◊ Loc. conj. În calitate de... = cu dreptul de..., fiind... 4. (La jocul de ºah) Diferenþã de valoare între un turn ºi un nebun sau un cal. – Din fr. qualité, lat. qualitas, -atis.

#42
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
credeam ca e evidenta glumita, asa ca nu am mai pus ghilimelele de rigoare.

Edited by mianna, 23 August 2006 - 22:39.


#43
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
deci sa inteleg ca miturile conform carora  antibioticele nu isi mai fac efectul sau ca  alcoolul nu are vreun efect raman de baza...  asta daca nu cumva e vreunul din antibioticele de mai sus ...

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si eu sa inteleg ca n-ai inteles nimic  :P

daca se produc confuzii in capsorul tau, ramai la regula generala "fara alcool"; asta ca sa nu inversezi situatiile, fiindca o reactie de tip disulfiram nu-i deloc placuta.

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sau mai gandeste-te ca intre 1 si 14 zile cel mult, probabil, bagi un pumn de medicamente in tine care nu-si fac efectul...
si ne mai miram de rata fabuloasa a mortalitatii, si de ce e cancerul boala sec XX +...
nici de la fumat nu cred ca se murea asa in trecut...chimicalele ne omoara...acum 2000 de ani mureau tineri fiindca nu erau chimicale...acum sunt...
doamne ce dilema am...cred c-o sa fac un poll...
sa iau medicamente sa am (o oarecare) garantia unui tratament corect ? sau sa folosim leacuri populare, ca sa evitam chimicalele dar sa nu ai garantia unui tratament corect, supravegheat si corespunzator ?
hmmm...
si prin chimicale ma refer si la cola, mcdonalds, kfc, dulciuri and co.

Edited by spare-me, 24 August 2006 - 07:23.


#46
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Nu stiu si nu ma pricep, dar pot spune ce am facut eu daca are vreo relevanta. Nu am baut niciodata alcool cand am luat antibiotice (ampicilina, oxacilina si alte de-astea) pentru ca asa mi-a zis medicul, ca nu isi mai fac efectul  :angry:

Am fost insa o data racit, nu foarte puternic, si era o perioada de "sarbatorit" asa ca am baut vreo doua halbe de bere cu eferalgan dizolvat in ele (de ce sa le iau cu apa) plus vreo 2 paracetamol sinus (asta pe langa alte beri). Curios, a doua zis a disparut raceala. Nu trag concluzii si nu indemn la asa ceva, fiecare face chestii de-astea pe riscul lui.

P.S. am facut asta si cu algocalmin / analgin / paracetamol + bere, cand ma durea capul, de trecut mi-a trecut, poate e si in subconstient ceva.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bineinteles, din punctul meu de vedere ai facut o prostie pe care eu n-as face-o.
nu stiu exact cum de ti-a mers tie sau nu dar pot constata doza in exces de paracetamol...eu nu sunt medic, stiu doar ca nu e buna asociarea mai multor medicamente care contin paracetamol si nici a paracetamolului cu alcoolul
un medic iti poate spune mai multe :

poftim prospectul
http://prospect.pcfa...0comprimate.htm

#48
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006
Dupa parerea mea administrarea medicamentelor impreuna cu alcoolul este in principiu nerecomandata din cauza faptului ca ambele sunt toxice hepatice (nu mai vorbesc de celelalte reactii adverse). In unele cazuri este strict interzisa din cauza efectului de potentare (benzodiazepine, barbiturice, opioide etc).

Paracetamolul, de ex., este cunoscut ca fiind toxic hepatic. De ce sa mai trantesti peste el inca un toxic hepatic (alcoolul)?

In privinta antibioticelor, in afara mecanismului toxic amintit mai sus, apare inductia enzimatica asociata consumului de alcool. In felul asta se accelereaza metabolizarea antibioticului si scaderea concentratiei plasmatice bactericide. Nu vorbim aici de 1 pahar de bere consumat in timpul unei cure de antibiotice (desi asocierea creste hepatotoxicitatea).

Presupun ca noi vorbim aici de persoane tinere, fara antecedente patologice, care la un moment dat se afla in situatia de a consuma alcool in timpul unui tratament (unul sau mai multe medicamente) pentru o afectiune banala. Daca e asa, nu-i nici o problema consumul de alcool sub forma de bere/vin in cantitate mica (fara tarie) si nu frecvent.

Totusi, medicul care spune pacientilor sai ca pot consuma mici cantitati de alcool in timpul unui tratament, nu face decat sa incurajeze un asemenea obicei. Sintagmele "alcool in cantitati moderate" sau "in cantitati mici" sunt foooarte flexibile si respectivul aude ce vrea el si bea cat vrea el. Daca se simte rau, da vina pe medic, ca el i-a spus ca poate sa bea. La fel daca tratamentul a esuat.

#49
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

View Postspare-me, on Aug 24 2006, 14:32, said:

bineinteles, din punctul meu de vedere ai facut o prostie pe care eu n-as face-o.
nu stiu exact cum de ti-a mers tie sau nu dar pot constata doza in exces de paracetamol...eu nu sunt medic, stiu doar ca nu e buna asociarea mai multor medicamente care contin paracetamol si nici a paracetamolului cu alcoolul
un medic iti poate spune mai multe :

poftim prospectul
http://prospect.pcfa...0comprimate.htm

Da cred ca doza a fost oarecum in exces: 2 paracetamol sinus + eferalgan si sa nu mai zic de alcool.
Asta nu inseamna ca daca am facut asta sunt sarit de pe fix, si nu am discernamant. Insa de la paracetamol cu bere nu cred ca o sa mor (cel putin nu viata asta), sau eu stiu, cum mi-o fi norocul.
Merci pentru link, o sa tin cont de asta tura viitoare daca o sa mai fie tura viitoare si o sa evit paracetamolul cu alcool.

#50
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
dupa cate mai tin eu minte, la paracetamol e important sa nu se depaseasca 5-7 zile de tratament, mai degraba decat 2 pastile deodata.
exista coldrex maxgrip, care contine 750 mg paracetamol, deci o tableta si jumatate. nici macar nu e medicament ce se elibereaza pe reteta, ci OTC (over the counter).

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exista multe medicamente care contim paracetamol...mai ales din categoria acestor OTC pe care toata lumea le ia ca pe bomboane, si, mai grav, si mai mult de o saptamana, si in asocierea cu alte asemenea produse.
si totusi, daca vedeti bine, paracetamolul in exces poate fi si mortal...
desigur, este un caz extrem, dar spre deosebire de alte medicamente....este
cititi prospectul acela si niste articole profesionale despre el.

#52
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Un articol despre interactiunea alcool-medicamente se gaseste la adresa:
http://pubs.niaaa.ni...ations/aa27.htm

Cred ca destul de clar ce zice acolo despre aceasta interactiune si satisface si nevoia de explicatii stiintifice.

#53
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
mda, cum ma asteptam, la capitolul alcool + antibiotice, care ma interesa pe mine, apar exemplele date mai sus, ca niste exceptii.
si colac peste pupaza, din cele prezentate acolo, doar griseofulvina si rifampicina sint antibiotice.
daca nu ma insel, primul cu actiune antimicotica, nici macar antibacteriana, iar al doilea folosit tot mai putin, cu exceptia TBC-ului.

pe de alta parte, in acel articol se vorbeste mai mult despre alcoolici cronici, ceea ce nu era cazul discutiei noastre.

nu in ultimul rand, fortand putin nota, se poate inlocui alcool cu branza, cafea, tigari sau piper in cazul interactiunilor.

noroc !
:)

Edited by mianna, 26 August 2006 - 13:51.


#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postoaspetele, on Aug 26 2006, 07:16, said:

si colac peste pupaza, din cele prezentate acolo, doar griseofulvina si rifampicina sint antibiotice.
daca nu ma insel, primul cu actiune antimicotica, nici macar antibacteriana, iar al doilea folosit tot mai putin, cu exceptia TBC-ului.

noroc !
:)
tocmai asta il face EXTREM de utilizat  -_-

Edited by mianna, 26 August 2006 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate