Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

medicamente vs. alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
în primul rând nu vreau răspunsuri "Alcoolul nu este recomandat la nici un (niciun) medicament"
mă interesează care este versiunea adevărată sau cea mai apropiată de adevăr.
altă chestie e că nu știu cum se numesc medicamentele care nu sunt antibiotice (ex. algocalmin, așa o să le și botez până aflu). deci eu am auzit numeroase versiuni și nu mai știu care să o cred. antibiotice nu prea iau nici la răceală, că îmi trece și altfel deci cu ele nu am prea experimentat. cu algocalmin, paracetamol am consumat alcool și nu am simțit absolut nimic. deci, versiunile din popor:

1.
alcool + antibiotic = intoxicare, foarte grav, strict interzis
alcool + algocalmin = medicamentul nu-și face efectul

2.
alcool + antibiotic => medicamentul nu-și face efectul, adică alcoolul neutralizează antibioticele. intoxicație practic exclusă
alcool + algocalmin = nimic, nu se influențează deloc

3.
alcool + antibiotic = nimic. poți lua liniștit...
alcool + algocalmin = intzoxicație

știu că se bat cap în cap cele 3 variante, dar chiar de asta întreb, că le-am auzit pe toate 3

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Cum majoritatea medicamentelor se metabolizeaza in ficat si alcoolul se metabolizeaza tot in ficat, rezulta un fel de "aglomerare" metabolica la nivelul acestui organ.
Pe scurt, orice asociere alcool-medicament care se metabolizeaza in ficat creste efectul toxic al alcoolului, cat si efectele secundare ale medicamentului, care ramane in concentratii mai mari si mai mult timp in sange.

#3
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
întrebarea a fost care medicamente cresc mai mult efectul toxic al alcoolului? antibioticele sau ne-antibioticele? (chiar nu ştiu cum să le zic).
diferenţa dintre ele, din puţinele mele cunoştinţe, este că antibioticele se produc din substanţe anorganice iar celelalte din substanţe organice. subliniez: nu mă pricep aşa de bine dar ştiu că o anumită diferenţă există, inclusiv în cazul asocierii cu alcoolul. tu ai încălcat prima regulă, ceea ce ai spus tu, ştiam deja, de aia am precizat chiar la începutul postului.
sau să pun altfel problema. am băut o bere-două. dar mă doare capul. ce pot lua: nurofen sau algocalmin?

Edited by Fr3ak, 25 March 2006 - 20:33.


#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cred ca s-au studiat mai mult cazurile in care alcoolul creste toxicitatea medicamentelor, si nu invers (recunosc, farmacologia n-a fost pasiunea mea niciodata). in general se specifica foarte clar pe prospect cand trebuie evitata categoric asocierea cu alcoolul.

Cand se administreaza medicamente se recomanda evitarea consumului de alcool, deoarece asocierea de medicamente si alcool poate fi extrem de periculoasa. Aceasta combinatie poate duce fie la potentarea (cresterea) actiunii medicamentelor, ducand la efecte comparabile cu acelea observate la administrarea unei doze prea ridicate (este cazul anxioliticelor, antidepresivelor, somniferelor, antihistaminicelor, antidiabeticelor, medicamentelor antihipertensive) sau actiunea altor medicamente se poate diminua (este cazul antiepilepticelor, anticoagulantelor, unele tranchilizante).

si mai e o categorie de medicamente, cu efect similar disulfiramului. pe moment imi vine in minte numai metronidazolul. disulfiramul asta se mai cheama si antalcool si se utilizeaza in tratamentul alcoolismului cronic ca terapie de aversiune - respectivul face urat de tot, cu cefalee, tulburari digestive, gust neplacut - o gramada de manifestari "dragute" care-l fac sa-i piara cheful de alcool. ei bine, cam asa ceva patesti si daca iei metronidazolul cu alcool (asta-i din categoria "copii, nu incercati asa ceva cand sunteti singuri acasa"  :)  )

#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 spare-me, on Jun 28 2006, 01:59, said:

decembrie 2005 faringita - tratament (de revelion am baut cola si bere fara alcool ca eram pe antibiotic

de unde ideea asta cu alcoolul si antibioticele ??

sfatul meu e sa excluzi ceva alergic saue natura cardiologica.
eventual dupa aia sa consulti si un homeopat, macar ca fapt divers.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Am vazut ca in Ianuarie ai renuntat la fumat si in Feb. a inceput nebuneala cu respiratia grea. Aceleasi simptome le-a avut un unchi cand s-a lasat de fumat.
nebuneala a inceput inainte de a ma lasa de fumat. tocmai de-aia m-am si lasat. ca sa ameliorez respiratia.

Quote

In plus mi-a spus ca nu putea sa expectoreze. A mers la doc. Acesta i-a dat ceva expectorant si cand a inceput sa expectoreze isi facea cruci si si-a jurat ca nu mai fumeaza nici daca-i da cineva Nobelul.
daca citeai mai bine vedeai ca n-am tusit de 5 sau 6 ani...nu am ce sa expectorez.

Quote

Acum...faza cu astmul...mianna are dreptate cand ti-a spus ca nu se exclude pentru ca si eu am o forma de astm care a fost cu greu dibuita
e uite ca la mine se exclude. sau cel putin asa au stabilit medicii nu eu. si in urma spirometriei, si in urma altor analize plus lipsa oricaror simptome ale astmului.

Quote

Si culmea, este rebela pentru ca am si alergie in special la:praf, par de orice fel, fulgi, pene si lista este mai mare.
Daca ma apuc de curatenie sau fac efort undeva unde este praf, ma fac ca un curcan si tusesc de imi ies ochii.
eu nu am alergie la nimic. nu ma inrosesc, n stranut, nu rosesc.

Quote

Simptomele au fost sufocare, in special noaptea cand ma sculam de parca ma sufoca cineva cu o perna. Mergeam la aer si in miezul iernii pentru ca nu puteam altfel. Nu pot folosi tratamentul normal din cauza alergiei. Am un tratament mai usor si bazat numai pe antialergice. Nu prea l-am luat... recunosc, si nu este bine.
e vezi ? eu n-am nci o criza de sufocare. si doamne..cat m-am chinuit sa spun asta...NU AM CRIZE. la momentul respectiv un puteam respira constant...si asta deoarece cornetele nazale erau hipetrofiate si nu permiteau admisia aerului. iar respiratia pe gura 24h/24h este foarte dificila.

Quote

Am un tratament mai usor si bazat numai pe antialergice. Nu prea l-am luat... recunosc, si nu este bine.
si eu tratament cu aerius si cu pinosol si apa sarate..l-am luat, si e bine.

Quote

Asa ca...ma intrebam totusi...polipi? Nu ai?
nu, nu am.

Quote

ps. Ekg-urile pot iesi normale de multe ori si iti trebuie rabdare ca doctor. Stiu un caz, din familie, cand ekg-urile erau normale si omul sa moara. Ei bine, a trebuit sa faca vreo 20 si ultima oara, un medic mai rabdator l-a supus unor exercitii, unul mai "yoga" ca altul, pana ce i-a depistat ceea ce avea. Rezultatul a fost nasol, in cazul in care iti spun eu: a trebuit by-pass.
Insa este un caz nu trebuie sa crezi ca e cazul tau acum, insa nu se exclude si ceva cu "ceasul"
ba se exclude tinand cont ca aproape 24 de h narile sunt infundate.
plus ca la 22 de ani e cam dificil sa apara ceva 'din senin' s-ar fi manifestat mai din timp, mai acut...puls si tensine constante si normale la fiecare control, si asta cam din 3 in luni.

p.s eu mi-am lamurit demult problema. ba chiar am si explicat cum, ba chiar am oferit si unele sfaturi din patania proprie cui s-a aratat interesat...te-ai trezit cam tarziu...explica-le altora ca mai sunt care au nevoie
@mianna

Quote

pe fondul cui?
pe fondul unei Deviatii de Sept Nazal...din cauza solicitarii intense a fosei nazale mai largi, mucoasa se poate inflama, se poate hipetrofia si poate cauza o rinita hipetrofica unilaterala, sau bilaterala.
@oaspetele

Quote

de unde ideea asta cu alcoolul si antibioticele ??

sfatul meu e sa excluzi ceva alergic saue natura cardiologica.
eventual dupa aia sa consulti si un homeopat, macar ca fapt divers.
iar sfatul meu e sa consulti un oftalmolog sau un abecedar
mi-am lamurit demult problema, poate citesti un topic intreg daca vrei sa postezi nu unmai ultimul post.
cat despre alcool...asa am visat eu intr-o noapte ca nu e bine sa consumi alcool in timpul administrarii de antibiotice..dar tu poti sa le iei cum stii. iti urez succes chiar

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 spare-me, on Aug 22 2006, 23:19, said:

@oaspetele

iar sfatul meu e sa consulti un oftalmolog sau un abecedar
mi-am lamurit demult problema, poate citesti un topic intreg daca vrei sa postezi nu unmai ultimul post.
cat despre alcool...asa am visat eu intr-o noapte ca nu e bine sa consumi alcool in timpul administrarii de antibiotice..dar tu poti sa le iei cum stii. iti urez succes chiar

poate imi recomanzi tu unul bun, multumesc frumos.
mea culpa, dar aruncandu-mi ochii peste acest topic am vazut faza cu alcoolul si antibioticele.
cat despre restul, am incercat doar sa fiu de ajutor, intr-o mai mica sau mai mare masura.
sanatate !

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hopa..pai stai asa...
explica-te...pe ce baza spui ca poti lua antibiotice si consuma alcool ?
pe prospectul catorva antibiotice (si nu numai), evident, nu mai stiu care, pentru ca nu fac colectie de prospecte, scrie clar : a se evita asocierea X cu consumul de alcool deoarece poate cauza. si urmeaza o lista mai lunga sau mai scurta, de vertij, ameteli, cefalee, varsaturi, poate inhiba sau dezinhiba o anumita substanta, etc...
tu de ce esti asa convins ca nu e nici o problema ?

#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
exista niste incompatibilitati intre alcool si anumite substante care au efect 'antalcol', gen sulfamide (biseptol, negram) sau tiazoli (metronidazol) etc.
evident, orice produs care actioneaza asupra SNC in genul antidepresivelor, somniferelor, tranchilizantelor nu se asociaza cu alcoolul.

cat despre antibiotice, n-am o referinta stiintifica, nici pro nici contra, credeam ca ai tu mai multe detalii.
evident, nu ma refer la orgii bahice.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu stiu doua lucruri
popular 'antibiotice + alcool, nu-si mai fac efectul'
medical : atat pe majoritatea proepsectelor de antibiotice pe care le-am luat cat si majoritatea medicilor care mi le-au prescris, mi-au sugerat sa evit asoctierea administrarii lor cu alcool.
eu nu sunt medic, si prefer sa nu risc, asa stiu asa fac, e mai bine sa fii precaut.
poate din puzderia de medici de aici, cineva o fi mai in tema cu subiectul sa ne spuna si nou care din ele, daca si de ce

#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
am mai deschis odată un topic pe tema asta şi nu am primit un răspuns clar, general. din experienţa mea: de câte ori am fost pe antibiotice mi s-a spus clar: nu consuma alcool cu ele, că faci intoxiacaţie. în rest, pentru dureri de cap eu iau algocalmin sau aspirină (care nu sunt antibiotice). mi s-a întâmplat să beau câteva beri bune şi înainte de culcare să iau un algocalmin că mă durea capul. teoretic, mi s-a explicat că probabil nu-şi va face efectul. acum eu nu ştiu dacă durerea de cap mi-a trecut singură sau din cauza medicamentului. în concluzie, varianta pe care o ştiu eu este că nu e indicat să consumi alcool cu niciun medicament, în special cu antibiotice. deşi am citit pe ceva site de sănătate că doar la unele antibiotice nu e indicat consumul de alcool.

concluzia 2: când eşti pe medicamente de orice fel, la ce-ţi mai trebuie alcool?

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

concluzia 2: când eşti pe medicamente de orice fel, la ce-ţi mai trebuie alcool?
pentru ca, de obicei, pe planeta noastra, numita pamant, sh*t happens.
doar am scris mai sus ca anul trecut m-a pocnit raceala si-am picat cu tratamentul exact de revelion...
deci se poate intampla, sa fie nevoie. ca revelion pe suc e mai greu de facut...

#13
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 23 2006, 11:54, said:

pentru ca, de obicei, pe planeta noastra, numita pamant, sh*t happens.
doar am scris mai sus ca anul trecut m-a pocnit raceala si-am picat cu tratamentul exact de revelion...
deci se poate intampla, sa fie nevoie. ca revelion pe suc e mai greu de facut...

...cu alte cuvinte nu te poți simți bine fără alcool.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

...cu alte cuvinte nu te poţi simţi bine fără alcool.
ba poti, dar e penibil sa dai noroc cu cola cand toata lumea da cu sampanie.
eu de exemplu sunt antialcool. beau bere fara alcool ca imi place gustul, berea.
nu e vorba ca nu te simti bine fara alcool, ci ca unele circumstante il impun, macar ca si chestiune de protocol :D

#15
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
bine acuma...un pahar de şampanie nu te omoară chiar dacă eşti pe antibiotice. poţi da noroc, sorbi o gură, aşa de protocol, vorba ta. să nu fim absurzi.

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Aug 23 2006, 09:28, said:

eu stiu doua lucruri
popular 'antibiotice + alcool, nu-si mai fac efectul'
medical : atat pe majoritatea proepsectelor de antibiotice pe care le-am luat cat si majoritatea medicilor care mi le-au prescris, mi-au sugerat sa evit asoctierea administrarii lor cu alcool.
eu nu sunt medic, si prefer sa nu risc, asa stiu asa fac, e mai bine sa fii precaut.
poate din puzderia de medici de aici, cineva o fi mai in tema cu subiectul sa ne spuna si nou care din ele, daca si de ce


ce rezultate faine imi da cautarea cu google  :D

la cautarea in limba romana, concluzia e un NU categoric.

la o cautare generala, dam de:

A widespread myth holds that you shouldn't drink alcohol while taking antibiotics, but in fact, drinking doesn't lessen the effects of the drugs. However, alcohol can lower your general energy and delay your recovery so it is best to minimize drinking until you've finished the prescribed course of antibiotic treatment. (Beyond that, chronic liver damage from excessive alcohol consumption can affect the metabolism and toxicity of antibiotics.)





Although it is sensible, to avoid drinking alcohol when taking any medication; it is unlikely that drinking alcohol, in moderation, will cause problems if you are taking most common antibiotics.

It is however, necessary to completely AVOID drinking when taking the following antibiotics:

    * Metronidazole – the side-effects include flushing, breathlessness, headache, increased or irregular heart rate, low blood pressure, nausea and vomiting.
    * Tinidazole is chemically similar to metronidazole and so may cause the same reaction.

When taking co-trimoxazole and alcohol, there is a very slight possibility of side effects that are similar to metronidazole. However these effects are very rare and drinking alcohol in moderation does not normally cause a problem.

It should be noted that antibiotics may have a variety of side effects that might be made worse by alcohol, for example, sleepiness and dizziness. Alcohol is likely to worsen these effects. You should never drink alcohol and drive if you are affected.




There is a generally held belief that alcohol should not be consumed while on a course of oral antibiotics. This advice is correct if a patient is taking metronidazole, cephamandole (may cause a disulfiram-like reaction), and possibly oral ketoconazole (may cause facial flushing). However there is no contraindication to the consumption of alcohol with other antibiotics.



... si alte cateva linkuri care nu mai sunt valabile, dar care inteleg ca spuneau acelasi lucru  :)



asta ma face sa-mi amintesc de un curs de medicina legala, la care se discuta oportunitatea introducerii acelei legi sau ce-o fi ea, care permite consumul unei mici cantitati de alcool inainte de urcarea la volan. atunci, profu' ne-a zis: "avand in vedere inclinatia poporului nostru spre bautura, daca acum, cand e ilegala orice cantitate, se inverzeste atat de des fiola, va dati seama ce ar fi sa se permita consumul de alcool?"


mie imi place sa cred ca biologii si medicii romani nu-s chiar atat de ignoranti, si ca se profita doar de mitul asta pentru a mai reduce oleaca ingurgitarea respectivelor lichide  :lol:

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in fine...din ce ai scris tu aici, deduc ca oricum e bine sa eviti consumul de alcool, chiar daca uneori nu afecteaza sau alteori poate afecta intr-o masura redusa...
nu, nu cred ca medicii fac uz de acest 'mit' pentru a reduce nu stiu ce, ca toti beau...si n-ar da astfel de sfaturi la copii sub 10 ani, sau la tineri, sau la batrani peste nu stiu ce varsta
chiar nu-l vad pe medicul sau biologul roman gandind atat de profund

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Aug 23 2006, 15:37, said:

chiar nu-l vad pe medicul sau biologul roman gandind atat de profund


mersi, mersi  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate