Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecinul imi duce pisicile

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Irina1807

Irina1807

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2021
Buna ziua, am si eu problema cu un vecin care continuă să îmi ia pisicile si sa le ducă, acum jumătate de an mi a luat 7 puiuti de pisica si mi a dus, cine stie unde, iar acum mi a dispărut una dintre pisicile mari, tin sa mentionez ca stau la curte, adică pisicile mele mai trec si pe la el, dar sinceri sa fim ce poate sa ti faca o pisica, intrebarea mea este, ii pot face vreo plângere?

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
Ai incercat sa discuti cu el? Ce spune?

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
O alta intrebare:
Despre cate pisici in "proprietatea" ta vorbim?
Pentru ca am cunostinta de 10 pisici in casa si 3-4 pe afara, "la liber".
Nu io, ca la bloc n-am nici caine nici pisica in casa.
La curte, da, am caine si sunt iubitor de animale. Da' nu 10 pisici in casa, ca pute de nici cu masca antiCovid nu rezisti.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Da bineinteles. Maltratarea animalelor este fapta penala. In mod sigur tu ai pisicile înregistrate, castrate, etc totul dupa lege ... . Orice acuzație trebuie dovedită ... filmări, martori, etc

Dacă vecinul a avut de suferit de pe urma pisicilor (au atacat puii, porumbeii, eu tăvălit straturile de ceapă, etc) tu ca proprietar cu acte esti răspunzător, ar fi trebuit să ti ceara tie despăgubiri... nu sa si faca singur dreptate îndepărtand pericolul.

Spor

Edited by Tarzy, 05 January 2021 - 18:55.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
In primul rand sterilizeaza pisicile ca femelele sa nu mai intre in calduri si masculii sa nu mai umble dupa vulva in curtea vecinului.

Apoi discuta cu el, intreaba-l ce il nemultumeste si ce considera ca ai putea schimba ca sa-i faci viata mai usoara.

Deci sinceri sa fim, nu stii cat rau poate sa faca o pisica pentru ca nu ai vorbit cu omul, dar daca el e responsabil e evident ca ceva il deranjeaza.

#6
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Incearca sa cresti caini. Poate pe aia nu ii mai ia.

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostIrina1807, on 05 ianuarie 2021 - 17:32, said:

Buna ziua, am si eu problema cu un vecin care continuă să îmi ia pisicile si sa le ducă, acum jumătate de an mi a luat 7 puiuti de pisica si mi a dus, cine stie unde, iar acum mi a dispărut una dintre pisicile mari, tin sa mentionez ca stau la curte, adică pisicile mele mai trec si pe la el, dar sinceri sa fim ce poate sa ti faca o pisica, intrebarea mea este, ii pot face vreo plângere?


Sinceri sa fim, pisicile pot sa ii cace si pise toata curtea, de ex. Sunt in aceeasi situatie, cu pisicile vecinilor, dar imi plac animalele si aleg sa strang mizeria dupa ele, desi nu sunt ale mele si ma cam enerveaza situatia.

View PostTarzy, on 05 ianuarie 2021 - 18:51, said:

Da bineinteles. Maltratarea animalelor este fapta penala. In mod sigur tu ai pisicile înregistrate, castrate, etc totul dupa lege ... . Orice acuzație trebuie dovedită ... filmări, martori, etc

Dacă vecinul a avut de suferit de pe urma pisicilor (au atacat puii, porumbeii, eu tăvălit straturile de ceapă, etc) tu ca proprietar cu acte esti răspunzător, ar fi trebuit să ti ceara tie despăgubiri... nu sa si faca singur dreptate îndepărtand pericolul.

Spor
Poate, la fel ca si mine, a cheltuit o suma importanta de bani pentru amenajarea curtii. Gazonul se arde sau distruge pe locurile amintite, m-am specializat in strans rahat cu lopata, desi nu cred ca era neaparat hobby-ul meu principal.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vorba initiatoarei, ce rau sa-ti faca o pisica?
vecinii aia care fac rau pisicilor sunt niste frustrati.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIrina1807, on 05 ianuarie 2021 - 17:32, said:

Buna ziua, am si eu problema cu un vecin care continuă să îmi ia pisicile si sa le ducă, acum jumătate de an mi a luat 7 puiuti de pisica si mi a dus, cine stie unde, iar acum mi a dispărut una dintre pisicile mari, tin sa mentionez ca stau la curte, adică pisicile mele mai trec si pe la el, dar sinceri sa fim ce poate sa ti faca o pisica, intrebarea mea este, ii pot face vreo plângere?

De unde stii tu sigur ca exact vecinul asta iti ia pisicile?
Sigur ca poti face plangere,este dreptul tau.Dar sa nu rada aia unde faci plangere de tine.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Attached File  IMG_0102.jpg   345.83K   138 downloads

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Monteaza o camera de filmat in curtea ta si observa ce se intampla in realitate cu pisicile. Posted Image

Sau montezi plasa de protectie ca in imaginea de mai sus...

Edited by xmanyacs77, 05 January 2021 - 19:53.


#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMizu, on 05 ianuarie 2021 - 19:49, said:


Unde se termina cladirea, dar continua gardul, ce faci?

#13
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View PostIrina1807, on 05 ianuarie 2021 - 17:32, said:

Buna ziua, am si eu problema cu un vecin care continuă să îmi ia pisicile si sa le ducă, acum jumătate de an mi a luat 7 puiuti de pisica si mi a dus, cine stie unde, iar acum mi a dispărut una dintre pisicile mari, tin sa mentionez ca stau la curte, adică pisicile mele mai trec si pe la el, dar sinceri sa fim ce poate sa ti faca o pisica, intrebarea mea este, ii pot face vreo plângere?
1. Nu le învața foarte prietenoase, nu trebuie să stea la prins
2. Nu e neapărat vecinul deși nu e exclus nimic
3. Vezi punctul 1 și nu mai contează
4. Pisicile, nu zic că e cazuri tau neapărat mai pleacă de acasă, le prind câinii etc. Vezi punctul 1

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Attached File  IMG_8520.jpg   121.86K   119 downloads

#15
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View PostIrina1807, on 05 ianuarie 2021 - 17:32, said:

..... adică pisicile mele mai trec si pe la el, dar sinceri sa fim ce poate sa ti faca o pisica, .....

Pisica e ala mai a dracului pradator care traieste pe langa casa omului. Vaneaza orice, de la insecte pana la animale de dimensiuni de pana la 50% din marimea ei....
Daca are pasari, pui de gaina sau prepelita, boboci de rate, gaste... iepuri, etc eu atunci il inteleg. Iubesti pisicile? Fa in asa fel incat sa nu mai treaca granita la el. Pune gard electric (sunt unele special facute pentru animale domestice), sau tine-le in lesa, asa cum am vazut ca fac unii iubitori care le tin la bloc.

View Postadisz, on 05 ianuarie 2021 - 19:31, said:

De unde stii tu sigur ca exact vecinul asta iti ia pisicile?

POate is nemultumite de stapan si isi iau lumea in cap si fug de acasa!

Edited by Obivankenobi, 05 January 2021 - 20:21.


#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMizu, on 05 ianuarie 2021 - 20:06, said:


Astia tin la simbol, nu gluma!Posted Image

#17
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View Postrich1974, on 05 ianuarie 2021 - 19:20, said:

vorba initiatoarei, ce rau sa-ti faca o pisica?
vecinii aia care fac rau pisicilor sunt niste frustrati.
ai tras tu concluzia asta imediat. ma ce imi plac mie iubitorii astia de animale , care imediat isi dau cu parerea, habar nu au despre ce e vorba , dar vecinul sigur e de vina

#18
Irina1807

Irina1807

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2021
Este vorba de 2 pisici, castrate, si nu este vorba de mizerie, curtea lui este o cocina, iar pisicile ii prind lui șoarecii si șobolanii. Adică ii fac un favor

Stiu ca este posibil sa fie el, pentru ca in trecut mi a mai dus 7 pui de pisica, sub pretextul că îi calcă în curte( tin sa mentionez ca stau la tara, iar el nu are pic de gazon) etc ...maine am sa il chestionez despre asta, daca se poate ca el este beat 24/7

Edited by Dany_Darke, 06 January 2021 - 00:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate