Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Soicitare program logistică/industrie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

euroschneider

euroschneider

Junior Member

• Grup: Members

View Postnicsor, on 06 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Cu asezare proasta umplii o 'forma' si cu mai putine produse. Posted Image
Deci probabil ai avea nevoie ca aplicatia sa-ti spuna ordinea si cum sa le pui. Asta daca poti combina articole si nu sunt cuburi.  Dar, ce forme au aritcolele?

Si is chiar atat de multe articole incat ai nevoie de o aplicatie? Altfel, din descrierea de mai sus si eu zic ca excel pare ok.

Ordinea e irelevantă, mă interesează doar ce am scris mai sus. Probabil e suficient un fișier excel, dar e destul de puțin probabil.
Articolele nu sunt cuburi, au forme diverse, dimensiuni diverse, greutăți diverse! :-D

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

• Grup: Senior Members
Poate ar ajuta sa si pui niste fisiere de intrare reale (evident ca poti inlocui denumirile reale cu ceapa si castraveti) si apoi niste exemple de query si la ce te astepti sa primesti.

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View PostMosotti, on 06 ianuarie 2021 - 19:55, said:

Poate ar ajuta sa si pui niste fisiere de intrare reale (evident ca poti inlocui denumirile reale cu ceapa si castraveti) si apoi niste exemple de query si la ce te astepti sa primesti.

La ce te referi cand spui "fisiere de intrare" ?
La query e simplu ... sunt 3 criterii de cautare, inseparabile: - ARTICOLUL; VERSIUNEA; CANTITATEA. (Art. CEAPA, Versiune. ALBA, Cantitate: 321 de cepe)
Raspunsul la query trebuie sa fie - Cantitatea de pachete/paleti/pungi/borcane/lazi (in functie de cantitatea de articol), greutatea, volumul si pretul intregului. = 32 de lazi + 1 punga, x kg, y m³; z EUR.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Ma refer la felul in care tu ii vei da programului datele de intrare, ele trebuie luate de undeva, intr-un anumit format, pe care nu l-ai specificat.

Vezi ca in postul initial ai scris CLIENT in loc de CANTITATE la query, ceea ce nu prea avea sens :)

Si mai am niste intrebari :w00t:

- Subdiviziunile sint obligatorii? Adica daca ai 11 cepe care intra intr-o cutie de 10 cepe si 1 punga, trebuie ca in cutie sa fie fiecare ceapa in punga ei, adica este 1 CUTIE + 1 PUNGA sau 1 CUTIE + 11 PUNG1?
- Subdiviziunile sint pe mai multe nivele? Adica poti avea pungi in cutii care intra in butoaie care intra in containere si se aduna toate?
- Ai nevoie ca rezultatul sa contina neaparat cel mai mare container posibil si apoi alea din ce in ce mai mici sau vrei tot felul de combinatii dubioase, de exemplu 15 cepe ar putea intra in FORM1(10 bucati) + FORM2(5bucati), dar si in 3 x FORM2(5 bucati)
- Cum te-ai gindit sa faci sincronizarea intre cele x calculatoare, veti avea grija intern sa lucrati pe aceleasi date de intrare?
- Ce fel de calculatoare aveti, care e rezolutia minima?
- Ce inseamna "Posibilitatea de a adăuga și modifica ulterior articolele (atributele acestora în funcție de diferite criterii), formele de împachetat și materialele, de a dezvolta deci întreg sistemul atunci și acolo unde va fi necesar", se refera la modificarea manuala a rezultatului query-ului sau la administrarea datelor si legaturilor dintre ele in general?
- Cit de repede iti trebuie?

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View Posteuroschneider, on 05 ianuarie 2021 - 12:53, said:

Ce mă interesează:
1. O friendly UI

vrea sa poata face calculele rapid, in timp ce discuta cu clientul la telefon, din cateva click-uri, nu sa pregateasca fisiere de intrare si sa le proceseze.

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View PostMosotti, on 07 ianuarie 2021 - 07:50, said:

Ma refer la felul in care tu ii vei da programului datele de intrare, ele trebuie luate de undeva, intr-un anumit format, pe care nu l-ai specificat.

Vezi ca in postul initial ai scris CLIENT in loc de CANTITATE la query, ceea ce nu prea avea sens Posted Image Nu e greseala, clientul poate fi o variabila, pentru ca avem cepe care se impacheteaza, dupa dorinta clientului, in borcane! Dar asta este, asa cum am scris, o exceptie. Sunt vreo 3 clienti cu mofturi, in rest sunt mereu aceleasi chestii.

Si mai am niste intrebari Posted Image

- Subdiviziunile sint obligatorii? Da, sunt obligatorii pentru ca sunt mereu aceleasi.
Adica daca ai 11 cepe care intra intr-o cutie de 10 cepe si 1 punga, trebuie ca in cutie sa fie fiecare ceapa in punga ei, adica este 1 CUTIE + 1 PUNGA sau 1 CUTIE + 11 PUNG1? Cepele vor intra "brut" in lada, deci fara punga.

- Subdiviziunile sint pe mai multe nivele? Adica poti avea pungi in cutii care intra in butoaie care intra in containere si se aduna toate? Nu. Fiecare subdiviziune e o FORM de sine statatoare, este insa rezultatul unul cumul de MATeriale, care difera.

- Ai nevoie ca rezultatul sa contina neaparat cel mai mare container posibil si apoi alea din ce in ce mai mici sau vrei tot felul de combinatii dubioase, de exemplu 15 cepe ar putea intra in FORM1(10 bucati) + FORM2(5bucati), dar si in 3 x FORM2(5 bucati) Rezultatul e mereu acelasi, pentru ca e un proces pe care ne straduim sa-l standardizam (intern). Deci 10 rosii vor fi mereu o lada, iar 1 rosie va fi mereu o punga.

- Cum te-ai gindit sa faci sincronizarea intre cele x calculatoare, veti avea grija intern sa lucrati pe aceleasi date de intrare? Nu se impune o sincronizare, intregul calculator va fi unul "fix", deci o instalare e suficienta, eventual un update la database daca in timp schimbam suruburile la lazi sau se schimba greutatea la ceapa.

- Ce fel de calculatoare aveti, care e rezolutia minima? Intel - i7 - 1,9GHz -16Gb RAM

- Ce inseamna "Posibilitatea de a adăuga și modifica ulterior articolele (atributele acestora în funcție de diferite criterii), formele de împachetat și materialele, de a dezvolta deci întreg sistemul atunci și acolo unde va fi necesar", se refera la modificarea manuala a rezultatului query-ului sau la administrarea datelor si legaturilor dintre ele in general? In timp vreau sa optimizam procesele de impachetat si e posibil sa se schimbe timpii de lucru, poate mai cresc salariile Posted Image deci se schimba pretul / ora, chiria se poate schimba si ea, apoi poate modificam lazile si nu mai avem nevoie de 10 scanduri/lada ci doar de 8, de asemenea pot aparea articole noi pentru care trebuie stabilit felul in care va fi impachetat, poat aparea "lazi" noi cu alte dimensiuni, etc.

- Cit de repede iti trebuie? Nu sunt presat de timp

Foarte pertinente intrebarile, multumesc! :-) Am raspuns cu culoare la fiecare dintre ele.
Am atasat si un print screen cu o forma "noob" a intregului.

Eu cred in continuare ca magia va fi sa legam articolul de forma de impachetat, mai ales ca sunt vreo 30 de forme finale. Da, stiu ... e naspa, dar asta am mostenit dupa 20 de ani de experienta ai firmei... In sine e foarte practic sistemul, dar planingul e pacatos tare.

Attached Files

Edited by euroschneider, 07 January 2021 - 08:28.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Tot ramane intrebarea despre datele de intrare (articole, forme, materiale, cu toate atributele si relatiile dintre ele), de unde se iau si in ce format. Practic tu ar trebui sa le ai undeva deja, cum vrei sa le iei de-acolo si sa le bagi in aplicatia noua pentru calcul?

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View PostMosotti, on 07 ianuarie 2021 - 08:47, said:

Tot ramane intrebarea despre datele de intrare (articole, forme, materiale, cu toate atributele si relatiile dintre ele), de unde se iau si in ce format. Practic tu ar trebui sa le ai undeva deja, cum vrei sa le iei de-acolo si sa le bagi in aplicatia noua pentru calcul?

Nu exista, din pacate, un fisier cu toate datele astea. Sunt toate in capul meu. Posted Image
Am cel mult o lista cu formele finale ale ambalajelor si preturile lor, deci apa de ploaie.
In rest, trebuie luate la mânuță ... Posted Image

Lipsa intregii informatii in format electronic este cea care-mi face viata grea si, implicit, motivul pentru care imi doresc acest program/baza de datePosted Image

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Daca o sa-l folosesti doar pe un singur calculator, probabil ideal ar fi o solutie cu o baza de date SQLite si o aplicatie simpla, fara instalari si alte timpenii.
Pasii ar fi cam asa:
- sa  cream baza de date, cu toate tabelele si relatiile dintre ele si sa o populam cu datele pe care le ai, pe care o sa trebuiasca sa le iei din cap si sa le pui intr-un anumit format scris :lol:
- sa implementam prima data partea de calcul cu datele existente, in caz de nevoie se pot adauga sau schimba altele usor direct in baza de date
- pasul final, partea de administrare a datelor direct din aplicatie

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View PostMosotti, on 07 ianuarie 2021 - 09:00, said:

Daca o sa-l folosesti doar pe un singur calculator, probabil ideal ar fi o solutie cu o baza de date SQLite si o aplicatie simpla, fara instalari si alte timpenii.
Pasii ar fi cam asa:
- sa  cream baza de date, cu toate tabelele si relatiile dintre ele si sa o populam cu datele pe care le ai, pe care o sa trebuiasca sa le iei din cap si sa le pui intr-un anumit format scris Posted Image
- sa implementam prima data partea de calcul cu datele existente, in caz de nevoie se pot adauga sau schimba altele usor direct in baza de date
- pasul final, partea de administrare a datelor direct din aplicatie

O sa fie folosit pe 2-3 calculatoare, in functie de biroul in care aleg sa-mi petrec ziua! Posted Image

Da, la o baza de date m-am gandit si eu, pentru ca e cea mai logica, dar ... nu stiu s-o fac! Daca stiam, nu discutam azi aici! :-P

La partea de administrare ar fi interesant, pentru eventuala evolutie in timp, s-o facem cum zici tu, cu drept de admin pentru administrarea datelor constante.
Cat crezi ca poate dura & costa construirea unei astfel de baze de date?

radu_me

radu_me

Member

Sa zicem ca problema este definita (cat de cat).

Pasul 0:
- este bine definita problema?
Pasul 1:
- ce date de intrare avem?
Pasul 2:
- cum preluam datele de intrare? (introduse de mana printr-o interfata sau pot fi citite de undeva)
Pasul 3:
- cum prelucram datele de intrare pentru a raspunde la intrebare?

Este greu de ajuns direct la pasul 3. Abia de aici incepe munca la programul solicitat.
De multe ori, se duce mare parte din buget pana aici (analiza de business). Cand cerintele sunt clare, dezvoltarea propriu-zisa este ceva mai tehnic, mai simplu.

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View Postradu_me, on 08 ianuarie 2021 - 20:43, said:

Sa zicem ca problema este definita (cat de cat).

Pasul 0:
- este bine definita problema?
Pasul 1:
- ce date de intrare avem?
Pasul 2:
- cum preluam datele de intrare? (introduse de mana printr-o interfata sau pot fi citite de undeva)
Pasul 3:
- cum prelucram datele de intrare pentru a raspunde la intrebare?

Este greu de ajuns direct la pasul 3. Abia de aici incepe munca la programul solicitat.
De multe ori, se duce mare parte din buget pana aici (analiza de business). Cand cerintele sunt clare, dezvoltarea propriu-zisa este ceva mai tehnic, mai simplu.

Problema este foarte bine definita! :-) Chiar daca exprimarea mea in limba română nu e cea mai fericita, definirea problemei e clara!
Se lucreaza deja la rezolvarea problemei, voi reveni cu detaliile necesare atunci cand va fi cazul, respectiv cu osanale la adresa "faptasului" :-)

pcezar

pcezar

Member

Salut . O încercare .

Attached Files

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View Postpcezar, on 11 ianuarie 2021 - 23:51, said:

Salut . O încercare .

Arata foarte interesant, am reyolvat insa problema. Suntem la faza de fine tuning, o sa anunt public artistul, atunci cand vom fi finalizat proiectul!
Multumesc mult pentru implicare!

sorin147

sorin147

Senior Member

Ne-ai uitat? Pe drumuri? :)

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View Postsorin147, on 19 ianuarie 2021 - 21:30, said:

Ne-ai uitat? Pe drumuri? Posted Image

Nu v-am uitat, maestre! Lucram intensiv, doar ca eu am fost in carantina ... si pe drumuri inainte de carantina! :-)
Am terminat baza de calcul, incercam un pas in evolutia "add-on"-urilor!

Voi reveni cand vom avea lucrurile batute in cuie!
:peace:

ionana1966

ionana1966

New Member

• Grup: Candidate Members
Am un magazin de anvelope si vroiam sa stiu daca un astfel de program mi-ar usura un pic activitatea.

Edited by althea, 23 February 2021 - 18:46.

sorin147

sorin147

Senior Member

View Posteuroschneider, on 21 ianuarie 2021 - 19:14, said:

Voi reveni cand vom avea lucrurile batute in cuie!
:peace:
Ati pierdut ciocanul? S-au terminat cuiele? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate