Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

plata impozit pe parcare separat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Pai asa e... suntem mai catolici decat papa... O fi un site din acela al "suveranilor", unde CNP-ul si datele personale sunt egale cu zero...
O mizerie... Nici site-ul nu este prea "in toate mintile". De fiecare data cand accesez contul meu (2-3 ori pe an), imi cere sa resetez parola (nu, nu o uit, inca nu am facut cunostinta cu neamtul acela ... Alzheimer).
Este ca in stirea aceea cu handicapatii locomotori... Cei fara un picior, fara o mana, trebuie sa se prezinte periodic in fata comisiei, sa verifica daca nu le-au crescut la loc...

Edited by bonygy, 06 January 2021 - 11:15.


#20
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbonygy, on 06 ianuarie 2021 - 08:32, said:

La dracu cu [email protected]
Am incercat sa fac plata impozitului pentru apartamentul mamei care a decedat asta primavara (inca nu am facut succesiunea, urmeaza in cateva luni) si nu ma lasa, ca trebuie cardul ei bancar... ce prostie... conteaza din ce cont se face plata?
Ca doar nu oi fi eu cel prost sa platesc impozitele la toti, doar la cei la care vreau.
Un cont simplu, asa ca la furnizori, apoi platesti "factura" cu orice card ai la dispozitie, nu se poate?


Attachment Ghiseul.JPG
Asa si eu am o proprietate pe numele mamei decedate si unde inca sora-mea nu si-a facut inregistrarea la fisc
Nu poti sa o inregistrez pe mama pe ghiseu , avea cont pe platforma sectorului 2 si am plutut sa platesc intr-un an dar pe urma contul ei a devenit inactiv pentru ca CNP-ul nu mai e valabil. Va trebui sa platesc direct dar nu acum sa ma inghesui cu toata lumea

#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am facut o "petitie" la Ghiseu si am primit acest raspuns.
Pana la urma, in multe situatii, chestia asta cu "digitalizarea" e cam degeaba, ca tot la coada trebuie stat si asteptat pana functionara de la ghiseu, pictata ca masina politiei si cu unghiile lungi cat baionetele trebuie sa te rezolve...

Attached File  ghiseuraspuns.JPG   100.4K   22 downloads

#22
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Salut!

Locuiesc in sectorul 5 si am achizitionat un loc de parcare in sectorul 4 - intr-un bloc nou construit.

Stiti:
- trebuie declarat la Fisc? Ca teren, ca imobil?
- trebuie declarat la sectorul 5 sau 4 - adica pe domiciliul meu sau in unitatea adimistrativa unde se afla locul de parcare?

#23
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
La privati cum ar fi telefonia mobila , imi platesc abonamentu de pe cardu unui prieten , are cardul la mine.
La  ANAF , maica mea plateste impozitul pe apartament plus toate facturile cash , la ghiseu .
Apartamentul e pe numele meu.
In conditiile astea sunt  greu de inteles problemele cu ghiseul.ro
O explicatie ar putea fi spaga mascata pentru politicieni spre exemplu.
Nu si mai platesc datoriile la stat , le platesc altii in numele lor.

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Posta_user, on 23 noiembrie 2021 - 09:14, said:

Salut!

Locuiesc in sectorul 5 si am achizitionat un loc de parcare in sectorul 4 - intr-un bloc nou construit.

Stiti:
- trebuie declarat la Fisc? Ca teren, ca imobil?
- trebuie declarat la sectorul 5 sau 4 - adica pe domiciliul meu sau in unitatea adimistrativa unde se afla locul de parcare?

Presupun ca ai rezolvat, dar vin cu raspunsul:
  • parcare=teren
  • declararea se face in sectorul unde imobilul este ...imobilizat, nu unde ai domiciliul (ca vehiculul).

@papagalu_motzat: in conditiile in care din ce in ce mai multi incep sa plateasca cu cardul, cei care nu au card incep sa se impiedice de ei insisi. Totusi, daca pe ghiseul.ro nu se accepta crearea unui cont cu card pe alt nume, sa stii ca se pot face plati cu alt card dupa ce acest cont a fost creat.

PS: solutii sunt: Revolut, Monese, Orange Money, etc. Creezi cont de Revolut, de exemplu (se emite si card), se face cont pe Ghiseu, se inchide contul si cardul Revolut.

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005
Apropo de card si numele de pe card, la Revolut cardurile virtuale nu au nume, si poti scrie orice nume vrei in campul aferent, atunci cand faci o plata online.
Am testat eu, de mai multe ori cand plateam utilitatile/ TV/ telefonie, am scris de exemplu la nume Eu, si a functionat la cardurile virtuale Revolut.
Scuze de offtopic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate